Урок английского языка по теме : The food I like
Класс : 3
УМК : Spotlight
Учитель: Чижова Светлана Львовна
Цель урока: Формирование коммуникативных навыков учащихся
Обучающие задачи: закрепить изученную лексику по теме,
обучать
письменной и устной речи
Развивающие задачи 1) развить навыки диалогической и
монологической речи
2) развить лексические навыки (продукты питания)
3) развить внимание, память, творческое мышление
4) развить умение выражать свои мысли и
аргументировать свою точку зрения, осуществлять рефлексию и самооценку
5) развить навыки индивидуальной, парной и
групповой работы
6) воспитать вежливость, доброжелательность, любовь
к культуре стран изучаемого языка, стремление к здоровому образу жизни
Воспитательные задачи: прививать интерес к изучению английского языка
Оборудование и материалы: Spotlight 3 , картинки с изображением продуктов,
мешочек, карточки с названиями продуктов питания, карточки с изображением
продуктов (маленькие), презентация, листы картона, наклейки с названиями
существительных, листы ватмана, наклейки с заголовками плакатов, наклейки с
изображениями продуктов, фломастеры, заготовки досье, каточки для самооценки.
Ход урока
Организационный момент
Речевая зарядка
На доске картинки с изображением
продуктов: бургер, курица, шоколад, пицца, вода, овощи, лимонад, яйцо, сэндвич,
мороженое, сыр, жареная картошка
|
- Stand up straight and
look at me. Good morning.
- Good morning, Irina
Nikolaevna.
- How are you?
- Fine, thanks and you?
- Fine, thank you, sit
down please.
-What day is it today?
- Today is Monday.
- Good!
- Say all together!
- Monday!
- Look at the board and
say, what is our topic.
-Food
- Good! It's food. It's
the food I like.
|
3 мин.
|
Актуализация опорных знаний, умений и
навыков учащихся
|
- What's this?
- a burger/ chicken/
sandwich/ water/ lemonade/ chocolate/ pizza/ vegetables/ fruit/ cheese/
water/ lemonade/ eggs/ ice cream/ chips.
- What food do you like?
- I like burgers/
chicken/ sandwiches/ water/ lemonade/ chocolate/ pizza/ vegetables/ fruit/
cheese/ water/ lemonade/ eggs/ ice cream/ chips.
|
3 мин.
|
Игра «Волшебный
мешочек».
|
We'll play the “Magic
bag” game. I have got a magic bag here with all the food you like. Please
take one card and read what this is. Now come to the black board and pin it
up to the picture.
|
7 мин.
|
Аудирование
Исполнение песни
На партах карточки
с изображениями продуктов питания (у каждого учащегося по 2 карточки).
|
I see you like food! Then let's sing a song about the food
you like. Listen and sing along!
- Thank you! Very good! Now you will
sing and show me you favorite food. Take your cards from your desks and put
them before you. Let's sing and show!
|
3 мин.
|
Развитие навыков
устной речи
|
Now you will know what
our heroes like. Open your books page 42 exercise 2. Look at the picture.
Who's this?
- This is Lulu and this
is Maya.
- What's Maya's favorite
food?
- It is pizza.
- What's your favorite
food?
- Chocolate. It is
yummy. What about you?
- Vegetables. They are
good for me!
Please, act out the
dialogue.
|
7 мин.
|
Динамическая
пауза
|
Let’s rest a little!
Hands up
Hands down
Hands on the hips
Sit down!
Hands up
Hands on the sides
Bend left, bend right
One, two, three – hop
One, two, three – stop
Hands down
Sit down!
|
3 мин.
|
Развитие навыков
чтения
|
Now let's see what Сhuckles
likes. Look at page 43 in your textbooks and find exercise 3. Read the text after
me please.
Now please take roles.
For Lulu..., For Maya... For the saleswomen...
- What does chuckles
like?
- He likes jelly.
|
5 мин.
|
Проектная
деятельность.
Работа в
группах.
На столах
учащихся заготовки для плакатов (листы плотной бумаги А3 с написанными на них
заголовками плакатов, изображения продуктов питания) клей, фломастеры.
Учащиеся
отбирают изображения продуктов по теме своего плаката, располагают их на
бумаге, наклеивают, подписывают названия продуктов и декорируют плакаты.
|
Some products are yummy,
some are good for you. Look! Chocolate is yummy. Fruits are good for me.
Look! What about a
burger/ chicken/ sandwich/ water/ lemonade/ chocolate/ pizza/ vegetables/
fruit/ cheese/ water/ lemonade/ eggs/ ice cream/ chips?
We like ... we really do
- Now let's make posters
to know what is yummy and what is good for you. You will work in teams.
Please take your sheets of paper. Team 1 – It is yummy. Team 2 – It is good
for you, (Team 3 - We like ... we really do) Choose the pictures you need,
post them and write what's this. If you have time decorate the poster. You
have got 5 minutes to complete. Then you will talk on it.
|
10 мин.
|
Подведение
итогов урока
|
Now I know a lot about
your favorite food, but I want to know more. So please at home fill in your
profiles. Write what you like, what you don't like, what's tour favorite
food. You can decorate your profile and draw yourself or post a photo.
|
2 мин.
|
Рефлексия
|
Please, take 3 cards and
raise the green one if it was easy to work at the lesson today, raise the
yellow one if you had some difficulties and the red one if it was difficult
for you to work or you couldn’t do the tasks.
|
2 мин.
|