Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Қош келдіңіздер
2 слайд
Сабақтың тақырыбы: Толымды,
толымсыз сөйлемдер
8-сынып
Пән мұғалімі: Қ. Ахмет
3 слайд
Мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың жай сөйлем түрлерінен алған
білімдерін жинақтау, жүйелеу, нығайту, синтаксистік талдау
дағдыларын жетілдіру; 2. Дамытушылық: Жай сөйлем түрлерінен
алған білімдерін шығармашылық тұрғыда қолдануға, оқушыларды
шешен сөйлеуге, ойын ашық айтуға бағыттау;
3. Тәрбиелік: Оқушылардың оқуға деген саналы көзқарастарын
қалыптастыру, адамгершілік құндылықтарын жетілдіру.
Сабақтың типі: қайталау сабағы.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, топпен жұмыс,
Пәнаралақ байланыс: әдебиет.
Сабақтың көрнекілігі: Электронды оқулық, тест
4 слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушыларының
дайындық барысын бақылау.
Сыныпты 2 топқа бөлу. І. «Дарын» тобы;
ІІ. «Талап» тобы.
Үйге берілген тапсырма. 118-жаттығу
5 слайд
«Кубизм» стратегиясы.
«САЛЫСТЫРЫҢЫЗ»
«АЯҚТАҢЫЗ».
Оқушыларға толымсыз сөйлемдерді толымды сөйлемдерге жасап аяқтау тапсырылады.
1. Айжан кеше келді. 2. Әжем Астанада болды. 3. Мен оқушымын.
«АНЫҚТАҢЫЗ».
119-жаттығу
«СӘЙКЕСТЕҢДІРІҢІЗ».
«СУРЕТТЕҢІЗ». «Қыс келбеті», «Тәуелсіздік тұғыры» тақырыбында толғау жазу.
«ТАЛҚЫЛАҢЫЗ».
Электронды оқулықпен жұмыс
6 слайд
«САЛЫСТЫРЫҢЫЗ». Венн диаграммасы арқылы ұқсастығы
мен айырмашылығын тап. Толымды және толымсыз
сөйлемдерді салыстыр.
айтылуға тиісті мүшелері
түгел қатысады
2) басқа сөйлемге тәуелді
болмайды
3)тиісті бір мүше, не бірнеше
мүше бұрын тұрған сөйлемнен
белгілі болғандықтан, қайталап
айтылмай түсіп қалады.
дара желілес сөйлем тобынан.
2) Диалог (екі және бірнеше
адамның сөйлесуі) жағдайында.
Толымды Толымсыз
7 слайд
Аяқтаңыз
Белгілі бірнеше толымсыз сөйлемді алып,
олардан бірнеше үлгіде толымды сөйлем жасау.
Үлгі: .Анам келді – Анам дүкеннен келді.
Анам кеше дүкеннен келді.
Анам кеше дүкеннен құрбысымен келді.
1. Асқар күлді.
2. Мұғалім тапсырды.
3. Оқушылар жүгірді.
8 слайд
Анықтаңыз
Тақтамен жұмыс. 119-жаттығу.
Қарамен берілген сөйлемдердегі тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді анықтап, сөйлем мүшелерінің қатысына қарай бөлінетін сөйлемнің қай түрі екенін атаңдар.
9 слайд
«Синтаксис ғаламшарына саяхат» жай сөйлем түрлерінен
өткенді еске түсіру. Сәйкестендіру тесті
І.
1.Жалаң сөйлем. Апам ауылға қонаққа шақырды.
2.Жайылма сөйлем. Жаңбыр жауып тұр.
3.Жақты сөйлем. Бұл өмірден жылап кеткім келмейді!
4.Жақсыз сөйлем. Егіншілер егін басында жүр.
5.Толымды сөйлем. Жұмысшыларға келуге болмайды.
6.Толымсыз сөйлем. Қонақтар ерте ұйықтап кетті.
ІІ.
1.Жалаң сөйлем. Оны көп тыңдай берме.
2.Жайылма сөйлем. Кітапты оқуға болады.
3.Жақты сөйлем. Сабақ бітті.
4.Жақсыз сөйлем. Тәуелсіздік тірегі – білімді ұрпақ.
5.Толымды сөйлем. – Мен ағамды күтіп алдым
6.Толымсыз сөйлем. Абайды халық құрметтеп еске алады.
_____
_____
_____
_____
_____
_____
_____
_____
_____
_____
_____
_____
10 слайд
Сипаттаңыз.
120 –жаттығу. Өлең мәтінімен танысқан соң ,
“ Сөйлем мүшелерін жақсы білеміз бе?”
тақырыбында сөйлем мүшелеріне сипаттама
беріңдер.
11 слайд
Суреттеңіз.
«Қыс келбеті»,
«Тәуелсіздік тұғыры»
тақырыбында диалог құру.
12 слайд
Талқылаңыз.
Электронды оқулықпен
жұмыс.
13 слайд
Қорытынды
Рефлекция
Үйрендім Маған ұнады Қиын болды
14 слайд
Бағалау
15 слайд
Назарларыңызға рахмет!!!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 664 567 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Ахмет Қалбибі Зәріпәліқызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.