Инфоурок Иностранные языки КонспектыОткрытый урок по английскому языку по теме "Праздники в Великобритании и России" (6 класс)

Открытый урок по английскому языку по теме "Праздники в Великобритании и России" (6 класс)

Скачать материал

                                                                                          ГБОУ ЦО «Бескудниковский».

                                 Кузьмина Т.И.

 

Открытый урок английского языка по теме "Праздники в Великобритании и России". 6-й класс

 

        Цель урока: 

1.      Развитие навыков языковой догадки, языковой реакции, памяти.

2.      Формирование уважительного отношения к языку, умения активно и плодотворно работать в коллективе.

        Задачи урока.

1. Систематизировать и закрепить знания учащихся по теме “Праздники в Великобритании и России”.

2. Закрепление лексических и грамматических навыков.

3. Развить навыки устной речи; Понимать общее содержание и детали.

4. Использовать в речи изученный материал по заданной теме.

 Оборудование:  УМК   М.З. Биболетова, О.А. Трубанева. “ENJOY ENGLISH 6”/ Английский с   удовольствием. -  Обнинск: Титул, 2014.

План урока

1. Организация начала урока.

2.  Фонетическая зарядка.

3.  Проверка домашнего задания.

4.  Введение в тему урока. Практика говорения.

5.  Закрепление грамматики

6.      Закрепление лексики.

7.      Активизация знаний учащихся по теме “Праздники в России и Великобритании”. Викторина.

8.      Физкультминутка.

9.      Развитие навыков чтения и перевода текста о «Дне мамы».

10.  Развитие навыков неподготовленной устной речи по тексту.

11.   Информация о домашнем задании.

12.  Подведение итогов урока, оценки.

Ход урока

1.      Организационный момент:

          Teacher: “Good morning, dear children! Nice to see you today! “

Pupils: “Good morning, teacher! Good morning, good morning!
Good morning to you!
Good morning, good morning! We are glad to see you. “                                                                                                                         T.:” So, what date is it today? What day of the week is it?”

P.:”Today is…”                                                                                                                                                              T.:” We have a lot to do today. First, you are going to revise  lexical and grammar structures.  Then we shall speak with you about the most famous holidays of Great Britain and compare them with Russian ones. I hope that it will be interesting for you.

 

2.      Фонетическая зарядка.

Teacher:  Repeat the following words after me.

Cracker, holly, reindeer, sleigh, stocking, Tinsel, snowman, greeting cards, Christmas, New Year tree, Valentine Cards, Lent, to fast, to toss pancakes, to confess the sins, Easter, commandment, Orthodox, Christmas, to lay wreaths, Santa Claus, presents.

Т. Let’s repeat these sounds, please:

[e]: Motherland, independence, veteran, festival, Lent.

[a:] : party, guard, park, harvest.

[ei]: day, nowadays, May, great, sleigh

[ju:]: new, useful.

[ai]: fight, firework, Guy, Valentine

[o]: bonfire, honour, Fawkes.

           3. Проверка домашнего задания упр. 3, стр. 159, упр. 4 стр.159.

Фронтальный опрос учащихся. Составить вопросы и ответить на них, используя слова в скобочках. Закончить предложения, вставляя глаголы в прошедшем времени и в настоящем совершенном времени.

Т. Dear children! Let’s check up your homework.

         4. Введение в тему урока:

Warming-up:

Teacher —> Pupils (questions —> answers)

Практика говорения.

Учащиеся отвечают на вопросы о праздниках и обычаях Великобритании и России.

Now, we are going to have speaking practice. You know that people like to celebrate holidays all over the world. What about you? What holidays do you prefer to celebrate and how do you do it?

  Answer my questions, please!

1.      What holidays or festivals do you know in Britain / in Russia?

There are many holidays in Britain and in Russia. They are: New Year, Christmas, Valentine’s Day, Mother’s Day, Victory Day, Women’s Day, Pancake Day, Harvest Day and Maslenitsa.

2.      What is the most favourite holiday in your family?

My favourite holiday is the New Year’s Day. We have a party with my friends and my family. We watch a special countdown clock on TV. When it is midnight, it’s the New Year! Lots of places have a fireworks display at midnight. We sing songs to celebrate the New Year. We usually wish ‘Happy New Year!’ to one another.

3.      Do you make New Year’s resolutions? What are your New Year's resolutions?

Usually I make New Year’s resolutions.

'I'm going to do my homework the same day that I get it.'
'I'm going to eat more fruit each week.'

4.      What religious holidays do you know?

I know two religious holidays. They are Christmas and Easter.

