Инфоурок Английский язык КонспектыУрок английского языка "Экологические проблемы"

Урок английского языка "Экологические проблемы"

Скачать материал

Чекарамит Наталия Викторовна

Учитель английского языка

МОУ «Кривецкая средняя общеобразовательная школа».

Класс: 7 класс.

Тема урока «The environmental problems».

Цели урока:

1.                 образовательные:

§     развивать умения учащихся в составлении предложений на основе знакомой лексики;

§     развивать умения учащихся в понимании прочитанного текста;

§     развивать умения учащихся в монологической речи, а также устной, неподготовленной речи;

§     активизировать в речи учащихся изученные ЛЕ;

2.                 воспитательные:

§     познакомить с различными экологическими проблемами нашей планеты;

§     прививать чувство уважения и бережного отношения к окружающей среде;

§     способствовать воспитанию экологической культуры;

§     воспитывать активную жизненную позицию;

3.                 развивающие:

§  развивать умение учащихся работать с информацией, извлекать информацию из услышанного или увиденного;

§  развивать умение работать в группах;

§  формировать способность к языковой догадке, сравнению и формулированию выводов;

4.                 лингво-страноведческие:

§     формировать интерес учащихся к родной планете;

§     развивать интерес учащихся к экологическим проблемам планета Земля.

Задачи урока:

1.                 практические:

§     практиковать навыки устной и письменной речи у учащихся;

§     практиковать навыки чтения;

§     практиковать навыки в составлении предложений.

2.                 образовательные:

§     Повторить, обобщить и закрепить лексико-грамматический материал по теме «Экология»;

§     Совершенствовать навыки чтения и умения монологических высказываний.

3.                 развивающие:

§     развивать умение применения полученных умений и навыков в новых условиях,

§     развивать навыки диалогической и монологической речи;

§     развивать навыки аудирования и чтения;

§     развивать умение работать в группе;

§     повышать интерес к английскому языку;

§     расширять кругозор учащихся.

4.                 воспитательные:

§     прививать интерес к изучению иностранного языка;

§     воспитывать умение работать в коллективе.

Современные технология обучения: 

§     технология проблемного обучения,

§     игровые технологии,

§     технология коммуникативного обучения,

§     здоровьесберегающие технологии,

§     ИКТ технологии,

§     технология проектного обучения.

Оборудование: 

§     компьютер,

§     проектор,

§     экран,

§     приложения с заданиями,

§     презентация к уроку,

§     видеоролик Майкла Джексона «Песня Земли».

§     карточки,

§     УМК О.В. Афанасьева, И. В. Михеева Английский язык для 7 класса.

§     Учебное пособие «ВПР. Английский язык. 7 класс» (Морозова Е.П., Евсеева Ю.Н., - М., 2019).

Методы обучения: 

§     проблемное изложение,

§     исследовательский,

§     коммуникативный,

§     дифференцированный,

§     интегрированный.

 

План урока.

1.     Организационный момент.

2.     Введение в тему.

2.1.           Мотивационный этап.

2.2.          Определение темы и целей урока. (Просмотр видеоклипа, притча).

3.     Основная часть урока.

3.1.          Фонетическая разминка.

3.2.          Проверка домашнего задания.

3.3.          Актуализация лексического материала. (Диалог по теме «Экология», чтение и перевод словосочетаний по теме).

3.4.          Работа с лексикой. (Выполнение подстановочных упражнений на закрепление лексического материала).

3.5.          Физкультминутка.

3.6.          Работа по учебнику (упражнение на соотнесение лексических единиц и их определений).

3.7.          Групповая работа с карточками(закрепление лексического материала способом подстановки слов для составления текста).

3.8.          Создание и презентация мини-проектов  (творческое задание по теме урока).

4.     Заключительная часть урока.

4.1.          Выбор экологического лозунга для команды.

4.2.          Чтение и перевод стихотворения.

4.3.          Подведение итогов урока.

4.4.           Домашнее задание.

4.5.          Выставление оценок.

4.6.          Рефлексия.

 

Ход урока

1. Организационный этап.

-Good morning, dear boys and girls, my colleagues and guests. I am glad to see you at our lesson.

2. Введение в тему.

2.1. Мотивационный этап.

-  Let's start. Look at the screen.

Слайд 1

Под музыку читаю слайд №1.

