Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / Методическая разработка "В аптеке" для студентов специальности "Сестринское дело"

Методическая разработка "В аптеке" для студентов специальности "Сестринское дело"

Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

  • Иностранные языки

Название документа для конкурса метод. разраб.docx

Поделитесь материалом с коллегами:

Министерство здравоохранения РФ

Министерство здравоохранения Забайкальского края

ГАОУ СПО «Агинский медицинский колледж им. В.Л.Чимитдоржиева»













Методическая разработка

практического занятия





Учебная дисциплина: Иностранный язык

Тема: «В аптеке»

Специальность: 060501 Сестринское дело

Разработчик: Аюрова Сэсэг Базарсадаевна











Агинское

2014



Конспект учебного занятия (по В.Д. Шадрикову)

Дата: 27 ноября 2014г

ФИО преподавателя: Аюрова Сэсэг Базарсадаевна

Специальность: «Сестринское дело»

Дисциплина: Английский язык

Группа: 142

Тема: «At the chemist`s»

Тип уч.занятия: практического применения знаний, умений, навыков

Форма проведения: практическое занятие

Цели занятия:

Учебная: добиться прочного усвоения системы знаний, закрепление теоретического материала, формирование практических умений и навыков.

Развивающая: формирование навыков самообразования, развитие речи, памяти, языковой догадки память, механизмы и приемы запоминания, фантазию, воображение.

Воспитательная: привитие умений и навыков учебной работы, толерантное отношение к реалиям культуры страны изучаемого языка, формирование общечеловеческих ценностей, ответственное отношение к своему здоровью

После изучения темы студент должен

знать:

-лексические единицы по теме

- произношение лексических единиц

- основную терминологию на английском языке

- грамматические структуры Present Simple, Passive Voice

- схему составления диалога



Уметь:

- употреблять лексические единицы основную терминологию по теме при выполнении упражнений

- корректно произносить ЛЕ

- использовать грамматические структуры Present Simple, Passive Voice

- вести диалог по заданной ситуации

-составлять инструкцию по применению для лекарства

Межпредметные связи: анатомия, физиология, сестринское дело, латинский язык, фармакология

Оснащение:

Наглядные пособия: грамматическая таблица «Present Simple», « Passive Voice»

Технические средства обучения: интерактивная доска, проектор

Методические: сборники упражнений, раздаточный материал с лексическим минимумом, с текстом по теме, словари.



Литература:

  1. Голицынский, Ю.Б. Грамматика. Сборник упражнений - 5-е изд. – СПб.: КАРО, 2006

2. Козырева, Л.Г. Английский язык для медицинских колледжей и училищ: учеб. пособие/ Л.Г. Козырева, Т.В. Шадская – Ростов н/Д.: Феникс, 2011

3. Перфильева, Г.М. Английский язык для медицинских сестер: учеб.-метод.пособие/ Г.М. Перфильева, И.Ю. Марковина - Москва: Эксмо, 2008











ХОД ЗАНЯТИЯ

Технологическая карта практического занятия

п/п

Этапы

занятия

Время

(мин.)

Деятельность

преподавателя

Деятельность

студентов



Приложения


1.

Организационный момент.



2

Приветствует студентов, оценивает готовность аудитории к началу занятия

Отмечает отсутствующих


Приветствуют преподавателя, настраиваются на начало занятия.


2.

Речевая разминка.



2

Задает текущие вопросы об отсутствующих, о погоде, дате, настроении, домашнем задании и т.д.

Записывают дату

Отвечают на вопросы преподавателя в режиме

Пр. → Ст.1, Ст.2, …


3.

Начальная мотивация учебной деятельности

10

Называет тему, ее цель, значение, перспективы развития вопроса, применения знаний на практике

Представляет план занятия, критерии оценки

Слушают, обсуждают вместе с преподавателем

Записывают план занятия в тетрадь

Слайд 1

4.

Контроль знаний по теме



20

Проводит терминологический диктант

Проверяет домашнее задание в режиме Ст1, Ст.2, Ст.3, отвечает на вопросы студентов (устный опрос с элементами самоконтроля).

Пишут диктант, сдают ,

Проверяют задания исправляют ошибки, задают вопросы


4.

Актуализация опорных знаний по теме.



15

Проверяет произношение

знание лексики и речевых оборотов по теме: «Лекарственные средства, их формы, способ применения»

Вспоминают слова и словосочетания, переводят предложения в режиме Пр.→Гр.; Пр.→Ст.1, Ст.2, …

Слайд 2





Слайд 3-5

5.

Изложение нового материала

А. лексический материал

40

Демонстрирует новый материал, объясняет, дает новую информацию

Выполняют задания, отвечают, дополняют

Слайд

7-8

9-10


Б. грамматический материал



Объясняет правило Present Simple, Passive Voice

контролирует усвоение грамматического материала в упражнениях из сборника упражнений Голицынского Ю.Б., стр. 152-157.

Читают правило, выполняют грамматические упражнения.

13-14





15-18








6

Практическая

часть

60

Контроль за самостоят. Работой

Помощь


Читают пример Пишут аннотацию

Читают, составляют диалог «В аптеке»

Слайд

22-23

7

Закрепление учебного материала

30

Оценивает работу(устное прослушивание)

Тест


Разыгрывают диалоги

Устное представление аннотации

Письменно сдают на проверку

Отвечают на вопросы в тетрадях №2


8.

Домашнее задание



5

Объясняет порядок, способ выполнения домашнего задания, записывает задание на доске:

1.Голицынский Ю.Б., упр.468;

2. Повторить лексический минимум.

Записывают домашнее задание, при необходимости задают уточняющие вопросы.

учебник

9.

Подведение итогов занятия.



5

Выставляет отметки за урок, по оценочным листам

комментируя их.

Слушают преподавателя, задают вопросы, оценивают, отмечают положительные трудные, моменты














Задания (актуализация опорных знаний)

  1. Read the words in transcription

  • 1. [indi`kei∫nz]

  • 2. [`d^zəʤ]

  • 3. [ˈəuvə`d^zəʤ]

  • 4. [ˈpaʊdə ]

  • 5. [`tæblɪt ]

  • 6. [ pɪl]

  • 7. [ˈmɪkstʃə]

  • 8. [ˈɔɪntmənt]

  • 9. [səˈluː ʃən]

  • 10. [di`k^k ∫n ]

  • 11. [drɒps]

  • 12. [prɪˈskraɪb ]

  1. Match



1. [indi`kei∫nz]

2. [`d^zəʤ]

3. [ˈəuvə`d^zəʤ]

4. [ˈpaʊdə ]

5. [`tæblɪt ]

6. [ pɪl]

7. [ˈmɪkstʃə]

8. [ˈɔɪntmənt]

9. [səˈluː ʃən]

10. [di`k^k ∫n ]

11. [drɒps]

12. [prɪˈskraɪb]

A. ointment

B. mixture

C. indications

D. solution

E. overdosage

F. dosage

G. decoction

H. powder

J. prescribe

K. pill

L. tablet

M. drops



Ответы



1 C

2 F

3 E

4 H



5 L



6 K



7 B



8 A

9 D

10 G

11 M

12 J



3. Read the text and do the tasks

At the chemist`s.

On receiving a prescription from a doctor, all of us need medicines, which are ordered or bought at the chemist`s.

There are two departments at the chemist`s: at the chemist`s department one can have the medicine immediately, other drugs must be ordered at the prescription department.

All drugs are kept in drug cabinet. We can buy drugs for intramuscular and intravenous injections, for oral administration, for external use. We can buy tablets, suppositories, ointment, drops, pills, solutions and tinctures, mixture and powder.



  1. Which of them had the medicine for injections?

  • 1. Yesterday my mother went to the chemist’s in Komsomolskaya street and bought a small box of medicine with a blue label on it.

  • 2. Yesterday my friend was at the chemist’s and ordered the medicine at the prescription

department. In an hour he received a small bottle with a white label on it.

  1. Insert the necessary word –заполните пропуски словами по смыслу


1. …. labels indicate drugs for internal use.

2. Yellow labels indicate drugs for…. use

3. …. labels are for injections
4. … and… for the administrations are indicated on a label










4. Поставьте глагол, данный в скобках, в Present Simple Active Voice. Переведите предложения на русский язык.

  • 1. The physician (advise) the patient to go to the Chemist’s.

  • 2. At the Chemist’s she (buy) various drugs for intramuscular and intravenous injections.

  • 3. At the Chemist’s they (keep) all drugs in drug cabinets.

