The 21st
of November.
The
theme of the lesson:
Сабақтың
тақырыбы:
Music in your life.
The
aim of the lesson:
Сабақтың
мақсаты:
Educational:
Білімділік: шет тілін үйрету барысында әнмен жұмыс жүргізудің рольі,
комуникативтік дағдыларды қалыптастыру, оқушылардың эмоционалдық көңіл күйін
көтеру,оқушылардың тілге деген қызығушылықтарын арттыру, интеллектуалдық ептіліктерін
қалыптастыру.
Developing:
Дамытушылық:
әнмен жұмыс барысында жаңа лексиканы қайталауға, дыбыстарды дұрыс атап
үйренуге, сөйлемге дұрыс екпін қоюға,ырғақ ерекшеліктерін ұғынады,
грамматикалық құрылымдарды есте сақтау қабілеттері дамиды.
Bringing-up:
Тәрбиелік: эстетикалық
тәрбие қалыптастыру, шығармашық қабілеттерін ашу.
The visual aids:
Көрнекілік жабдықтары: кеспе қағаздар,
музыка жанрларының суреттері
Type of the lesson:
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Methods of the lesson:
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап,оқып
түсіну,
Inter subject connection:
Пән аралық байланыс: қазақ тілі,музыка
The plan of the lesson:
Сабақтың барысы:
I.Organization moment:
Ұйымдастыру кезеңі:
T: Good afternoon, students.
PP: Good afternoon, teacher.
T: Who is on duty today?
P: I’m on duty today
T: Who is absent
?
P: All are present.
II. Checking up the home task.
Үй тапсырмасын тексеру.
What was your home task for today? Your home task
was
1.Exercise VIII at page 62
Say in English
a) Мен ағылшын тіліне қарағанда орыс тілін
жақсы білемін.
I know Russian better
than English
b) Айдар – менің ең
жақсы досым.
Aidar is my
best friend.
c) Кеше ауа райы бүгінгіге
қарағанда жақсы болған еді.
Yesterday the weather was better than
it is today.
d) Мен мектепке бәрінен де алысырақ
тұрамын.
I live the farthest
distance from the school.
e) Бұл кітап -
менің кешегі сатып алған кітабыма қарағанда
арзан тұрады.
This book
costs cheaper than I bought yesterday.
2. Exercise XI at page 64. Read the text and discuss
it.
II. Informing the students about the theme
and aims of the
lesson.
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және
мақсатымен таныстыру.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы
“Сенің
өміріңдегі музыкa’’ деп
аталады. Ән сабақтың негізгі тақырыбы бола
алмайды.Дегенмен атақты педагог Ян Амос Каменский музыканы түсінбейтін адам
сауатсыз деп айтуға болады деген сөзі бар.Ежелгі Греция мектептерінде мәтіндерді
әнмен үйретсе, Индияда арифметиканы әнмен оқытады екен.Шет тілін үйрету
барысында да музыканың ықпалы мол. Себебі әнмен жұмыс барысында жаңа лексика
қайталанады, дыбыстарды дұрыс айтуға, сөйлемге дұрыс екпін қоюға, ырғақ
ерекшеліктерін ұғынады, грамматикалық құрылымдарды есте сақтауы жеңілдей түседі
және эмоционалдық көңіл күйі көтеріліп ауыз екі сөйлеу тілінің дамуына ықпал
етеді.
Almost every
person likes to sing songs. Songs play a great role in our lives. It was born
together with people and reflects the world around by means of combinations of
tones. Songs can relax, treat and cure , inspire, provoke our deepest emotions
and fill our hearts with joy, kindness and happiness. Nowadays an educated
person must know 3 languages such as Russian, Kazakh and English and songs can
help us to learn them.
III. Presentation of
the new material.
Жаңа сабақ.
I.
Pronunciation
Ex:1at
page64..Read the words following the rules of reading.
[kw]
[ai]
quarter –[‘kwo:tә] night
- [nait]
quarrel-
[kwo:rәl] right –
[rait]
question- [kwestSәn]
light – [lait]
quit -
[kwit] flight
–
[flait]
equal – [i:kwәl] bright
– [brait]
equivalent – [i’kwivәlәnt] sight
– [sait]
square – [skwеә] delight
– [di’lait]
quite – [kwait]
Ex:2 at page 64.Give
the opposites by adding “un-“.
Usual
– әдетте unusual -
төтенше
Known –белгілі unknown
-белгісіз
Important –маңызды unimportant
– маңызсыз
Invited – шақырылғын uninvited
– шақырылмаған
Pleasant – жағымды unpleasant
–жағымсыз
Like – ұқсау unlike
– ұқсамау
Natural –табиғи unnatural – табиғи емес
Learned –оқыған unlearned – оқымаған
Done – істелген undone – істелмеген
Made –жасалған unmade –жасалмаған
Heard –тыңдалған unheard –тыңдалмаған
Necessary –керекті unnecessary –керексіз
II.
Vocabulary.
Ex:
3 at page 64-65. Read and study the topical vocabulary.
