Инфоурок Английский язык КонспектыРазработка урока по английскому языку по теме "Устройство на работу" для 10-11 классов

Разработка урока по английскому языку по теме "Устройство на работу" для 10-11 классов

Скачать материал

Разработка урока английского языка для 10 класса

по теме:

«Устройство на работу»

 

Введение

         Урок построен таким образом, чтобы содержание урока соответствовало требованиям государственных программ, поставленным целям и задачам, принципам дидактики.

          Урок начинается с организационного момента, где учащимся сообщается тема урока и проблемные вопросы, которые будут решаться в ходе урока. В ходе речевой разминки отрабатывается произношение изученной лексики. Активизация изученной лексики и  использование ее в речи учащихся отрабатывается в заданиях подстановочного характера.

          Аудирование и чтение используется на уроке с целью извлечения информации. В качестве контроля понимания  используются упражнения на поиск ответов в тексте на проблемные вопросы, на поиск детальной информации.

        Для совершенствования знаний грамматического материала и грамматических  навыков говорения в ходе урока используются специальные упражнения: на поиск в прочитанных текстах грамматических форм по теме урока (conditionals), обратный перевод, составление диалогов по ситуациям.

        В ходе урока применяются следующие формы организации познавательной деятельности: фронтальный опрос (обратный перевод, ответы на поставленные вопросы), парная (составление диалогов по ситуациям), индивидуальная (высказывание по проблемным вопросам).

 

 Цели урока:

  • Коммуникативная - развитие коммуникативных навыков учащихся в рамках разговорной темы "Устройство на работу";
  • Обучающая - отработка лексики по теме, чтение и аудирование с извлечением информации, развитие разговорных навыков в речевой ситуациях "Собеседование при приеме на работу", "Поиск работы. Разговор по телефону";
  • Воспитательная - создание мотивации к соблюдению норм этикета во время собеседования и телефонного разговора;
  • Развивающая - расширение социо-культурных знаний учащихся, помощь в профессиональном самоопределении.

Задачи урока:

  • тренироваться в употреблении лексики по теме "Профессиональное определение";
  • развивать навыки диалогической речи с целью обмена фактической информацией;
  • развивать навыки аудирования с извлечением информации;
  • читать тексты по теме с детальным пониманием содержания и в пониманием заданной информации;
  • закреплять грамматический материал по теме "Условные предложения".

Оборудование:

  • компьютер,
  • мультимедийный проектор,
  • О.Афанасьева, И.Михеева Английский язык. 10 класс: учеб. Для общеобразоват. учреждений.-М.: Express Publishing: Просвещение, 2017.
  • О.Афанасьева, В. Эванс, В. Копылова "Practice exam papers for the Russian National exam" Teacher's book. Express Publishing, 2017.

Ход урока

1.      Организационный момент. Целеполагание.

T: Good morning students! Please, take your seats. We continue our work on the topic "Future profession"

T: Today we have the following goals:

 to practice the vocabulary on the topic;

 to develop speaking abilities;

 to practice making phone calls;

 to practice listening and reading for gist.

2. Речевая разминка.

T: Choosing a job is not an easy task. I hope that you have already made up your mind on this. Everybody has some inclinations which are necessary for this or that kind of work. We discussed them at the previous lesson. Let's revise them. From the following box choose skills, qualities and abilities.

Учащимся предлагается распределить лексику на три группы, заполнив таблицу.

Учащиеся распределяют лексику на группы "Навыки", "Способность", "Качества".

P1: Qualities are ambition; creativity; individuality; leadership; flexibility; a sharp mind; initiative.

P2: Skills are numeracy and literacy; foreign languages; administrative skills; artistic skills; IT skills, driving skills; teamwork skills.

P3: Ability to work under pressure; ability to work to tight deadlines.

T: Please, answer my questions:

·      What qualities do you have and lack?

P1: I think I'm creative, but I'm not very organized.

P2: I have flexibility, but I lack initiative, I'm not a leader.

P3: I'm creative and artistic but I'm not very ambitious.

P4: I'm sociable, but everybody says I'm talkative.

 What skills are necessary for your future job?

P1: I'm going to be a businessmen so I certainly need foreign languages.

P2: I'm going to be an manager, so I need good education and teamwork skills.

P3: To my mind it skills are necessary nowadays for everybody, in any job.

P4: I'd like to work in human research, so I need some administrative skills IT skills and teamwork skills.

 Can you give any examples of jobs which need the ability to work under pressure and ability to work to tight deadlines?

P1: Teachers: need the ability to work under pressure (psychological).

P2: Businessmen, managers: need ability to work to tight deadlines.

3. Отработка лексического материала.

T: Now let's work on our vocabulary. I'll read some definition, try match the appropriate word from the list. Учитель зачитывает ситуации, которые описывают различные специальности.

He is my employer. I have worked in his office for five years. I'm his employee.

