Сабақтың тақырыбы: «Қышқылдар
сипаттамасы» 8-сынып химия
Мақсаты: 1.Білімділік : Қышқылдардың
формуласын құрастыруға және оларды атауға уйрету , физикалық және химиялық
қасиеттерін сипаттайтын химиялық реакция теңдеулерін жаза білуге баулу.
Дамытушылық : Жаңа сабақпен өткен
тақырыптарды ұштастыра отырып , оқушылардың білімдерін одан әрі дамыту және өз
беттерімен жұмыс істеу қабілеттерін , дағдыларын қалыптастыру . Ойлау , есте
сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, уақытты үнемдей
білуге , қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.
Пән аралық байланыс : Биология ,Экология
Сабақтың түрі :Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:Сұрақ –жауап, зерттеу әдісі
Сабақтың көрнекілігі :интерактивті тақта,
қышқылдар формулалары, электронды оқулық
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
Психологиялық тренинг: көздерімізді жұмып,
кемпірқосақтың үстінде отырғанымызда жылы жаңбыр жауып кеткенін елестетейік ,
3рет таза ауа жұтып ,көзімізді ашайық , енді жақсы көңіл-күймен жұмысқа
кірісейік .
1. Ой-шақыру . Сұрақ –жауап әдісі :
Ауа қандай газдар қоспасы
Сутекке сипаттама бер ,сутек қайда
кездеседі , сутекті алу
2. Мағынаны тану: күнделікті өмірде
кездесетін қышқылдар туралы
Таныстыру : Оқулықпен жұмыс 91-беттегі
10-кесте қышқылдарды ата . Қышқылдар құрылысының ұқсастығы , металдармен
әрекеттескенде сутектің орнын басады, сутекпен байланысқан атомдар тобы,
жіктелуі.
Дәм тату . Неге қышқылдар деп аталады ,
себебі қышқылдық дәмдері болады.
Тәжірибе . Электронды оқулықпен жұмыс.
Қорытындылау :Берілген заттардың ішінен
қышқылдарды теріп жаз.
Пиза тапсырмасы : иттің мысықты тістілеп ,
желкесінен
лақтырып, ойнап жүрнін көрдіңдерме, неге
тістелейді , неге өш.
Жауабы: Мысық денесінен бөлінген
майларды тістеу арқылы , ит ауыз қуысындағы қышқылды тазартып , құныс,
мешел ауруларын болдырмайды.
Тапсырма : Құмырсқа илеуіне құстар
неге шомылады
Жауап : Құстар мазасынданып ауырады ,
жүндері түсіп , қызылшақа терісі қалады ,ол қышып ашытып ауыртады , шипа
іздеп , құмырсқа илеуіне шомылады ,құстардың денесіне шипа болатын қандай зат
–құмырсқа қышқылы .
Тапсырма : Орманда емдейтін дәрігерлер
бар , сонда орман дәрігері кім
Рет саны Орман дәрігері кім Иә
немесе Жоқ
1 Доктор Айболит Иә,
Жоқ
2 Ветеренарлық дәрігер Иә, Жоқ
3 Хинин ағашы Иә, Жоқ
4 Арша ағашы Иә, Жоқ
Тапсырма: Қышқылдар алуан түрлі
екенін білдік. Олардың құрамына қарап әртүрлі реттелікпен жіктейміз
. ол қандай реттілік
Рет саны Ол қандай реттілік Иә
немесе Жоқ
1 Сутегінің санына қарай Иә,
жоқ
2 Оттегі атомының болу, болмауына
қарай Иә, жоқ
3 Галогендердің болуына қарай Иә,
жоқ
4 Барлығы дұрыс Иә, жоқ
Тапсырма : Құрамына қарай
қышқылдарды қалай жіктейміз, мысалдар келтір.
НNO 3 HCI H2SO4 H2S H3PO4
H2 SO4 H3 PO4 H2S H Bz HF
Тапсырма : Қышқылдардың формуласына
қарап , аталуын орында , қышқылдардың аталуы
Сабақты қорытындылау: Венн
диаграммасы,салыстыру кестесі.
Үйге тапсырма беру: