Инфоурок Информатика Другие методич. материалыСабақ жоспары. Тақырыбы "Беттің өлшемдері, ернеулері. Құжатты басып шығару"

Сабақ жоспары. Тақырыбы "Беттің өлшемдері, ернеулері. Құжатты басып шығару"

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы

Беттің өлшемдері, ернеулері. Құжатты басып шығару

Күні:  8.02.2017 ж

Мұғалімнің есімі: Шойнбаева Айкерим Турсынбекқызы

Сынып:6 «ә»

Оқушы саны 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Ø Беттің өлшемдерін орната және баптай біледі;

Ø Мәтіндік құжаттағы емле қателерін тексереді;

Ø Ернеулер мен беттің терілу бағыты батырмаларын баптайды;

Ø Бетке жақтау орнатады;

Ø Құжатты алдын – ала қарайды және дайын болған құжатты баспаға жібереді;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: мәтін тереді, беттің бағытын өзгертеді, бетке жақтау қояды.

Оқушылардың басым бөлігі: бетті белгілеу жолағы арқылы  бетке түс береді, емле қателерін тексереді.

Кейбір оқушылар: бетті белгілеу-беттің өлшемдері және беттің әрлеуі-беттің шекаралары бұйрығы арқылы бетке жақтау және жиек қоюды біледі. Құжатты басып шығарудың дайындық кезеңдерін біледі. Құжатты басып шығару өлшемдерін баптауды біледі.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Құжатты баспаға дайындау және баспаға жіберу, емле қателерін тексеру, беттің өлшемдерн орнату әрекеттерін біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер: емле қателері, ернеулер, бетті белгілеу, жиекжолақтар, бағандар.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1) Беттің өлшемдерін орнату амалы?

2) Бетке жақтаулер мен жиектер қалай орнатылады?

3) Беттің түсі батырмасының қызметі?

4) Емле қателерін қалай түзейміз?

5) Ернеулерді қалай өзгертуге болады?

6) Беттің терілу бағытын қалай өзгертеміз?

Талқылауға арналған тармақтар: бетті белгілеу – беттің өлшемдері жолағында орындалатын үдерістер?

«Ақпараттық диктант», «Суреттер сөйлейді» тапсырмалары

Жазылым бойынша ұсыныстар: басып шығару, басып шығару өлшемдерін баптау, емле қателерін табу туралы жазу.

Алдыңғы оқу

Нөмірленген және таңбаланған тізімдер.

              Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған  жаттығулар

Ресурстар

 

Басталуы

(Кіріспе)

10мин

 

 

«Орман ағашы»

 

 

 

 

 

«Жалғыз аяқ жол»

 

 

 

 

«Серпілмелі доп»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топқа біріктіру

І.Ұйымдастыру кезеңі

Ø  оқушылармен сәлемдесу;

Ø  оқушыларды түгендеу;

Ø  жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру;

Ø  оқушылардың көңілін сабаққа аудару

Ø  Ынтымақтастық ортасын қалыптастыру («Орман ағашы». Санақ бойынша оқушыларды екі топқа бөлу. Қарама-қарсы, ағаш кейпінде тұрғызу. Кезегімен ағаш астынан өткізу. Ал ағаштар жолдағы оқушыға жағымды сипаттау немесе тілек айтады).

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

1. «Жалғыз аяқ жол» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау. Оқушыларды екі топқа бөліп, екі қатарға тұрғызу. Ортадағы жолдан оқушылар кезек кезегімен үйге берілген тапсырма бойынша білгендерін айтып, жүріп өтеді.

2. «Серпілмелі доп» ойыны арқылы үй жұмысын бекітеміз.

Оқушылар шеңбер құрады. Шеңберде тұрып, мұғалім кез келген оқушыға допты лақтыра отырып, сұрақ қояды. Оқушы сұраққа жауап беріп, допты мұғалімге қайтарады. Осылайша 4-5 сұраққа дейін жалғасады. (Мақсат: «Жалғыз аяқ» тәсіліне шықпаған оқушыны (үлгерімі төмен) қатыстыру).

 

Бағалау. Үй тапсырмасы бойынша оқушыларды бағалау.

 

ІІІ. Қызығушылықты ояту

Топқа біріктіру.

Тәтті бәліштер арқылы топқа біріктіру. Онда амандық, сәттілік, махаббат сөздері бейнеленген. Сол сөздер бойынша топтасады. Топтық ережеге бағыну. Топ мүшелерін таңдау.