1) Concert-concert
–goer
pop
concert
jazz concert
2) Types
of music: classical music- классикалық
музыка
modern classical music
– қазіргі уақыттағы классикалық музыка
light classical music
– жеңіл классикалық музыка
serious music – салмақты музыка
folk music
–халық әндері
pop music
- поп музыка
dance music
– билейтін музыка
film music –фильмдердегі музыка
instrumental music –инструметтік
музыка
orchestral music
–оркестрлік музыка
chamber music- үйдегі музыка
blues musiс
–блюз музыкасы
3) Classical
works: symphony ( in 4 movement) симфония
sonata
–соната
suite
– сюита
III.
Practice activities.
Сабақты
пысықтау.
Reading and speaking.
1. Ex:5 at page 65. Read
the text and say why people cannot live without music.
2. Ex: 4-6 at page 65.Answer the question. Use
topical vocabulary.
Ноталарға
ілінген суреттерді таңдап алып артындағы сұрақтарға жауап береді
a. What
types of music do you know?
b. What
role does music play in your life?
c. What
is your favourite musical instrument? Can you play it?
d. Can
you think a day without music?
e. What
music do you prefer? Classical? Pop? Folk?
Why?
f. What
made the Beatles popular with the young people?
g. What
can you say about the pop groups of new generation?
h. What
is your favourite pop group (pop singer)?
3. Кеспе қағаздардағы музыка
туралы тақырыптарды оқып қазақ тіліне аударады.
Anastasiya , 17:
To my mind music and songs help a lot in learning English. We have sung English
sings since very early childhood. For example, when we learned the alphabet we
sang the merry song “ABC”. When we made dialogues we learned the “What is your
name?” and now when I hear a beautiful English song, I’m always interested to
comprehend and remember it. When we write our individual tests or essays on the
different topics our teacher switches on light jazz or classical music. I like
that because it stimulates our creativeness and when the hard work is over and
there is a bit of free time music creates romantic and dreamy images.
Svetlana, 17: I like listening and
singing joyful songs. They make me feel the fun of life . Whenever I hear a
pleasant tune or song I want to know what it’s about and it inspires me to find
the verse, learn it, and sing it to my friends. I strongly believe that when we
sing together the relationship between students and teacher becomes closer and
warmer. My mood always rises when I hear pop and classical music in class.
Altynai, 16: Music and song always
touch my heart and soul greatly. I can easily feel the mood of music. Songs
wake up my thoughts and wake up my heart. Sometimes I even cry when music fits
with my real situation. I like when we learn songs and listen to music in
class. We sing together, laugh together, learn English and discover new
feelings and emotions in our hearts.
Dmitry, 17: I like to
listen music. Ifeel like I'm slave of music. Music is always in me and with me.
I play guiter I hope
guite well. This is my favorite musical instrument. I always feel “cool” when I
sing songs in English sitting around with my friends at parties, concerts, and
meeting.
Anton, 17:Music and songs can heal my
soul, touch my mind, and help me appreciate each moment of life. They impress
me much. It is interesting for me to notice that sometimes I feel as if my
voice comes out from my heart.
Ex: 8 at page 65. Practise
the dialogue.
Ex: 10 at page 66. Brush –up your grammar. Grammar
test.
''either''-
екі
затқа да қатысы бар, екеуіде, екеуінің бірі деген мағына береді. ''neither''-
either-ның
болымсыз түрі.
1. I
took two books with me on
holiday, but I didn’t read-------------of them.
a. either
b. neither
2. I
can meet you next Monday or Friday. Would ----------- of those days be
convenient for you.
a. neither
b. either
3. John
and I couldn’t get into the house because---------------of us had a key.
a. neither
b. either
4. -------------eat
your dinner or go to your room.
a. neither
b. either
5. “Can” you
come on Monday or Tuesday”? “I’m afraid -------------day is possible”.
a. either
b. neither
6. You
may take --------------- book. I don’t mind.
a. neither
b. either
7. There
were many houses on ------------ bank of the river.
a. either
b. neither
8. ----------------
of the examples is correct.
a. neither
b. either
9. We
bought ------------- pen.
a. neither b.
either
10. -------------- of the flowers is good.
a. either b.
neither
Key
1. a 6.
b
2. b 7.
a
3. а
8. b
4. b 9.
a
5. b 10.
b
IV.
Conclusion. Қорытынды.
Pupils
express their opinions answering the following questions.
What
types of music do you know?
Can
you think a day without music?
What
is your favourite pop group or pop singer?
V.
Evaluation of the pupil’s work, giving marks.
Оқушыларды
бағалау.
VI.
Home task.
Үйге тапсырма.
1. Brush
up the topical vocabulary and make up a crossword or a chain word on the theme “
Music in our life”.
2. Ex:
10 at page 66.
-
Let's conclude our lesson
with the song by Kazakh poet Abay Kunanbayev “ The Black of Your Eyes”
Көзімнің
қарасы
Көңлімнің
санасы
Бітпейді
іштегі
Ғашықтық
жарасы.
You’re
the light of my eyes,
You’re
the light of my soul.
I
am ailing because of you,
There
is
no cure.
ОҚО
Шардара ауданы
С.Кәттебеков
атындағы жалпы орта мектеп
Тақырыбы:
Орындаған: Айдарқұл Әлия
2012-2013
оқу жылы