Предпросмотр материала:
Қостанай қаласы
№10 орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиет мұғалімі
Ахметгалиева Айгуль Кужамуратовна
Сынып:9 "А"
Пән:қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы:Әйтеке би.
Сабақтың мақсаты:білімділік-Әйтеке бидің өмірі мен шығармашылығын таныстыру,шешендік сөздің мазмұнын меңгерте отырып,идеясын ашу;дамытушылық-оқушылардың өз ойын ашық айтуға,еркін сөйлеуге,мәнерлеп оқуға дағдыландыру,танымдық қабілетін дамыту,өзіндік ой-пікірін қалыптастыру;тәрбиелік-жас ұрпақты жаман әдеттен жирендіру,білімділікке,адамгершілікке,мәдениеттілікке баули отырып,көрсеқызарлық,күншілдік сияқты жаман әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.
Түрі:жаңа сабақты меңгерту.
Әдісі:баяндау,шешендік сөздерді талдау,мәнерлеп оқу.
Көрнекілігі:Төле би,Қаз дауысты Қазыбек би,Әйтеке би портреттері,жеті жарғы заңдар жинағы,Қазақстан Республикасының Конституциясы,жеті қазына,қазақ хандығының картасы.
Пәнаралық байланыс:қазақ тілі,тарих
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың сабаққа қатысын,сынып тазалығын тексеру.Үш бидің суреті арқылы оқушыларды үш топқа бөліп,топтың ережелерін еске түсіріп шығамыз.Әр топ өздерінің есіңде қалған немесе өздеріне ұнаған шешендік сөздерді айтып шығады. Мысалы: "От сықылды жылы болсын жүзіңіз бен сөзіңіз",-деп Шәкәрім Құдайбердіұлы айтқан.
Үй тапсырмасын сұрау:Қазақ даласында болып,халқымыздың бойында асыл қасиеттерді жете көріп,терең түсініп,ерекше сүйіспеншілікпен тамашалай білген шетел саяхатшы зерттеушілерінің естелік жазбаларынан үзінділер 3-4 оқушыдан сұраймын.
Жаңа сабақ:
Егер мына
картаға қарайтын болсақ,әр жүздің өзінің төбе билері болған.

![]()
![]()
Төле
би Қазбек би Әйтеке би
Ұлы жүз Орта жүз Кіші жүз
Қызығушылықты ояту сатысы (ассоциация) Әйтеке би туралы білетіндерімізді жазып шығамыз.Класстер,ноутбук,планшет арқылы.
![]()
![]()
![]()


![]()
![]()
![]()
|
№ |
Қорғау бағыттары |
1-топ |
2-топ |
3-топ |
|
1 |
Тақырыптың ашылуы,зерттеу деңгейі |
|
|
|
|
2 |
Көрнекіліктің тақырыпқа сай болуы |
|
|
|
|
3 |
Ойын толық жеткізуі,сөйлеу мәнері |
|
|
|
|
4 |
Уақытты пайдалануы |
|
|
|
• Атақты шешен
• Мемлекет және қоғам қайраткерлері
• Тәуке ханның кеңесшісі
• «Жеті жарғы» әдет-ғұрып заң жинағын шығаруға үлес қосқан би
• Ұлт тәуелсіздігі мен бостандығын, татулық пен бірлігін насихаттаушылар.
Мағынасын таныту:қазақ әдебиеті хрестоматиясының 58 беттіндегі Әйтеке бидің әйгілі нақылдарын жеке-жеке оқытқызып,жұп-жұп болып мазмұндап,әр топтап бір оқушы шығып мазмұндап шығады.
Берілген әрекеттерді тиісті кейіпкерлердің қасына орналастырады.Үш топта орындайды,үш кейіпкерді жазып,бір-бірлеріне тексеруге береді.
|
Кейіпкер |
Әрекеті |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Билер сөзін тыңдаймыз.Әр топ өздерінің билерінің шешендік сөздерін айтып шығады,біз бұл жерде оқушылардың шешендік сөйлеу өнерін қадағалаймыз.
Билер сөзін әр топ өздерінше қорытындылап,жүйелі ортақ пікір танытады.Мысалы: "Билер бойындағы ортақ асылқасиеттер:даналық,турашылдық,тапқырлық,
дарындылық,шешендік,алғырлық,елін берекеге шақыру,ұтқырлық,
әділдік,қайраткерлік,зиялылық,саясаткерлік, т.б. сияқты ұщан-теңіз рухани қасиет-қабілеттер мол" деген тұжырымдар білдіреді.
Сабақты қорыту,бекіту:
Төмедегі сұрақтарға жауап беріледі.
1.Қай би "Қарлығаш әулие" атанған?
2.Тағы қандай би-шешендерді білесіңдер?
3.Шешендік дау,арнау,толғауға мысал келтіру.
4." Жеті жарғы" туралы не білесіңдер?
5." Жеті саны" қазақтың қасиетті саны,тағы жеті сан туралы қандай деректер білесіңдер?
Үйге тапсырма:Абай Құнанбайұлының шешендігінен мысал келтіру,ол билікке араласқан ба?
