У. КАРАТКЕВІЧ “ЛІСЦЕ”, А. ГРАЧАНІКАЎ “ЯК АПАДАЕ
ЛІСТ...”
ВЕРШЫ БЕЛАРУСКІХ ПАЭТАЎ ПРА ВОСЕНЬ
Мэты: 1. Ствараць умовы для засваення ведаў пра
адлюстраванне вобраза восені ў вершах беларускіх паэтаў, выяўленчым мастацтве і
музыцы, спрыяць стварэнню атмасферы калектыўнай працы.
2. Арганізаваць маўленчую
сітуацыю для развіцця камунікатыўнай культуры вучняў, для развіцця
агульнавучэбных уменняў аналізаваць, параўноўваць, рабіць вывад, абгрунтоўваць
сваю думку, для развіцця ўмення працаваць у камандзе.
3. Сродкамі зместу ўрока, яго
тэкставага матэрыялу садзейнічаць выхаванню любві да роднай прыроды, выхаванню
адказнасці за сваю работу, за агульны вынік.
Тып урока: урок комплекснага прымянення ведаў і спосабаў
дзейнасці
Форма правядзення: дзелавая гульня
Клас: 5
Абсталяванне: падручнік “Беларуская літаратура” 5 клас,
частка 1./Л. К. Цітова – Мінск: Нац. ін-т адукацыі, 2016 , бэджы, аркушы з
аб’явай, папка з файламі, чыстыя аркушы паперы А4, малюнкі вучняў 5-х класаў
пра восень, магнітафон, аўдыязапіс “Асенняй песні” П. І. Чайкоўскага, рэпрадукцыі
карцін беларускіх мастакоў В. К. Бялыніцкага-Бірулі “Задумлівыя дні восені”, В.
Цвіркі “Восень”, У. Сулкоўскага “Бервянец. Восень”, жоўтыя, чырвоныя і
аранжавыя лісткі з загадкамі на тэму “Восень”
Арганізацыя ўрока. Сталы ў класе расстаўлены ў 7 груп. На сталах
кожнай групы таблічкі з надпісамі роляў. На дошцы і на сталах аркушы з
аб’явамі. Папярэдняе заданне: дзецям, якія жадаюць быць журналістамі, узяць
інтэрв’ю ў аднакласнікаў “Якую пару года ты больш любіш і чаму?” Дамашнім
заданнем для вучняў было навучыцца выразна чытаць вершы У. Караткевіча “Лісце”
і А. Грачанікава “Як ападае ліст”, падрыхтаваць уласныя малюнкі пра восень.
Плануемыя вынікі работы: вучні будуць вучыцца працаваць у камандах,
прад’яўляць вынікі сваёй работы, прымяняць веды па прадмеце ў жыццёвых
абставінах, пашыраць кругагляд, спрабаваць сябе ў прафесіях мастака,
пісьменніка, рэдактара, карэспандэнта, менеджара.
Ход урока
Арганізацыйны момант.
Настаўнік: - Добры
дзень! Я вас вітаю на ўроку беларускай літаратуры. Жадаю вам добрага настрою і
плённай працы. Давайце ўспомнім, чаму мы навучаемся на ўроках беларускай
літаратуры.
Вучні: - На ўроках беларускай
літаратуры мы вучымся гаварыць пра свае ўражанні ад прачытанага, задаваць
пытанні, параўноўваць, даказваць сваю думку, абараняць творчыя праекты,
ствараць свае мастацкія творы, набірацца жыццёвага вопыту.
Мэтанакіраванне.
Настаўнік: - Сёння я
атрымала па электроннай пошце аб’яву аб арганізацыі конкурсу сярод вучняў.
Тэкст гэтай аб’явы я раздрукавала і прынесла вам. Давайце яе прачытаем (аб’явы
ляжаць на стале настаўніка і партах вучняў).
Увага!
