Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Открытый урок по казахский язык и литература А.Құнанбаев "Қансонарда бүркітші шығады аңға"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Другое

Открытый урок по казахский язык и литература А.Құнанбаев "Қансонарда бүркітші шығады аңға"

библиотека
материалов

Павлодар қаласы, Железин ауданы

Железин №3 жалпы орта білім беретін мектеп

қазақ тілі мен әдебиет пән мұғалімі

Зеймуллаева Торгынай Сабитовна

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев «Қансонарда бүркітші шығады аңға»

Сабақтың мақсаты: оқушыларға өлеңнің мағынасын меңгерте отырып, саятшылық өнері туралы мағлұмат беру.

Міндеттері:

1. Сыни тұрғыдан ойлауға үйретуге баулу арқылы өлеңдегі ақынның адам мен аң психологиясын суреттеудегі шеберлігі, портреттік суреттерді (құстың, аңшының, түлкінің) ажырата білуге жетелеу;

2. Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлануға үйрету арқылы өзінше ой қорытуға, бейнелі сөздерді таба білуге,шығармашылық жұмысқа баулу.

Күтілетін нәтиже: Ұлы ақын Абай туралы білімдері толығады. Құсбегілік туралы мәлімет алады. Өлең құрылысы мен көркемдік ерекшелігіне талдау жасай алады.Шығармашылық жұмысты орындай алады.

Сабақтың әдісі: топтық, әңгімелеу, түсіндіру, пікір алысу, талдау

Сілтеме: Қазақ әдебиеті оқулығы. Қ.Әбдезұлы, С. Тұрсынғалиева. –Астана: «Арман-ПВ», 2012ж.Хрестоматия. Қ.Әбдезұлы, С. Тұрсынғалиева. –Астана: «Арман-ПВ», 2012ж..

Жұмыс дәптері. Қ.Әбдезұлы, С. Тұрсынғалиева. –Астана: «Арман-ПВ», 2012ж.

Электронды оқулық «Атамұра» баспасы, 2003ж

Көрнекіліктер: Интербелсенді тақта,праектор, флипчарт, постер, маркер, өшіргіш, қарындаш

Сабақтың кезеңдері


Уақыт

Мұғалімнің іс- әрекеті


Оқушының іс әрекеті



Ұйымдастыру кезеңі

ОЖЕСО




5 мин

Психологиялық ахуал жасау.Оқушы мен мұғалім арасындағы сенімді, көңілді, қарым-қатынасты құру


Оқушылар түстерді таңдау арқылы топқа бөлу.


Оқушылар гүл беру арқылы бір-біріне деген жақсы көңіл-күй тілеп, жағымды эмоция қалыптастырады.


Оқушылар қалаған түстерін алып, топқа бөлінеді.

Білім

АКТ

СТО


7 мин


Абай атамыз туралы не білеміз?


«Инсерт» әдісі



Қ.Телжановтың

«Бүркітпен аңға шығу» атты суреті арқылы тақырыпқа шығу


Қазақ халқының саятшылық өнері туралы не білеміз?

аhello_html_424b6d8b.gifhello_html_m53a5d0eb.gifудармашы Сазгер

hello_html_m48312614.gif

hello_html_m77dae311.gifhello_html_8ea2dfd.gif

ақын

қарасөз шебері


Ата-бабамыздың сүйікті кәсібінің бірі- тазы жүгіртіп, қыран құс салу екендігі, әрі аң-құстарды бей-берекет ауламағандығы туралы айтады.


Түсіну

СТО

ОЖТ

8 мин

1.Электронды оқулықтан өлеңді тыңдатқызу. Өлеңді тыңдағаннан кейін қандай әсерде болағанын сұрау.

Сөздікпен жұмыс.

Қансонар-жаңа жауған қардағы із.

Ғанибет-қызық, тамаша, көңіл көтеру.

Аңдағанда-түлкінің ізіне түсушілердің жүрісі.

Томаға-бүркіттің бас қабы.

Қырымнан- алыстан деген мағынада « Қақпан құрған-жамбастап алар.

Тазы жүгірткен –діңкәсі қатып алар, Бүркіт салған- қызыққа батып алар»

2. Қ.Телжановтың «Бүркітпен аңға шығу» атты суретін сипаттағанда, ақынның қай өлең жолдарын пайдаланар едіңіздер?

Оқушылар өлеңді тыңдап,мазмұнын айтады. «Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңінің идеясын түсіндіреді


Оқушылар сөздікпен жұмыс жасайды







Оқулықпен жұмыс жасайды


Қолдану

СТО

ОжК







Сергіту сәті

ОЖЕСО

8 мин









2 мин

1.Жұмыс дәптерлеріңе өлеңнен аңшылыққа ғана тән сөздерді теріп жазғызу. Бұлар тіл білімінде қандай сөздер деп аталады?

2. Абайдың өлеңін хрестаматияда берілген М. Әуезовтің «Бүркіт аңшылығының суреттері», «Бүркітші» атты әңгімелерімен салыстырыңдар. Не байқадыңдар?

Интербелсенді тақтадан дене қимыл жаттығуын жасату

Жеке жұмыс



Топтық жұмыс .Постерге салу. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» арқылы топтар бір- бірін бағалайды



Бейнеролик арқылы жасау

Талдау

ТжДОО

5 мин


Өлең құрылысы мен көркемдік ерекшелігіне талдау жасаңдар



Қар-аппақ, бүркіт-қара, түлкі- қызыл, Ұқсайды қаса сұлу шомылғанға...

Бұл қандай тәсіл?

Бұл шендестіру тәсілі кереғар екі затты немесе құбылысты қатар қоя отырып, келесі бір заттың, ұғымның, құбылыстың сипатын аңғартатын айшықтаудың бір түрі.


Қан/со/нар/да // бүр/кіт/ші // шы/ға/ды аң/ға //

12 буынды қара өлең ұйқасы.

Өлең тармақтардан тұрады. 4 тармақ бір шумақ деп аталады. Тармақ-бунақтардан тұрады. Бунақты-буын құрайды. Әр тармақтың аяғындағы буындар үндестігінен ұйқас шығады. Жеке жұмыс, әр жауап бағаланады

Жинақтау

СТО

ОжК

5 мин



Бес жолды өлең құрастыру



Бүркітші. Дәптер алмасу арқылы бір-бірін тексереді. (жұптық жұмыс)

Бағалау

ТжДОО



5 мин

«Құсбегілік – ата кәсіп» ойтолғау жазу



Оқушылар шығармашылық жұмыспен айналысады.Жеке-дара жұмыс.






Автор
Дата добавления 24.03.2016
Раздел Другое
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров71
Номер материала ДВ-551916
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
