Государственное
бюджетное профессиональное образовательное учреждение
«Курганский
промышленный техникум»
МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА
ПРАКТИЧЕСКОГО ЗАНЯТИЯ
ТЕМА ЗАНЯТИЯ: «Современные технологии. Токарный станок»
дисциплина Иностранный язык
Разработал (а): Демидова
Юлия Александровна,
преподаватель
2020
Дисциплина: Иностранный язык
Группа
|
213
|
Дата
|
16.03.2020
|
ПЛАН ЗАНЯТИЯ
Тема программы № 4.1:. Терминология
современной науки и техники.
Тема занятия № 7-8: Современные технологии. Токарный станок
Цель: О: совершенствование
навыков чтения, говорения и письма с использованием тематической лексики, расширение
словарного запаса по теме.
В: воспитание интереса к
изучению иностранного языка, желания узнавать что-то новое; формирование умения
работать в команде, помогать друг другу
Р: развитие интерактивных, коммуникативных и творческих
способностей, логического мышления учащихся.
Используемые формы
познавательной деятельности:
ü
групповая;
ü
индивидуальная;
ü
фронтальная.
Используемые приемы, методы,
технологии обучения:
ü Словесный метод (эвристический диалог);
ü Интерактивный метод (работа в группах над
проектами);
ü Практический метод (выполнение заданий).
Тип занятия: урок открытия
нового знания
Материально-техническое обеспечение занятия:
Дидактическое обеспечение: раздаточный
материал, презентация Microsoft Power Point
Технические средства обучения: персональный компьютер, мультимедийный проектор,
демонстрационный экран
Информационное обеспечение занятия:
Литература:
1. Агабекян, И. П. Английский язык для ССЗОВ: учебное пособие / И. П.
Агабекян. - М.: Проспект, 2015 г.
2. Богацкий, И. С. Бизнес – курс английского языка / И. С. Богацкий, Н.
М. Дюканова. – Киев.: Логос, 2011 г.
3. Голицинский, Ю. Грамматика английского языка/ Ю.
Голицинский.- СПб.: Каро,2015 г.
4. Парахина А. В. Пособие по переводу технических текстов с английского
языка на русский / А. В. Парахина. – М.: Высшая школа, 1979
Интернет-ресурсы:
1.
http://www.native-english.ru/exercises
2.
http://festival.1september.ru/articles
3. http://londonmania.ru/stories
Формирование компетенций в соответствии с ФГОС:
ОК.4
Осуществлять поиск и использование информации, необходимой для
эффективного выполнения профессиональных задач, профессионального и личностного
развития.
ОК.5
Использовать информационно-коммуникационные технологии в
профессиональной деятельности
Структура занятия:
1. Организационный момент (1 мин)
2. Сообщение темы занятия (4 мин)
3. Мотивация к учебной деятельности (5 мин)
4. Актуализация знаний и фиксирование индивидуального затруднения в
пробном учебном действии (2 мин)
5. Самостоятельная работа с самопроверкой.(8 мин)
6. Первичное закрепление с проговариванием во внешней речи.(10 мин)
7. Включение нового знания в систему знаний и повторение.(10 мин)
8. Рефлексия учебной деятельности.(4 мин)
9. Домашнее задание.(0.5 мин)
10. Заключительный этап урока (0.5 мин)
Ход занятия
1. Организационный момент ( 1 мин)
Цель: создание психологического настроя,
спокойной деловой обстановки для восприятия и усвоения нового материала.
а) приветствие;
б) отметить отсутствующих;
в) речевая зарядка;
Hello! I'm glad to see you! Sit down, please! Who is absent today?
What is the weather like today? What date is it today? What day of the
week is it now? How are you today?
2. Сообщение темы занятия (4 мин)
Цель: подготовка к работе по теме урока,
развитие познавательного интереса у обучающихся.
To guess the
topic of our lesson you'll have to listen to the dialogue and answer the
question at the end of it.(Двое студентов инсценируют диалог, прослушав который, остальная группа должна отгадать тему урока)
1-
Hi!