Выдавецтва “Фрэш” аб’яўляе конкурс на лепшы праект восеньскага часопіса. Прапануем сабраць у
гэтым часопісе вершы, малюнкі, фотаздымкі пра восень і ўсё самае цікавае, што
прыдумае ваша фантазія.
Клас, які складзе лепшы праект, атрымае
магчымасць яго выдаць у нашым выдавецтве.
Спяшайцеся! Дасылайце вашы работы на е
– mail (адрас электроннай пошты настаўніка).
Настаўнік: - Будзем прымаць удзел у конкурсе?
(адказы вучняў) Давайце вызначым, якой дзейнасцю мы будзем займацца сёння на ўроку,
чаму будзем навучацца (вучні з дапамогай настаўніка фармулююць мэты ўрока).
Размеркаванне роляў.
Настаўнік: - На сталах ляжаць
бэджы. Напішыце на іх свае прозвішча імя і ролю, якую будзеце выконваць на
ўроку.
“Галоўны рэдактар” – настаўнік
“Літаратурныя
рэдактары” – вучні, якія любяць чытаць
“Мастацкія рэдактары”
– вучні, якія любяць маляваць
“Карэспандэнты” –
вучні, якія перад урокам бралі ў аднакласнікаў інтэрв’ю
“Менеджары па рэкламе”
– вучні, якія цікавяцца рэкламнай дзейнасцю
“Пісьменнікі” –
вучні, якія спрабуць пісаць мастацкія творы
“Крэатыўныя
дырэктары” – вучні, якія любяць прыдумваць цікавыя заданні
“Верстальшчыкі” –
вучні, якія любяць працаваць
(настаўніку трэба
сачыць, каб размеркаванне вучняў па групах было раўназначным)
Паседжанне
рэдкалегіі. “Галоўны
рэдактар” вызначае задачу – стварыць праект часопіса пра восень, каб у ім
размяшчаліся вершы беларускіх паэтаў пра восень, малюнкі вучняў, уласныя вершы,
цікавыя заданні, сацыяльны апрос “Якая пара года любімая ў вучняў 5 “А” класа”.
“Галоўны рэдактар” раздае заданні:
“Літаратурным рэдактарам” –
адабраць з вялікай колькасці вершаў тыя, якія варта памясціць у часопісе
“Мастацкім рэдактарам” –
адабраць з вялікай колькасці вучнёўскіх малюнкаў тыя, якія варта памясціць у
часопісе
“Карэспандэнтам” –
аформіць узятае ў аднакласнікаў інтэрв’ю ў выглядзе сацыяльнага апытання
“Менеджарам па рэкламе” – прыдумаць
назву часопіса і яго рэкламу
“Пісьменнікам” – скласці
вершы пра восень
“Крэатыўным дырэктарам” –
скласці красворд на тэму “Восень”
“Верстальшчыкам” – запаўняць
папку лістамі, якія здаюць групы
Актуалізацыя
ведаў.
Настаўнік: – Да нас у рэдакцыю чытачы ўжо
даслалі вершы пра восень двух знакамітых беларускіх пісьменнікаў У. Караткевіча
і А. Грачанікава. Зараз мы іх на паседжанні рэдкалегіі разгледзім і вырашым, ці
будзем іх памяшчаць у наш часопіс.
Аналіз верша У.