  • 4. This medicine (be) for external use.

  • 5. Some remedies (be) poisonous.

  • 6. The pharmacy (have) a hall.

  • 7. There (be) pills, powders, bottles of drops and mixtures, tablets, ointments at the Chemist’s.


5. Сравните выделенные формы глаголов в парах предложений и укажите разницу

1. A doctor prescribes medicines for you.

Medicines are prescribed for you by a doctor.

2. A pharmacist at the chemist’s shop checks the prescription.

The prescription is checked by a pharmacist at the chemist’s shop.


6. Переведите следующие предложения на русский язык, используя словарь

Example: Medicines are bought at the Chemist’s. Лекарства покупают в аптеке.

However this drug is not used in such cases. Однако данное лекарство не

используется (данное лекарство не используют) в таких случаях.

  • 1. Medicines are prescribed for you by a doctor.

  • 2. Drugs are kept and sold in any pharmacy.

  • 3. Only strong effective drugs are used in such cases.

  • 4. The effectiveness of this procedure is not established.

  • 5. No specific therapy is used for this disease



7. Поставьте глаголы в Passive Voice


  • 1. All drugs (keep) in cabinets

  • 2. This medicine (use) for internal use

  • 3. Drugs (order) in the prescription department














Дополнительные материалы





  • лекарство в рецепте – a drug in prescription

  • после еды – after meal

  • микстура от кашля – mixture for cough

  • эффективные капли в нос – effective nasal drops

  • принимать микстуру – to take a drug

  • одна столовая ложка – a tablespoonful

  • почувствовать облегчение – feel better



Диалог



  • Caroline: Can I have the medication on my prescription?



  • Chemist: Yes, certainly. But remember, it is a powerful medicine. Follow the doctor's prescription strictly. Take it after meals.



  • Caroline: Can I also have some cough mixture and nasal drops?



  • Chemist: Yes, we've got a good cough mixture and effective nasal drops.



  • Caroline: How should I take the mixture?



  • Chemist: Take one tablespoonful 3 times a day after meals.



  • Caroline: And the nasal drops?



  • Chemist: Use 2-3 drops 3-4 times a day.



  • Caroline: Thank you very much!





Drug annotation

is an instruction paper of a drug (a drug instruction paper).

The following sections are typical for every annotation:

  1. Name

  2. Medicine form

  3. Composition

  4. Description

  5. Properties

  6. Indications

  7. Contraindications

  8. precautions / warnings

  9. side effects/adverse reactions

  10. interactions

  11. dosage and administration

  12. storage

  13. supply

































Test yourself


1. Complete

  1. Ампула a……..e

  2. Отвар d………n

  3. Настойка t………e

  4. Раствор s………n

  5. Микстура m………e

  6. Капли d……….s

  7. Мазь o…..…..t

  1. 10. Свеча s……….y


2. Choose the right word combination


1.Принимать лекарственный препарат

a) To administer a drug

b) To accept a drug

c) To take a drug


2.Хранить лекарственный препарат в холодном месте

  1. To keep a drug in the cold place

  2. To administer a drug in the cool place

  3. To take care a drug in the warm place


3.Выписать лекарственный препарат

a) To write a drug

b) To prescribe a drug

c)To give a drug


4.Назначить лекарственный препарат

a) To administer a drug

b) To write a drug

  1. To copy a drug


5. Side-effects and adverse reactions

a) Побочный эффект

b) Показания

  1. Способ применения


6) Contraindications

a) Побочный эффект

b) Противопоказания

  1. Способ применения


  1. Indications

  1. Побочный эффект

  2. Показания

  3. Способ применения


8) Mode of administration

a) Дозировка

b) Фармакологические свойства

c) Способ применения

9. Dosage

a)Побочный эффект

b) Дозировка

c) Способ применения

10. Precautions `

a)Предостережение

b)Противопоказания

c)Фармакологические свойства

Ответы:

1.

  1. Ampule

  2. Decoction

  3. Tincture

  4. Solution

  5. Mixture

  6. Drops

  7. Ointment

  8. Suppository



2.