2-
Hello!
1-
Where are you
going?
2-
I’m
going to work.
1-
Where
do you work?
2-
I
work at the Machine-building plant
1-
What
exactly do you do there?
2-
I
work on a lathe.
1-
Wow!
What is a lathe?
2-
A
lathe is a machine-tool that can perform different operations.
1-
Cool!
How is your profession called?
2-
It
is a question for you! (Обращается к аудитории). Who am I?
Right you
are! The answer is turner, so today we are going to talk about working on a
lathe.
3. Мотивация к учебной деятельности (5 мин)
Цель: организовать включение учащихся в
образовательный процесс на основе механизма «надо» – «хочу» – «могу».
Name main
parts of a lathe and show them on the picture! (Назвать части
токарного станка, показав их на слайде) Слайд №2
4. Актуализация знаний и фиксирование индивидуального затруднения в
пробном учебном действии (10 мин)
Цель: подготовить учащихся к проблемному
изложению нового знания (понятия, свойства, способа действия и пр.).
I have a
letter from England from a student. His name is John. He asks What do you know
about working on a lathe. What can you tell him? I see, that you don' have
enough knowledge. So, to answer his question you'll have to be divided into
three groups, read the text and do the task to it. After finishing, we'll share
the results of your work with each other.
5. Самостоятельная работа с самопроверкой.
Цель: организовать самопроверку
учащимися умения применять новое знание в типовых ситуациях и коррекцию
допущенных ошибок.
(Студенты делятся на три подгруппы, им выдается текст. Каждая группа
выполняет свое задание к тексту, записывая ответы на большом ватмане.)
(Приложение 1)
6. Первичное закрепление с проговариванием во внешней речи.
Обсуждение результатов работы над
заданием.
(10 мин)
Цель: организовать усвоение учащимися нового знания.
Now let us
check your work and write the results into your copybooks. (Защита
работ и обмен новыми знаниями между группами) с последующим сравнением
полученного результата с эталоном на слайде (Слайд № 3-5).
7. Включение нового знания в систему знаний и повторение. (10 мин)
Цель: 1)выявить границы применимости нового
знания и научить использовать его в системе изученных ранее знаний;
2) повторить учебное
содержание, необходимое для обеспечения содержательной непрерывности
Now let us
see how you've understood the text and do some tasks (Слайд 6-9)
1) Translate
the following international words you’ve met them in the text)
2) Match the words with translation
|
|
2. turning
|
b)
фартук (суппорта)
|
3. drilling
|
c)
суппорт
|
4. headstock
|
d)
передняя бабка
|
5. tailstock
|
e)
сверление
|
6. apron
|
f)
токарно-винторезный станок
|
7. carriage
|
g)
обточка
|
8. screw cutting
|
h)
рукоятка
|
9. handle
|
I)
нарезание винтов
|
3) Choose the
right variant and finish the sentences
1. The unit
that contains the spindle and the gearbox is called....
2. The unit
that supports one end of the work turned between centers is called ....
3. The unit
which carries the tool is called ....
4. The unit
on which the saddle and the tailstock slide is called ....
5. The units,
by which the actions of the tool are controlled, are called ....
the carriage
|
the headstock
|
the tailstock
|
the carriage
|
the bed
|
levers and handles
|
guide ways
|
the saddle and the apron
|
Translate
the sentences from Russian into English.
1. Основными частями токарного станка являются: станина, передняя
бабка, задняя бабка, механизм подачи и суппорт с фартуком.
2. Изменение скоростей шпинделя осуществляется рукоятками.
3.Задняя бабка скользит по направляющим станины.
4.Функция задней бабки заключается в том, чтобы поддерживать один конец
заготовки, обрабатываемой между центрами.
5. Суппорт состоит из двух основных частей: салазок и фартука.
6. Поперечная каретка и верхний суппорт установлены на салазках.
8. Рефлексия учебной деятельности.( 4 мин)
Цель: подвести итог урока
и определить направления дальнейшей учебной деятельности.