We live in a planet, which is called the Earth.

The Earth is our home.

It’s beautiful.

If we look at the Earth from space,

we’ll see land, oceans, rivers, lakes, continents and countries.

2.2. Определение темы и целей урока.

I want you to look at the screen and listen the wonderful song of  Michael Jackson, which is called «Earth Song». After that you' tell me your associations and you'll guess the theme of  today's  lesson.

- And now – what is the song about?

- What do you think what is the theme of the lesson?

- Yes, you are right.

- Let's choose the title of our lesson.                                                    

Слайд 2

-What will be the aims of our lesson?

Слайд 3

 It is not a secret that our planet is in danger. The Earth needs our help. And we must help it. Today we’ll speak about Ecology of our planet. The pollution of our planet is getting worse and worse.

During the lesson we will speak about the environmental problems and at the end of the lesson you must make up a conclusion: What must we do and what we must not do if we want to live in a beautiful world.

And now listen to the parable and answer the question what is the connection between this story and our problem. Try to understand what the story is about.

Слайд 4

Once there was a wise old man. He could answer any question in the world. Everybody knew about him. One day two boys said, “We are going to fool that old man. We’ll catch a bird,  go to the old man and say, ‘We are holding something in our hands. Is it alive or is it dead?’ If  he says, ‘Dead,’ we’ll let the bird fly, and if he says, ‘Alive’ we’ll kill it.” They caught a bird and they carried  it to the old man and they said, “We are holding something  in our hands. Is it alive or dead?” And the wise old man looked at the young people and smile. “It is in your hands,” he said.

 So, dear friends, answer the question, please: What is the connection between this story and the theme of our lesson? (The future of our planet Earth is in our hands too).

-There are two groups of  pupils at our lesson. The captain of the first team is ___________________.  Please, introduce your group. (The name of our group is ___________________.

And the captain of the second team is ___________________.  Please, introduce your group.

3. Основная часть урока.

3.1. Фонетическая разминка.                                                                      Слайд 5

- OK, let's do the warming up. Look at the screen. Repeat the sounds and the words after me all together.

[l] - pollute, litter, ecology

[r] - protect, forest, problem

[s] – study, save
[k] - cut down, protection, factory
[i:] - clean, people, keep, breathe
[v] - river, survive, environment
[w] - water, waste
[t] - trees, plants, a lot of

 

3.2. Проверка домашнего задания.

- Now let's check your homework. What was your homework for today?

(Ex. 8 p.61- translate from Russian into English)                                  Слайд 6

-Who wants to start?

3.3. Актуализация лексического материала.

1.- Now we will work in groups by chain. At first the first group read the question and the second group answer it. And so go on.

(На слайде вопросы. Группы по очереди задают вопросы и отвечают на них).

- What does the word “ecology” mean? (The relationship of animals and plants)

- What is ecology? (Ecology is a science, it teaches us how to survive in the modern world.)

- What does it study? (It studies environment, how plants, animals and human beings live together and influence each other.)

- What is environment? (Environment is air, water, animals, plants)

- The protection of environment is an important problem, isn’t  it? (Yes, it is)

- What ecological problems do you know? (Air pollution, water pollution, the disappearance of animals, the disappearance of plants.)

- That's good.

2. The next task for you. Read and translate the word combinations, please. (читают словосочетания на слайде, дают им перевод).

To influence ecology – влиять на экологию;

To pollute rivers – загрязнять реки;

To destroy forests – наносить урон лесам;

To destroy animals habitats – разрушать места обитания животных;

To hunt wild animals – охотиться на диких животных;

To make fires – разжигать костры;

To throw rubbish into the river – сбрасывать мусор в реку;

To protect nature – защищать (охранять) природу.

- Good work! Both groups were very active!

3.4. And now look  at the pairs of words. In each  pair there is a  word you know. Read the sentences below  and guess what  the other word in each pair mean. (Слайд с заданием).

1.Polute-pollution

2.Dump-to dump

3.Enviroment-environmental

4.Protect-protection

1.     __________is a bad disease of our country. (pollution)

2.     People often ___________ waste in the forests, but they mustn´t do it.(dump)

3.     Nowadays we have a lot of ecological ________problems.(environmental)

4.     Animal ____________ is a necessary thing  today. (protection)

- Yes, good for you! Now lets have a rest.

