Сабақ: Циклдік алгоритмдер. While … do
.. операторлары
|
Мектеп: № 201 мектеп-лицей
|
Күні: 21.01
|
Мұғалімнің есімі: Қапсанова Айгүл
|
Сынып: 8 «А, Б, В»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Оқушылардың бойында циклдік алгоритмдер туралы білім
қалыптасады, циклдік алгоритмдердің 3 түрін біледі
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Циклдік
алгоритмдер туралы біледі
|
Оқушылардың басым бөлігі: Циклдік алгоритмге
берілген мысалдарға программа құра алады
|
Кейбір оқушылар: Құрған программаларын
компьютердегі бағдарламаға салып, нәтижесін көре алады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Күнделікті өмірде қайталанатын
процестер болатыныны жайлы біледі
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
цикл
While
… do .. операторлары
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін
пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Оқушы циклдік алгоритмнің 3 түрін білу керек
|
Сіз неліктен .... екенін айта
аласыз ба?
|
Сіз неліктен циклдік алгоритмнің 3 түрі бар екенін
айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
«Иә, жоқ» ойыны, кестені толтыру
|
Алдыңғы тақырып
|
Графикалық режім
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
3 мин
6 мин
2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
·
Сәлемдесу
·
Оқушыларды
түгендеу
·
Ынтымақтастық
атмосферасын құру
·
Оқушыларды
топқа бөлу
·
Бағалау
парақшасын тарату
Жоспарланған топқа бөлу
While
… do тобы:
Repeat тобы:
1.
Ақерке
Маржан
2. Дамир
Нұрай
3. Нұрлыбек
Назым
4. Арай
Бағдәулет
5.
Ұлданай
Мерей
Топ ережесін айқындап алу
Үй тапсырмасын сұрау:
«Бұл
мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба?» стратегиясы
Жұптық
жұмыс
№
|
Мысалдар
|
ШЫНДЫҚ
|
ЖАЛҒАН
|
1
|
Setcolor
– сызықтардың түсін орнатады
|
|
|
2
|
Rectangle
– шеңбер салу процедурасы
|
|
|
3
|
Putpixel
– х, у координаталары , color түсі бар нүкте
|
|
|
4
|
Түстер
палитрасында Magenta көгілдір түс
|
|
|
5
|
Foodfill – жабық
контурды таңдалған стильде толтырады
|
|
|
Бағдаршам
арқылы бағалау
Критерий: әр дұрыс жауап 1 ұпай
«Миға шабуыл» интерактивті тақтадан ребус
Шешуі бүгінгі сабақтың тақырыбы болады
|
Интербелсенді тақта
карточкалар
Интерактивті тақта
|
Ортасы
2 мин
7 мин
15 мин
5 мин
|
Электронды оқулық
Топтық жұмыс: есептер
1-топ: s = 2+4+6+8+.....+18
2-топ: s = 5+10+15+20+.....+50
Критерий:
Есеп жартылай шығарылған – 2 ұпай
Есеп толық шығарылған – 5 ұпай
Практикалық жұмыс: Осы шығарған есептерін
компьютерде орындайды
Критерий:
Есепті толық программаға жазған, бірақ нәтижесі
шықпаған – 3 ұпай
Есепті толық программаға жазған және нәтижесі шыққан
– 5 ұпай
Сұрақты қағып ал ойыны
1.
Қандай
алгоритмдер циклдік деп аталады?
2. While … do операторы не
үшін керек деп ойлайсың?
3. While … do операторының
жазылуында қандай қате бар?
While <шарт ақиқат> do
Begin
<1-оператор> ;
<2-оператор> ;
....
<n-оператор> ;
4.
Циклдік
оператордың неше түрі бар?
|
Электронды оқулық
Интерактивті тақта
Плакат
Компьютер
Интерактивті тақта
|
Аяқталуы
5 мин
|
Кері байланыс «Жарық шамдар»
Бағалау: Бағалау парақшасындағы
бүгінгі сабақтан алған ұпайларын жинақтап бағалау
Үйге тапсырма: Есеп шығару
|
Стикерлер
|
Қосымша ақпарат
Интернет материалдары, «Информатика негіздері»
журналы, оқулықтар
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Дарынды оқушылар программамен жұмыс жасайды
Үлгірімі төмен кестені толтырады
|
Өзін-өзі бағалау
Өзара бағалау
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Бағдаршам арқылы бағалау
Басбармақ арқылы бағалау
Кері байланыс:
Бағалау парақшасы
|
Тарих,
Компьютердегі қауіпсіздік ережелері
Интерактивті тақтадан тапсырмалар орындайды
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (
оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта
алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне
не білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|