What will you
tell John about working on a lathe now?
9. Домашнее задание.(0.5
мин)
Learn 6
sentences about a lathe and its work ( Слайд №10)
Цель: обеспечение понимания содержания и
способов выполнения домашнего задания.
10. Заключительный этап урока. (0.5 мин)
The lesson is
over, you are free. Goodbye!
Преподаватель:
Демидова Юлия Александровна
Приложение 1
ENGINE
LATHE (Group1)
1.
The engine lathe is the most commonly used machine-tool. It is used for great
variety of metal operations, such as turning, drilling, screw cutting, milling, parting,
threading .
2. The principal units of the lathe are the bed, the headstock, the tailstock
and the carriage with the apron.
3. The bed is the base of any machine-tool and it is made of grey iron casting
on which the saddle and the tailstock slide along special guide ways. The
headstock is also located and bolted on the bed.
4. The headstock contains the spindle and the speed gearbox. The spindle is the
part of the machine to which power is applied to rotate the work. The changing
of the spindle speed is effected by levers.
5. The tailstock consists of a casting fitted to the bed. The function of the
tailstock is to support one end of the work turned between centers and to mount
the tools.
6. The carriage of the lathe, which carries the tool, is made up of two
principal parts: the saddle and the apron. The saddle travels along the guide
ways of the bed. The apron represents the front wall of the carriage. On the
front of the apron are mounted the handles and levers
by which the actions of the tool are controlled.
Ø Name
all the operations which a lathe machine can perform and give their translation
ENGINE
LATHE (Group 2)
1.
The engine lathe is the most commonly used machine-tool. It is used for great
variety of metal operations, such as turning, drilling, screw cutting, milling, parting,
threading .
2. The principal units of the lathe are the bed, the headstock, the tailstock
and the carriage with the apron.
3. The bed is the base of any machine-tool and it is made of grey iron casting
on which the saddle and the tailstock slide along special guide ways. The
headstock is also located and bolted on the bed.
4. The headstock contains the spindle and the speed gearbox. The spindle is the
part of the machine to which power is applied to rotate the work. The changing
of the spindle speed is effected by levers.
5. The tailstock consists of a casting fitted to the bed. The function of the
tailstock is to support one end of the work turned between centers and to mount
the tools.
6. The carriage of the lathe, which carries the tool, is made up of two
principal parts: the saddle and the apron. The saddle travels along the guide
ways of the bed. The apron represents the front wall of the carriage. On the
front of the apron are mounted the handles and levers
by which the actions of the tool are controlled.
Ø
Complete the sentences and give their translation:
1.
The
principle parts of the lathe are...
2.
The
function of a lathe is to perform such operation as...
3.
The
headstock and the tailstock are mounted...
ENGINE
LATHE (Group 3)
1.
The engine lathe is the most commonly used machine-tool. It is used for great
variety of metal operations, such as turning, drilling, screw cutting, milling, parting,
threading .
2.
The principal units of the lathe are the bed, the headstock, the tailstock and
the carriage with the apron.
3. The bed is the base of any machine-tool and it is made of grey iron casting
on which the saddle and the tailstock slide along special guide ways. The
headstock is also located and bolted on the bed.
4. The headstock contains the spindle and the speed gearbox. The spindle is the
part of the machine to which power is applied to rotate the work. The changing
of the spindle speed is effected by levers.
5. The tailstock consists of a casting fitted to the bed. The function of the
tailstock is to support one end of the work turned between centers and to mount
the tools.
6. The carriage of the lathe, which carries the tool, is made up of two
principal parts: the saddle and the apron. The saddle travels along the guide
ways of the bed. The apron represents the front wall of the carriage. On the
front of the apron are mounted the handles and levers
by which the actions of the tool are controlled.
Ø
Complete the sentences and give their translation:
1.
The
tailstock slides along...
2.
The
changing of spindle speeds is effected by...
3.
The
function of the tailstock is to support one end of the work turned between
centers and...