 

Топ басышысын бағалау парағымен таныстыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доп

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы,

Смайликтер

 

 

Тәтті бәліш

Топтық ереже плакаты

Ортасы

Негізгі бөлім

25 мин

 

«Миға шабуыл»

 

 

 

Джигсо әдісінің элементі

 

 

 

 

 

«Миға шабуыл»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Қолдау көрсету»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

ІV.Жаңа сабаққа кіріспе.

А4 параққа жазылған сөйлемді көрсетіп, қаріп түрін, өлшемін, сызылымын, туралауын, түсін сұрайды. Параққа қойылған жақтау туралы сұрап, принтер суретін көрсету. Оқушылардың ойын білу, мәтін мен принтердің байланысын сұрау. Сол арқылы жаңа тақырыпты ашу.

 

А4 парақшасы, суреттер

V.Жаңа сабақ

Мағынаны тану.  "Білімділік" сатысы

«Джигсо» әдісінің бір элементі арқылы жаңа тақырыпты оқушыларға бөліп беру. Топта талқылау. ЖАДА орнату.

Оқушылардың тақырыпты меңгергендіктерін тексеру мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар ұсыну.

1-топқа:

1.  Құжатты баптау қай жолақтың көмегімен іске асады?

2.  Ернеулердің батырмасы не үшін қажет?

3.  Беттің терілу бағыты  батырмасының қызметі?

2-топқа:

1.  Мәтіндік құжаттағы емле қатесін қалай тексереміз?

2.  Дұрыс енгізілмеген сөздерді қалай білеміз?

3.  Құжаттың толықтай қатесін тексеру үшін қай пернені қолданамыз?

3-топқа:

1.  Құжатты баспаға жіберу реттілігін ата.

2.  Алдын ала қарау бұйрығы не үшін қажет?

3.  Алдын ала қарау терезесінде беттен бетке ауысу қандай батырмалармен жүзеге асады?

«Қолдау көрсету» әдісі арқылы оқушылардың өз бетімен алған білімдеріне тоқталу және жаңа тақырып бойынша білімдерін толықтыру. Бетке жақтау қою, бет түсі, басып шығару амалдарына тоқталамын.

 

VI.Дәптермен жұмыс

Ø Мәтіннің грамматикалық қатесін тексеру үшін Емле батырмасын қолданамыз.

Ø Құжаттың толықтай қатесін тексеру үшін Ғ7 басу керек.

Ø Құжатты алдын ала қарау және Басып шығару бұйрықтары Office батырмасы – Басып шығару бұйрығы арқылы іске асады.

 

VII.Практикалық жұмыс.

Деңгейлік тапсырмамен жұмыс.

А-деңгейі «Міндетті деңгей»

Оқулықтан 117 – беттегі тапсырма

В-деңгейі «Лайықты деңгей» 

Оқулықтан 126 – бетіндегі тапсырма

С-деңгейі «Жоғары деңгей» 

Оқулықтан 136-беттегі тапсырма

Шығармашылық деңгей

«Құттықтау қағазы» үлгісін жасау.

 

Сергіту сәті.

Оқушыларға нұсқау бере отырып, төмендегі әрекеттерді орындатамын.

  1. Баспен «1» бейнесін салу;
  2. Иықпен «2» бейнесін салу;
  3. Шынтақпен «3» бейнесін салу;
  4. Көзбен «4» бейнесін салу;
  5. Аяқпен «5» бейнесін салу;

 

 

Презентация, таратпалы парақтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

Дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпалы ресурстар

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды

10 мин

 

Ассоциация

 

Ақпараттық диктант

 

Суреттер сөйлейді

 

 

 

 

 

Модерация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

VIII.Сабақты бекіту мақсатында үш топқа топтық жұмыстар тапсыру.

«Тақырыптық жаттығу» әдісі.

1-топ: «Бетті белгілеу» жолағында орындауға болатын үдерістер туралы ассоциация құру.

2-топ: «Ақпараттық диктант» арқылы сөйлемді толықтыру.

3-топ: «Суреттер сөйлейді» Word мәтіндік процессорына қатысты батырмалар мен үдерістер суреттері бейнеленген А3 пішімді қағазы тапсырылады. Оқушылар әр суреттің қызметін анықтап жазады.

 

ІХ. Сабақты қорытындылау. Модерация жасау.

v  Беттің терілу бағытын ата.

v  Баған санын анықта.

v  Мәтін астындағы қызыл толқынды сызықтарға түсінік бер.

 

Х. Үйге тапсырма беру:

§21 тақырыпты қайталау. 134-беттегі түйінді дәптерге  жазып, жаттау. 138-беттегі «Өзіңді тексер» тест сұрақтарына жауап жазу.

Қосымша тапсырма: §22 тақырыпты оқу.

 

ХІ. Бағалау.

Топ басшыларының бағалау парағы мен өзімнің бағалауымды салыстыра оқушыларға суммативті баға қою.

