Тема урока:’ Nature protection’
Think globally, act locally!
Социокультурный аспект –
повторение и закрепление экологических правил поведения в городе и загородной
зоне, повторение понятий и реалий.
Развивающий аспект – развитие
способности к сравнению, умозаключению, развитие оперативной памяти и
способности к функционально-адекватному восприятию грамматических структур.
Воспитательный аспект –
формирование уважительного и ответственного отношения к природе, воспитание
бережливости и осознавания роли человека во взаимодействии с природой;
формирование способностей осознавать экологические проблемы и желания помочь
природе.
Цели урока:
- Пробуждение интереса к новой актуальной
теме, введение новой лексики и ее активизация в устной речи.
- Формирование навыков аудирования,
закрепление использования ранее изученных модальных глаголов.
- Развитие умения анализировать, делать
выводы, используя проектное обучение.
Оборудование и наглядные пособия:
- Учебник В.П. Кузовлева English.
- Фломастеры, карандаши, альбомные листы.
- Карточки с изображением экологических знаков
Ø
План урока. Орг. момент
Ход урока:
Учитель: Today’s topic is Nature Protection and
you can see the topic on the blackboard. What does it mean?
Ученики переводят тему урока.
Ø
Основная часть.
Учитель: Nowadays nature protection is a big
problem in the world. There are three questions on the blackboard. We are going
to answer these questions during our lesson. Let’s read them.
Ученики читают вопросы с доски:
- Why do we have to protect nature?
- How can we protect nature?
- What ecological organizations help protect nature?
Учитель: So the first question... To answer it
we shall listen to a very famous song by Louis Armstrong. Let’s watch a short
video.
Ø Показ презентации1
You can see some expressions from the song. Read them,
please.
Ученики читают выражения из песни
- Trees of green
- Red roses
- Skies of blue
- Clouds of white
- A rainbow
Ученики слушают
текст песни:
I see trees of green, red roses too
I watch them bloom for me and you
And I think to myself, what a wonderful world
I hear babies cry, I watch them grow
They'll learn much more, than I'll ever know
And I think to myself, what a wonderful world
The colours of the rainbow, so pretty in the sky
Are also on the faces of the people going by
I see friends shaking hands, saying, "How do you do?"
They're really saying, "I love you"
Учитель: Look at the words and the pictures once
again and answer the first question: Why do we have to protect nature?
Примерные ответы:
- Because it is beautiful.
- Because I want to live on a clean planet.
- Because the air, the trees and the flowers should not be destroyed, etc
Учитель: I like your ideas. Thank you. Now the
second question.. How can we protect nature? To answer this question, have a
look at page 74 of your books. There, in exercise 2, you can find some new
words and expressions connected with our topic. They are also on the
blackboard. Find the expressions which are new to you and read them out.
Ученики читают и переводят новые для них выражения:
Protect nature, reduce pollution, destroy wildlife, damage nature, pollute
nature, disturb wild animals, throw away litter, spoil the environment,
recycle, etc
Учитель: I am going to show you some
international ecological signs. They are international because they are known
all over the world. You will describe these signs using the new expressions
from the book and some modal verbs. What modal verbs do you remember?
Ученики называют модальные глаголы should, must, can, have to и объясняют вкратце их употребление.
Учитель показывает экологические знаки
- We must not destroy wildlife.
- We must not throw away litter into seas and rivers.
- We should recycle paper, metal and glass.
- We can reduce pollution, etc.
Учитель: Can you make an international
ecological sign yourself? Please, invent it now! And then comment on your work.
Ø
Творческая работа в группах(во время проведения звучит песня Д. Ленона “Imagine”)
Ученики работают в группах по 3-4 человека. Используя
карандаши, фломастеры, и листы бумаги, они рисуют собственные экологические
знаки, дают им определение и один из группы раскрывает значение знака у доски.
Примерные ответы:
- We should not hurt wild animals.
- We must keep off the grass.
- We should not throw litter on the ground.
- We should have picnics in special places.
- We mustn’t leave a fire in the forest.
Учитель отмечает наиболее активную группу и наиболее
интересный знак.
Учитель: Now the final question… What ecological
organizations help protect nature? This was your home task, as far as I
remember! Аt the end of our last lesson I asked you to
find some information about the international ecological organizations.
Ø
Показ презентация, приготовленная учащимися.
Ученики, нашедшие краткую информацию об этих организациях,
зачитывают ее классу.
Примерные ответы:
- Green Peace-an international environmental organization founded in 1969
in Canada. Members of this organization are always active and brave. There are
offices in many countries including Russia.
- RSPCA-Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals-a charity
organization in Britain, founded in 1824, which protects animals.
- WWF-World Wide Fund-an international organization founded in 1961 to raise
money for the conservation of some endangered species of animals. Its symbol is
a big panda.
- RSPB-Royal Society of Preserving Birds-a volunteer organization in Britain
which was founded in 1889 with the aim of protection of wild birds. The society
has over 1 million members.
Учитель: Thank you for being active! Now,
let’s have a quick look at the three questions on the blackboard which we have
already answered.
Ученики подводят итог урока, обобщая ответы на три
поставленных в начале урока вопроса.
Примерный ответ:
Our nature is in danger. We should protect it because we want to save our
beautiful planet. We can recycle paper, metal and glass. We must not pollute
the atmosphere or water. We must not disturb wild animals. There are some
ecological organizations which protect nature in different parts of the world
including our country.
Учитель: Your home task for the next
lesson will be exercise 3 on page 41 of your Reader books. Match the signs, the
definitions of the signs and their explanations.
Thank you for the lesson. Goodbye.