Инфоурок Английский язык КонспектыПлан урока английского языка в 10 класса "Летний отдых"

План урока английского языка в 10 класса "Летний отдых"

Скачать материал

Методическая разработка урока английского языка в 10 классе «Летний отдых»

Учитель Кудрявцева Евгения Аркадьевна

МБОУ Школа №32 г.о. Самара

Учебный предмет: английский язык

Класс: 10.

УМК: К.М. Баранова, Дж.Дули, В.В. Копылова, Р.П. Мильруд, В. Эванс «Звездный английский 10»

Тема урока: «Летний отдых»

Цель урока: совершенствование языковой компетенции посредствой использования в устной речи лексико-грамматического материала третьего модуля по теме: “Travel time”.

Задачи урока:

Образовательные:

·       развитие навыков восприятия иноязычной речи;

·       развитие навыков устной речи.

Развивающая:

·       развитие памяти, внимания, логического мышления;

·       развитие рефлексии.

Воспитательная:

·       воспитывать желание к познанию;

·       воспитывать умение общаться, взаимодействовать в команде.

Личностные: формирование познавательных мотивов обучающихся

Регулятивные: Планирование алгоритма построения работы с партнеров в диалоге

Познавательные: способствовать формированию интереса к изучению культуры стран изучаемого языка, расширять кругозор учащихся

Место урока в системе уроков данного раздела: Раздел 3 урок 12

Тип урока: Урок обобщения и закрепления

Основные термины и понятия: Лексика по теме "Travelling" на продуктивном уровне

Межпредметные связи: География, история

Наглядность: презентация, видеоматериал

Оборудование: проектор, компьютер

Формы работы: индивидуальная /групповая


Ход урока

Деятельность учителя

Речь учителя

Деятельность учащихся

Речь учащихся

1

Приветствует учащихся, проводит речевую разминку по теме.

 Доска – дата

Слайд 1

Good morning, dear students! I’m glad to see you! Sit down, please!

During the previous lessons we learnt to speak about different ways of spending time, discussed ways of travel. By the way, do you like travelling? What is your favourite way of travelling? В течение предыдущих уроков мы учились рассказывать о разных видах отдыха, в частности о путешествиях. Кстати, а вы любите путешествовать? Какой способ путешествия вы предпочитаете?  

Ученики приветствуют учителя в ответ, занимают свои места.

 

Затем отвечают на вопросы учителя.

Good morning, dear teacher!

 

 

Yes, I do; and I prefer travelling by air. It’s the fastest and most comfortable way of travelling.

……..

 

2

Предлагает соотнести виды летнего отдыха с их определением. Слайд 2

 Приложение 1.

Now look at the screen. You can see some ways of summer activities here. Match them with the explanations in the folder on your desks. А теперь посмотрите на экран. Соотнесите виды летнего отдыха с их определением на листочках в ваших папках.

Находят определения к терминам на экране в своих файлах на столе, предлагают подходящие определения.

“Package holiday is a holiday at a fixed price in which the travel company arranges your travel, hotels, transport,meals and entertainment for you.”

……

3

Просит распределить все виды отдыха на три основные группы.

Слайд 3

Now let’s think of three main types of summer activities. What could they be? Давайте подумаем, в какие три основные группы можно рапределить все виды отдыха.

Учащиеся выделяют 3 группы проведения каникул и рапределяют термины в эти группы.

“physical activities,

 educational activities,

recreation activities”

4

Показывает 3 рекламных видеофайла для определения вида отдыха.

Видео 1, 2, 3

Слайд 4

Доска (названия туров)

What types of activities are shown in the video? Какие из указанных нами видов отдыха рекламируются в данных видеоклипах?

У просматривают 3 видео, определяют, к какой группе и виду отдыха они относятся.

1. London Guided Tour - Educational holidays (Guided tour, Sightseeing, Package holiday).

2. Sochi Summer Trip - Physical holidays (Ecotourism, Camping, Hiking, Backpacking).

3. James Villa Holidays - Recreation holidays (Package holiday, Recreation)

5

Предлагает в группах продумать положительные и отрицательные стороны каждого вида проведения отпуска, заполнив таблицу на столе.

