Сабақтың тақырыбы:Мезгіл үстеуі
Сабақтың мақсаты:
а)Білімдік – жаңа тақырып туралы
теориялық білім беру және практикамен
ұштастыру.
ә)Тәрбиелік - оқушыларды,адамгершілік,
қасиеттерге, имандылыққа,
еңбекқорлыққа
баулу.
б)Дамытушылық – оқушылардың сыни тұрғыдан
ойлау қабілеттерін,талдау
шеберліктерін жетілдіру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
түсіндіру,талдау,оқулықпен жұмыс,сұрақ-жауап,
СТО стратегиялары.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар,суретті
кеспе қағаздар,тест парақшалары,
бор,тақта,оқулық.
Сабақтың байланысы: пәнішілік,әдебиет,орыс
тілі,ағылшын тілі,матаматика.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен
сәлемдесу,сабақта жоқ оқушыны белгілеу,сыныптың тазалығына көңіл
бөлу,оқушыларды топқа бөлу.
«Сәлемдесу» ойыны. Оқушылар бір шеңберге
тұрады,бір-бірімен әр түрлі дене мүшелері арқылы амандасады:
-
тіземен,
-
қолмен,
-
арқамен,
-
иықпен,
-
баспен.
Топқа
бөлу. Оқушыларға әр түрлі суреттер таратылады,суреттерді таңдау арқылы балалар
өздері қандай жолмен (түс арқылы) бөлінетіндігін анықтау қажет.
ІІ
Үйге тапсырманы сұрау
«Миға шабуыл»
-
Қазақ тілінде қанша сөз табы бар?
-
Үстеу дегеніміз не?
-
Үстеу құрамына қарай нешеге бөлінеді?
-
Күрделі үстеулер қалай жасалады?
-
Үстеу жасалу жолына қарай нешеге бөлінеді?
ІІІ
Жаңа сабақ
1. Түсіндіру:
Жаңа
тақырып туралы теориялық түсінік беру және мысалдар келтіру.
2. Оқулықпен
жұмыс:
217
– жаттығу
218
– жаттығу
3.Жұмбақтар жарысы (оқушыларға жұмбақ жасырылады,жұмбақтан әуелі мезгіл үстеуін
табу қажет,содан соң жұмбақтың шешуін тауып,оны орыс,ағылшын тілдеріне
аударады):
4.Тест тапсырмасын орындау(оқушыларға тест парақшасы таратылады,дұрыс
жауаптарды белілеуге 5 минут уақыт беріледі,белгілеп болған соң интерактивті
тақтаға дұрыс жауаптардын кілті көрсетіледі,сол бойынша оқушылар тексеріп шығу
қажет):
1.Іс-әрекеттің
мезгілін, мекенін, сын-қимылын білдіретін сөз табын ... дейміз.
а. Сын
есім
ә. Есімдік
б. Үстеу
2. Үстеу қандай
сұрақтарға жауап береді?
а. қандай? қалай? қашан?
ә. қалай? қашан? қайда?
б. қашан? қай? нелер?
3. Артық сөзді
табыңдар:
а. ертегі
ә. ертең
б. ерте
4. Көп нүктенің орнына
тиісті үстеуді жазыңдар:
Аңшылар ... түлкі әкелді.
а. кенет
ә. төмен
б. бүгін
5. Дұрыс жауабын
табыңдар:
Әсел қашан келді?
а. дереу
ә. кеше
б. тез
6. Артық сөзді
табыңдар:
а. асықпай
ә. бірден
б. таулы
7. Үстеуді көрсетіңдер:
а. туралы, сол
ә. жас, кәрі
б. зорға, әрең
8. Жауабын көрсетіндер:
Сабақты қалай оқиды?
а. асықпай
ә. ертең
б. кешқұрым
9. Үстеуді көрсетіңдер:
а. сыбырла
ә. қараңғы
б. күндіз
10. Артық сөзді
табыңдар:
а. тез оқиды
ә. ерте оянады
б. кешке келеді
Дұрыс жауаптар кілті:
1
б
2
ә
3
а
4
б
5
ә
6
б
7
б
8
а
9
б
10 а
Топ
басшысы өз тобындағы оқушылардың парақшаларын жинап,топтың сапалық деңгейін
анықтайды,7 ұпайдан жоғары жинаған оқушылар санын 100-ге көбейтіп,топтағы жалпы
оқушылар санына бөледі.
IV
Сабақты бекіту
Постер қорғау
І
топ Мезгіл үстеуі дегеніміз...
ІІ
топ Мезгіл үстеуінің жасалу жолдары...
ІІІ
топ Үстеудің сын есімнен айырмашылығы...
Кері байланыс жасау «Кемпірқосақ» әдісі арқылы
-
Жаңа тақырыпты түсіндің бе?
-
Қандай тапсырма орындау барысында қиындық тудырды?
-
Сабақ барысында қай сыныптасыңның жауабы ұнады?
-
Сабаққа қатысты қандай ұсыныс жасар едің?
-
Тапсырма орындауда кімнен көмек сұрадың?
-
Тапсырма орындауда өзің кімге көмектестің?
-
Сабақтың қай бөлімі ерекше ұнады?
V
Үйге тапсырма беру:
-
ереже жаттау;
-
құрамында мезгіл үстеуі кездесетін мақал-мәтелдер жазып келу.
VI
Оқушылардың білімдерін бағалау
VII
Сабақты аяқтау