Урок английского языка в 5 классе
учитель первой квалификационной категории
МОАУ «СОШ №6» г. Бузулука
Кутузова Елена Сергеевна
Тема: Welcome to Britain!
Задачи:
познавательный аспект - познакомить учащихся с географическим положением страны, её
частями и столицами; познакомить с достопримечательностями Британии.
развивающий аспект
– развивать познавательную активность, коммуникативные способности;
воспитательный аспект – воспитывать уважительное отношение к культуре данной страны,
повысить интерес к изучению иностранного языка;
учебный аспект –
формировать лексико - грамматические навыки говорения и чтения; умение понимать
на слух с целью извлечения информации;
Оборудование:
компьютер (презентация), магнитофон, карта Британии, картинки с
достопримечательностями Соединенного Королевства, карточки для учащихся, письма
с домашним заданием.
План урока.
1. Оргмомент.
-Good afternoon, boys and girls! -Good
afternoon, Elena Sergeevna.
-Nice to meet
you. –Nice
to meet you, too.
-How are you
today? -We
are fine. Thank you. And you?
-I am fine, thanks.
-Sit down, please.
-Answer my questions:
-What date is it
today? -Today
is the 17-th of February.
-What day is it today? -Today
is Tuesday.
-Who is on duty
today? -I
am on duty today.
-Who is absent today?
-Today we shall have a talk about Great Britai n. You will learn the parts of the UK and sights of Britain.
( СЛАЙД № 1)
2. Фонетическая зарядка.
-But first of all let’s train the
sound [g] (СЛАЙД № 2)
We go by car
And we go by train.
We go by boat
And we go by plain.
We go by land
And sea and air.
We go, go, go
From here to there.
-Listen to me.
-Listen and repeat after me.
-Read in chain.
-Who wants to translate?
-Dasha, read all poem.
3.
Введение в сюжет урока. Аудирование.
-Today we’ll travel around Britain.
Britain is an amazing and a beautiful country.
-I’ve received a letter from Oxford.
Oxford is in England. England is a part of the United Kingdom. This letter is
from Ann. She is telling us about her family.
-Now you have sheets of paper in
front of you.
-Listen to the text for two times
and tick the correct sentences.
(слушают запись дважды и одновременно
выполняют задание)
Text for listening: My name is Ann. I am
from Oxford. Oxford is in England. England is a part
of the UK.
We are four in the family. There is my mother, my father, my
brother and I. My brother
is fifteen and I am eleven. We are friends.
My brother’s hobby is
fishing. My hobby is reading. We have got a parrot.
I enjoy playing with my
pet.
v Ann is from Oxford.
Ann has a father, a mother and a sister.
v Her brother is 15.
Ann is 10.
They have got a parrot and a cat.
v Ann enjoys playing with her pet.
v Ann’s hobby is reading.
-Give me your sheets of paper,
please.
-Let’s check up the results.
(СЛАЙД № 3)
-Agree or disagree with these
sentences.
4.
Знакомство с Британией. Введение страноведческого материала.
-Now I shall tell you about the
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
-You should listen to me very
attentively and match the capital with the country in your sheets of paper.
раздаются листочки следующего содержания:
Belfast England
Cardiff Scotland
Edinburgh Wales
London Northern Ireland
-Look at the map.
-The name of the country is ‘ The
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland’.
-The United Kingdom is situated on
the British Isles.
-It consists of England,
Scotland, Wales and Northern Ireland.
-Listen to me and repeat after me: England,
Scotland, Wales, Northern Ireland.
(СЛАЙД № 4)
-The capital of England
is London.
- Magic England has beautiful
landscapes.
-England is a country of red roses.
(СЛАЙД № 5)
-The capital of Scotland
is Edinburgh.
-It is famous for bagpipers.
-Some men wear kilts.
-A thistle is the symbol of Scotland.
(СЛАЙД № 6)
-The capital of Wales
is Cardiff.
-There are many daffodils in the Wales
Valleys.
(СЛАЙД № 7)
-The capital of Northern
Ireland is Belfast.
-The symbol is a shamrock and a red
hand.
-Match the capital and the country.
-Are you ready?
(СЛАЙД № 8)
-What is the capital of England?
(
Scotland, Wales, Northern Ireland)
5.Работа
с картой.
-Dasha, come up to the map. Show England. What is the capital of England?
-Vladik, come up to the map. Show Scotland. What is the capital of Scotland?
-Slava, come up to the map. Show Wales.