Рефлексия:Оқушылар мына кесте бойынша өз есімдерін іліп шығады.
|
Тақырыпты түсіндім,тапсырма орындай аламын. |
Тақырыпты түсіндім,көмек көрсете аламын. |
Тақырыпты түсіндім,бірақ көмек қажет. |
|
Бағалау:Ассоциация барысында мына бағалау өлшемін пайдаланады.
|
№ |
Қорғау бағыттары |
1-топ |
2-топ |
3-топ |
|
1 |
Тақырыптың ашылуы,зерттеу деңгейі |
|
|
|
|
2 |
Көрнекіліктің тақырыпқа сай болуы |
|
|
|
|
3 |
Ойын толық жеткізуі,сөйлеу мәнері |
|
|
|
|
4 |
Уақытты пайдалануы |
|
|
|
Барлық сабақ барысында мына бағалау парағы арқылы сабағымыздың қонақтары оқушыларымызды бағалап отырады.Мектеп мұғалімдерінің көмегімен.
|
Оқушының аты-жөні |
Үнемі белсенді |
Теория мен өз ойын ұштастыра білді |
Қосымша ақпарат қосты |
Қателіктерді түзеді |
Бағасы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сынып:9 "А"
Пән:қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы:Әйтеке би.
Сабақтың мақсаты:білімділік-Әйтеке бидің өмірі мен шығармашылығын таныстыру,шешендік сөздің мазмұнын меңгерте отырып,идеясын ашу;дамытушылық-оқушылардың өз ойын ашық айтуға,еркін сөйлеуге,мәнерлеп оқуға дағдыландыру,танымдық қабілетін дамыту,өзіндік ой-пікірін қалыптастыру;тәрбиелік-жас ұрпақты жаман әдеттен жирендіру,білімділікке,адамгершілікке,мәдениеттілікке баули отырып,көрсеқызарлық,күншілдік сияқты жаман әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.
Түрі:жаңа сабақты меңгерту.
Әдісі:баяндау,шешендік сөздерді талдау,мәнерлеп оқу.
Көрнекілігі:Төле би,Қаз дауысты Қазыбек би,Әйтеке би портреттері,жеті жарғы заңдар жинағы,Қазақстан Республикасының Конституциясы,жеті қазына,қазақ хандығының картасы.
Пәнаралық байланыс:қазақ тілі,тарих
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың сабаққа қатысын,сынып тазалығын тексеру.Үш бидің суреті арқылы оқушыларды үш топқа бөліп,топтың ережелерін еске түсіріп шығамыз.Әр топ өздерінің есіңде қалған немесе өздеріне ұнаған шешендік сөздерді айтып шығады. Мысалы: "От сықылды жылы болсын жүзіңіз бен сөзіңіз",-деп Шәкәрім Құдайбердіұлы айтқан.
Үй тапсырмасын сұрау:Қазақ даласында болып,халқымыздың бойында асыл қасиеттерді жете көріп,терең түсініп,ерекше сүйіспеншілікпен тамашалай білген шетел саяхатшы зерттеушілерінің естелік жазбаларынан үзінділер 3-4 оқушыдан сұраймын.
Сынып:9 "А"
Пән:қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы:Әйтеке би.
Сабақтың мақсаты:білімділік-Әйтеке бидің өмірі мен шығармашылығын таныстыру,шешендік сөздің мазмұнын меңгерте отырып,идеясын ашу;дамытушылық-оқушылардың өз ойын ашық айтуға,еркін сөйлеуге,мәнерлеп оқуға дағдыландыру,танымдық қабілетін дамыту,өзіндік ой-пікірін қалыптастыру;тәрбиелік-жас ұрпақты жаман әдеттен жирендіру,білімділікке,адамгершілікке,мәдениеттілікке баули отырып,көрсеқызарлық,күншілдік сияқты жаман әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.
Түрі:жаңа сабақты меңгерту.
Әдісі:баяндау,шешендік сөздерді талдау,мәнерлеп оқу.
Көрнекілігі:Төле би,Қаз дауысты Қазыбек би,Әйтеке би портреттері,жеті жарғы заңдар жинағы,Қазақстан Республикасының Конституциясы,жеті қазына,қазақ хандығының картасы.
Пәнаралық байланыс:қазақ тілі,тарих
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың сабаққа қатысын,сынып тазалығын тексеру.Үш бидің суреті арқылы оқушыларды үш топқа бөліп,топтың ережелерін еске түсіріп шығамыз.Әр топ өздерінің есіңде қалған немесе өздеріне ұнаған шешендік сөздерді айтып шығады. Мысалы: "От сықылды жылы болсын жүзіңіз бен сөзіңіз",-деп Шәкәрім Құдайбердіұлы айтқан.
Үй тапсырмасын сұрау:Қазақ даласында болып,халқымыздың бойында асыл қасиеттерді жете көріп,терең түсініп,ерекше сүйіспеншілікпен тамашалай білген шетел саяхатшы зерттеушілерінің естелік жазбаларынан үзінділер 3-4 оқушыдан сұраймын.
Профессия: Методист
Профессия: Руководитель отделения (департамента, комплекса, управления, центра) библиотеки
Профессия: Научный сотрудник библиотеки
Профессия: Специалист по микрокопированию и оцифровке документов
В каталоге 7 300 курсов по разным направлениям