Караткевіча “Лісце”
Выразнае чытанне верша
вучнем
Гутарка па змесце:
-
Якую восень убачыў паэт? (Паэт
бачыць восень прыгожую, залатую, крыху сумную, светлую)
-
Якія мастацкія вобразы
дапамагаюць аўтару стварыць малюнкі восені? (Стварэнню малюнкаў восені
спрыяюць вобразы нівы, лесу, зямлі, вандроўніка, лісця на паверхні вады)
-
Зачытайце, якія эпітэты
падбірае паэт, каб апісаць зямлю. (залатая, пяшчотная, сумная, чыстая)
-
Як вы думаеце, чаму да
слова “лісце” падабраны эпітэт “залацістае”, а не “залатое”? (Слова
“залацістае” перагукваецца з іншыміі словамі, бо ў ім ёсць гукі “ц”, “і”, “с”,
а ў слове “залатое” іх няма)
-
Здагадайцеся, чаму ў вершы
лісце пералічана ў пэўным парадку: лісце - сто лісцяў – дзесяць лісцяў – ліст. (Такі
парадак лепш перадае працэс лістападу і настрой чалавека, які замест мноства
лісця бачыць усяго адзін ліст)
-
Зачытайце, якія малюнкі
прыроды ў вершы вас найбольш уразілі. (адказы вучняў)
-
Ці сугучна ўспрыняцце
восені паэтам з вашым успрыняццем? (адказы вучняў)
-
Чаму варта размясціць гэты
верш у часопісе? (Паэт адлюстроўвае восеньскі пейзаж вельмі маляўніча. Такі
малюнак прыроды нараджае ў чытача розныя пачуцці: пяшчоту, сум, захапленне,
радасць. Верш знаходзіць у сэрцы чытача эмацыянальны водгук)
Аналіз верша А.
Грачанікава “Як ападае ліст”
Выразнае чытанне верша
вучнем
Гутарка па змесце:
-
Які вобраз у творы здаецца
вам самым значным і прыкметным? (Гэта вобраз лістка, які паўстае перад намі як
жывая істота)
-
З якімі пачуццямі
звяртаецца лісток да галінкі? (Лісток звяртаецца да галінкі не толькі з
сумам і жалем, што пакідае яе, але і з гонарам, усведамленнем таго, што ён не
дарэмна вісеў на галінцы, што аздабляў, упрыгожваў яе. Таму не сорамна яму,
пажоўкламу, развітацца з ёю)
-
Як вы разумееце аўтарскае
параўнанне: ”З табою развітацца мне не сорам, як з небам – ціхім пераспелым
зорам перад прыходам маладога дня”? (Як зноў з’яўляюцца на небе раніцай зоры,
так і на дрэвах вясною з’явяццца новыя лісточкі. І ўсё пачнецца спачатку:ліст
па-ранейшаму будзе галубіць гнуткую галінку, закалыхваць яе пад вечар, будзіць
на зары сваім шэлестам-шэптам)
-
Які настрой выклікае ў вас
гэты верш? ( Настрой крыху сумны, журботы, але ў той жа час і аптымістычны)
-
Чаму варта размясціць верш
А. Грачанікава “Як ападае ліст...” у нашым часопісе? (У гэтым творы паэту
ўдалося перадаць змены, якія адбываюцца ў прыродзе з надыходам восені. Верш
выклікае не толькі пачуццё лёгкага суму, але і ўпэўненасць у тым, што кожная
пара года па-свойму прыгожая і патрэбная)
Хвілінка
адпачынку.
Настаўнік: - А зараз перад тым, як
пачаць працаваць у групах, я прапаную вам упрыгожыць нашу рэдакцыю
лісточкамі. (настаўнік прапаноўвае вучням жоўтыя, чырвоныя і аранжавыя
лісточкі, на адваротным баку якіх напісаны загадкі на тэму “Восень”. Вучні па
адным падыходзяць да настаўніка, выцягваюць лісток, чытаюць і адгадваюць
загадку, прымацоўваюць лісткі на дошку)
1.
З- пад мохавай
сховы
Павысоўвалі хлопцы галовы.
Хто ні ідзе – іх вітае,
З сабой забірае. (грыбы)
2.
З галінкі збіты ветрам,
Ён на зямлю не лёг.
А кружыцца ў паветры,
Як жоўты матылёк. (ліст)
3.
Цяпло прыйдзе –
апранаецца,
Холад настане – распранаецца.
(дрэва)
4.
Вісіць сіта –
Не рукамі звіта. (павуцінне)
5.
На зямлю садзяцца сумна
Жоўценькія матылі.