 

ХІІ.Рефлексия.

«Аралдар» кері байланысын жасау. Мұнда «Сүйсіну», «Қуаныш», «Білім», «Түсінбестік», «Үрей», «Белгісіздік», «Шабыттану» аралдары бар. Оқушылар өз сезімдерін қайықтарын осы аралдарға апару арқылы білдіреді.

 

 

А3 пішімді парақ, суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

 

Стикер, презентация

 

 

Қорытынды бағамдау

 

Қандай екі нәрсе табысты болды?

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

 

1:

 

2:

 

 

 

 

 

 

 

           Тексерілді  ________  Д.Балажанова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

 

 

 

 

 

Сабақ:Түбір сөз бен туынды сөз

Мектеп:

КҮНІ:21.06.2016ж

Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП:3а

Қатысқандар саны:20

Қатыспағандар саны:0

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Ø  Түбір сөз бен туынды сөзді ажырата біледі;

Ø  Туынды сөздің жасалу жолдарын біледі

Ø  Түбір, жұрнақ, жалғау және туынды сөз арасындағы байланыс туралы біледі.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:  түбір сөзден туынды сөз жасай білу; сауатты көркем жазу

Оқушылардың басым бөлігі: туынды сөздің қай сөз табынан жасалғанын ажырата білу

Кейбір оқушылар: туынды сөздің жасалу жолын түсіндіріп оған бірнеше мысалдар келтіру арқылы дәлелдей білу

Тілдік мақсат

Оқушылар: сөйлем ішінен туынды сөзді таба алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: түбір сөз бен туынды сөз жұрнақ, жалғау

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1)түбір сөзбен туынды сөздің айырмасы неде?

2) туынды сөз қалай жасалады?

 

Талқылауға арналған тармақтар: түбір сөзден туынды сөз жасау арқылы оның қай сөз табынан жасалған? Қандай сұрақтарға жауап береді?

Сіз неліктен бұл сөздің туынды сөз екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:  туынды сөздерді қатыстырып сөйлем құрады

Алдыңғы оқу

Түбір мен қосымша

              Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

 Басталуы(Кіріспе)

10мин

1.Ұйымдастыру кезеңі

а)  Оқушылармен сәлемдесу;

б) оқушыларды түгендеу;

в) жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру;

г) оқушылардың көңілін сабаққа аудару. 

2. Қызығушылықты ояту:     «Сөз құра» ойыны арқылы Берілген сандарды өсу ретімен қойғанда «Жазғытұры» сөзі шығады. Ол сөз туралы не білетіндерін сұрап өту

Абайдың «Жазғытұры» өлеңін хормен оқиды.

 

Жазғытұры ќалмайды ќыстың сызы,

Масатыдай ќұлпырар жердің жүзі.

Жан-жануар, адамзат анталаса,

Ата-анадай елжірер күннің көзі

Осы өлең жолдарын оқыту арқылы көктем мезгілін еске түсіру. Көктем мезгілінде тулған балалар бар ма?

Егер бар болса, онда бүгін оларды құттықтайтын боламыз. Және көктем мезгіліне саяхат жасайтын боламыз. Олай болса қазір сендермен

3. «Гүл таңда » ойынын ойнап өткен сабақтарды қайталаймыз.

 

Описание: flover_0016[1] Түбір дегеніміз не?

Описание: buket_v_Қосымша дегеніміз не?

Жұрнақ дегеніміз не?

Жалғау дегеніміз не?

 

4. Үй жұмысын тексеру

12-жаттығу мақалдың түсіп қалған әріптерін қойып көшіріп жазу болатын.

-Кәне, тексеріп өтейік.(оқушылар кезекпен оқып шығады)

-Жарайсыңдар!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 парағы, маркер

 

-Біз нені еске түсірдік?

үгінгі сабағымыз «Түбір сөз және туынды сөз» деп аталады

 

 

Ортасы

Негізгі бөлім

25мин

5.Жаңа сабақ

- Балалар, енді бір сәт бері қараңдаршы

Мына сөздерге жұрнақ қосып айт:

 дәрі, оқу, қобыз, күй, ас

Дәріхана, оқушы, қобызшы, күйші, аспаз

-         Иә дұрыс айтасыңдар.

Енді осы сөдерді қалай жасадық?

Дәріәрі +хана

Оқу- оқу+шы

Қобыз – қобыз+шы

Күй – күй+ші

Ас – ас+паз  (оқушылар сөздерді жасап мағынасын салыстырады)

Сонда түбір сөзге жұрнақ жалғау арқылы туынды сөз, яғни жаңа сөз жасалды. Бұлар туынды сөздер.

