Сценарий урока " Christmas in America".
Этот урок проводится в 3
классе.
Задачи урока:
1. Развитие языковых, интеллектуальных,
творческих способностей учащихся.
2.
Развитие речевой
культуры школьников и культуры общения.
3.
Формирование
положительной мотивации учения, готовности воспринимать культуру другого
народа.
Ход урока.
Teacher: Hello, children!
Pupils: Hello, teacher!
T: I am glad to see you.
P: We are glad to see you too.
T: I am fine. And what about you?
Ps: I am fine, thanks.
T: How is your mother (father,
sister, brother and etc.)
Ps: She is fine , thanks. (Учитель спрашивает несколько
учеников).
Беседа с детьми о том, как в
Америке дети готовятся к Рождеству и как отмечается Рождество.
T: Let`s begin our English lesson.
Today we have got a magic lesson. We will speak about Christmas in America.
This holiday is celebrated on the 25th of December. Children make Christmas
postcards and send them their relatives. People put up a Christmas tree and
decorate it with balls, tinsel, colored lights. Children hang stockings near
the fireplace and wait for Santa Claus.
Вы тоже приготовили свои
носочки к этому уроку. Давайте повесим их над нашим камином. (Дети вешают
носочки над камином). А теперь представим , что наступает канун Рождества (Christmas Eve). Деревья покрыты снегом. На улице тишина. Всё замерло в ожидании чуда…
Стук в дверь.
T: Somebody is knocking . Who is here?
Дверь открывается. Входит Santa Claus.
S.C.: Hello, boys and girls. Today is
the 25th of December. It is holiday in America. We will celebrate Christmas
too. We will sing, dance, play the games together. Good afternoon my dear
friends.
P: Good afternoon, Good afternoon ,
Good afternoon , dear Santa,
We are glad to see you!
S: Oh, I am glad to see you too. You
are very beautiful today. And you made this classroom very nice for this
holiday. Your have wonderful dresses, nice hats and beautiful shoes. And I want
to make my acquaintance with you. (Берёт в руки снежок и бросает его одному из детей). - What is your name?
P: My name is… (И
возвращает снежок обратно).
Спросить можно 5-6 детей.
S: What songs do you know?
P: We know "We wish you a merry
Christmas".
S: So, let`s sing and dance together.
Дети поют и танцуют.
S: Oh, I see you know English well.
And do you like to play?
P: Yes, we do.
S: Let`s play some games. The play
"Who is faster? (Кто самый быстрый?)
Играет музыка, музыка
останавливается, дети садятся. Проиграл тот, кому не хватило места. Тот, кто
сел, говорит: "I am here." (Нужно 4 стула, а участвуют 5
детей).
The play "What is missing?"
(Новогодние
картинки висят на доске. Нужно назвать исчезнувшие предметы).
S: Now we will have two teams. Every
team will draw a snowman. (Нужно 2 листа А3 , фломастеры для каждой команды. Santa Close показывает карточку с частью тела или определённым предметом, а ребёнок
бежит к ватману и рисует эту часть тела.) Например, туловище, голова, руки,
метла, ведро, морковь, глаза, рот, шарф.
S: You are the best children in the
world.
T: Santa, can you dance?
S: Yes, I can.
T: Play the game with us and dance. (На полу лежат снежки, под
музыку дети бегают по кругу , музыка остановилась и дети должны собрать как
можно больше снежков. Побеждает тот, у кого больше всех ).
S: Well done! And now let`s play the "Please-game".
Санта Клаус просит ребят
выполнить различные действия (stand up, jump, run, bend left),
дети выполняют эти действия только в том случае, если они услышат слово please. Кто не справился с заданием ,
выбывает из игры. (замерзает)
T: Ух, Санта Клаус, сколько заморозил
ты детей.
S: Let`s do exercises!
Учащиеся поют и делают
зарядку:
Clap, clap, clap your hands,
Clap your hand together.
Stamp, stamp , stamp your feet,
Stamp your feet together.
Nod, nod, nod your heads,
Nod your heads together.
Dance, dance, dance a dance
Dance a dance together.
S: What a nice Christmas tree! Tell
with me:
One, two, three
Shine the Christmas tree! (Дети повторяют 3 раза). Загораются огни на ёлке.
T: Santa Close, do you have presents
for all children?
S: Ok, I have a lot of presents for
you. And I have many riddles for you too. Guess them and take my presents. Читает загадки:
1. What is white and made of snow? (A
snowman).
2. What is the end of Christmas? (The
letter s).
3. We dream about them all night before
Xmas. (Presents).
4. We usually put them onб but once a year we hang them for the
presents. (Stockings)
5. The unusual entrance through with
Santa usually come in. (Chimney)
6. Russian Santa Claus . (Father Frost)
7. Traditional Christmas dish. (Pudding)
8. The place where the English children
hang their stockings at night waiting for their presents. (Fireplace)
9. We decorate it with toys, balls,
bells, sweets. (Christmas tree)
10. Without hands,
without feet and is able to draw. (Frost)
11.This is the
season when children ski and Santa Claus brings the Christmas tree. (Winter)
S: You are
Well done! And now it`s time to get presents.
Учитель
находит коробку с подарками под ёлочкой.
S: These
presents for you! (Детям раздают подарки).
S: Let`s sing
together. Дети поют "Jingle Bells" .
S: It`s too
late. It`s time for me to go away. I wish you a merry Christmas! Bye-bye, dear
children.
P: Bye-Bye, Santa Claus , thank you.