Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок для 3 класса на тему «Почта. Письмо другу.»

Урок для 3 класса на тему «Почта. Письмо другу.»

Скачать материал

                                           УРОК для 3 КЛАССА

По УМК «Enjoy English»  UNIT 3

 

Тема: «Почта. Письмо другу».

Практическая цель:

-         продолжение работы над произносительными навыками учащихся;

-         продолжение работы по обучению чтению;

-         закрепление навыков употребления НЛЕ в коммуникативных упражнениях;

-         развитие навыков диалогической речи на базе изученной лексики;

-         развитие навыков письменной речи (написание адреса).

Воспитательная цель:

-         воспитать привычку внимательно слушать собеседника;

-         развить умение взаимодействовать;

-         развитие наблюдательности.

Образовательная цель:

-         ознакомить с правилами написания почтового адреса на конверте;

-         ознакомить с порядком написания письма;

-         научить взаимодействию с другими учащимися.

 

Ход урока:

 

1) Приветствие:

-         Good afternoon!

-         I’m very glad to see you!

-         Sit down, please!

2) Целеполагание: (картинки)

-         Do you want to read/talk/play/write/sing today?

-         Yes, I do/No, I don’t (Ps).

-         Very well. I want to read, to write, to talk and to play, too. But I don’t want to sing today.

-         So, let’s start!

3) Основной этап:

а) Речевая зарядка:

-         First of all, I want to talk very much. Guess what we’ll talk about today? (перевод + картинка почты, почтальона).

(Ps: About post office).

-         Very nice. Of course we’ll talk about post office and about letters.

-         Answer my questions:

1.     Do you like to get/to write letters?

2.     Does your friend like to get/to write letters?

3.     Who brings you letters?

4.     Is it nice(pleasant) to get letters?

-         Very well. Today we’ll try to get ready for writing a letter to our friend (перевод).

 

б) Работа над навыками чтения:

-         First of all, what do we need to write a letter? (перевод)

-         Here you can see some words, choose only those which we need for writing a letter (перевод)/

На доске:        POSTER                    BOX                          PAPER

                          PEN                           ENVELOPE             STAMP

                          PET                            BAG                         ME

                                                            NAME

(Слова: envelope, stamp, pen, paper перемещаются на конверт).

 

Равнобедренный треугольник: envelope

-         Now, look here. Some words are left. Let’s put them into their places (перевод).

-         In order to do it, you have to match the words and the sounds (перевод).

-         But first of all name the letters and the sounds.

На доске:

 

      E e                                               A a                                                     O o

[i:]       [e]                                    [ei]      [æ]                                           [ǝu]       [ɒ]

( me         pet           name              bag           poster            box )

-         What word should be here? (Каждое слово перемещается под нужный звук).

в) Диалогическая речь:

-         Look here! We have got only one envelope and one stamp. Do you want to have envelopes and stamps too?

-         Where can we buy envelopes and stamps? Of course, at the post office! Let’s go there!

-         Open your books. Page 76, exercise 5. Let’s read the talk at the post office (2 слабых ученика читают и переводят).

-         Your reading is good. And now we can play a bit.

-         Who wants to be a n assistant/a visitor? Come here!

(Опрос диалога – 2 пары. Каждая пара получает конверты с марками и бумагой и раздаёт ученикам).

-         Great! Now we all have envelopes, stamps and even paper/ And of course you all have pens! So, we can write a letter.

-         But stop! What shall we do first? (перевод)

г) Работа с текстом:

-         Open your books. page 78. Exercise 3. Here we can see the instruction. But some words are absent in the sentences. Try to complete them, using the words above, then read and translate these sentences. (перевод)

д) Стихотворение: (игра-зарядка)

-         Well-done! Now we know what to do and we can have a rest. So, let’s play a bit. Our poem will help us.

-         Stand up, please. And repeat after me (+ жесты).

Every morning at 8 o’clock

She can hear the postman knock.

Up jumps Jill to open the door,

One letter, two letters, three letters, four!

(Сначала по одной строчке, потом всё вместе).

е) Написание адреса: (p.80)

-         Great! Now we are happy and we are ready to write a letter to our friend.

-         What must we write on our envelopes? Must we write an address? (перевод)

-         At home you thought about your address and your friend’s address (перевод).

-         Now, let’s write down the address. We’ll start with this column: “From”. Ann, come to the blackboard, please.

-         All the rest should write on the envelopes.

ж) Работа с текстом:  (p. 78, ex. 4)

-         Now, our envelopes are ready. But how to write a letter? Let’s read one letter, which we’ll be able to use as an example (перевод).

(Chain-work. Ученики читают и переводят текст по цепочке).

4) Подведение итогов + выставление оценок:

-         Well-done! Now our envelopes are ready. You really worked hard today (перевод).

-         And your marks are good and excellent today (назвать оценки).

5) Домашнее задание:

-         Now, I think you are ready to write your own letters. so, your home-work is to write a letter to your friend. Write down your home assignment.

6) Заключительный этап: (картинки)

-         Thank you for your work today. You worked really hard and that’s why I’ll place this sun here (перевод).

(Повесить солнышко над картинкой почты).

-         And if you liked our lesson you can plant a flower near our post office.