Приложение 2

Now you see that we can spend summer time in different ways. What are the positive and negative features of each type? Мы обсудили много способов отдыха. Что же в каждом из них положительного и отрицательного? Напишите плюсы и минусы в таблицу, обсудив их в группе.

Пишут в таблицах  положительныке и отрицательные стороны каждого вида отдыха. Затем проговаривают их, дополняя друг друга.

Recreation holidays are good to relax and enjoy yourself without doing anything special. But on the other hand, it’s a passive way of spending time, and the person stays weak, it’s boring as there are not too many impressions.

…….

6

Раздает учащимся по 2-3 записки, в которых выражаются интересы и желания туристов. Призывает выбрать место отдыха из просмотренных клипов, обоснуя свой выбор.

Приложение 3

What are the goals of tourists? Could you, please, go to the blackboard? Here are some interests and aims of travel. Choose one of the suggested places to spend your summer according to what is written there. Be ready to speak of the reasons of your choice. Почему люди путешествуют, как вы думаете? Прошу всех выйти сюда, к доске. Вы получите листочки с пожеланиями и интересами. Ваша задача выбрать 1 вид отдыха из предложенных в рекламе и быть готовым обосновать свой выбор.

Получают листочки со «своими» желаниями и целями путешествия, объединяются в группы по месту отдыха. Продумывают и представляют обоснование своего выбора.

I have chosen Sochi Summer Trip as I want “To be close to nature” and “To challenge myself”. Backpacking is always challenging and you have to be strong-willed,  fearless and fit.

……

7

Дает домашнее задание.

Приложение 4

So you have chosen where to go in summer. But you would like to  know more about the trip. 1)What will you do?

2) Will it be a formal or an informal letter?

So your hometask will be to write an enquiry letter to the travel agent – the rules and task itself is on your desks. Итак, вы решили, куда поехать летом. Но все ли вы знаете про поездку? Если нет, что вы сделаете? Да, конечно, нужно написать турагенту. Какое это будет письмо: формальное или неформальное? Правильно, это официальное письмо в формальном стиле. В качестве домашнего задания я вам предлагаю написать письмо - запрос информацию. Каждый получает правила написания такого письма и рекламное объявление. Потренировать написание формального письма вы сможете также на указанном в документе сайте.

Отвечают на вопросы, слушают домашнее задание.

1) Write an email to ask for more information.

2) Formal.

8

Описывает возможную ситуацию для определения подходящего отдыха для группы подростков, предлагает обсудить и выбрать вид отдыха, наиболее подходящий для них.

Приложение 5 (на доске)

Well, now I will tell you about a surprise: imagine that your class has got a grant to spend 10 days in summer in 1 of  these 3 places shown in the videos: London Tour, Sochi Summer Trip or James Villa Holiday. Look at the blackboard! Here is the description of the group. Discuss and choose the right rest for them. А сейчас сюрприз: представьте себе, что ваш класс выиграл грант на поездку.  Перед вами описание класса. Подумайте и решите, какой тур из предложенных вы выберете? Почему?

По описанию группы подростков (их физическое состояние и интересы) подбирают место отдыха из предложенных, аргументируя свой выбор.

I would suggest London guided tour for them as they are fond of theatre, music, arts, some of them have problems with speaking English but a great wish to know the language, not all of them are fit but do not have serious deseasess.

…….

9

Подводит итоги урока- оценки, обратная связь.

Приложение 6 (смайлы)

I absolutely agree with your choice. And I am sure now it will be easier for you to make the right decision on your summer holidays. Thank you very much! You will get the following marks for your  work: …….

Now I’d like to ask you about your feelings of this lesson.

Я согласна с вашим выбором. Я уверена, что после работы с темой «Путешествие» вам будет легче определиться с летним отдыхом. Сегодня за работу на уроке оценки получают следующие ученики:….  А сейчас мне хотелось бы узнать ваше впечатление от урока:

Red is “Great!”

Yellow is “not bad”

Green is “I would change it all”.

Thank you! See you tomorrow!

 

 

 

 

 

 

Поднимают смайлы разных цветов:

Красный – «мне очень понравилось».

Желтый – «иногда мне было интересно».

