Инфоурок Английский язык ВидеоурокиОткрытое занятие " Визит к врачу"

Открытое занятие " Визит к врачу"

Скачать материал

МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ

ДОНЕЦКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ

 

Государственное бюджетное профессиональное образовательное учреждение

«Донецкий колледж пищевых технологий и торговли»

 

 

 

 

 

 

Методическая разработка

открытого занятия

ВИЗИТ К ВРАЧУ

по дисциплине ОДБ. 04 Иностранный язык

специальность 43.02.15 Поварское и кондитерское дело

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023

 

План занятия

Группа: ПКД 1/9 22

Тема: Визит к врачу.

Цели:

методическая: усовершенствовать методику проведения практического занятия с использованием игровых технологий и видео для активизации мыслительной деятельности студентов;

дидактическая: систематизировать и обобщить языковые знания и умения во всех видах языковой деятельности (чтение, письмо, говорение); расширить словарный запас; усовершенствовать навыки чтения и перевода; формировать навыки устной речи;

воспитательная: развивать умения слушать и вступать в диалог для поддержания учебной беседы; уметь аргументировать свою точку зрения, воспитывать культуру общения, развивать толерантность, способность к самостоятельному осознанному выбору; формировать уважительное и доброжелательное отношение к другому человеку, его мнению;

Тип занятия: систематизация и обобщение знаний.

Вид занятия: практическое занятие.

Формы и методы проведения: практический, пояснительно-иллюстративный, репродуктивный методы; close-test, ‘эвристическая беседа, игровые ситуации, выполнение упражнений, работа с видеоматериалом.

Междисциплинарные связи: английский язык, технология продукции общественного питания.

Методическое обеспечение:

дидактическое: методическая разработка занятия, раздаточный материал: карточки с заданиями, презентация Power Point, видеозапись.

 

Технические средства: ноутбук.

 

 

 

 

 

 

Литература

Основная:

1.Английский язык.10 класс: учеб. Для общеобразоват. организаций: базовый уровень/О.В.Афанасьева, Д.Дули, И.В.Михеева. −4-е изд. − М.: Express Publishing:Просвещение,2016.

2. Английский язык.11 класс: учеб. для общеобразоват. организаций: базовый уровень/ О.В.Афанасьева, Д.Дули, И.В.Михеева. − 4-е изд. − М.: Express Publishing: Просвещение,2016.

3. Бережная О. А. 300 новых тем по английскому языку. − Донецк, 2010 г.

 

Дополнительная:

 

1.Выборова Г. и др. Тесты по английскому языку. – М.: АСТ – Пресс Книга,2006.

2.Ионина И., Саакян А. Английская грамматика. Теория и практика. – М.: Академия, 2008.

3.Бережная О. О. Сборник новых тем современного английского языка. − Донецк, 2009.

 

Справочники:

1.     Мюллер В. К. Англо-русский и русско-английский словарь. – М.: ЭКСМО, 2010.

2.     The Oxford – Duden Pictorial English Dictionary. – Oxford: Oxford University Press, 2008.

 

Интернет-ресурсы:

1.     Портал по изучению английского языка.

Форма доступа: http//www.englishlanguage.ru.

2.     Сайты для изучения английского языка.

Форма доступа: http://www.study–English Info

http://www.native-english.ru

 

 

 

 

 

 

 

Ход занятия

1.Организационный момент.

1.1. Приветствие студентов.

Teacher/Students

Teacher: Good morning, students. How are you getting on?

Students: We are very well, thank you.

T: Who is on duty today? Slide 1.

S: I’m on duty today.

T: Is anybody absent today?

S: All are present./….. is absent. He (She) is ill.

(Преподаватель приветствует студентов, интересуется их самочувствием и отмечает отсутствующих)

Teacher: So, if you are fine and all are present, let’s start our work. Don’t forget that I’m going to evaluate your work during the lesson. At the end of it we’ll sum up all your results and you’ll get your marks. Work as hard as you can.

(Преподаватель напоминает, что каждый ответ студента будет оцениваться.)

Teacher: Please, look at the screen and think what we are going to talk about today. Slide 2

          Student 1: I think we will learn new words and expressions.

 

         Student 2: I think we’re going to talk about emergencies and first aid.

         Student 3: We will probably read and make up dialogues on the topic of the lesson.

