Тема: “Animals”
Цели:
¯ Повторить и активизировать
лексические единицы по теме «Animals».
¯ Проверить уровень языковой и
речевой компетентности учащихся по теме «Animals».
¯ Формировать умение находить
нужную фразу в прочитанном тексте.
Ход
урока
I. Организационный момент
Teacher: Dear friends! Today we are going to
have on interesting lesson about animals and children, about their likes and
dislikes.
Warming-up.
Игра “What animal says that?”
Teacher: What animal says “bow-bow” (dog)
What animal says
“mew-mew” (cat)
What animal says
“moo-moo” (cow)
What animal says
“chick-chick” (hen)
II.
Основная
часть
Teacher: Now we will play game!
1.
Игра “Jumped letters”
Учитель раздает
детям карточки с рисунками и словами, в которых перепутаны буквы, и просит
расположить буквы в словах так, чтобы получить названия домашних животных.
2. Игра-кроссворд “Find the secret word”
3. Reading
Прочитай текст. Вставь
слова, соответствующие рисункам.
Old John Parker is a
farmer. He has birds and animals on his farm. These are ________ and _________. Hens lay ________. And these are _________. On the farm John Parker
also has two ________
and four ________.
His favorite animal is his ________ Blackie. John Parker likes
his farm!
4. True or false.
1)
Old John Parker
is a doctor. (F)
2)
He has birds and animals
on his farm. (T)
3)
On the farm John Parker
also has five cows and one goat. (F)
4)
His favorite animal
is his horse. (T)
5. Вопросы к тексту.
1)
Who is a farmer?
2)
What does he have
on his farm?
3)
How many cows
does he have?
4)
How many goats
does he have?
5)
What is his
favorite animal?
6. Диктант с цифрами
Fourteen, fifteen, nineteen,
seventeen, eleven, twelve, sixteen, twenty.
7. Pronunciation
Teacher: Watch the words with their
translation and transcription.
Hen [si:]
Pen [wi:]
Green [hen]
See
[gri:n]
Twenty
[twenti]
We
[pen]
III.
Заключительная
часть
Teacher: Почему этот урок был полезным для
вас?
Что было интересно на
уроке?
Что вам понравилось?
Home work: Нарисовать ферму с животными.