«АСТАНА –
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АСТАНАСЫ» ашық сабағының
жоспары
Мақсат-міндеттер:
Білімділік:
Астана
қаласының қазіргі таңдағы әлеуметтік-экономикалық жағдайына және еліміздің
аймақ экономикасын жаңғыртудағы роліне тоқталып, «ЭКСПО-2017» жобасының еліміз
үшін өте маңыздылығын түсіндіру.
Дамытушылық:
Оқушылардың
географиялық ой-өрісін дамыту. Жалпы оқу іскерліктерін үйрену, жалпы пәнге
деген қызығушылығын арттыру, танымдық қызығушылығын дамыту, географиялық
ойлауын қалыптастыру.
Тәрбиелілік:
Өз
отаны, елордасы туралы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін
артыру, географиялық мәдениетке тарту. Оқушылардың
өз ойларын жеткізе білуін, қарым-қатынас жасауды үйрету.
Құралдар:
интерактивті
тақта, оқулық, Қазақстанның әкімшілік аудандық картасы, атлас, әдістемелік
құрал
Сабақ
түрі: аралас
Әдіс-тәсілдер:
баяндау,
түсіндіру, сұрақ қою
Сабақ
барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі
І кезең –
ұйымдастыру (1 мин).
ІІ кезең – үй
тапсырмасын тексеру (15 мин)
ІІІ кезең – жаңа тақырыпты
меңгеру (15 мин)
ІV кезең – білім
мен икемділіктерін бекіту (7 мин)
V кезең – бағалау
кезеңі (3 мин)
VІ кезең –үйге
тапсырма беру (3 мин)
VІІ кезең –
қорытынды (1 мин)
Сабақ барысы:
Кезең
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушылардың әрекеті
|
І
|
Мұғалім оқушылармен амандасады. Оқушыларды 3 топқа бөледі. Сабақта
кім бар-жоғын тексереді. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді.
|
Оқушылар мұғаліммен орындарынан тұрып амандасады. Оқушылар үш
топқа бөлінеді. Үй тапсырмасына дайындалып отырады.
|
ІІ
|
Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын тексереді. Ең алдымен
дәптерлерінен тапсырмалардың орындалғанын тексереді. Мұғалім өткен тақырып
бойынша сөзжұмбақ сұрақтарын оқиды.
|
Оқушылар үй тапсырмаларының
дәптерлерінде орындалғанын тексертеді. Оқушылар өткен тақырып бойынша сөзжұмбақ
сұрақтарының жауаптарын айтады. Сөзжұмбақ шешілгенде ЕЛОРДА АСТАНА деген жаңа
тақырып шығады.
|
ІІІ
|
1)Астана қаласы туралы
бейнеклипті көрсетіп, Астананың көрікті жерлерін, әсем ғимараттарын таныстырады.
2) Мұғалім «Астана-ҚР
астанасы» тақырыбында слайд көрсетеді.
Слайдта Астана қаласы туралы
қысқаша мәліметтер, қысқаша тарихы, қызықты деректер, экономикасының қазіргі
кездегі даму жағдайы, «ЭКСПО-2017» жобасы, оның Қазақстан үшін маңызы туралы
түсіндіреді.
|
1) Оқушылар Астана қаласының
көрікті жерлерін тамашалайды. Астанада қандай ғимараттар бар екенін айтады.
2) Оқушылар «Астана-ҚР
астанасы» тақырыбында слайдпен танысады. Слайдтан оқушылар Астана қаласы
туралы көптеген мәліметтер алады.
|
ІV
|
Мұғалім оқушыларға берілген мәліметтер бойынша 3 топқа бөлек
тапсырмалар береді:
1 топ-Астана қаласының әкімшілігі. 1)Елорданы Астанаға көшіруге
қандай мәселелер себеп болды? 2)Елордамыз Астанаға көшкеннен соң не жасалды?
3)Әлеуметтік инфрақұрылым салаларына тоқталсаңыз?
2 топ-Экономика бөлімі. 1)Еліміздің уэкономикалық саясатының
басты бағыты қандай? 2)Қандай іс-шаралар жүзеге асырылуда? 3)Индустрияландыру
жобасы туралы айтып өтсеңіз
3 топ –«ЭКСПО-2017» жобасы компаниясы
1) «ЭКСПО-2017» жобасы
ның негізгі мақсаты қандай? 2)«ЭКСПО-2017» жобасы аясында қандай шаралар
жоспарланды? 3)«ЭКСПО-2017» жобасы Астанада өтті.2017ж Астана қаласы қандай?
|
Әр топ өзіне берілген
тапсырмаларды топтық жұмыс ретінде орындап, қорғайды.
1 топ: 1)Елорданы көшіруде
бірнеше мәселелер себеп болды: елді геосаяси тұрғыда нығайту, қауіпсіздік
мәселесі,экономиканы дамыту,тұрақты саяси-этностық мемлекет құру
қарастырылды. 2)Астана жедел даму үстінде.Әлемнің 12 қаласын басып
озды.Астана-республиканың маңызды өнеркәсіп және мәдениет орталығы, ірі
теміржол және автомобиль көлігі торабына айналды.Мұндағы кәсіпорындар
ауылшаруашылығына қажетті машиналар мен құрал-жабдық, техникаларды шығаруда.