-         And if you didn’t like our lesson you can place the drop under this cloud (перевод).

-         I’m very glad that you liked our lesson. Next time we’ll continue. And now you may be free. Thank you very much!

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок для 3 класса на тему «Почта. Письмо другу.»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Контент-менеджер

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

                                           УРОК для 3 КЛАССА По УМК «Enjoy English»  UNIT 3   Тема: «Почта. Письмо другу». Практическая цель: -         продолжение работы над произносительными навыками учащихся; -         продолжение работы по обучению чтению; -         закрепление навыков употребления НЛЕ в коммуникативных упражнениях; -         развитие навыков диалогической речи на базе изученной лексики; -         развитие навыков письменной речи (написание адреса). Воспитательная цель: -         воспитать привычку внимательно слушать собеседника; -         развить умение взаимодействовать; -         развитие наблюдательности. Образовательная цель: -         ознакомить с правилами написания почтового адреса на конверте; -         ознакомить с порядком написания письма; -         научить взаимодействию с другими учащимися.   Ход урока:   1) Приветствие: -         Good afternoon! -         I’m very glad to see you! -         Sit down, please! 2) Целеполагание: (картинки) -         Do you want to read/talk/play/write/sing today? -         Yes, I do/No, I don’t (Ps). -         Very well. I want to read, to write, to talk and to play, too. But I don’t want to sing today. -         So, let’s start! 3) Основной этап: а) Речевая зарядка: -         First of all, I want to talk very much. Guess what we’ll talk about today? (перевод + картинка почты, почтальона). (Ps: About post office). -         Very nice. Of course we’ll talk about post office and about letters. -         Answer my questions: 1.     Do you like to get/to write letters? 2.     Does your friend like to get/to write letters? 3.     Who brings you letters? 4.     Is it nice(pleasant) to get letters? -         Very well. Today we’ll try to get ready for writing a letter to our friend (перевод).   б) Работа над навыками чтения: -         First of all, what do we need to write a letter? (перевод) -         Here you can see some words, choose only those which we need for writing a letter (перевод)/ На доске:        POSTER                    BOX                          PAPER                           PEN                           ENVELOPE             STAMP                           PET                            BAG                         ME                                                             NAME (Слова: envelope, stamp, pen, paper перемещаются на конверт).   -         Now, look here. Some words are left. Let’s put them into their places (перевод). -         In order to do it, you have to match the words and the sounds (перевод). -         But first of all name the letters and the sounds. На доске:         E e                                               A a                                                     O o [i:]       [e]                                    [ei]      [æ]                                           [ǝu]       [ɒ] ( me         pet           name              bag           poster            box ) -         What word should be here? (Каждое слово перемещается под нужный звук). в) Диалогическая речь: -         Look here! We have got only one envelope and one stamp. Do you want to have envelopes and stamps too? -         Where can we buy envelopes and stamps? Of course, at the post office! Let’s go there! -         Open your books. Page 76, exercise 5. Let’s read the talk at the post office (2 слабых ученика читают и переводят). -         Your reading is good. And now we can play a bit. -         Who wants to be a n assistant/a visitor? Come here! (Опрос диалога – 2 пары. Каждая пара получает конверты с марками и бумагой и раздаёт ученикам). -         Great! Now we all have envelopes, stamps and even paper/ And of course you all have pens! So, we can write a letter. -         But stop! What shall we do first? (перевод) г) Работа с текстом: -         Open your books. page 78. Exercise 3. Here we can see the instruction. But some words are absent in the sentences. Try to complete them, using the words above, then read and translate these sentences. (перевод) д) Стихотворение: (игра-зарядка) -         Well-done! Now we know what to do and we can have a rest. So, let’s play a bit. Our poem will help us. -         Stand up, please. And repeat after me (+ жесты). Every morning at 8 o’clock She can hear the postman knock. Up jumps Jill to open the door, One letter, two letters, three letters, four! (Сначала по одной строчке, потом всё вместе). е) Написание адреса: (p.80) -         Great! Now we are happy and we are ready to write a letter to our friend. -         What must we write on our envelopes? Must we write an address? (перевод) -         At home you thought about your address and your friend’s address (перевод). -         Now, let’s write down the address. We’ll start with this column: “From”. Ann, come to the blackboard, please. -         All the rest should write on the envelopes. ж) Работа с текстом:  (p. 78, ex. 4) -         Now, our envelopes are ready. But how to write a letter? Let’s read one letter, which we’ll be able to use as an example (перевод). (Chain-work. Ученики читают и переводят текст по цепочке). 4) Подведение итогов + выставление оценок: -         Well-done! Now our envelopes are ready. You really worked hard today (перевод). -         And your marks are good and excellent today (назвать оценки). 5) Домашнее задание: -         Now, I think you are ready to write your own letters. so, your home-work is to write a letter to your friend. Write down your home assignment. 6) Заключительный этап: (картинки) -         Thank you for your work today. You worked really hard and that’s why I’ll place this sun here (перевод). (Повесить солнышко над картинкой почты). -         And if you liked our lesson you can plant a flower near our post office. -         And if you didn’t like our lesson you can place the drop under this cloud (перевод). -         I’m very glad that you liked our lesson. Next time we’ll continue. And now you may be free. Thank you very much!    

Скачать материал
