«ТАЛДЫҚОРҒАН
ГУМАНИТАРЛЫҚ-ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Курсы
|
2
|
Топ:
|
271
|
Сабақ №
|
17
|
Мамандығы-біліктілігі:
|
1304000 –
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)
1304012
– Электрондық есептеу машиналарының операторы
|
Модуль атауы
|
Компьютерлік техниканы аппараттық
қамтамасыз ету
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Оргтехника
және оның түрлері
|
Күні:
|
|
Ұзақтылығы:
|
90 минут
|
Өту орны:
|
Талдықорған
гуманитарлық-техникалық колледжі, оқу ғимараты, №302
Информатика пәнінің зертханасы.
|
Мақсаты:
|
-
Оргтехника және оның түрлерімен, міндеттерімен таныстыру.
ЭЕМ-ніңмүмкіндіктерінкөрсету.
-
Студенттердің ойлау қабілетін,
логикалық –абстракциясын дамыту
-
Студенттерді тәрбиелікке, ұқыптылыққатәрбиелеу
|
Сабақтың міндеті:
|
Оргтехника және оның түрлерімен таныстыру,
онымен жұмыс жасауға бейімдеу
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оргтехника жайлы
білу және жұмыс жасай алу
|
Сабақтың түрі:
|
теориялық
сабақ
|
Оқытудың әдісі, тәсілдері, пед техника, пед. технологиялар:
|
«Ойлан
тап», «Екі жұлдыз бір тілек» әдістері. Дәріс, таныстыру рәсімі,
ой-талқы
|
Қажетті құрал -жабдықтар:
|
Компьютер,
интербелсенді тақта, Интернет желісі және т.б.
|
Қосымша әдебиеттер:
|
1. Г.Ә.
Жапарова Информатика негіздері: Оқу құралы. Алматы: Экономика, 2006;
2.Е.Қ.Балапанов,
А.Даулетқұлов Жаңа информациялық технологиялар: Информатикадан 30 сабақ:
Оқулық.4 басылым. Алматы: ЖТИ, 2005
|
|
|
|
|
|
|
|
|
САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ МАЗМҰНЫ
|
Сабақ барысы
|
Уақыты
(минут)
|
Оқытушының
әрекеті
|
Тыңдаушының
(білім алушы) әрекеті
|
Оқу
материалдары мен ресурстары
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
1. Ұйымдастыру
кезеңі
|
3
мин
|
Сәлемдесу,
түгендеу
|
Амандасады
|
|
2. Үй
тапсырмасын тексеру
|
|
|
|
|
3. Студенттердің
негізгі кезеңдегі жұмысқа дайындау
|
7
мин
|
Тақырыптың
маңыздылығын айту
|
Тыңдайды
|
|
4. Жаңа
білімді қалыптастыру және іс-қимыл әрекеті
|
25
мин
|
1. Оргтехника
және оның түрлері
2. Оргтехниканың
негізгі құрылғылары
3. Оргтехника
бойынша қойылатын талаптар
|
Негізгі
түсініктерді, анықтамаларды дәптерге жазады
|
Компьютер,
интербелсенді тақта
|
5.
Өткен материал бойынша алғашқы түсінігін тексеру
|
10
мин
|
Сұрақ-жауап
|
Сұрақтарға
жауап береді
|
|
6. Жаңа тақырыпты
бекіту және іс-қимыл әрекеті
|
10
мин
|
Өмірден
мысал келтіре отырып, тақырыпты ашу
|
Мысалды
тақырыпқа сай талқылайды
|
|
7. Білім
қолдану және іс-қимыл әрекеті
|
10
мин
|
«Ойлан
тап» әдісін қолдану
|
Экрандағы
құрылғылар жайлы ой бөліседі
|
Компьютер,
интербелсенді тақта
|
8. Алған
білімді жалпылау және жүйелеу
|
5
мин
|
Берілген
тапсырмаларды орындау
|
Берілген
сөйлемнің негізгі сөзін табады
|
Компьютер,
интербелсенді тақта, слайд
|
9.
Алған білімдерді меңгеруді бақылау, өзара бақылау және
іс-әрекеті
|
10
мин
|
Тесторындау
|
Тестпен
жұмыс жасайды
|
Компьютер,
тест
|
10.
Білімдерін түзету және іс-қимыл әрекеті
|
5
мин
|
Тестте кеткен
қателіктеріне тоқталып, түсініктеме беру
|
Қатемен
жұмыс жасайды
|
Тест
|
11. Үй
тапсырмасын хабарлау
|
1
мин
|
Оргтехника
жайлы мәлімет жинау
|
Мәлімет
жинап өз білімін жетілдірді
|
Интернет
желісі, компьютер
|
12.
Сабақты қорытындылау және рефлексия
|
4
мин
|
«Екі
жұлдыз бір тілек» әдісі. Параққа өз ойларын жазу
Бағалау
|
Параққа
өз ойларын жазады
|
Стиккер,
магниттік тақта
|
Пән
оқытушысы: _____________
Директордың
ОІЖ орынбасары:__________________
Оргтехника және оның түрлері
Оргтехника
дегеніміз – құжаттарды дайындау, көшіру, өңдеу, сақтау, және іздеу, сызба
жұмыстарын сонымен қатар сынақ жұмыстарын жүзеге асыруға арналған техникалық
құралдардың жиынтығы.
Басқаша
айтқанда оргтехника – инженерлік – техникалық ақпараттың алмасу және және өңдеу
жұмыстарын автоматтандыруға мүмкіндік беретін техникалық құралдар.
Оргтехника
түрлері:
Ø
көшіру
техникасы
Ø
байланыс
құралдары;
Ø
микрокалькуляторлар;
Ø
ақпараттық
жүйелердің перефериялық жабдықтамалары.
Көшіру
техникасы. Көшіргіш аппарат бізге ксерокс ретінде
танымалы. Оның негізінде ксерография технологиясы жатыр.
Көшіру
техникасының негізгі сипаттамалары:
ü көшіру жылдамдығы
– аппараттың бір минут ішіндегі жасайтын көшірмелер саны;
ü бекітілген көшіру
көлемі;
ü масштабтау –
аппараттың түпнұсқаға қатысты көшірме көлемін кішірейту мүмкіндігі;
ü тонер –
картридждік жұмысының мерзімі – бір секундтік барабанда жасалған көшірмелер
саны.
Қазіргі
таңда байланыс құралдары жаңа мүмкіндіктерімен – факсимальді байланыспен
толықтырылған. Факсимальді аппарат 3құрылғыдан тұрады:
ü телефон;
ü автожауапбергіш;
ü факс.
Микрокалькуляторлар үш топқа жіктеледі:
Арифметикалық
микрокалькуляторлар. Қарапайым арифметикалық амалдарды орындауға мүмкіндік
береді. Олар күн сәулесімен қоректететін батареялармен жабдықталған.
Бухгалтерлік
микрокалькуляторлар. Бұларда қос коректендіруі қарастырылған. Кейбіреуінде
есептеудің соңғы нәтижесін қағазға басып шығару жолдары қарастырылған.
Ғылыми
микрокалькуляторлар. Олардың құрамында көптаңбалы және көпжолдық диспейлер
болады, олар сандарды, символдарды, әріптерді, графиктерді бейнелейтін болады.
Перефериялық
құралдар ақпараттық жүйелердің сыртқы ортасы қарым-қатынасын қамтамасыз етеді.
Сыртқы орта ретінде адамды алуымызға болады, олар:
- тану және идентификаторларды
өңдеу құралдары;
- өлшеу және есеп жүргізу
құралдары электронды кассалық аппараттар.