         Student 4: I   think we will learn more about first aid and how to help in emergencies…

 

2.Сообщение темы и цели занятия.

Teacher: The topic of today’s lesson is “Visit a doctor”. You’re absolutely right. The aims of the lesson are to learn more about first aid in emergencies services, improve your listening and speaking skills, enrich your vocabulary, cooperate, and speak in public. All this will help us learn to deal similar situations in real life.

(Преподаватель сообщает студентам тему и цели  занятия и знакомит с основными этапами работы.)

 

 

3.     Актуализация опорных знаний.

To provide people with first aid we need a first aid kit. Please,  match the picture cards with the names of the things you find in a first aid kit.

 

Slide 3

Teacher: To provide people with first aid we need a first aid kit. Please, match the picture cards with the names of the things you find in a first aid kit.

(Обучающие составляют пары «картинка – слово»)

Teacher: Can you think of anything else you might find in a first aid kit?

What can we do with the objects in the kit?

(Сначала студенты  заполняют предложения с пропусками словами с доски самостоятельно (на карточках). Затем проверяем правильность заполнения все вместе на слайде 4.) Slide 4

 

4.     Мотивация учебной деятельности.

Teacher: Is there anything more important than health? I don't think so. "Health is the greatest wealth," wise people say. You can't be good at your studies or work well when you are ill.

(Есть ли что-нибудь важнее здоровья? Не думаю. "Здоровье - это главное богатство, говорят мудрые люди. Вы не можете хорошо учиться или работать, когда вы больны.)

 

5.Актуализация опорных знаний. Просмотр видео. Выполнение заданий из видеоролика.

 

6.Изучение нового материала

6.1. Изучение нового лексического материала (Приложение 1)

 

Teacher: If you have a headache, heartache, toothache, backache, earache or bad pain in the stomach, if you complain of a sore throat or a bad cough, if you run a high temperature and have a bad cold in your head, or if you suffer from high or low blood pressure, I think you should consult a doctor. The doctor will examine your throat, feel your pulse, test your blood pressure, take your temperature, sound your heart and lungs, test your eyes, check your teeth or have your chest X-rayed. After that he will prescribe some treatment, pills, tablets or some other medicine which we can buy at the chemist's. He will recommend you to stay in bed for some time, because there might be serious complications. The only thing you have to do is to follow his recommendations.

Let's read and translate new vocabulary:

 

a headacheголовная боль

a heartache - боль в сердце

a toothache - зубная боль

a backache - боль в спине

an earache - ушная боль

bad pain in the stomachсильная боль в желудке

a sore throatболь в горле

 a bad coughсильный кашель

a high temperatureвысокая температура

have a bad cold in your headсильный насморк

suffer from high or low blood pressure - страдать от высокого или низкого кровяного давления

 

I think you should consult a doctor – я думаю, вам нужно проконсультироваться у доктора

The doctor will examine your throat- врач осмотрит ваше горло

 

to feel your pulse -нащупает пульс

to  your blood pressure- проверит кровяное давление

to take your temperature- измеряет температуру

 to sound your heart and lungs- прослушает сердце и легкие

to test your eyes- проверит зрение

 to check your teeth - проверить зубы

 to have your chest X-rayed - сделать рентген

prescribe some treatment, pills, tablets - назначить какое-то лечение и таблетки

 

to stay in bed- оставаться в постели.

 

6.2. Работа с карточками (Приложение 1)

Teacher: Now fill in the gaps with useful word from your cards.

 

The doctor, test your blood, heart and lungs, will prescribe, to stay in bed, the doctor’s, should, examine, take, prescribe, at the chemist’s, follow, have a pain, The doctor, some treatment

 

_______will examine your throat.

The doctor will _______ pressure, eyes.

The doctor will sound your ________.

The doctor _____  you some treatment, medicine, tablets, pills.

The doctor will recommend _______.

The patient will have to follow _______ recommendations.

If you have a sore throat you _______  consult a doctor.

He will _____  your throat and ____  your temperature.

 He will  _____   you some tablets and other treatment. 

You will buy the medicine_______ .

 You should ______  the doctor’s recommendations.

If you ______  in the heart, you should consult a doctor.

______will test your blood pressure and sound your heart.

He will prescribe you_____.