She is my trainee. I taught her basic skills in marketing. I'm her supervisor.

He is my doctor. When I'm not well I ask his advice. I'm his patient.

She is my hairdresser. I come to her once a month. I'm her client.

He is an interviewer. I'm ready to answer his questions. I'm an interviewee.

He is in charge of performing job interviews and employing the staff. He is a personal manager.

Учащиеся слушают определение и подбирают необходимое существительное по смыслу, пользуясь опорой.

T: Take the papers with the task and use the appropriate words in the sentences.

I'm looking for a job with a bit more :

In three years she: her way up to the position of senior manager.

The new: will start next week.

The young army officer was: to the rank of captain.

I don't have to pay for this meal. It's one of the job's:

People who stay more than two years in this job get a special:

A lot of people are not prepared for: It's difficult to work at night.

Учащиеся работают над лексическим упражнением по карточке.

Answers:

  • challenge
  • worked
  • trainee
  • promoted
  • perks
  • bonus
  • shift work

4. Чтение с извлечением информации.

T: A CV (Curriculum vitae) or a resume is very important if you want to get a job. You have read some material at home on CV. (О.Афанасьева, И.Михеева Английский язык. 10 класс: учеб. Для общеобразоват. учреждений.-с 55)

 Read the texts and rearrange its parts in logical order.

 Now match the meaning of each extract.

Учащиеся самостоятельно читают текст в учебнике и выполнят задание. Проверка и обсуждение.

5. Развитие речи по теме "Собеседование о приеме на работу". (приложение 1).

T: We've already learned that it's quite difficult to go through a job interview. Let's watch one and comment on the mistakes in it. Take the papers and study the list of possible mistakes. Fined the explanations of the mistakes on the board.

  1. List of possible mistakes.
  2. Giving irrelevant information. d
  3. Saying something which makes the person seem less mature. b
  4. Giving only general information. a
  5. Giving incomplete answers. c
  6. Not thinking about possible questions in advance. e
  7. Not thinking about and practicing answering awkward questions in advance. e
  8. Demonstrating negative attitude. F

Учащиеся читают определение на доске и находят объяснение (перифраз) на карточках.

Student's card. Explanations of the mistakes.

  • Avoiding details when speaking
  • Showing one's dependence on smb.
  • Giving too short answers
  • Being too personal or speaking about unnecessary things
  • Not getting ready for the interview
  • Sounding negative (pronouncing "no", "never", "don't know")

T: Now watch the interview and get ready to comment on it.

Учащиеся просматривают сцену интервью о приеме на работу и выполняют задания на развитие речи - высказывают свое мнение о поведении девушки во время собеседования, используя опорные слова.

T: The first impression is very important. What are your impressions of the girl (the applicant)? Use the prompts.

P1: To my mind the girl is quite confident and sociable, but she is a bit superficial.

P2: I think, she is quite immature because she was too personal and told the manager about her boy-friend who had written a CV for her.

P3: If I were the manager I would think that she is impolite? She hasn't said "hello".

P4: I'd like to say that she is not organized at all. She said that she couldn't know where she would be the following week.

P5: On the one hand she is very stylish and ambitious; on the other hand she is very snobbish. She likes to show off. She overestimates herself.

P6: She is tactless and impolite, to my mind, she behaved as is she was speaking to her friend.

T: Open the brackets to express regret or give advice. Mind the conditionals and wishes.

  1. If I (to be) Helen, I (to learn) more about the firm she wanted to work for.
  2. She had better (to get) some IT education.
  3. If she (to mention) her boy friend she would (not to look) so immature yesterday.
  4. If only she (to be) more polite during the interview!
  5. I wish she (not to be) so talkative and superficial!

PP:

  1. If I were Helen I would have learnt more about the firm she wanted to work for.
  2. She had better get some IT education.
  3. If she hadn't mentioned about her boy friend she would not have looked so immature.
  4. If only she had been more polite during the interview!
  5. I wish she weren't so talkative and superficial!

6. Аудирование по теме "Собеседование при приеме на работу" (приложение 2)

T: Now you'll listen to another interview. Read the task and fill in the table. Учащиеся 2 раза прослушивают интервью и заполняют карточку проверки.

7. Драматизация диалогов с целью обмена информацией

Разговор по телефону по поводу работы".

T: Now we'll practice making phone calls for getting information about a job. Take the cards and try to follow your role correctly. Don't forget to be polite.

Applicant's card.

You are calling to Happy Pizza. Ask questions to find out about:

 the salary;

 if the job is full-time or part-time;

 if experience is needed.

Manager's card.

Use the following prompts or your own ideas.

 5000 rub per month (week);

 full time/part time job;

 (no) experience is needed.

Учащиеся разыгрывают диалог в парах в режиме "группы". Выполняют речевое упражнение в соответствии с полученной ролью (наниматель - работник).

