Инфоурок Другое Другие методич. материалыПланирование "Хабарлы сөйлем" по предмету казахский язык

Планирование "Хабарлы сөйлем" по предмету казахский язык

Скачать материал

       Келісемін

                                                                  Директордың оқу ісі жөніндегі

                                                                                     орынбасары:            М.Дүйсебекова                             

 

Қысқа мерзімдік жоспарлау

 

Пәні:  қазақ тілі

 

Сабақ тақырыбы: Хабарлы  сөйлем

Мектеп:№16 жалпы орта мектеп

Күні: 13.09.2016ж.

Мұғалімнің есімі: Байкісі Ұлдаш Өсерқызы

Сынып:8 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)

Жабарлы сөйлемнің жасалу жолын ажыратады. Хабарлы сөйлемді сұраулы, лепті, бұйрықты сөйлемге айландырып, өмірде қолдана алады.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

  • Хабарлы сөйлем іс-әрекеттің,оқиғаның шақ категориясы арқылы арқылы жасалатынын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Өмірден мысал келтіреді.  Хабарлы сөйлемді сұраулы, лепті, бұйрықты сөйлемге айландырып, мәтін құрай алады.

Кейбір оқушылар:

  • Өлең шумақтарын хабарлы сөйлемге айналдырып  қай шақта жасалғанын дәлелдейді. Сөйлем мүшелеріне қарай талдайды.

 Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады:

  • Мәтін ішінен хабарлы сөйлемді тауып жазады. әңгіме жазады.

 

Негізгі сөздер мен тіркестер:

 

Етістіктің шақтарын қайталау арқылы хабарлы сөйлемнің жасалу жолын меңгереді..

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: термин сөздерді, кірме сөздерді теріп жазады. (дивизия,гвардия, батальон, командир, полк, госпиталь)

 

Талқылауға арналған тармақтар:

 

Хабарлы сөйлем дегеніміз не?

 

Кеше болған оқиғаны немесе іс-әрекетті баяндап бере аласың ба?

 

Құрылған әңгіме хабарлы сөйлем болады ма? Хабарлы сөйлем екенін қалай дәлелдейсің?

 

Жазылым бойынша ұсыныстар:  Болған оқиғаны баяндап сөйлем құрап жазазады.

Бағалау критерийі:

Хабарлы сөйлемді жасалу жолына қарай ажыратып, жаттығулар, шығармашылық тапсырмалар орындайды.

Дескриптор:

Жаттығу орындайды, талдайды. Шығармашылық тапсырмалар орындату кезінде өлең шумақтарын қара сөзге айландырып, қандай ерекшелігі барын пайымдайды

Алдыңғы оқу

Синтаксис. Сөйлемнің түрлері

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы (Ұйымдастыру кезеңі – 3-5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы: 10мин)

А).Оқушылармен амандасу, түгелдеу;

Ә).Оқушы назарын сабаққа аудару.

- Психологиялық ахуал: «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне тілек айтады.

-          Топқа бөлу және топ басшысын сайлау  (Түрлі түсті  қима қағаздарға жазылған «Астана», «Хабар», «Қазақстан» сөздері арқылы топқа бөлінеді). Топбасшының міндетін түсіндіру.

І топ: «Астана»

ІІ топ: «Хабар»

ІІІ топ: «Қазақстан»

 

Сөйлем дегеніміз не? Сөйлем айтылу мақсатына қарай қаншаға бөлінеді? Сөйлем айтылу мақсатына қарай қалай бөлінеді? Мысал келтір, дәлелде.
30-жаттығу. Елбасы пікірін негізге алып, «Тіл және мен» тақырыбына ойтолғау жазу.

 Қазак тілі оқулығы 8-сынып, Арман -ПВ 2016ж.

АКТ.

 

«Астана», «Хабар», «Қазақстан» сөздері жазылған қима қағаздар,

Стикер

 

 

 

 

 

АКТ.

 

Ортасы (Сабақ кезеңдері -20мин)

   Описание: buket_v_  Жаңа сабақ: Қызығушылығын ояту

Жаңа сабақты өздігінен түсіндіруге бағыттау:

Жұптық жұмыс: «Сағат тілі» әдісі арқылы оқушылар өздеріне берілген тапсырманы өздігінен оқулықтан оқып түсінеді, келесі уақытта басқа оқушылармен сағат тілі бағытымен кездесіп, жұптасыр бір –біріне түсіндіреді. Тақырыпты өздігінен қаншалықты меңгергенін білу үшін «Серпілген сауал» әдісімен бір-біріне кішкене допты пайдаланып сұрақтармен пысықтаймын.

