Конспект урока английского языка в 6 классе
(по УМК М.В. Вербицкой, М. Гаярделли “FORWARD”)
Тема урока: «Animal
life»
Учебник: «Английский язык» (Forward) 6 класс: учебник для
учащихся общеобразовательных учреждений/М.В. Вербицкая, Б.Эббс, Э.Уорелл и др.;
под редакцией М.В. Вербицкой.-М.: Вентана-Граф:Pearson Education Limited, 2021.
Цель урока: Создание
комфортных условий для получения личностных, метапредметных и предметных
результатов (успешное усвоение лексического материала).
Место урока в системе уроков: первый
урок по теме, unit 6
Задачи: Образовательные:
1. Формировать
навыки свободного оперирования лексикой по теме;
2. Развивать навыки
говорения;
Развивающие:
1. Развивать мышление, память, языковую догадку;
2. Развивать познавательные УУД: анализ, самостоятельное выделение
необходимой информации, закрепление материала, структурирование знаний;
3. Развивать регулятивные УУД: совместное целеполагание ,планирование,
саморегуляции, рефлексии;
4. Развивать коммуникативные УУД: умение работать в паре, группе, умение
строить речевое высказывание.
5. Создать условия для развития навыков осмысления материала.
Воспитательные:
1. Продолжить
воспитывать интерес учащихся к английскому языку;
2. Продолжить
работу над развитием у детей навыков умения слушать друг друга;
3. Прививать
этические нормы общения.
Планируемые
результаты
Личностные – развитие мотивации учебной деятельности, оценивание уровня
собственной языковой компетентности и необходимости ее повышения.
Метапредметные – развитие общего лингвистического кругозора, развитие коммуникативных
способностей, самостоятельное соотношение своих действий с планируемыми
результатами.
Предметные – практическое использование грамматических умений, совершенствование
навыков аудирования и говорения.
Формы работы:
коллективная, индивидуальная, работа в парах.
Методы: объяснительно-иллюстративный, наглядно-иллюстративный.
Средства
обучения: компьютер, проектор, учебник, рабочая
тетрадь, компьютерная мультимедийная презентация, видеоролик, CD с аудиоприложением.
Основные
понятия: названия животных, звуки, буквы, транскрипция,
лексические и грамматические структуры.
№
|
Этап урока
|
Формируемые
УУД
|
Деятельность
учащихся
|
Деятельность
учителя
|
1
|
Орг.момент.Вступи-тельное слово учителя. Проверка
готовности к уроку детей и помещения.
Настрой на успех.
|
Коммуникатив-ные, личностные
(создание микроклимата)
|
Приветствуют учителя и гостей.
|
Good morning, boys and girls! I am glad to see you at our
lesson. You see some guests have come to us. Turn and greet them. Well. Sit
down. I see, you are ready for the lesson. I’ve aired the classroom. I am
sure we’ll work as usually and you’ll do your best.
|
2
|
Определение темы урока.
|
Коммуникативные учебного сотрудни-чества,познавательные
общеучебные.
|
Формулируют тему урока (Я думаю…)
|
Now, look at the blackboard. What do you think about the
theme of our lesson? Look at the pictures. You can see some pets and the
British flag. Any ideas?
Yes, you are right. Today we are talking about the British
and their pets. We are working according to our plan. Let’s start.
|
3
|
Фонетическая
зарядка
|
Коммуникативное взаимодействие,
познавательные общеучебные.
|
Работают с информацией –тренируют звуки
языка.
|
At first I want you to train your pronunciation skills and
remember the poem about a dog and recite it all together. Pay attention to
these sounds: [a:], [ei], [ r ], [ k ]
My dog
My dog can’t talk I throw him a stick
But he can bark. And he runs a race
I take my dog Then he comes back
And go to the park. And licks her face
Well done
|
4
|
Warming up
|
Коммуникативное взаимодействие для решения
учебной задачи
|
Работают с информацией, активизируя
изучаемую лексику.
|
My dear students, we have spoken a lot about animals,
especially pets. Now let me introduce Liz. She is from GB. She tells us about
the most famous British pets. Guess them, please. Use these expressions (I think, In my opinion, To my mind)
1. This
pet can be small and rather big. Its colour can be different : red, black,
grey, white and so on. It likes to bark and walk with his master. It is a
faithful friend to people, the best friend to my mind. (a
dog)
2. This
pet is soft and fluffy. It can be different colours too. It has sharp teeth
and claws. It likes to hunt little birds and mice. It likes milk and fish.
(a cat)
3. This
pet is very small. It often lives in cages. Its life is short, but happy. It
likes corn, bread and vegetables… (a hamster)
4. This
pet is rather small. It has a tail.
It also has fins and big eyes. It lives in a
bowl. It can swim. (a fish)
5.
This pet has four legs and a
tail. It has no teeth. It likes grass and vegetables. It can swim and dive
underwater. It carries its house around with it. (a turtle)
Nice
job
|
5
|
Проверка домашнего
задания
|
Регулятивные контроля,
|
Работают индивидуально, активизируя лексику
|
- Now, it’s time to
check up your homework. At home you should make up
stories about your pets. Remember the plan and start.
Well done
|
6
|
Динамическая
пауза.
|
Коммуникатив-ные.
|
Выполняют, используя движения.
|
- Relax,
please
Up, down, up, down Which is the way To London
town
Where, where Up to the air Close
your eyes
And we are there
|
7
|
Основной этап.
Говорение
|
Коммуникативное учебное взаимо-действие,
познава-тельные-построе-ние речевого высказывания.
|
Работают индивидуально
Работа в группе
Работа в паре
|
a)
Questions
Children, as for me, I’ve got a
pet too. Is it interesting for you to know about it? Ask me direct questions about
it, please.
-
What pet have you got? – How old
is it? - What is its name? – Is it black? – Does it like to play?
b) Describing of the pictures. Приложение
1.
My dear students, do you know that the queen of Great
Britain likes animals very much? She can ride a horse and she has many dogs.
Welsh corgi dogs are her favourite ones. Look at these pictures; our task is
to describe one of them. You are working in groups. Use the plan.
I have chosen photo number 1.
1.I took this photo/picture last summer when I was in
…
2.In the photo/ picture you can see …
3.She/he … … (Present Continuous)
4.The time of the year is probably …(winter, spring,
summer, autumn)
5.The weather in the photo/ picture is …(sunny, warm,
rainy)
6.In my opinion, the atmosphere of the photo/picture
is … (calm, merry, homely )
7. That is all I want to tell you about this
photo/picture. Nice job
с) Comparing of the
pictures. Приложение 2.
Your next task is to compare two pictures.
I would like to compare 2 pictures.
1 . In the first picture we
can see … (a boy with his pet).
2. The action takes place … (in the forest, at work).
3. In the second picture there is … (a man and his
cat).
4. In my opinion it is happening …(in the park, at
home).
5. Both these photos have… (people and animals) in
common.
6. That is all I want to say about it.
Well done
|
8
|
Оценивание
учащихся.
Итог урока.
Домашнее задание.
|
Познавательные общеучебные,
коммуникативное учебное сотрудничество,
регулятивные.
|
Дают оценку
деятельности по её результатам
Проводится
рефлексия.
|
Our time is
up.
- We have done enough. What
did you like most at the lesson? What task was the most difficult? Учитель организует рефлексивную деятельность учащихся.
Well, my dear
students, thanks for your work. Your marks are …
Our lesson is over. Good bye.
|