Teacher: At the next task, you need to complete the sentence:

 

   1The doctor will examine your___________

2) The doctor will test______________

3) The doctor will take_________________

4) The doctor will sound__________________

5) The doctor will check your______________

6) The doctor will prescribe_______________

7) The doctor will recommend_______________

8) The patient will have to__________________

 

6.3 Чтение текста.

When we are ill, we call the doctor, and he examines us and diagnoses the illness (or disease).

When we have a headache, a stomach ache, a sore throat , a cold or a pain in some part of the body, we call the doctor. He takes our temperature and our pulse. He examines our heart, our lungs, our stomach or the part of the body where we have a pain (the part, which hurts us) and tells us what is the matter with us. He says: “You have a slight temperature” or: “You have the flue” or: “You have caught a cold” or: “You have heart disease!”

The doctor prescribes medicine and gives us a prescription, which we take to the chemist, who makes up the medicine.

 The doctor says: “I shall prescribe some medicines. You must take the prescription to the chemist and he will make up the medicine for you. Take the medicine twice or tree times a day, before (or after) meals.”

 If you disobey the doctor you may get worse, and even die.

We must obey the doctor (we must follow his orders if we want to get better. If we have a temperature we must stay in bed and take the medicine he prescribes. If we cannot get better at home, we must go to hospital.

 If you need an operation, for a example if you have appendicitis a surgeon performs the operations on you. If we are too ill to walk, we go to a hospital in the ambulance. After our illness we can go to a sanatorium until we are strong again.

When we have toothache (when a tooth hurts us), we go to the dentist, the dentist examines out teeth. The dentist asks: “which tooth hurts you?” He sais: “That tooth has a cavity. I must stop it (I must put in a feeling). If the tooth is a too bad the dentist extracts it.

 

                                   Answer the question:

1. When can you call a doctor?

2. What does the doctor examine?

3. What does he diagnose?

4. What does the doctor prescribe?

5. Where do you take the prescription to?

6. Will you get better if you do not obey the doctors orders?

7. What do you do when you have toothache (when a tooth hurts)?

8. When do you go to the dentist?

9. Does the dentist always extract bad teeth?

10. What does the dentist do if a tooth has a cavity? (He stops the cavity and puts in a filling)

11. What does a dentist give his patient before extracting a tooth? (an injection) 


8.Закрепление полученных знаний. Развитие навыка устной речи.

Teacher: Now you know what to do to be healthy and fit. So, you can give advice. Now let’s read the
situation in your activity sheets and help the person.

George Smith smokes 40 cigarettes a day. He gets up late every morning,
and drives to a café in the next street. He has a big breakfast and takes
three spoons of sugar in his tea. Then he drives to the pub, and has 3 or 4
pints of beer before a big lunch. He never has any fruit after his lunch,
because he prefers to have cake or sweets. The only exercise he gets is when
he walks upstairs for his afternoon sleep. Later, he has a few more pints of
beer and a big dinner, and then he watches television till midnight. At 2.00
he goes to bed, has a few last cigarettes, and goes to sleep with all his
windows closed.
Let’s sum up the information we’ve learnt. What are the ways to keep fit? (Студенты подводят
итог и говорят способы поддерживать себя в форме)

9. Домашнее задание.

 

Teacher: Make up your own dialogue. Don’t forget to mention the symptoms of the disease and the doctor’s advice.

(Составьте собственный диалог. Не забудьте назвать симптомы болезни и рассказать о том, какой совет дал доктор.)

 

 

10.Подведение итогов занятия. Оценивание студентов.

Teacher: I’m pleased with your work. You were very attentive. The majority of students were active at doing tasks. You didn’t manage to avoid some grammar and pronunciation mistakes. But they are not so serious.

(Я довольна вашей работой. Вы были внимательны. Большинство студентов были активны при выполнении заданий. Вам не удалось избежать грамматических и фонетических ошибок, но они не были существенными.)

