Инфоурок Английский язык КонспектыПлан-конспект урока на тему 5 класс "My pet"(5 класс)

План-конспект урока на тему 5 класс "My pet"(5 класс)

Скачать материал

Открытый урок по английскому языку в 5 классе на тему: «My pet»

План-конспект урока

английского языка в 5 классе

«My pet»

Тема: «My pet» (Module 5).

Учебно-методическое обеспечение: УМК «Spotlight 5» учебник для 5 класса общеобразовательных учреждений, Москва, Express Publishing «Просвещение» 2014. Авторы: Ю.Е. Ваулина, Дж. Дули, О.Е. Подоляко,

В. Эванс.

Цель: обучение общению, развитие коммуникативных умений и навыков учащихся.

Задачи урока:

Практические:      

— активизация навыков и умений по совершенствованию в говорении (монологической, диалогической речи);

— закрепление грамматических навыков.

Общеобразовательные:

— расширение кругозора учащихся по теме: «World animal»

— привлечение учащихся к активной творческой деятельности;

-формирование активной жизненной позиции, коммуникативного поведения;

— формирование социокультурной компетенции учащихся.

Развивающие:

— развитие мышления, памяти, внимания, логики, цельности высказывания;

— развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности;

— развивать умение запоминать новые слова.

Воспитательные:

— воспитывать любовь к животным, экологическую культуру в целом;

— прививать любовь и интерес к иностранному языку;

— воспитывать внимание на уроке.

Здоровьесберегающие:

— создание условий для организации и обеспечения образовательного процесса.

Оборудование:

Компьютер, проектор, мультимедийная презентация, картинки с изображением животных, раздаточный материал (карточки с заданиями), аудиозапись, учебник.

Грамматический материал: Present Simple, have got, can.

Лексический материал: повторение изученных и введение новых слов – названий домашних животных.

Ход урока:

1.    Организационный момент и приветствие

Good morning, boys and girls!

Р. Good morning.

    Good morning

    Good morning to you

    Good morning our teacher

    We are glad to see you.

 T: I am Glad to see you! Sit down, please!

T: I am fine today. And how are you? ? P1,2,3: I’m fine, thanks. (Show your smiles!)

T.: Let ’ s begin our lesson. What date is it today?

Р.: It is the 19th of January.

T.: What day of the week is it today?

Р.: It is Monday.

(Слайд 1)

I hope you are ready to work hard at our lesson. And now look at the blackboard. There are some pictures. Who can say? What will we study? What will we talk about? What is the theme of our lesson? Ок.  The theme of our lesson is“ My pet .“

 Of course, as you guess today we will continue to talk about animals. We’ll also listen to your reports. I believe the lesson will be interesting for you and we’ll enjoy it. Boys and girls, look who we have here. Let's ask their names. My name is Cat and my name is Mouse

2.    Фонетическая зарядка

Cat. Little mouse, little mouse. Where is your house?

Mouse. Little cat, little cat, I have no flat I am a poor mouse, I have no house.

Cat and Mouse. All together.

1.      Teacher. Let's take them to our team. Very good. And we continue to travel around the country of animals

(Слайд 2)

2.      Речевая зарядка

          T. Boys and girls , what animals do we still have? Let. s open the textbook at page 70 ex.1. and Read and repeat the names of animals after the speaker. (включаем аудиозапись).So, look at the blackboard and say: What animals can you see? And then circle pets with a yellow pen and farm animals – with a green pen. Take the first card for it.

Card №1

Name________________________

 

Read and choose the pets or the farm animals.

 

Dog, tortoise, duck, goose, rabbit, goldfish, cow, hen, budgie, sheep, goat, cat, guinea pig

T. And now check you answers (Ученики читают свои ответы)

 OK, thank you. You are very good.

4.      Проверка домашнего задания и актуализация знаний, полученных на прошлых уроках

Your home tasks were: exercises 9 and 10 at р. 69

Ex.9. So, let’s imagine that you are at a zoo. Act out your home dialogues like the one in 4. Include: asking about an animal, describing the animal, giving a reason why you like or don’t like it.

Ex.10. And now, take your project and ask your classmates about your animal. Then show us a picture of it.

And I also have some puzzles:

—         The animal that sleeps all winter in a …… ( a bear)

—         The animal that has long mane round its neck is ……. (a lion)

—         The animal that has a long trunks is …….. (an elephant)

        T.  Ok, My dear friends

    5.    Основная часть урока

 And now would you like to guess the crossword?