P1 - P2 (примерный диалог)

(A: Is that Happy Pizza?)

M: Hello, Happy Pizza.

A: I've read your job advertisement in local newspaper.

M: Yes, can I help you?

A: Is it a full-time or part-time job?

M: We need part time workers at the moment.

(We are looking for full-time waiters).

A: Great, what is the salary?

M: It's about : per week.

A: Unfortunately I have no experience. Is there any experience required?

M: No, not really (It'll be nice).

A: Can I come for an interview?

M: Sure. Don't forget about your CV

A: Ok. See you.

8. Окончание урока.

T: Today we have practiced the vocabulary on the topic; developed speaking abilities; practiced making phone calls, listening and reading for gist.

Please get your job applications & CVs ready for the next lesson. That's your home task.

 

 

 

 

 

Литература

1.     О.Афанасьева, И.Михеева Английский язык. 10 класс: учеб. Для общеобразоват. учреждений.-М.: Express Publishing: Просвещение, 2017.

2.     О.Афанасьева, В. Эванс, В. Копылова "Practice exam papers for the Russian National exam" Teacher's book. Express Publishing, 2017.

3.      И.С.Богацкий, Н.М. Дюканова Бизнес-курс английского языка.-Киев:ООО «ИП Логос», 2010

4.     Enjoy Teaching English: методическое руководство для учителей; Клементьева Т.Б., 2003

5.     Сайт издательства «Первое сентября»/ Преподавание иностранных языков. http://festival.1september.ru/foreign-language/

 

 

 

 

Приложение 1

Dos and DON'Ts For Job Seekers

(Что НАДО и что НЕ НАДО делать при устройстве на работу)

Do

  • learn ahead of time about the company and its product.
  • apply for a job in person.
  • let as many people as possible know you are "job hunting."
  • stress your qualification for the job opening.
  • mention any experience you have which is relevant to the job.
  • talk and think as far as possible about the future rather than the past.
  • indicate, where possible, your stability, attendance record and good safety experience.
  • assume an air of confidence.
  • approach the employer with respectful dignity.
  • try to be optimistic in your atti­tude.
  • maintain your poise and self-control.
  • try to overcome nervousness and shortness of breath.
  • answer questions honestly.
  • have a good resume.
  • know the importance of getting along with people.
  • recognize your limitations.
  • make plenty of applications.
  • indicate your flexibility and readiness to learn.
  • be well-groomed and appropri­ately dressed.

 

DON'T

  • keep stressing your need for a job.
  • discuss past experience which has no application to the job situation.
  • apologize for your age.
  • be untidy in appearance.
  • display "cocksuredness."
  • beg for consideration.
  • mumble or speak with a muffled voice.
  • be one of those who can do everything.
  • hedge in answering ques­tions.
  • express your ideas on com­pensation, hours, etc. early in the interview.
  • hesitate to fill out applica­tions, give references, take physical examinations or tests on request.
  • display a feeling of inferi­ority.
  • hang around, prolonging the interview, when it should be over.
  • write incorrect information on your CV to make it look better.
  • go to an interview without a record of former employment.          
  • be a "know it all" or a per­son who can't take instructions.
  • isolate yourself from con­tacts that might help you find a job.
  • аrrive late and breathless for to interview.
  • feel that the world owes you a living.
  • make claims if you cannot "deliver"  on the job!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 2

Listen an interview and complete it

 

Interviewer: Good morning, please take a seat. It's Sarah………, isn't it?
Sarah: Yes, that's right.
Interviewer: Is that …………….?
Sarah: Yes, it is.
Interviewer: And how old are you, Miss? 
Sarah: I'm……, but I'll be……. in two weeks' time. 
Interviewer: Nearly…….. Ok, that's fine. Now, you're applying for the …………course, is that right?
Sarah: The …………………….. Yes, that's right. 
Interviewer: OK. And what relevant experience do you have?
Sarah: Well, I haven't worked in the ……………. industry before, but I've got a lot of experience of working with people. I've been working as ……
Interviewer: Oh right! Well, I'm sure the skills you've acquired as a receptionist would be very useful for this job. So what other qualities do you have that would make you a good flight attendant? 
Sarah: Well, I think I have very good common sense and ……… . People say that I'm reliable too and I'm also a really good ……………....... Yes, I'm really …………………..
Interviewer: Well, it's definitely important for a flight attendant to be organised. There can be a lot to do in a very short time on a flight! Now, if you are selected, you will have to complete a ………………………course. When would you be available to start? 
Sarah: Well, I have to give my current employer one month's notice, so I would be available from about………….
Interviewer: ………..would be fine. Well, thank you for coming, Miss. You'll receive a letter in about a week to let you know if you have been successful. 
Sarah: Thank you very much. Goodbye.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока по английскому языку по теме "Устройство на работу" для 10-11 классов"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Заведующий доп. образованием

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