Зеленый – «я остался равнодушен к уроку, изменил бы его полностью».

 

 


Приложение 1

 

 

Package holiday

a holiday at a fixed price in which the travel company arranges your travel, hotels, transport, meals and entertainment for you

Ecotourism

the business of organizing holidays to places of natural beauty in a way that helps local people and does not damage the environment

Sightseeing

the activity of visiting interesting  places,  especially by people on holiday

Self-catering 

having cooking facilities available so that you can cook meals for yourself rather than having them provided for you

Agritourism

the business of providingholidays for people on farms or in the countryside

Camping

the activity of staying in atent on holiday

Hiking

the activity of going for long walks in the countryside

Bushwalking

the activity of walking through the bush (= a wild area of land)

Trekking

the activity of walking longdistances on foot for pleasure

Tourism

the business of providingservices such as transport,places to stay, orentertainment for people who are on holiday

Backpacking

the activity of travelling around an area without spending much money, often on foot and carrying a backpack

Guided tour

a short jorney around a place with a person who tells you about what you are seeing

Recreation

enjoying yourself when you are not working

 

Приложение 2

Type of Holiday

Positive Features

Negative Features

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 3

active holiday

recreation holiday

sightseeing holiday


To do sports activities

To read

To learn about Arts

To be close to nature

To swim

To learn about cultures

To have adventure

To watch films

To enjoy new experiences

To enjoy new experiences

To try new dishes

To see ancient monuments

To go fishing

To relax on a beach

To learn about the history of a place

To learn more about nature

To meet new people

 

To experience different lifestyles

To see all beautiful scenery of a country

To have fun

To see the difference between their culture and other cultures

To develop some skills

To try new food

To learn new languages

To challenge yourself

To “fix” a broken heart

To get rid of stereotypes

To overcome your fears

To know awesome places

To meet new people

Приложение 4

Enquiry Letters

 


Introduction

Letters of enquiry describe what the writer wants and why. The more unusual the request, the more convincing the reason needs to be.

Content

Subject Heading

This should inform the reader that this is an enquiry or request; e.g.

 

·        Enquiry about Textbooks

·        Request for Brochure

·        Query about Website

·        Question regarding Product Components

 

First Paragraph

This should tell the reader what you want; e.g.

 

·        Please send me... (for things that the organisation offers to send)

·        I would be grateful if you could tell me... (for things that are not normally offered)

·        I am writing to enquire whether... (to see if something is possible)

·        I would especially like to know... ( + a more detailed request)

·        Could you also... ( + an additional enquiry or request)

 

Second Paragraph

This paragraph tells the reader why you are contacting his or her organisation, and gives further details of the enquiry.

There are two reasons why you may contact an organisation:

·         you have contacted this organisation before, and want to again.

·         you have not contacted this organisation before, but you have heard about them. You should describe from where, such as from an advert or a recommendation; e.g.

·         I saw your advert in the HK Daily on Wednesday, 7 February 2018.

·         Your company was recommended to me by Ms. Elsie Wong of Far Eastern Logistics.

Final Paragraph

This paragraph should contain a polite expression and/or an expression of thanks to the reader. The degree of politeness (and therefore the length), depends on how unusual or difficult your request is. Possible language includes:

 

·         Thanks. (For a very informal and normal enquiry or request)

·         I look forward to hearing from you.

·         I am looking forward to hearing from you.

·         Thank you for your assistance.

·         Thank you very much for your kind assistance.

·         I appreciate that this is an unusual request, but I would be very grateful for any help you could provide. I look forward to hearing from you.

 

If you think the reader might have further questions, you can suggest that he or she contact you; e.g.

'If you have any questions, please do not hesitate to contact me'.

 

You can do an exercise  online – http://www2.elc.polyu.edu.hk/CILL/eiw/enquiry_letter_constructor.htm#Example letter


 

 

 

Exercise  You can do it online –http://www2.elc.polyu.edu.hk/CILL/eiw/enquiry_letter_constructor.htm#Example letter

Choose parts of the letter to build the letter of enquiry in the Letter column.

