Culinary Battle
Цель урока: развитие языковой компетентности.
- Образовательный компонент цели:
развитие навыков говорения, аудирования, чтения, письма по теме “Food”.
- Развивающий компонент цели: развитие
мотивации к изучению языка, навыка языковой догадки, интеллекта, памяти,
совершенствование внимания.
- Воспитательный компонент цели:
воспитывать у учащихся активную жизненную позицию.
Задачи урока:
- Обобщить пройденный лексический
материал.
- Повторить конструкции "Would you
like…? I would like…, I like…, I don’t like…"
- Учить строить связное высказывание на
английском языке на уровне предложений, коротких рассказов.
ХОД УРОКА
1.
Организационный момент
– Good morning, dear friends!
– I’m glad to see you, too! Sit down, please. How are you?
– We are fine, thank you. And how are you?
– I’m OK, thank you! That is good, because today we have an
unusual lesson. Today we are going to have a trip-competition to Health-city.
(Сегодня мы путешествуем в город Здоровья и для этого нам надо
пройти вот по этому маршруту (на доске).
– Well, let’s start our lesson. Today we shall a final lesson
according to our topic “Food” and we shall speak about tasty, healthy and
useful food.
Представление команд
– Давайте определим название команд. (каждой команде задается
загадка):
- It has the name of a vitamin. (Carrot). So, the first team is CARROTS.
- It`s a sweet fruit? All children like it. It may be yellow,
green or red. (Apple). The second team`s name is APPLES.
За каждый ответ вы будете получать фишки, а в конце путешествия мы
подведем итоги. (за этот конкурс дать по 1 фишке)
Учитель
читает стихи, ребята называют слова по-английски. (Используем слайды)
Вкуснотища!...very good.
Пищу
называют…food.
Для
Шарика, для друга,
Припас
я сахар…sugar.
Масло
нужно всем ребятам.
Масло
по-английски…butter
.
Так
и лезет ко мне в рот
Этот
вкусный бутерброд.
Сверху…butter.
Снизу…bread
Приходите
на обед.
Всегда
ты сладкий ждёшь сюрприз.
Конфетки
по-английски – …sweets.
Я
всё варенье это съем.
Варенье
по-английски -…jam.
Без
соли борщ не лезет в рот.
Соль
по-английски будет … salt.
Это
вовсе не каприз
Сыр
мы называем - …cheese.
Молоко
я пить привык
Молоко
иначе - … milk.
Ведро
воды не принесёте?
Вода,
водичка будет …water.
Пирожки,
налетай!
Пирожок
иначе - …pie.
Морковку
ешь, в ней каротин!
Да,
carrot
есть, а где же «ин»?
Рыбу
ловишь – не шумишь,
Рыба
по-английски -…fish.
Слива
тут и слива там –
Слива
по-английски…plum.
Узнала
я впервые. Что груша это…pear.
Виноград
мы съели весь,
Виноград
иначе …grapes.
Арбуз
предпочитаю сливам:
Арбуз
иначе -…water-melon
Клубнику
ты скорей бери!
Люблю
клубнику -…strawberry.
Полез
на дерево мой брат.
Орехи
рвёт. Орешек -…nut.
Вини
-Пуха нет ли с вами?
А
то спрячу мёд свой…honey.
Свинину
заготовлю впрок,
Свинина
по-английски …pork.
Треску
ужасно любит кот,
Треску
мы называем…cod.
Ну
не лезет мне в карман
С
изюмом булка, то есть…bun.
Учитель: Молодцы, ребята! Вы вспомнили много слов. Итак, начинаем
нашу игру.
1 конкурс
командам:
Каждая команда пишет на доске названия продуктов питания (за 1 минуту).
Учитель:
What is the main English food? (Вопрос командам)
2 конкурс командам:
Вставить пропущенные буквы и прочитать текст о питании в Англии. (текст
выдается командам)
English
cuisine
I.
Команда - English br......kfast
is usually varied. For breakfast En...lish people may have po…...idge or
cornflakes with mil… or cream and su…ar, b...con and ...ggs, fried mu…...rooms,
marmala...e with buttered toast and t…a or cof…...e. For a change they can have
a boiled egg, cold h...m, or f…sh with potato ...hips.
II.
Команда - For lunch they may
have a mutton chop, or f...sh and chi…s, or cold m...t, or stick with fried
potatoes and s…lad and then a fr...it dessert.
For supper they may have an ...melet or sau…ages, or sometimes b...con and
eggs, bread and cheese, a glass of juice or hot chocolate and
frui....
(Проверка
осуществляется при помощи мультимедиа, дети вписывают пропущенные буквы на
доске)
3
конкурс капитанов: (Капитаны команд читают
правила поведения за столом и переводят) - мультимедиа
Учитель:
А вы знаете правила поведения за столом?
You
should eat with your fork and spoon.
You
shouldn’t talk while you are eating.
You
can eat your cake with a spoon.
You
can eat chips with your fingers.
You
should keep your napkin on the table near your plate.