Пэўна, у іх пра тое думы,
Як зялёнымі былі. (лісты)
6.
Апусцелі палі, хлеб у
свірны звязлі.
Лугі пакасілі, стагі
завяршылі.
Лістота лятае, дождж не
сціхае.
Калі гэта бывае? (восенню)
7.
Ішоў даўганогі, не глядзеў
дарогі,
У зямлі ўвяз… Вашым ножкам –
гразь. (дождж)
Праца ў групах. У рэдакцыі па радыё (4, 5 хвіліны) гучыць
“Асенняя песня” П.І. Чайкоўскага. Групы працуюць над сваімі заданнямі.
Фізкультхвілінка.
Гульня “Вецер дзьме…” Вучні
ўстаюць з месцаў, слухаюць настаўніка і рухаюцца, як лісты, калі чуюць
інфармацыю пра сябе:
-
Вецер дзьме на таго, хто
любіць восень...
-
Вецер дзьме на таго, у
каго ёсць сястра...
-
Вецер дзьме на таго, хто
займаецца спортам...
-
Вецер дзьме на таго, хто
любіць танцаваць...
-
Вецер дзьме на таго, хто
дапамагае маме па дамашняй гаспадарцы...
-
Вецер дзьме на таго, хто
ўмее працаваць...
А зараз мы і паглядзім на вынік нашай працы.
Стварэнне часопіса,
афішыраванне вынікаў работы.
“Літаратурныя рэдактары” выходзяць да дошкі і
зачытваюць, якія вершы беларускіх паэтаў пра восень яны адабралі для размяшчэння
ў часопісе. Тлумачаць, чаму менавіта гэтыя творы.
“Мастацкія рэдактары”
выходзяць да дошкі, паказваюць, колькі малюнкаў яны перагледзелі, расказваюць,
якія трэба размясціць у часопісе, называюць аўтараў малюнкаў.
“Крэатыўныя дырэктары” на
дошцы малююць красворд пра восень, зачытваюць класу заданні, усе астатнія іх
адгадваюць.
“Пісьменнікі” выходзяць да
дошкі і зачытваюць свае ўласныя вершы пра восень.
“Карэспандэнты” расказваюць, якая пара года
любімая ў іх аднакласнікаў і чаму. Зачытваюць некаторыя адказы вучняў.
“Менеджары па рэкламе” кажуць, якую назву
часопісу яны прапаноўваюць, зачытваюць складзеную рэкламу часопіса.
“Верстальшчыкі” вярстаюць часопіс,
укладваюць у файлы папкі малюнкі, вершы, красворд, вынікі інтэрв’юіравання пра
любімую пару года, рэкламу. На першай старонцы размяшчаюць тытульны ліст з
назвай.
Падвяденне вынікаў
работы на ўроку. “Галоўны
рэдактар” прад’яўляе вынік работы на ўроку – калектыўна
складзены часопіс. Выстаўляе адзнакі. Задае пытанні:
-
Ці задаволены вы сваёй
працай на ўроку?
-
Чые вершы пра восень вам
спадабаліся? (адказы вучняў)
-
Сродкамі якіх відаў
мастацтва можна расказаць пра восень? ( Стварыць пейзажныя малюнкі і
выклікаць адпаведныя перажыванні можна пры дапамозе такіх відаў мастацтва, як
літаратура, жывапіс, музыка, а таксама кінамастацтва і фотамастацтва)
-
Як у жыцці вам могуць
спатрэбіцца веды, уменні і навыкі, здабытыя на ўроку? (адказы вучняў)
Дамашняе заданне. Знайсці ў Інтэрнэце вершы беларускіх паэтаў пра
восень, малюнкі, фотаздымкі, музыку беларускіх кампазітараў і даслаць на
ўказаны электронны адрас (адрас электроннай пошты настаўніка).Тым вучням, у
каго няма такой магчымасці, прынесці работу ў друкаваным або рукапісным
выглядзе.