1 c

2 a

3 b

4 a

5 a

6 b

7 b

8 c

9 b

10 a



Критерии оценивания

Evaluation card (лист самооценки)
1-5

  1. Phonetic exercises (фонетика)

  2. Lexical exercises (лексика)

  3. Dialogue (диалог)

  4. Present Simple (грамм.упражнения )

  5. Passive Voice (грамм. упражнения)

  6. Writing (написание аннотации препарата)





12-19 - «3»

20-25 - «4»

26-30 - «5»











Название документа през к уроку гот.ppt

November, 27 Plan: Vocabulary dictation Phonetic exercises Lexical exercises...
Evaluation card 1-5 Phonetic exercises Lexical exercises Dialogue Present Sim...
Read the words in transcription
Match
Check
American English Pharmacy. This can be a shop, part of a shop, or part of a h...
At the chemist`s. 	On receiving a prescription from a doctor, all of us need...
Which of them had the medicine for injections? 1. Yesterday my mother went to...
Insert the necessary word –заполните пропуски словами по смыслу 4. …. labels...
I am sick.
medicine department pharmasist
Find in the dialogue "At the Pharmacy" English equivalents of the following w...
. Поставьте глагол, данный в скобках, в Present Simple Active Voice. Переведи...
2. Сравните выделенные формы глаголов в парах предложений и укажите разницу 1...
Medicines are bought at the Chemist’s. Лекарства покупают в аптеке. However t...
Переведите следующие предложения на русский язык, используя словарь 1. Medici...
All drugs (keep) in cabinets This medicine (use) for internal use Drugs (orde...
WORD BUILDING ACHE EARACHE ACHE BACKACHE ACHE STOMACHACHE PAIN ACHE OR ? ?
PAIN ACHE a pain that continues for a long time but is not very sharp *The ac...
head chest arm stomach finger foot ear neck hand knee leg
Can I help you? Give me your prescription, please. You should take it … every...
Drug annotation is an instruction paper of a drug (a drug instruction paper)....
Be healthy!
1 из 24

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 November, 27 Plan: Vocabulary dictation Phonetic exercises Lexical exercises
Описание слайда:

November, 27 Plan: Vocabulary dictation Phonetic exercises Lexical exercises Dialogues Present Simple Passive Voice Writing the mode of administration of a medicine

№ слайда 2 Evaluation card 1-5 Phonetic exercises Lexical exercises Dialogue Present Sim
Описание слайда:

Evaluation card 1-5 Phonetic exercises Lexical exercises Dialogue Present Simple Passive Voice Writing

№ слайда 3 Read the words in transcription
Описание слайда:

Read the words in transcription

№ слайда 4 Match
Описание слайда:

Match

№ слайда 5 Check
Описание слайда:

Check

№ слайда 6
Описание слайда:

№ слайда 7 American English Pharmacy. This can be a shop, part of a shop, or part of a h
Описание слайда:

American English Pharmacy. This can be a shop, part of a shop, or part of a hospital. Pharmacy is the usual word in American English. In British English, you usually refer to the part of a hospital, but A shop like this in the United States is called a drugstore. British English the usual word for a shop where medicines are prepared and sold is a chemist or a chemist's. In Britain chemists usually also sell other things, such as beauty and baby products.

№ слайда 8 At the chemist`s. 	On receiving a prescription from a doctor, all of us need
Описание слайда:

At the chemist`s. On receiving a prescription from a doctor, all of us need medicines, which are ordered or bought at the chemist`s. There are two departments at the chemist`s: at the chemist`s department one can have the medicine immediately, other drugs must be ordered at the prescription department. All drugs are kept in drug cabinet. We can buy drugs for intramuscular and intravenous injections, for oral administration, for external use. We can buy tablets, suppositories, ointment, drops, pills, solutions and tinctures, mixture and powder.

№ слайда 9 Which of them had the medicine for injections? 1. Yesterday my mother went to
Описание слайда:

Which of them had the medicine for injections? 1. Yesterday my mother went to the chemist’s in Komsomolskaya street and bought a small box of medicine with a blue label on it. 2. Yesterday my friend was at the chemist’s and ordered the medicine at the prescription department. In an hour he received a small bottle with a white label on it.

№ слайда 10 Insert the necessary word –заполните пропуски словами по смыслу 4. …. labels
Описание слайда:

Insert the necessary word –заполните пропуски словами по смыслу 4. …. labels indicate drugs for internal use. white 5. Yellow labels indicate drugs for…. use external 6. …. labels are for injections blue 7. … and… for the administrations are indicated on a label the dose and the directions .

