7567\8Күні: 10.04.17ж
|
Сыныбы: 8а
|
Пәні: Физика
|
Мұғалім: В.Курбанбаева
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жарықтың таралуы. Күннің және Айдың
тұтылуы.
|
Мақсаты
|
Ø Тақырыпты меңгерте отырып, алған
білімдерін әртүрлі жағдайда қолдана білуге дағдыландыру, белсенділігін
көтеруге, ойлау қабілеттерін арттырып, өз ойын жүйелеуге , тез шешім
қабылдауға үйрету.
Ø Өзара ынтамақтастық, достық қарым
–қатынаста болуға баулу.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Жарықтың таралуы Ай тұтылуы Күннің
тұтылуы құбылыстары туралы мағұлматтар алады.
Өз пікірін жеткізу арқылы
берілген тапсырманы орындай алады.
Мәтінмен өз бетінше жұмыс
жасайды. Оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыланады. Оқушы
өз ойын еркін, сыни тұрғыдан ойлай отырып жеткізе және талдай
алады.
|
Сілтеме
|
Интерактивті тақта, компьютер, оқулық, www.youtube.kz сайтынан бейнеролик,электрондық
оқулық,плакат,бағалау парақшасы.
|
Қамтылатын модульдер
|
оқыту мен оқудағы жаңа
тәсіл (Диалогтық оқыту,топтық
жұмыс),
сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету /Блум
таксономиясы/
Оқыту үшін бағалау және
оқуды бағалау , АКТ пайдалану
,
көшбасшылық (топты
басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
|
Сыныптағы психологиялық
ахуалды қалыптастыру: оқушылармен амандасу, түгендеу, тренинг «Жылы лебіз! » (танысу).Әр
түрлі түстер арқылы топқа бөлу. (Күн, Ай,Бұлт, Кемпірқосақ) Сабақ
мақсатымен, жоспарымен таныстыру, бағалау критерийімен таныстыру, бағалау
парағын үлестіру.
|
Мұғаліммен амандасады,
топқа бөлінеді, оқу құралдарын дайындайды. Сабақ мақсатымен, жоспарымен,
бағалау критерийлерімен танысады.
|
|
Стикерлер
|
Үй тапсырмасы
|
Тест
тапсырмасы 2-нұсқада
І-нұсқа
1.Вакуумде жарық қандай
жылдамдықпен таралады?
А) с= 300 000 км/с
В)с=400 000км/с
С)с= 500 000км/с
2.Табиғаттағы мүмкін
болатын ең үлкен жылдамдық қайда?
А) Өзен
В)Өсімдік
С)Вакуумде
3.жарық көздері неше
топқа бөлінеді?
А) төртке,
жылулық,люминесценциялық, плазмалық,көрінетін сәуле.
В)екі, дербес жарық көздері,
шағылған жарық көздері
С) үшке, жылулық,
люминесценциялық, плазмалық.
4.Бізге ең жақын
жұлдыз ата ?
А)Күн
В)Шолпан
С) Марс
5.Жарық қоңыздары,
теледидар экраны, тамырдың шірінділері, судың терең қабатында
жүзетін балықтар, т.б. сиретілген газ қай жарық көзіне жатады?
А)Жылулық
В) плазмалық
С) люминесценциялық
ІІ- нұсқа.
1. күн желі деп аталатын
ыстық қай жарық көздеріне мысал бола алады ?
А)Жылулық
В) люминесценциялық
С)плазмалық
2) Күннің бізге көрінетін
бөлігі қалай аталады?
А)Жылулық
В)хромосфера
С)фотосфера
3) Жарық дегеніміз не?
А)көрінетін сәуле шығару
В)жарық бөлшектері
4) Күннің жасы?
А) 7*1011жыл
В)6*1010 жыл
С)5*109 жыл
5)Фотондар дегеніміз не?
А)Сәуле шығару
В) Жарық бөлшектері.
С)Күннің көрінентін
бөлімі
І-
НҰСҚА
|
ІІ-НҰСҚА
|
1. А
|
1.В
|
2. С
|
2. С.
|
3. В.
|
3.А
|
4. А.
|
4.С
|
5. С
|
5.В
|
|
Тест тапсырмаларын
орындайды. Болғаннан кейін жауаптарын өзіне тексертіп, бағалау критерийі
бойынша бағалау.
|
Үш
шапалақ
|
Интербелсенді
тақта
|
Қызығушылығын ояту
«Кинометафора»
Мағынаны ашу
|
Жарықтың т
аралуы Ай тұтылуы
туралы, Күн тұтылу туо 8ралы видео көрсету. Видео бойынша сұрақтар беру
|
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді
|
|
Инт. Тақта
Постер, маркер
|
Тұсаукесер
|
ЖИГСО әдісін қолдану.
Оқушыларды 4-топқа бөлу, топтарға тақырыпты бөліп беру
|
Оқушылардың мақсаты әр
топ мүшелері өздеріне бөліп берілген тапсырмаға дайындалады, тақтада қорғайды
|
|
|
1-топ Эссе жазу
2-топ Венн диаграммасы
3-топ Өмірмен байланысы
4-топ 5 шумақ өлең
|
Оқушылар әр топқа
берілген тапсырманы топпен орындайды
|
|
Постер, маркер
|
Қорытынды
|
Үйге тапсырма : Жарықтың таралуы. Күннің
және Айдың тұтылуы.
Күн туралы
қызықты мәліметтер /ғаламтордан/оқып келу
|
|
|
|
Критерий бойынша бағалау
парақшаларындағы жалпы бағаны тыңдау
|
Топ басшысы топ
оқушыларының бағаларын айтады
|
Үш шапалақ
|
Кр.бағалау парақшасы
|
Бес саусақ әдісін қолдану
|
Оқушылар берілген бес
саусақты толтырады
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|