Астанада тепловоз шығару зауыты салынды, қала конденсатор сорғыларын шығаруға
маманданған.3)Халықты спортпен,халыққа қызмет көрсетуде спорт-сауықтыру
кештері іске қосылды. 90 мектептер, вуздар,20-дай колледждер бар.
|
V
|
Мұғалім оқушыларды жауап
беру деңгейлері және белсенділігі бойынша бағалайды және неге солай
бағалағанын айтады.
|
Мұғалімді тыңдап, бағаланады, күнделіктеріне баға қойғызады.
|
VІ
|
Үйге тапсырма: Осы тақырыпты оқып келу және тақырып соңындағы
сұрақтарға жауап жазу екендігін айтады.
|
Оқушылар үй жұмысын жазып алады, түсінбеген сұрақтарды сұрайды.
|
VІІ
|
Жалпы сабақтың кемшіліктері мен жетістіктерін айтады. Сабақты
қорытындылайды. Оқушылармен қоштасады.
|
Жалпы сабақтың кемшіліктері мен жетістіктерін мұғаліммен бірге
талдайды. Мұғаліммен қоштасады.
|
Өзіндік талдау
жасау.
Сабақ
барысында оқушылар үй тапсырмасын орындауда белсенділігімен, шапшаңдығымен
көріне білді. Үй тапсырмасына «Елорда - Астана» атты сөзжұмбақ берілді.
|
Т
|
Е
|
М
|
І
|
Р
|
Ж
|
О
|
Л
|
|
|
П
|
А
|
В
|
Л
|
О
|
Д
|
А
|
Р
|
|
|
С
|
О
|
Л
|
Т
|
Ү
|
С
|
Т
|
І
|
К
|
Қ
|
А
|
З
|
А
|
Қ
|
С
|
Т
|
А
|
Н
|
|
П
|
Е
|
Т
|
Р
|
О
|
П
|
А
|
В
|
Л
|
|
|
Р
|
О
|
Д
|
И
|
Н
|
А
|
|
|
А
|
С
|
Т
|
А
|
Н
|
А
|
|
|
Е
|
К
|
І
|
Б
|
А
|
С
|
Т
|
Ұ
|
З
|
|
|
Қ
|
О
|
С
|
Т
|
А
|
Н
|
А
|
Й
|
|
|
К
|
Ө
|
К
|
Ш
|
Е
|
Т
|
А
|
У
|
|
|
У
|
А
|
З
|
|
|
М
|
А
|
К
|
И
|
Н
|
|
С
|
О
|
К
|
О
|
Л
|
О
|
В
|
-
|
С
|
А
|
Р
|
Ы
|
Б
|
А
|
Й
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Солтүстік Қазақстанда
астық, мұнай, құрылыс материалдары т.б. жүктердің 80 пайызын қай көлік түрімен тасымалдайды?
2. Республикадағы күнбағыс егісінің
20пайызы қай облыста егіледі?
3. Республика көлемінде жиналатын
астық өнімінің 90 пайызы қай облыстың үслесіне тиеді?
4. Былғары зауыты қай қалада
орналасқан?
5. Канадалық асыл тұқымды сиырларды
әкеліп, одан мол өнім алып отырған комбинат?
6. тепловоз қай қалада шығарылады?
7. жүк вагондарын шығару қай қалада
қолға алынды?
8. Силикат кірпіші, темір-бетон
зауыттары қай қалада?
9. Ақмола облысының орталығы,
республикадағы өнеркәсіпті, мәдени қала?
10. Қазақстандық-Ресейлік
«Сарыарқа-Автопром» ЖСШ кәсіпорны қандай маркалы автомобиль түрлерін құрастыра
бастады?
11. Поршень сақиналары мен металл
бұйымдары зауыты қай қалада?
12. ірі темір кен орнын ата?
1-сұраққа
Әділханов А. жауап берді. 2-сұраққа Бақытжанов Жандос, Таңбаева Әсел жауап
берді. 3-сұраққа Әсел, Марина, Нурлыбек жауап берді. 4-сұраққа Нурлыбек, 5-
сұраққа Ерлан, 6,7-сұрақтарға Мұхамеджан, 8 сұраққа Мұхамеджан, Диляра жауап
берді, 9 сұраққа Диляра, Айгерім, 10-сұраққа Диляра, Анар, Марина, 11 сұраққа
Мерей, Әділғазы, Ғазиз, 12 сұраққа Айгерім, Айдана жауап берді.
Жаңа сабақты
бекіту мақсатында барлық берілген мәліметтер бойынша 3 топқа бөлек тапсырмалар
берілді:
1 топ-Астана
қаласының әкімшілігі. 1)Елорданы Астанаға көшіруге қандай мәселелер себеп
болды? 2)Елордамыз Астанаға көшкеннен соң не жасалды? 3)Әлеуметтік инфрақұрылым
салаларына тоқталсаңыз?
2 топ-Экономика
бөлімі. 1)Еліміздің экономикалық саясатының басты бағыты қандай? 2)Қандай іс-шаралар
жүзеге асырылуда? 3)Индустрияландыру жобасы туралы айтып өтсеңіз
3 топ
–«ЭКСПО-2017» жобасы компаниясы
1)
«ЭКСПО-2017» жобасы ның негізгі мақсаты қандай? 2)«ЭКСПО-2017» жобасы аясында
қандай шаралар жоспарланды? 3)«ЭКСПО-2017» жобасы Астанада өтті.2017ж Астана
қаласы қандай?
Әр топ
өздеріне берілген тапсырмаларды белгілі уақыт ішінде орындап, қорғап шықты.
1-топтан Диляра, Анара, Айдана өз тапсырмаларын қорғады. 2-топтан Мұхамеджан,
Әсел, Әйгерім тапсырмаларын қорғап шықты. 3-топтан Мерей, Әділғазы, Жандос
берілген тапсырмаларын қорғады.
Оқушылар
сабақ кезінде өздерін жақсы жағынан көрсете білді. Үй тапсырмаларын орындаған
кезде де, жаңа сабақты бекіту тапсырмаларын берген кезде де бар ынтасымен
орындады. Барлық оқушылар сабаққа белсене қатынасты. Сабақтың жақсы деңгейде
өтуіне өз үлестерін қосты.