What is the capital of Wales?
-Yulya, come up to the map. Show N.
Ireland. What is the capital of N. Ireland
6. Введение новой лексики.
-Britain is an attractive land.
That’s why a lot of tourists come to Britain to go sightseeing.
What attracts tourists to Great Britain? Look at the screen.
a) (СЛАЙД № 9)
-Listen to me and repeat after me: Windsor Castle.
-Виндзорский замок- одна из
официальных загородных резиденций английских монархов,
расположенная в городе
Виндзор на реке Темзе. Строительство замка было начато при Вильгельме
Завоевателе. В 1992 году замок сильно пострадал от пожара, но в 1998 году был
вновь открыт для посетителей.
(СЛАЙД № 10)
-Listen to me and repeat after me: Buckingham Palace.
-Букингемский дворец-
официальная резиденция британской королевской семьи в Лондоне. Дворец был
построен в 1703 году герцогом Букингемским и позже приобретен королевской
семьей. Во дворе перед дворцом ежедневно происходит церемония смены караула
королевских гвардейцев.
(CЛАЙД № 11)
-Listen to me and repeat after me: St. Paul’s Cathedral.
-Собор святого Павла-
главный собор Лондона, был построен в 17 веке архитектором Кристофером Реном.
(СЛАЙД № 12)
-Listen to me and repeat after me:
the National Theatre.
-Национальный театр (или
Королевский Национальный театр)- современное здание в центре Лондона,
включающее в себя три театра. Там расположена основная сцена Королевской
Национальной театральной труппы.
(СЛАЙД № 13)
-Listen to me and repeat after me: the
Tate Gallery.
-Галерея Тейт-
художественная галерея в Лондоне, в которой представлена коллекция живописи
английских мастеров и зарубежных художников. Основана в 1897 году.
(СЛАЙД № 14)
-Listen to me and repeat after me:
the Victoria and Albert Museum.
-Музей Виктории и Альберта-
находится в центре Лондона, в нем представлена богатая коллекция предметов
изящных и прикладных искусств разнообразных стилей и исторических периодов со
всего мира, таких, как картины, ювелирные украшения, одежда и др.
(СЛАЙД № 15)
-Listen to me and repeat after me: Hyde Park.
-Гайд- парк- самый
известный лондонский парк; место политических митингов и демонстраций; в нем
находится несколько достопримечательностей: озеро Серпантин, уголок оратора.
Открыт для публики с 1635 года.
b) (СЛАЙД № 16)
-Listen to me and repeat after me.
-Read in chain.
-Read all words.
c) (СЛАЙД № 17)
-Match the words and their
transcriptions.
-Look at the blackboard. Match the
word and the picture and read the word.
7.Чтение
расширяющихся синтагм.
(раздаются ксерокопии)
-Take the sheets.
-Let’s read about these sights.
-Listen to me and repeat after me.
-Read in chain.
-What sights have we read about?
Use the box below.
8. Работа над составлением диалогов.
-What would you like to visit in
Britain?
-Make up the dialogues.
(раздаются листочки на парты с названиями
достопримечательностей Британии)
P1: Would you like to visit Windsor Castle?
P2:
Windsor Castle?
P3: Yes.
P4: I’d like to visit Windsor Castle.
9. Физминутка.
-I see that you are tired. Let’s
have a rest.
10.Работа с текстом.
-Many tourists come to Britain every year. There are a lot of interesting places there. What are these places? At
home you read a text about Britain. Open your books at page 183 ex.1.
Who wants to read this text?
(3 уч-ся читают и переводят)
11. Систематизация грамматического
материала.
-What attracts реорle to Britain?
-In order to answer this question
we must revise the modal verb Can.
(СЛАЙД № 18)
-В каких случаях мы
используем модальный глагол CAN?
-What can people see in Britain?
(СЛАЙД № 19)
See charming places
People can visit Windsor Castle
watch famous valleys
go to Buckingham Palace
the national parks
St. Paul’s
Cathedrals
The National
Theatre
The Tate Gallery
Hyde Park
12. Итог урока.
-Today we’ll learned the parts of
the UK and sights of Britain.
-Your marks for the lesson:
Dasha-5………….
13. Домашнее задание.
-Now I’ll give you some secret
letters with my wishes for you and your home task for the next lesson.
-Our lesson is over. Thank you for
the lesson.
(СЛАЙД № 20)
-Good-bye, boys and girls.
–Good-bye, Elena Sergeevna.