“Аббревитуралар” әдісі арқылы ережені қысқартып жазу

Т с ж қ а ж с т с д

Оқулықпен жұмыс

         19-жаттығу “Топтық жұмыс

Түбір сөздерге тиісті жұрнақтарды қосып жаз.

 

 

Жұмыс, дос, сый,     -шы, -ші

талап, қызмет,           -лық     

дойбы, ас                   кер, -тық          

20-жаттығу берілген сөздерді ажыратып жазу. «Жұптық жұмыс»

 

Түбір сөз

Туынды сөз

 

 

 

 

 

6.Сергіту сәті. Берілген суреттердегі зат есімнен туынды сөз жасау кім көп біледі?

 

 

 

23-жаттығу ”Кім жылдам” ойыны

Жаңылтпашты оқып,жатқа айт.

Шын іскер-жұмыскер,

Жұмыскер-шын іскер.

Жұмысты кім істер,

Жоқ болса жұмыскер.

*Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда.Олардың ішінен туынды сөзді тап

 

24-жаттығу «Данышпан атаның хаты» арқылы орындалды.

(Терезе жақтауына келіп қонған көгершіндегі хатты алып оқиды және оған жауап жазып қайта ұшырып жібереді)

Сәлеметсіңдер ме, балалар? Сендердің бүгінгі сабақтарыңды мен де  тамашалап отырмын. Білімдерің жақсы екен. Менің де бір тапсырмам бар еді, соны орындап бере аласыңдарма? Онда тапсырма  мына төмендегіше:

Берілген сөздердің кейбірінен заттың атын білідіретін, кейбірінен заттың сынын білдіретін  сөздер жасаңдар да, оны берілген кестеге жазыңдар.

Тапсырмам сендерге қиындық туғызбайды деген ойдамын. Жауаптарыңды күтемін. Сау болыңдар!

Ұш, жақсы, сән, мейірім, біл, оқу, өнер

заттың атын білідіретін

заттың сынын білдіретін

 

 

 

25-жаттығу «Қай көбелек қай гүлге қонады

Берілген сөздерден туынды сөз жасау

Тәрбиеші, тәрбиелі, таулы,сыншы, құрлысшы, сәнді, жыршы

 

 

Презентация, плакат, стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 қағазына сызылған кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды

8 мин

7.Сабақты қорытындылау мақсатында тест жұмыс мен Венн диаграммасымен жұмыс жүргізу

 

8.Кері байланыс:

Оқушылар біліміне кері байланыс арқылы  қорытынды жасалды.

1.Сіз бүгін нені білдіңіз?

2.Сіз үшін не құнды болды?

3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?

Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды.

Оқушылардын кері байланысты  "Нені білемін"?, "Нені білдім" , "Нені білгім келеді ? "

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат: 55 сабақ тест жұмысы,          

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және қорғау ережелері

АКТ мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Семантикалық картамен жұмыс.

Шығармашылық жұмыспен шұғылдану арқылы оқушы жан-жақты ізденісте болады. Оқулықтан тыс жаңа дүниемен таныса отырып, шығармашылық қабілеті артады

  • Топтық бағалау.

·        Өзін-өзі бағалау.

·        Әдебиеттік оқу және дүниетану.         

       Интербелсенді тақта. 

 

  • Әдебиеттік оқу сабағында мәтіндер оқу арқылы оқушылар  туынды сөздерді біледі , есте сақтау қабілеттері артады.

Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы  өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы  Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?

Сабақта мақсатыма жеттім. Оқушылар туынды сөздің жасалу жолдарын меңгерді. Сыныптағы ахуал көңілді болды. Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды. Берілген уақыт ішінде жоспар толық орындалды. Жоспарыма 23-жаттығуды орындау барысында өзгерту енгізілді. Өйткені, көпшілік балаларға ауызша сөз құрамына талдаған түсініксіздеу болды.

Қорытынды бағамдау

 

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушылар топта жұмыс жасау арқылы туынды сөзді жақсы меңгерді

 

 

2: Жаңа сабақты қортындылау кезінде қолданған тест және Венн диограммасы табысты болды

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1: Ойын арқылы оқушыларға тапсырмаларды орындау қызықты, әрі көңілді болды

 

 

2: Жұптық жұмыс сәтті шықты

 

Сабақ  барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Оқушылармен  кері байланыс жасау арқылы мен келесі сабақта туынды сөздердің сұрақтарға жауап беруіне байланысты қай сөз табына жататынын толықтыру керек  екенін білдім.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мен қазақ елінің азаматымын.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары. Тақырыбы "Беттің өлшемдері, ернеулері. Құжатты басып шығару""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Ландшафтный дизайнер

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
