ІІІ тоқсан
|
27қаңтар
|
2017 жыл
|
Информатика 7-сынып
|
Сабақтың тақырыбы
|
Компьютерлік
графика түрлері
|
Мақсаты:
|
Білімділік: Оқушыларды
компьютерлік графика ұғымыментаныстыра отырып, графиканың
түрлері,редакторлары туралы білімдерін қалыптастыру;
Дамытушылық: Оқушылардың компьютерлік графикамен жұмыс істеу
үйрету арқылы теориялық білімін, ой-өрісін, шапшаң ойлау қабілетін дамыту;
Тәрбиелік: Оқушыларды жан-жақты болуға, техникалық құрылғыларды
пайдалану барысында жүйелілікке тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Графиканы өңдейтін бағдарламаларды біледі, пішімін ажыратады,
суреттерді өңдейді.
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
Керекті жабдықтар:
|
Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, постерлер, электронды
оқулық, интернет материалдары, таратпа материалдар, топ ережесі, бағалау
дискрипторлары мен бағалау парағы.
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
I. Ұйымдастыру
кезеңі
|
2 мин
|
Сәлеметсіздерме,
балалар!
Топқа бөлу:
1-топ: Растрлық
графика
2-топ: Векторлық
графика
Бүгін біз
«Компьютерлік графика әлеміне» саяхат жасаймыз! Бірақ алдымен біз сендермен
өткен сабақта берілген үй тапсырмасын тексеріп аламыз.
|
Сәлемдесу.
Сабаққа
психологиялық дайындық.
Оқушылар топқа
бөлінеді.
Топ лидерлерін
тағайындайды.
|
II. үй тапсырмасын
сұрау
«Сәйкестендіру
тесті» әдісі
|
5 мин
|
1. Модельдердің барлық түрлері ..... үлкен класқа бөлінеді.
А) 3 Б) 2 С)4 Д) 5
2. Модельдің класстарын көрсет:
А) Материалдық және ақпараттық модель
Б) Сөздік және ақпараттық модель
С) Кестелік және сұлбалық модель
Д) Заттық және сұлбалық модель
3. Модельдерді ұғымдарымен сәйкестендір:
1. Материалдық модель
2. Ақпараттық модель
А. Модельдеу нысанының маңызды белгілерін көрсететін нақты бір
зат.
Б. Модельдеу нысанын қандай да бір тілде сипаттайды.
4. Ақпараттық модель түрлерін белгілеңдер:
А) Кесте
Б) Видео
С) Сұлба
Д) Аудио
5. Нүктелер орнын толтыр:
Компьютерлік модельдер .................. модельдерге
жатады.
|
Балалар өтілген
тақырып бойынша берілген тест тапсырмасын орындайды.
Дәптерлерін
ауыстырып тест жауаптарын тексереді.
Әр дұрыс жауапқа
бағалау парақшасына 1 балл жазылады.
Топ лидері сабақ
соңына дейін топ оқушыларының жинаған баллдарын есптеп отырады.
|
Модельдердің қасиеттері - ........, ......., ........
|
|
III. Жаңа сабақты
түсіндіру
Оқулықпен жұмыс
Түсіну
Жаңа сабқтың
негізгі ұғымдарын түсіндіру
Термин сөз
анықтамаларын дәптерге жазу
|
2 мин
5 мин
|
Оқушылар бүгін біз
сендермен «Компьютерлік графика түрлерімен танысамыз». Бүгінгі сабағымыздағы
тірек сөздер:
Компьютерлік
графика. Графикалық редактор. Екіөлшемді. Үшөлшемді.
Растр. Вектор.
Фрактал.
Сендерге 2 мин
уақыт, оқулықтан тірек сөздердің анықтамасын іздеп табыңдар.
Адам өмірінде
сүреттің орны ерекше. Ал информатикадағы сүрет бұл – компьютерлік графика.
Графика
– сызба құралдардың көмегімен жасалған сүрет.
Графикалық
редактор – графикалық бейнелерді құруға немесе оңдеуге арналған
программа.
Компьютер
көмегімен құрылған кескіндер компьютерлік графика деп аталады.
Компьютерлік
графика – программалық және ақпараттық құралдар арқылы кескінді құруға
болатын, өңдеу тәсілдері мен әдістерін зерттейтін информатиканың саласы.
Барлық
компьютерлік кескіндерді екі үлкен класқа бөлуге болады: екіөлшемді және
үшөлшемді.
Екіөлшемді
– 2D, 2 Dimensions – 2 өлшеу- растрлық, векторлық және
фракталдық компьютерлік графиканың түрлері жатады.
Үшөлшемді
– 3D, 3 Dimensions – 3өлшеу – көлемді объектілерді
бейнелеуге арналған тәсілдермен құралдардың жиынтығынан тұратын компьютерлік
графиканың бөлігі.
(1-СҰЛБА)
|
Оқушылар мұғалімні
тыңдайды.
Оқулықтан жаңа
тақырыптағы термин сөздердің анықтамасын іздеп табады.
Жаңа терминдерді
дәптерге жазады.
Оқушылар оқулықтан
ізденіп тапқан анықтамаларды айтады.
Мұғалім оқушылардың
жауаптарын толықтырып отырады.
|
Бейнеролик
|
3 мин
|
Компьютерлік
графиканың қолдану салаласы
|
Оқушылар бейнеролик
көреді.
|
IV. Жаңа тақырыпты
пысықтау
Постер қорғау
Сәйкестендіру -
топтастыру
Компьютерде
тәжірибелік жұмыс
«Тәтті сұрақтар»
Венгер сөзжұмбағы
|
15 мин
|
Жаңа сабақтан алған
мәліметтер бойынша топтар постер қорғайды.
1-топ
«Растрлық график»
2-топ
«Векторлық графика»
Берілген сүреттерді
түрлерімен сәйкестендір
Графика
|
Растрлық
|
Векторлық
|
Фракталдық
|
|
|
+
|
|
|
|
|
+
|
Paint графикалық
редакторында төмендегі нысанды салыңыз! Түстер палитрасын қолданыңыз!
Оқушыларға сұрақтар
жасырынған кәмпиттер таратылады.
Венгер
сөзжұмбағынан бүгінгі сабақтағы термин сөздерді іздеп табу.
|
Оқушылар мұғалім
берген тақырыптар бойынша постер қорғайды
Оқушылар берілген
сүреттерді жаңа сабақтан үйренгендері бойынша топтастырады.
Әр дұрыс жауап үшін
1 баллдан беріледі.
Критериал бағалау
парақшаларына белгілеп отырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Термин сөздерді табады.
|
V. Сабақты
қорытындылау
Кері байланыс
«Инсерт» әдісі
|
1 мин
|
Бүгінгі сабақтан
алған әсерлерін кері байланыс парақшасына жазады
V» – білгенмін,
«+» - жаңа,
«-» - басқаша
ойлағанмын,
«?» – түсінгенім
жоқ, сұрақтарым бар.
|
Кері байланыс
парақшасын толтырады.
|
VI. Бағалау
|
1 мин
|
Топ лидердері сабақ
барысында жиналған балдарын есептейді.
|
Нәтижелері
шығарылады.
|
VII. Үй тапсырмасы
|
1 мин
|
101-102 бет. Тест
жұмыс.
|
Үй тапсырмасын
жазып алады.
|
|
|
|
|
|
|