ОГАПОУ
«Белгородский политехнический колледж»
Тема: «Современные
области науки. Введение
лексики. Актуализация лексики в упражнениях.»
Автор:
преподаватель
иностранного языка
Шамонина
Н.В
Белгород
2016
Урок № 31/32
Тема: «Современные
области науки. Введение
лексики. Актуализация лексики в упражнениях.»
Тип урока: урок введения нового материала
Цели:
Обучающая: усвоить лексический материал (по теме «Современные
области науки.»).
Развивающая: способствовать развитию уровня владения речевыми умениями, творческих
способностей учащихся, формировать потребность в практическом использовании
языка.
Воспитательная: способствовать личностному самоопределению
учащихся в отношении их будущей профессии; создать условия для повышения
интереса к стране изучаемого языка.
Оборудование: компьютер, проектор, экран, презентация,
раздаточный материал с упражнениями, видеоприложение.
ОК 1. Понимать сущность и социальную значимость
своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
ОК 2. Организовывать собственную деятельность,
выбирать типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать
их эффективность и качество.
ОК 3.
Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях и нести за них
ответственность.
ОК 4.
Осуществлять поиск и использование информации, необходимой для эффективного
выполнения профессиональных задач, профессионального и личностного развития.
ОК 5.
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной
деятельности.
ОК 6.
Работать в коллективе и команде, эффективно общаться с коллегами, руководством,
потребителями.
ОК 7.
Брать на себя ответственность за работу членов команды (подчиненных), результат
выполнения заданий.
ОК 8.
Самостоятельно определять задачи профессионального и личностного развития,
заниматься самообразованием, осознанно планировать повышение квалификации.
ОК 9.
Ориентироваться в условиях частой смены технологий в профессиональной
деятельности.
Т. Ю. Полякова упр.5 стр. 95
А.П. Голубев, А.П. Коржавый стр169-171
Дидактический материал.
Структура урока
№ п/п
|
Этапы урока (время)
|
1.
|
Организационный
момент. (1 мин.)
|
2.
|
Этап подготовки
учащихся к активному, сознательному усвоению. (6 мин.)
|
3.
|
Этап введения нового материала. (37 мин.)
|
4.
|
Этап информации
учащихся о домашнем задании и инструктаж по его выполнению. (1 мин.)
|
Ход урока
І. Организационный момент. Приветствие. Сообщение
целей и задач урока.
Good morning. How are you?
I'm glad to see you. Today we’re going to talk about science and Industrial
electronics. You will do some lexical exercises to improve your speech.
ІІ. Фонетическая зарядка.
На доске – стихотворение “I want to be”. Учащиеся должны прослушать, прочитать и
перевести стихотворение.
I
Want to Be
Some people often say to mе:
"Have you decided what you want to bе?"
I usually answer, "I don't know,"
But it isn't really so.
I want to win аn Olympic race,
I want to see the Earth from space,
I want to travel to Katmandu
I want to bе rich and famous, too.
I want to bе оn Hollywood's screen,
I want to invent а new machine,
I want to bе very clever and wise,
I want to win the Nobel prize,
But most of all, I want to bе
Healthy and strong, and nice.
ІІІ.
Речевая разминка. Now answer the questions.
1.
What is your mother by profession?
2.
What is your father by profession?
3.
What company does your father work
for?
4.
Is it an easy matter to get a job
nowadays?
5.
What profession will you choose?
ІV. Обобщение и систематизация изученного
лексического материала: с
помощью видеоприложения, раздаточного материала ввести новый
лексический минимум; контроль усвоения лексики в форме упражнениях.
·
аpplication- применение, приложение
·
сalculator - калькулятор
·
сassette- кассета
·
certain- определенный
·
compatible- совместимый
·
computing- вычислительный
·
current- текущий
·
demand- требовать
·
detail- деталь
·
digitization- переход на цифровой формат
·
electric- электрический
·
electricity- электричество
·
electronics- электроника
·
imagine- представить
·
occupy- занимать
·
pass- проходить
·
powerful- мощный
·
predecessor- предшественник
·
purpose-цель
·
scientific- научный
·
semiconductor- полупроводник
·
transistor- транзистор
·
wire-провод
V. Выполнение упражнений на развитие
лексических навыков:
«Industrial electronics»
Hundreds of electronic equipments are now used
for scientific, industrial and everyday purposes. They help to do jobs better
or more rationally than before and take over jobs that couldn't be done
otherwise. So, industrial electronics undoubtedly plays a very important role
today You can easily find many electronic equipments at home: a tape recorder,
a TV set, an MP3 player, a computer and many others.
The application and use of electronic equipments demands a good knowledge of their
fundamentals.
In meters and lamps electricity flows in the wire. But inside any transistor or
microchip (and previously, in radio tubes) electric current passes through the
space (or semiconductor) separating certain parts in this detail. Such action is
called electronic. It's not difficult to imagine it because the same happens in
lightning. There you actually see how electricity jumps through space.
The first electronic equipments used radio lamps. They were: a radio set, a TV
set, computing machines (predecessors of modern calculators), computers (which
occupied big rooms), tape recorders.
The next stage came when transistors were invented. The devices became more
powerful and much smaller. The number of devices increased greatly, some
multifunctional devices appeared (radio + tape recorder). Computers and
calculators became smaller: cassette recorders and video- cassette recorders
appeared.
The next period was the period of microchips. They helped to reduce big parts
of devices, computers and other devices.
The latest period of industrial electronics development is the period of total
digitization of all electronic devices, making them compatible with the
computer. Photos are no longer made on film but on memory cards, cassettes and
video cassettes are out of use. Television is also becoming digital.
Industrial electronics is a great part of our leisure time, it makes people's
lives easier, and reduces their working time.
VІ. Выполнение упражнений на развитие
лексико-грамматических навыков:
Questions:
1. For what purposes are electronic
equipments used now? What do they help us to do?
2. Industrial electronics plays an important
role today, doesn't it?
3. What electronic equipments are usually
found at home? What can you find at home?
4. What is the difference between electric
and electronic devices?
5. Where do you actually see how electricity
jumps through space?
6. What were the first electronic equipments
based on?
7. Did the first computers look like modern
ones?
8. Did the next stage come when transistors
or cassettes were invented?
9. Why did computers become smaller when
microchips were introduced?
Continue
the following statements:
Electronic equipments are used for…
You can easily find
many electronic equipments at home: a tape recorder, a TV set…
Inside any transistor or microchip (and previously, in radio
tubes) electric current passes…
The devices became more…
Photos are no longer made on…
Industrial electronics is a great part of…
Discuss the following topics.
1. The fundamentals of electronics.
2. The first electronic equipments.
3. Transistors and microchips and their influence on the size and
productivity of the electronic equipments.
VІІ.
Подведение итогов урока. Рефлексия. What do
you feel at the end of our lesson and why?
VІІІ.
Домашнее задание: выучить лексический минимум .