5.      What do you know about Maslenitsa and Pancake Day?

Pancake Day is the last day before the period which Christians call Lent in February or March. It is traditional on this day to eat pancakes. Maslenitsa is the brightest, funniest and most entertaining of Russians holidays. The symbol of Maslenitsa is a round pancake with the traditional fillings. People burn a straw figure of Lady Maslenitsa. It means the end of winter cold. 

6.      What are the most important national holidays in Russia?

The most important national holidays in Russia are the Victory Day, the Women’s Day and New Year.

7.      What do Russian people celebrate on the 9th of May?

Russian people celebrate the Victory Day on the 9th of May. Victory Day is a holiday that commemorates the victory of the Soviet Union over Nazi Germany in the Great Patriotic War.

8.      Name the date when English people celebrate Halloween.

9.      Halloween is celebrated on October 31. It is also known as All Saints' Day.

Thank you for your answers.

5. Закрепление грамматики.

T.: Please, complete the sentences with the verbs in the Past Simple Tense.

For Christmas, my family__________ (go) to Madrid. We_________ (take) the first plane and we arrived in Madrid at 7:00 o'clock. My mother and my sister________ (buy) many food items in the market. My father and brother________ (call) our grandparents to wish them a Merry Christmas. We__________   (cook) a gorgeous Christmas dinner. My uncle________ (come) with a box of chocolate and a Christmas cake. My aunt_________ (bring) the music and some presents. We_________ (finish) the preparation for the ceremony and __________ (make) a list of presents for Santa Claus. When we________ (get up) we saw the presents and we were happy. 

6. Закрепление лексики. Коллективное выполнение упражнения (раздатоточный материал).

T: Let’s make this exercise.  Fill in the missing words.

 

1.      A _______________ is made of snow and sometimes has a carrot for a nose. (Snowman)

2.      The form of transport that Santa uses is called a _______________. (Sleigh)

3.      _______________ is a long and colourful decoration found on a Christmas tree. (Tinsel)

4.      Santa has eight _______________ to help pull his sleigh. (Reindeer)

5.      When two people pull a _______________, it makes a loud bang. (Cracker)

6.      The large sock in which you can find your presents is called a _______________. (Stocking)

7.      People use green leaves called _______________ as decorations at Christmas time. (Holy)

 8.  __________is the old man with a white beard who has lots of presents to give away.  (Santa)

1. Santa 2. cracker 3. holly 4. reindeer 5. sleigh 6. stocking 7. Tinsel 8. snowman

 

           7. Активизация знаний учащихся по теме “Праздники в России и Великобритании”.

Викторина.

TI want to see how well you know Russian and British holidays. Let’s do some quiz.

1. When do British people celebrate New Year?

2. When do British people celebrate Christmas?

3. When do Russian people celebrate Christmas?

4. When do children dress up as witches and ghosts?

5. On what day do people in many European countries send special cards to someone they love?

6. Do we have the same tradition in Russia?

7. What other Russian holidays can you name?

8. What do you know about Victory Day?

Ответы учащихся.

        8. Физкультминутка.

Т: Before we read the text about Mother’s Day, let’s do some physical exercises. Who is on duty today?

Hands up! Hands down! Shake! Shake! (Руки поднимают, опускают, трясут ими)  Stand up! On the tiptoes (Встают на цыпочки) Turn around. Step aside, (Поворачиваются вокруг себя)  Step left! Step right! (Шагают влево, вправо)

           9. Развитие навыков чтения и перевода текста на стр.156 упр.98.

Фронтальный опрос чтения текста. Перевод текста.

           10. Развитие навыков неподготовленной устной речи по тексту.

T: What do you know about Mother’s Day?

Ответы учащихся.

Mother’s day is celebrated three weeks before Easter. People in the UK send a special “Mother’s Day” card and they give flowers or chocolates for their mothers.

11.  Информация о домашнем задании.

T: Now, open your day book and write down your homework. Your home task is ex.4 p.129, ex.14 p.132 (in written form).

         12. Подведение итогов урока. Оценки.

Teacher:  Now you see that there are many different holidays in the world. They are very different. It is interesting to know something new about them.

Thank you for your good work during our lesson. I give all of you “fives” and “fours”. Good-bye, dear children.

       1.You know a lot about customs and holidays of Great Britain and Russia.

       2.You can read the text and understand it.

       3.You can tell about British and Russian holidays.

The lesson is over! Good-bye!

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок по английскому языку по теме "Праздники в Великобритании и России" (6 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Музыкальный журналист

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