 

 

 

 

 

                                                                                               Приложение 1

Vocabulary:

 

a headache – головная боль

a heartache - боль в сердце

a toothache - зубная боль

a backache - боль в спине

an earache - ушная боль

bad pain in the stomachсильная боль в желудке

a sore throatболь в горле

 a bad coughсильный кашель

a high temperatureвысокая температура

have a bad cold in your headсильный насморк

suffer from high or low blood pressure - страдать от высокого или низкого кровяного давления

 

I think you should consult a doctor – я думаю, вам нужно проконсультироваться у доктора

The doctor will examine your throat- врач осмотрит ваше горло

 

to feel your pulse -нащупает пульс

to  your blood pressure- проверит кровяное давление

to take your temperature- измеряет температуру

 to sound your heart and lungs- прослушает сердце и легкие

to test your eyes- проверит зрение

 to check your teeth - проверить зубы

 to have your chest X-rayed - сделать рентген

prescribe some treatment, pills, tablets - назначить какое-то лечение и таблетки

 

to stay in bed- оставаться в постели.

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение  2

The doctor, test your blood, heart and lungs, will prescribe, to stay in bed, the doctor’s, should, examine, take, prescribe, at the chemist’s, follow, have a pain, The doctor, some treatment

 

_______will examine your throat.

The doctor will _______ pressure, eyes.

The doctor will sound your ________.

The doctor _____  you some treatment, medicine, tablets, pills.

The doctor will recommend _______.

The patient will have to follow _______ recommendations.

If you have a sore throat you _______  consult a doctor.

He will _____  your throat and ____  your temperature.

 He will  _____   you some tablets and other treatment. 

You will buy the medicine_______ .

 You should ______  the doctor’s recommendations.

If you ______  in the heart, you should consult a doctor.

______will test your blood pressure and sound your heart.

He will prescribe you_____.

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 3

   1The doctor will examine your___________

2) The doctor will test______________

3) The doctor will take_________________

4) The doctor will sound__________________

5) The doctor will check your______________

6) The doctor will prescribe_______________

7) The doctor will recommend_______________

8) The patient will have to__________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 4

When we are ill, we call the doctor, and he examines us and diagnoses the illness (or disease).

When we have a headache, a stomach ache, a sore throat , a cold or a pain in some part of the body, we call the doctor. He takes our temperature and our pulse. He examines our heart, our lungs, our stomach or the part of the body where we have a pain (the part, which hurts us) and tells us what is the matter with us. He says: “You have a slight temperature” or: “You have the flue” or: “You have caught a cold” or: “You have heart disease!”

The doctor prescribes medicine and gives us a prescription, which we take to the chemist, who makes up the medicine.

 The doctor says: “I shall prescribe some medicines. You must take the prescription to the chemist and he will make up the medicine for you. Take the medicine twice or tree times a day, before (or after) meals.”

 If you disobey the doctor you may get worse, and even die.

We must obey the doctor (we must follow his orders if we want to get better. If we have a temperature we must stay in bed and take the medicine he prescribes. If we cannot get better at home, we must go to hospital.

 If you need an operation, for a example if you have appendicitis a surgeon performs the operations on you. If we are too ill to walk, we go to a hospital in the ambulance. After our illness we can go to a sanatorium until we are strong again.

         When we have toothache (when a tooth hurts us), we go to the dentist, the dentist examines out teeth. The dentist asks: “which tooth hurts you?” He sais: “That tooth has a cavity. I must stop it (I must put in a feeling). If the tooth is a too bad the dentist extracts it.

 

                                   Answer the question:

1. When can you call a doctor?

2. What does the doctor examine?

3. What does he diagnose?

4. What does the doctor prescribe?

5. Where do you take the prescription to?

6. Will you get better if you do not obey the doctors orders?

7. What do you do when you have toothache (when a tooth hurts)?

8. When do you go to the dentist?

9. Does the dentist always extract bad teeth?

10. What does the dentist do if a tooth has a cavity? (He stops the cavity and puts in a filling)

11. What does a dentist give his patient before extracting a tooth? (an injection) 

 

 

 

 

 

                                                                                               Приложение 5

George Smith smokes 40 cigarettes a day. He gets up late every morning,
and drives to a café in the next street. He has a big breakfast and takes
three spoons of sugar in his tea. Then he drives to the pub, and has 3 or 4
pints of beer before a big lunch. He never has any fruit after his lunch,
because he prefers to have cake or sweets. The only exercise he gets is when
he walks upstairs for his afternoon sleep. Later, he has a few more pints of
beer and a big dinner, and then he watches television till midnight. At 2.00
he goes to bed, has a few last cigarettes, and goes to sleep with all his
windows closed.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытое занятие " Визит к врачу""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Менеджер гостиничного комплекса

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
