БӨЛІМ:
Музыка. Қазақтың киелі домбырасы
САБАҚ: Қазақтың
әншілік өнері
|
Мектеп: А.СПушкин
атындағы №1 мектеп-гимназия
|
Күні: 26.01.2018ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Ахмедова Э.А., Акпанова С.Т.
|
СЫНЫП: 7 г сынып
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы
сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
7.О5.
Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба,
шартты белгілер түрінде ұсыну.
7.Т4.
Повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы
мен идеясын талдау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар орындай алады: қосымша ақпараттан мәлімет алады,
лирикалық шығарманың тақырыптарымен танысады.
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: ақпартты кесте түрінде ұсынады,
лирикалық шығарманың идеясын анықтайды.
|
Кейбір
оқушылар орындай алады: мәліметтердегі негізгі ойды анықтайды,
талдау жасай алады.
|
Ойлау
дағдыларының деңгейі
|
·
Білу,
түсіну,талдау
|
Бағалау
критерийі
|
Мәтінде
көтерілген мәселеге қатысты өз пікірін білдіреді.
Мәселеге
қатысты өз көзқарасын білдіруде үйренген сөздерін қолданады.
Мәтін
негізінде кесте әзірлейді.
|
Сабақтың
түрі
|
·
Кіріктірлген
сабақ, қазақ тілі мен әдебиеті пәніне музыка сабағының кіріктірілуі
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар
орындай алады:
·
|
Пәнге
қатысты сөздік қор мен терминдер: классикалық,
халық, эстрадалық, композитор
|
|
Диалог
құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
· Discuss
the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we
know?
· Has
every learner’s choice been recorded? How can we check?
· Ask
learners if they can think of other questions that we might have
investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by
suggesting – what else could we have put in the basket? What other things
could we try, to see if people have favourites? What other questions could we
have asked about our fruit basket?
· Take
ideas and ask – What do you think the result might be? What would the
pictogram look like?
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Композитор
деп кімді айтамыз?
Классикалық
ән мен халық әні
Қазіргі
эстрадалық орындаушыларды білесіңде ме№
Ән-күй
тақырыптары қандай болып келеді?
Қазақтың
атақты әншілері кімдер?
|
|
Не
себепті …. деп ойлайсыз?
|
|
ишара:
|
|
Алдыңғы
оқу:
|
«Интервью
әдісі» арқылы Д.Нұрпеисова, А.В.Затаевич, Біржан салмен сұхбат жүргізу
|
Құндылық
|
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
10
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
Жағымды
орта орнату «Амандасу салты»
Үй тапсырмасын
сұрау «Интервью» әдісі арқылы Д.Нұрпеисова, А.В.Затаевич,
Біржан салмен сұхбат жүргізу.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Ақпараттың
тақырыпқа сәкестігі
|
Берілген
тақырып бойынша (сұрақ- жауап) сұхбат жүргізеді.
|
Образға
енуі
|
Образды
сомдауы
|
Сөйлеу
әдебі
|
Қазақ
тіліндегі сөздер мен сөйледерді дұрыс айтады.
|
|
Қазақтың
күйі
Интервьюге
кажетті заттар
|
Ортасы
25
мин
|
Тапсырма
1.Берілген
мәтінді «Графикалық органайзер» әдісі бойынша кестеге түсіру
І топ
Классикалық әндер
ІІ топ
Халық әндері
ІІІ топ
Эстрадалық әндер
Бағалау
критерийі
|
Дескрипторлар
|
Мәтіндегі
ақпаратты кесте түрінде ұсынады
|
-мәтінді
мұқият оқиды;
-мәліметтерді
жинақтайды;
-кесте
түрінде ұсынады.
|
Таныстырылым: «Үш
саладағы әнші-орындаушылар» теориялық материал.
Тапсырма
2: «Музыкалық
жұмбақ» стратегиясы
Оқушылар
әнді тыңдап, орындаушыны және әннің жанрын анықтайды.
Жаттығу
жұмысы: «Нота және буын» Қазақ тілі грамматикасы мен музыкалық
сауаттылықтың байланысын көрсету.
Бекіту: сұрақ-жауап:
1. Қазақтың
ән жанрының қандай түрлерімен таныстыңдар?
2.
Қазақ
классикалық ән өнерінің негізін қалаушылар кімдер?
3.
Қазақтың
ұлттық аспаптары
4. Қазақтың
атақты әншілері кімдер?
|
Флипчарт,
фломастер,мәтін
ИТ
|
Соңы
5
минут
|
Кері
байланыс:
оқушылардың
жетістіктері мен кемшіліктерін атап өту (3 минут)
Үй
тапсырмасы: 35-бет, 10-тапсырма
Рефлексия:
Бүгін мен білдім...
Мені таң
қалдырды...
Маған
қиын болды...деген сұрақтарға жауап береді.
«Қобыз»
стикерлерді
толтырып, жабыстыру арқылы кобыз жаңа әуен орындайды.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
– оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау
– оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).
|
·
|
·
|
·
|
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін
оқушылар не үйренді?
Сабақ
қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған
саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты
қалай пайдаландым?
Жоспарыма
қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Өз
сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай
екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|