Қолдану.     33-жаттығу. «Кім жылдам?»  ойыны

Мәтіннен хабарлы сөйлемді тауып алып, сұраулы, бұйрықты, лепті сөйлемге айналдырып жазу. 

«Астана» тобының топбасшысы  «Хабар» тобының мүшелерінен, ал «Хабар» тобының топбасшысы «Қазақстан» тобы мүшелерінен, «Қазақстан» тобының топбасшысы  «Астана» тобының мүшелерінен тапсырманы қалай орындағаны туралы және қандай қиыншылықтар кездескені туралы сұхбат алады.

Көздері оттай жарқыраған Көкқасқалар көш алдын бастап келеді. Көздері оттай жарқыраған Көкқасқалар көш алдын бастап келген болар? Па, шіркін, мына Көкқасқалардың көштің алдын бастап келе жатқанын-ай! Көш алдын Көкқасқалар бастасын.

34-жаттығу. Деңгейлік тапсырмалар:

І деңгей: 35-жаттығу. Берілген мәтін түрін анықтап, мәтін мазмұны негізінде жоспар түзу.

ІІ деңгей: Хабарлы сөйлемнің ойды жеткізуге қатысты тәсілдерін түсіндіріңдер .

ІІІ деңгей: 34-жаттығу. Өлең шумақтарын хабарлы сөйлемге айландырып жазу және қандай өзгерістерді байқағанын түсіндіру.

- Сергіту сәті: «Шырша» биі

Талдау.   «Астана» тобы: Осы аптада өткізілетін «Тіл мерекесіне» байланысты  хабарландыру жазады.

«Хабар» тобы:  Елімізде болып жатқан жаңалықтардан хабардар етеді.

«Қазақстан» тобы: «Жазғы демалысымыз қандай қызықты өтті!» тақырыбында ойтолғау жазады.

 

 

 

 

АКТ.

 

 

 

 

 стикер,

 

 

Микрафон,

 

 

 

А4 парағы

 

 

 

 

стикер, маркер, пломастер, түрлі- түсті қағаздар.

 

 

 

стикер, маркер, пломастер, А3 қағаздар.

Аяқталуы

(Қорытынды -5 мин)

«Қар борату» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын.

Топбасшыларындағы бағалау парақшалары арқылы әр оқушының жиынтық бағасын қою.

Кері байланыс: «Бес саусақ»  әдісі бойынша кері байланыс жасаймын.

А4

Қосымша ақпарат : 

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

  • Деңгейлік тапсырмалар орындау арқылы,   шығармашылық жұмыспен шұғылдану арқылы оқушы жан-жақты ізденісте болады. Оқулықтан тыс жаңа дүниемен таныса отырып, шығармашылық қабілеті артады.
  • Кері байланыс арқылы білімін тексеріп, қалыптастырушы бағалау арқылы бағалаймын.
  • Тарих пәнімен, АКТ-мен байланыс.

Рефлекция. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтаға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары мен міндеттері оқушылардың деңгейлеріне байланысты  орындалды.Сабақ барысында оқушылар түрлі  әдіс- тәсілдер арқылы хабарлы сөйлемнің жасалу жолы мен сөйлемнің түрлерін ұғынды. Мәтіннің мазмұны бойынша жоспар құрып, хабарлы сөйлемнің ерекшелігін таныды. Жаңа сабақты «Сағат тілі» әдісімен меңгертуім көп уақытты алды әрі сынып шулы болды.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

  1.  Хабарлы  сөйлемді өз дәрежесінде меңгерді.
  2. Мазмұндап айтуда өз ойларын жеткізе білді.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

  1. Деңгейлік тапсрмалар беру.
  2.   Топбасшыларының  уақытша болса да, журналит қызметін атқара білгені.

Сабақ барысында мен барлық сынып немесе жекелеген оқушылар  жөнінде  келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат  білдім?

       Оқушылардың сын тұрғысынан ойландыра білетін тапсырмалар беру.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Планирование "Хабарлы сөйлем" по предмету казахский язык"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Социальный работник

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