The
knife goes on the right of your plate.
4
конкурс командам:
T:Take your table mats and guess what it is.
Надписи на салфетках:
1. It is green and long. (Сucumber)
2. It is yellow and long. It is very tasty. (Banana)
3. It is big and round, green outside and red inside. (Watermelon)
4. It is white outside and yellow inside. (Egg)
5. It is white and sweet. All children like it. We usually put it
into tea. (Sugar)
6. It is red and round. We make salad from it. (Tomato)
7. It is white. Little children usually drink it. (Milk)
8. They are little and round. (Peas)
9. We usually have it for dinner. (Soup)
10. It is white, sweet and cold. It is very tasty and all the
children like it very much. (Ice-cream)
11. Little old uncle, dressed in brown. Take off his coat... How
tears run down! (Onion)
12. People don`t eat without me? But they couldn`t eat me alone.
(Salt)
13. The apple which grows on the pine. (Pine-apple)
14. It has very many shirts. It is white and round. (Cabbage)
15. The berry which grows on the straw. (Strawberry)
16. Its name is its color. (Orange)
17. It is brown outside and white inside. It is a vegetable.
(Potato)
18. It is named "brown'' in England and "black" in
Russia. (Bread)
19. You cannot eat it, but you cannot eat food without it. (Salt)
20. You smile when you name it. The mouse likes it very much. (Cheese)
5
конкурс командам: (используется
мультимедиа, дети пишут слова на местах на листках))
T:Read the names of fruits:
Melno
(lemon)
Pleap
(apple)
Abnana
(banana)
Imki (milk)
Ajm
(jam)
Sifh
(fish)
6
конкурс командам: (учащиеся вписывают на
доске недостающие буквы)
T: Write the missing letters:
m – lk
ch – se
sw – t
ca – ot
ca – age
bu – er
co – ee
me – t
t – a
f – sh
7 конкурс командам: (команды
используют цветные флажки и проговаривают ответ)
T: Name the colors of food:
milk
(white)
bread (white,
brown)
lemon (yellow)
apple (green,
red, yellow)
meat (red)
cheese (white, yellow)
sugar (white)
pop-corn (white)
8 конкурс
командам:
T. Now let`s speak about Russian
and British cuisine.
Do you know Russian cuisine?
Here you can see two columns. The name of the Russian dishes are
in the left column and their descriptions are in the right one. Read and match
the names with their descriptions. (Используем мультимедиа и раздаточный материал)
1. Pelmeni
|
a)Russian salad; it is a mixture of vegetables, boiled and
chopped.
|
2.Vinaigrette
|
b) Soup with pickled cucumbers.
|
3. Shchi
|
c)Russian dumplings-cases of dough filled with meat.
|
4. Rassoknik
|
d) Thin fruit jelly made of fruit or berry juice and potato
flour.
|
5. Kasha
|
e)Soup with kvas, hard-boiled eggs, radishes, feathers of spring
onions, cucumbers and dill, boiled meat. Everything is chopped. It is cold.
|
6. Kissel
|
f) Cabbage soup with fresh or sauerkraut cabbage.
|
7. Okroshka
|
g) Cereal pudding. It is made of oats, rice, farina, buckwheat, millet.
|
8. Blini
|
h) Pancakes (made of flour, water or milk, yeast and
eggs).
|
9 конкурс
командам:
Russian Proverbs about Food and Health.
T:I think, you know Russian proverbs about food and health. We
have learned them. Please, tell them and give their Russian equivalents. (по 7 каждой команде, используем раздаточный материал и мультимедиа)
1. The appetite comes with eating.
|
Аппетит приходит во время еды.
|
2. A hungry man is an angry man.
|
Голодное брюхо ко всему глухо.
|
3. Tastes are differ.
|
На вкус и цвет товарищей нет.
|
4. The last piece of meat is especially sweet.
|
Остатки сладки.
|
5. Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy
and wise.
|
Кто рано ложится и рано встаёт,
здоровье, богатство и ум наживёт.
|
6. An apple
a day keeps the doctor away.
|
Лук от семи недуг.
|
10 конкурс
командам:
Teacher: Now we’ll check our knowledge.
Учащиеся выполняют следующие задания:
To complete the dialogue and act it out .
Customer: Excuse me!
Shop-assistant: Can I help you?
Customer: Yes, please. I’d like
Shop-assistant: Anything else?
Customer: Yes, I’d also like and
Shop-assistant: Here you are! Is that all?
Customer: No, I also need
Shop-assistant: OK, that’s £18, 45 altogether.
Учитель:
Молодцы, ребята! Вы отлично подготовились к конкурсу. Пока жюри совещается, мы
поиграем с вами в игру «Eatable
– uneatable».
Я кидаю мяч и называю съедобные и несъедобные предметы на английском языке.
Если предмет съедобный, вам нужно поймать мяч. Если – несъедобный, вам нужно
отбросить мяч обратно.
(Жюри
подводит итоги, награждает победителей.)