1. This animal is quick. It can climb trees. It likes bananas and other fruit.

2. This animal is very tall. It’s yellow and brown. It has got a long neck and long legs. It eats grass and leaves.

3. It is the King of animals. It’s big. It’s yellow and brown. It eats meat.

4. This animal is long. It hasn’t got any legs.

5. This animal is big. It has got black and yellow stripes. It eats meat.

6. This animal has got long ears and a short tail. It can be wild or domestic. Some people keep it as a pet.

7. This animal is small. It’s green or brown. It lives in or near the water. It can jump well.

8. This animal is big. It lives in rivers in hot countries. It has got a long body, a long tail and short legs. It eats meat or fish.

9. This animal isn’t big. It’s red. It eats mice and other small animals. It can steal a chicken from a farm.

10. This animal is big. It’s brown. It eats meat and fish, but it likes berries and honey, too.

11. This animal is grey. It lives in the forest. It looks like a dog.

12. This animal is very big. It’s grey. It lives in hot countries. It has got big ears and a long nose.

13. This animal has got black and white stripes. It runs fast. It eats grass.

 

Take your card and guess the crossword

Name________________________

 

 

 

 

Teacher. Who can write his answers.  Ок. That is good.

 Физкультминутка Сat. I can see you are tired? Stand up, please!

Listen and repeat after me and do what I speak:

Head, shoulders, knees and toes

Knees and toes

Head, shoulders, knees and toes

Knees and toes

And eyes and ears and mouth and nose

Head, shoulders, knees and toes

Knees and toes.

T. well/ So. sit down please/

 

7.    Закрепление употребления в речи модального глагола can. Ребята, вы хотите со мной поиграть?

Now you’ll agree or disagree with me. Listen to me carefully. If I am right repeat my sentence. If I am not right disagree with me.

—                     Cocks can swim. (Cocks can’t swim)

—                     Spiders have got seven legs. (Spiders have got eight legs)

—                     Lions can run. (Lions can run)

—                     Cats have got sharp teeth. (Cats have got sharp teeth)

—                     Rabbits have got short ears. (Rabbits have got long ears)

—                     Frogs can’t jump. (Frogs can jump)

—                     Mice have got short tails. (Mice have got long tails)

 

8.    Совершенствование навыков чтения, аудирования, говорения,

а также развитие умений узнавать формы глаголов Present Simple в связном тексте, развитие умения вести диалог – расспрос с элементами описания по заданной ситуации (My pet).

T. Ok that is good. Today we learned a lot about animals. And let's learn about our heroes and what they have Pets.

And now open your Student’s book at p.70 and read the text of the ex.2 (b).

Then say: what pet has each person got? And what are their pet’s names?

1.    Jessie has got a cat. Her name is Stripes.

2.    Chris has a got a budgie. His name is Tweety.

3.    Sarah has got a dog. His name is Nelson.

So, and now let’s do the next ex.3: find out all the present simple verb forms from the text and enumerate them.

And ex.4 at the same page: talk to your partner about your pet. Use the table in your cards.

Card №3

Name___________________

 

1 — What pets have you got?

 

2 — I have got a ______________. My pet’s name is ______________.

It is ______________ years old.

It has ______________, ______________ and _____________.

My pet likes to eat ______________ and ______________.

It’s great and we love it very much!

And what about your pets?

 

 

1 — I have got a ______________. etc.

9.    Подведение итогов урока

выставление оценок, объяснение домашнего задания.

It’s very good that you know so much about animals, that you have got pets at home and take care of them. None of us must ever forget that animals and birds are our friends! And we must take care of them!

Now, please write down your homework: it is ex.5 at p.70. Write about your pet or virtual pet.

10.  Рефлексия

Our lesson is going to be over. Take your self-assessment cards and complete them, please.

Card №4

Name___________________

Complete the self-assessment card.

Goals:

Excellent

«5»

Good

«4»

Satisfactory

«3»

Poor

«2»

I can read and  understand information about pets

 

 

 

 

I can listen and understand information about pets

 

 

 

 

I can talk about pets

 

 

 

 

 

How do you feel?

 

 

 

 

 

Our lesson is over.

Thank you for your excellent work! Аnd our friend prepear to us the song/ Lets sing the song/

 

Good bye!

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План-конспект урока на тему 5 класс "My pet"(5 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Режиссер монтажа

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