Letter

Position of your address:                      

Position of date:                     

Format of date:               

Salutation:                                

Subject Heading Content:                                        

Paragraph Style:                

Paragraph 1, Sentence 1: 
a) I would be grateful if you could give me details of the local tours your company provides.    
b) I am writing to enquire whether you could send me details of the local tours your company provides.  

c) Please send me details of the local tours your company provides. 

Paragraph 1, Sentence 2:
a) I would also be very grateful if you would be able to send me information about your one-day tours.  
b) I am especially interested in one-day tours.  
c) Send me information about your one-day tours. 

Paragraph 2, Sentence 1: 
a) My friend recommended you. 
b) Mr. K.K. Chan of Fortune Trading says you tours are good. 
c) Your tours were recommended by Mr. K.K. Chan of Fortune Trading. 

Paragraph 2, Sentence 2:
a) This is for a staff outing. 
b) Like him, I am planning a social outing for my staff members. 
c) Mr. Chan used your company to organise a staff outing for his staff, and I would like to do the same. 

Final Paragraph
a) Thanks. 
b) I look forward to hearing from you. 
c) Thank you very much for your kind assistance. 

Sign off:                

David Choi

Job title:                     

Date - choose the position and format.

Mapvertise
171, Choi Hung Road
Hung Hom
Hong Kong
Tel/Fax 2235 2449
www.mapvertise.com.hk

Mr. J. Wong
Fortune Tours
317, Canton Road
Tsim Sha Tsui
Kowloon

Dear ?

Subject Heading

David Choi

Job Title



Hometask

Read the advertisement and, using the rules of a formal letter, write a letter of enquiry asking for more information about the trip: departure and arrival dates, number and places of excursions and tours, if meals are included at the hotels, what cities and towns will be visited, etc..

European Teenage Summer Educational Trip

You are aged 16-19. You believe that travel broadens the mind. You want to do something interesting and different with people your own age this summer. You don’t want to go on another boring package holiday with Mum and Dad. Is that you? If it is, then we’ve got the perfect solution to your problem. And your Mum and Dad will let you go, because they’ll know you’re in safe hands. And having fun. And learning a lot. And it’s not costing them too much!

Package includes:

  • Flights to and from London (meals included)
  • Short bus rides
  • 14 nights at the UK hotels
  • Guided sightseeing tours

Join us on our two-week European Teenage Summer Educational Trip. All you need is a current passport (and some money from your parents!). Think about it! In a few weeks, you’ll be travelling and in the best possible way with people your own age. And by the end of the summer, you’ll have had an experience you’ll never forget. Call 07000700 or visit our website for details.

 

 

Example letter

 

Golden Gate Engineering 
Prince Square, Prince Street, Kowloon

9 February 2018 

ProSkills Training Centre 
Jubilee Building
Silver Road
Wan Chai

 

Dear Sir or Madam,

Enquiry about Quality Control Course

 

I am writing to enquire whether  your company could offer a course on Quality Control for our managers.

I saw your advert in the HK Daily on Wednesday, 7 February 2018, and the Quality Control Training Course (Ref.: QC 101 ) mentioned in the advert might be suitable for us. I would like to know if it is possible for you to offer a 3-month training course starting before or, at the latest, on Monday, 26 February 2018, for a group of 20. Could you send us some information about the teaching staff and the possible schedule for this course?

 

I am looking forward to receiving your reply.

 

Yours faithfully,

 

Chapmen Au Chapmen

 Au Managing Director



 Приложение 5

Your class: 25 students, 11 of them go in for sports, 3 of them would like to try extreme sports, 3 of them are on a diet because of some stomach dedease, 4 of them easily catch a cold but are eager to improve their indurance, 7 of them want to make themselves fit.

(Answer: Active Holiday- Sochi Summer Trip)

Приложение 6

 

 

 

 

 

*Для подготовки отдельных заданий были использованиы материалы сайтов: http://www2.elc.polyu.edu.hk/CILL/eiw/enquiry_letter_constructor.htm#Example letter

https://www.jamesvillas.co.uk/blog/the-new-tv-advert-behind-the-scenes

https://www.youtube.com/watch?v=qaBZPI7If14

https://www.youtube.com/watch?v=CcmAM3wEqXI

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План урока английского языка в 10 класса "Летний отдых""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Портной

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
