План урока.
Раздел: Как
разнообразен мир!
Тема
урока: » Как разнообразен мир!».
Тип
урока: повторение и обобщение изученного материала
Цель: развитие
лексико-грамматических навыков
Задачи:
образовательные: тренировка
изученных ЛЕ и артикля с географическими названиями; развивать навыки
монологической речи по теме;
развивающие: способствовать
развитию внимания, памяти, воображения, мышления, смекалки;
воспитательные: способствовать
формированию интереса и положительного отношения к языку, формированию
положительного отношения к образу мыслей одноклассника.
Оборудование: компьютер,
проектор, презентация, карточки с заданиями
Ход
урока
I.
Организационный момент.
The theme
of our lesson is “How different the world is!” Today we are going to read and
speak about varieties of the world where we live.
II. Фонетическая зарядка.
And now
let’s start with phonetic drills.
[t] coast,
vast, mountain, mountainous, flat,
[d]
desert, land, island, landscapes, deep,
[r]
forest, river, prairie, range,
[w] wood,
world, wash, washed by
III. Речевая зарядка.
-What
country is this?
-Is it big
or small?
-Is this
an island or a continent?
-How many
rivers are there in this country?
-What are
the main rivers?
-What
mountains of this country do you know?
-What oceans
is this country washed by?
IV.
Повторение и закрепление изученного материала.
1)
Чтение и перевод изученных ЛЕ. Look at the words related to landscapes,
repeat them after me and translate them: a coast, a desert, an island,
a plain, a prairie, a canyon, a hill, a mountain range,
a forest, a wood, an ocean.
2) Сопоставление слов с дефинициями. Now match these
words and their definitions:
-A large
area of sand.
-Several
mountains one after another.
-Land
surrounded by water.
-A narrow part
of land at a sea or an ocean.
-A very
flat territory without mountains in Europe and Asia.
-A very
flat territory without mountains covered with grass in America.
-A
territory covered with trees.
-A small
mountain.
-A small
forest
3)
Чтение и перевод изученных ЛЕ. Now look at the list of adjectives and read them:
Endless
Mountainous
Useless
Vast
Flat
Huge
Sunny
Unique
High
Heavy
Deep
4) Составление фраз: прил.+сущ. Please, make up word
combinations to describe landscapes:
a flat
plain, a deep canyon, a vast ocean, etc.
5)
Развитие навыков монологической речи. Рассказать, где вы хотели бы
провести выходные дни.
-What
kind of landscapes do you prefer? Where would you like to spend your
weekend?
Explain
your choice, please.
-I would
like to spend my weekend… because…
6) Try to
guess what countries such landscapes are typical of.
The USA
…is(are)
typical of
The UK
Australia
7)
Повторение грамматического материала об употреблении артикля с географическими
названиями.
Read the
geographical names. We do not use « the» with the names of continents,
countries, cities, single mountains and single islands. We use « the» with the
names of oceans, seas, rivers, deserts, mountain ranges, groups of islands and
some countries.
8)
Какую страну вы хотели бы посетить и почему? Работа в парах.
Work in
pairs. Ask each other what count ry would you like to visit and why.
—What
country would you like to visit?
—I would
like to visit…because…
9) Аудирование. Работа с картой.
You can
see the map of the UK in your AB (p.5) Study the map and prepare
for listening.
—You will
listen to the geographical position of the UK. Tick the names you hear on the
map. Pay attention, usually the geographical names are written without articles
on the map. Check your answers.
Now
complete the sentences with the names from the text. (карточки)
—…is the
largest island of the British Isles.
—It
consists of …, … and … .
—The
coasts of the country are washed by …, …, … and … .
—The main
rivers are … , … and … .
— There
are many lakes in … .
—… are the
oldest mountains in the world.
—Scotland’s
biggest city is …
— … is the
highest mountain in England and Wales.
10)
Заполнение пропусков в предложениях, составление рассказа о
географическом положении страны с помощью карты.
!
*11) Рассказы учащихся о стране изучаемого языка.
Speak
about the UK:
1. Geographical position.
2. Landscapes.
3. Climate.
12)
Чтение (!*перевод) стиха.
The
wonderful world
(by
William Rands)
Great ,
wide, beautiful wonderful world.
With the
wonderful water round you curled,
And
the wonderful grass upon your breast
World ,
you are beautifully dressed!
The
wonderful air is over me ,
And
the wonderful wind is shaking the tree –
It walks
on the water , and whirls the mills,
And talks
to itself on the top of the hills
V.
Подведение итогов.
Выставление
оценок. Объяснение домашнего задания. Составить проект – тр.30.