№ слайда 11 I am sick.
Описание слайда:

I am sick.

№ слайда 12 medicine department pharmasist
Описание слайда:

medicine department pharmasist

№ слайда 13 Find in the dialogue "At the Pharmacy" English equivalents of the following w
Описание слайда:

Find in the dialogue "At the Pharmacy" English equivalents of the following words and words combinations. Dialogue

№ слайда 14 . Поставьте глагол, данный в скобках, в Present Simple Active Voice. Переведи
Описание слайда:

. Поставьте глагол, данный в скобках, в Present Simple Active Voice. Переведите предложения на русский язык. 1. The physician (advise) the patient to go to the Chemist’s. 2. At the Chemist’s she (buy) various drugs for intramuscular and intravenous injections. 3. At the Chemist’s they (keep) all drugs in drug cabinets. 4. This medicine (be) for external use. 5. Some remedies (be) poisonous. 6. The pharmacy (have) a hall. 7. There (be) pills, powders, bottles of drops and mixtures, tablets, ointments at the Chemist’s.

№ слайда 15 2. Сравните выделенные формы глаголов в парах предложений и укажите разницу 1
Описание слайда:

2. Сравните выделенные формы глаголов в парах предложений и укажите разницу 1. A doctor prescribes medicines for you. Medicines are prescribed for you by a doctor. 2. A pharmacist at the chemist’s shop checks the prescription. The prescription is checked by a pharmacist at the chemist’s shop.

№ слайда 16 Medicines are bought at the Chemist’s. Лекарства покупают в аптеке. However t
Описание слайда:

Medicines are bought at the Chemist’s. Лекарства покупают в аптеке. However this drug is not used in such cases. Однако данное лекарство не используется (данное лекарство не используют) в таких случаях.

№ слайда 17 Переведите следующие предложения на русский язык, используя словарь 1. Medici
Описание слайда:

Переведите следующие предложения на русский язык, используя словарь 1. Medicines are prescribed for you by a doctor. 2. Drugs are kept and sold in any pharmacy. 3. Only strong effective drugs are used in such cases. 4. The effectiveness of this procedure is not established. 5. No specific therapy is used for this disease

№ слайда 18 All drugs (keep) in cabinets This medicine (use) for internal use Drugs (orde
Описание слайда:

All drugs (keep) in cabinets This medicine (use) for internal use Drugs (order) in the prescription department

№ слайда 19 WORD BUILDING ACHE EARACHE ACHE BACKACHE ACHE STOMACHACHE PAIN ACHE OR ? ?
Описание слайда:

WORD BUILDING ACHE EARACHE ACHE BACKACHE ACHE STOMACHACHE PAIN ACHE OR ? ?

№ слайда 20 PAIN ACHE a pain that continues for a long time but is not very sharp *The ac
Описание слайда:

PAIN ACHE a pain that continues for a long time but is not very sharp *The ache in my leg muscles had almost gone. the feeling you have when part of your body hurts *The pain is getting worse. WHAT IS THE DIFFERENCE? *You won't feel any … during the operation. *The drug is often used to ease the … of dying cancer patients. *Kerry had to drive herself to the hospital when the labor … began. *Lisa felt a dull … spreading up her arm. *He told the doctor he was suffering from chest … .

№ слайда 21 head chest arm stomach finger foot ear neck hand knee leg
Описание слайда:

head chest arm stomach finger foot ear neck hand knee leg

№ слайда 22 Can I help you? Give me your prescription, please. You should take it … every
Описание слайда:

Can I help you? Give me your prescription, please. You should take it … every hour on an empty stomach before / after meal What a pity! Be healthy!

№ слайда 23 Drug annotation is an instruction paper of a drug (a drug instruction paper).
Описание слайда:

Drug annotation is an instruction paper of a drug (a drug instruction paper). The following sections are typical for every annotation: 1- Medicine form 2- Composition 3- description 4- properties 5- indications 6- contraindications 7- precautions / warnings 8- side effects/adverse reactions interactions 9- dosage and administration 10-storage 11- supply

№ слайда 24 Be healthy!
Описание слайда:

Be healthy!

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy

Автор
Дата добавления 20.11.2015
Раздел Иностранные языки
Подраздел Конспекты
Просмотров284
Номер материала ДВ-173132
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх