Инфоурок Другое Другие методич. материалыСабақ жоспары С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңі

Сабақ жоспары С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңі

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:

С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңі

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

 Әдебиеті мен мәдениетін ұлттық құндылық ретінде бағалай алатын, танымы жоғары, шығармашылықпен ойлай алатын тұлға қалыптастыру.

Сабақтың мақсаттары

Ақынның өмірі мен шығармашылықтары туралы білуі тиіс. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтайды. Ақыннның ойын өздері байқап, түсіне алатын нәтижеге жетеді.

Күтілетін нәтиже

Пікірін шығармашылықпен жеткізе біледі, ақпаратты салыстырады, өз білімін, түсінігін кеңейтеді.

Әдісі

СТО

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

(төмендегі жазбаларды өзіңіздің

жоспарлаған әрекетіңізбен

 алмастырыңыз)

 

Ресурстар

 

 

Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық

Тренинг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Ой толғаныс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау

Рефлексия

 

 

 

Үйге тапсырма

 

Оқушыларды топқа бөлу. Алдымен оқушылар өзімізге жақсы көңіл – күй сыйлап, «Мен қандаймын?» жаттығуын орындайық. Ол үшін сіздер өздеріңіздің бойыңыздағы бір жақсы қасиеттеріңізді айтыңыздар. Оқушылардан жақсы қасиеттерін айту сұралады, мысалы:

-         Мен ақкөңілмін,

-         Мен ақылдымын

-         Мен мейірімдімін.

Бәрі айтып болған соң тамаша екен деп айтып бір мезгілде бесбармағын көтеріп, қолдарын жоғары көтереді.

Мұғалім: Өте жақсы! Тамаша екен! Осындай жақсы қасиеттердің бойларыңыздан табылуына шын жүректен тілектеспін.

«Ой қозғау» стратегиясы. Екі адам атын иеленген бітеу буыннан құралған ақынды кім біледі?

   Сұл – тан – мах – мұт.

1.Сұлтанмахмұт кім?

2.Қашан, қайда дүниеге келді?

3. Қандай өлеңдерін білесіңдер?

4. Прозалық шығармаларын ата.

5. Өлеңге қатысатын кейіпкерлер кімдер?

6. Өлең қандай әдеби тәсілмен жазылған?

 7. Ирония, сатира дегеніміз не?

«Жалғастыру» әдісі арқылы «Бір адамға» өлеңін жатқа сұрау.

Жаңа сабақ

Мектеп - - Мұғалім - - Шәкірт деген тізбек бойынша мұғалім ой қорытып, жаңа тақырыпқа түседі

-Мұғалім – ол елдің аузында да, көзінде де жүретін өнегелі жан болуы тиіс. Ұстаз шәкірттерін алаламай тегіс үйретеді. Білім нәрімен сусындатады. Өмірге бағыт – бағдар сілтейді.

-Шәкірт – алған білімін әрі қарай дамыту, өмірде қолдана білу, бұл шәкірттің өз мүмкіндігіне байланысты.

«Білімді болу деген сөздің мағынасы – белгісіз нәрсені ашуға қабілетті болу» деген ұғым. Ендеше, білімді шәкірттеріміз көп болсын. Міне, бір – бірімен ажырамас үш сөзден тізбек жасай отырып, бүгінгі сабағымызды бастаймыз. Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: С.Торайғыровтың  «Шәкірт ойы» өлеңі. Өлеңді мәнерлеп жатқа оқу.

-Өлеңнің лирикалық кейіпкері кім?

-Ақынның өзі.

-Символы не?

-Күн.

Постер қорғау

Оқулықпен жұмыс. Өлеңді оқытып, сұрақ қою арқылы талдату. Өлеңнен қандай ой түйдіңдер? Әр шумағының мағынасын ашып, кеңінен талдау.

а) Балалар, қараңғы деген сөз қандай мағынада қолданылып тұр?

-Надандық

ә) Ақынның мақсаты не?

-Адам болу, еліне қолғабыс ету, надандықтан құтқару.

б) Шәкірт нені армандайды? Ол неге жұлдыз емес күн болғысы келеді? (оқу оқып, білім алу, мақсатқа жету,)

-Күн мен жұлдыздың мағынасы қандай? Күнге ұмтылу нені білдіреді? (қажымау, талмау, еңбектену, мақсатына жету.)

-Жұлдыз өзі жарқырап тұрады.

-Күн әлемді жарқыратады.

Тіршілікке нәр береді, жылылық сезінесің.

Білімге деген ұмтылыс  түбінде адамды жақсылыққа, игілікке бастайды.

-Еш нәрсе мені осы бағытымнан бұра алмас, біреулердің қоқон лоқысы да, өмірдің басқа қызықтары алған бетімнен тойдырмайды деп, өзінің оптимистік қасиетін, өр мінезін көрсетеді. Өзінің жеке өмірінен халықтың жағдайын жоғары қояды.

Балалар қай топ жақсы қорғады?

Ендеше, мол топқа от шашу жасап, құрмет көрсетейік.

«Ойлан, талқыла»

1 – топ. Кейіпкерге қандай мінездеме бересіңдер Шәкірт бейнесін ашу.

2- топ. Өлең құрылысына талдау.

Қараңғы қазақ   // көгіне,//                      а

Өрмелеп шығып,  // күн болам! //          б

Қараңғылықтың  //  көгіне  //                  а

Күн болмағанда//, кім болам?//              б

Мұздаған // елдің жүрегін//                     в

Жылытуға // мен кірермін!//                   в

Өлең құрылысы: 8 буынды, 18 тармақты, 3 шумақты, 2 бунақты еркін ұйқасқа құрылған.

3 – топ. Өлең ішіндегі бейнелі сөзді табу және мағынасын ашу.

4 – топ.

5 жолды өлең

1.Зат есім -

2.Сын есім - -

3.Етістік - - -

4.Сөз тіркесі - - - -

5.Синоним –

Өлеңнің тақырыбы, идеясы қандай?

Бағалау парақшасы арқылы топ басшылары бағалайды.

 

SWOT  талдау   

    

 

 

 


« Менің арманым» тақырыбына эссе жазу

Рефлексия парақтары, стикер, маркер, А3 формат

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Научный руководитель

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