Рэфлексія “Незавершаны сказ”. На дошцы напісаны пачаткі сказаў, вучням трэба
іх закончыць (на выбар):
Я ведаю … Мы ведаем
...
Я магу ... Мы можам
...
Слова настаўніка.
Настаўнік: – Дзякуй усім за плённую
працу на ўроку. На ўроку я ўпэўнілася, што мы з вамі каманда і што нам па сілах
справіцца з любой задачай. Да новых сустрэч!
Спіс выкарыстаных крыніц
1.Беларуская літаратура: зборнік творчых
заданняў для тэматычнага кантролю: 5-9 класы: дапам. для настаўнікаў устаноў
агул. сярэд. адукацыі з беларус. і рус. мовамі навучання / І. М. Гоўзіч і інш.
– Мн.: Аверсэв, 2012. – 159с.
2.Лявонава, П. І. Рознаўзроўневыя заданні
па беларускай літаратуры: 5-ы клас.: дапам. для настаўнікаў устаноў, якія
забяспечваюць атрыманне агул. сярэд. адукацыі з бел. і рус. мовамі навучання.
- Мн.: ТетраСистемс, 2005. – 160с.
3.Смыкоўская, В. І. Беларуская літаратура ў
4 класе: Вучэб.-метад. дапам. для настаўнікаў агульнаадукац. устаноў з
12-гадовым тэрмінам навучання. – Мн.: Народная асвета, 2003. – 191с.
Увага!
Выдавецтва “Фрэш” аб’яўляе конкурс
на лепшы праект восеньскага часопіса. Прапануем сабраць у гэтым часопісе вершы,
малюнкі, фотаздымкі пра восень і ўсё самае цікавае, што прыдумае ваша фантазія.
Клас, які складзе лепшы праект, атрымае
магчымасць яго выдаць у нашым выдавецтвы.
Спяшайцеся! Дасылайце вашы работы на E – mail
nataly.zyatkina@yandex.by
Увага!
Выдавецтва “Фрэш” аб’яўляе
конкурс на лепшы праект восеньскага часопіса. Прапануем сабраць у гэтым
часопісе вершы, малюнкі, фотаздымкі пра восень і ўсё самае цікавае, што
прыдумае ваша фантазія.
Клас, які складзе лепшы праект, атрымае
магчымасць яго выдаць у нашым выдавецтвы.
Спяшайцеся! Дасылайце вашы работы на E – mail
nataly.zyatkina@yandex.by
Увага!
Выдавецтва “Фрэш” аб’яўляе
конкурс на лепшы праект восеньскага часопіса. Прапануем сабраць у гэтым
часопісе вершы, малюнкі, фотаздымкі пра восень і ўсё самае цікавае, што
прыдумае ваша фантазія.
Клас, які складзе лепшы праект, атрымае
магчымасць яго выдаць у нашым выдавецтвы.
Спяшайцеся! Дасылайце вашы работы на E – mail
nataly.zyatkina@yandex.by
Увага!
Выдавецтва “Фрэш” аб’яўляе
конкурс на лепшы праект восеньскага часопіса. Прапануем сабраць у гэтым
часопісе вершы, малюнкі, фотаздымкі пра восень і ўсё самае цікавае, што
прыдумае ваша фантазія.
Клас, які складзе лепшы праект, атрымае
магчымасць яго выдаць у нашым выдавецтвы.
Спяшайцеся! Дасылайце вашы работы на E – mail
nataly.zyatkina@yandex.by
Увага!
Выдавецтва “Фрэш” аб’яўляе
конкурс на лепшы праект восеньскага часопіса. Прапануем сабраць у гэтым
часопісе вершы, малюнкі, фотаздымкі пра восень і ўсё самае цікавае, што
прыдумае ваша фантазія.
Клас, які складзе лепшы праект, атрымае
магчымасць яго выдаць у нашым выдавецтвы.
Спяшайцеся! Дасылайце вашы работы на E – mail
nataly.zyatkina@yandex.by