3.5. Физкультминутка. (Включается мелодия природы).             Слайд 10

- Close your eyes. Imagine you are in your boat now in the middle of the water. There is a beautiful forest around the river. Look around. The water is calm … You are moving slowly … You are feeling calm … Your face is calm… Your body is calm … your arms are calm … Your legs are calm …

- That's enough.

3.6.          Работа по учебнику.

-                Open your books at page 65 ex.9. Please, read the task. Work in groups. You have 2 minutes.

                                                                                            Слайд 11.

-         Please, read for one word and the definition from each group by chain.

                                                                                             Слайд 12.

-That's correct. Fine. Put aside your textbooks.

 

3.7.          Take shits of papers on your desks.  (Приложение 1).

-Please, сomplete the sentences. Work in groups. You have 2 minutes.

The word _______________________ (environment) means what is around us. The _______ (water) in the oceans, seas, and rivers has become _____________________( polluted) in many places. If people drink this water, they can get ill or even die, People use oceans and seas as big dumps and ________( pour) industrial and domestic _________(waste) into them. The food we eat is not always healthy as fruit and vegetables can grow on polluted soil and become ___________ (dangerous) too. People _____(cut) down trees and many birds and animals can`t have homes. Nowadays people feel that it is more difficult to ____________(breathe) in big cities the ______(air) has become badly polluted.

-Well, the time is over. Are you  ready? Give your paper to the other group to check. Look at the screen and check the text.                                         Слайд 12

                                                                                    

3.8.Создание и презентация мини-проектов.

-Well, we know that environment has a lot of problems, but what should people do to protect nature? You can see big clean lists of paper, a lot of ecological symbols and their definitions. You must create your own mini-projects. The first group's project will start with the words "People should" and the second group's project will start with "People shouldn't".

(На столах у каждой группы заготовки для составления мини-проектов – приложение 2)

- Well, children. We worked a lot today. We were talking a lot about the environment, about the problems of environmental pollution and what do people do and what must they do to protect nature.

4. Заключительная часть урока.

4.1. Выбор экологических лозунгов.

-And at the end of the lesson I want each groups to look at the board and to choose the slogan of each group.

-The first group, what slogan have you chosen?

-What does it mean?

- The second group, read your slogan.

- How do you translate it?

Keep our environment clean.
Help nature. Protect it.
People, don't destroy nature!

Think about nature.

Love our nature.

4.2. Чтение и перевод стихотворения.

- Now I want to read a short beautiful poem for you. Look at the screen.

 Do all the good you can,

By all the means you can,

In all the ways you can,

In all the place you can,

At all the time you can,

To all the people you can,

As long as you can.

-         How did you understand the main idea of this poem?

4.3.          Подведение итогов урока.

-         And now children, today we are talking a lot about the environment, about the problems of environmental pollution and what do people do and what must they do to protect nature.

4.4. Домашнее задание.

- Dear friends, you are future engineers, scientists, railway workers, teachers and ecologists. You will continue addressing the environmental problems which concern everyone. The positive results depend on serious attention of the people of the whole world to this problem. At home you need to make multimedia projects about  the environmental problems of the place we live in.

4.5. Выставление оценок.

- So, pupils, all of you have worked very well today. I hope you’ll try to do your best to help the environment in future. You get five and you get four. Good bye!

4.6. Рефлексия.

-And now look at the board. I'd like you to show your spirits about today's lesson. There are a lot of leaves on your desks. If you like the lesson, take the green leaves and put them on the tree, if you don't like the lesson, take the yellow leaves and put them under the tree.

- I see most of you has a great spirits. What a wonderful tree we have made!

-Thanks a lot for your work. I hope we will protect and save our environment. Good-bye. You may go to your classroom.

 

Приложение 1.

Complete the sentences.

The word __________________ means what is around us.                 polluted

 The ___________ in the oceans, seas, and rivers has become           air

 ____________________in many places.                                           environment

If people drink this water, they can get ill or even die.                        water

 People use oceans and seas as big dumps                                            dangerous

and ________industrial and domestic _________                                pour

into them. The food we eat is not always healthy                                 cut

 as fruit and vegetables can grow on polluted soil                                 breathe

and become ___________too. People _____ down                               waste

trees and many birds and animals can`t have homes.

Nowadays people feel that it is more difficult

to ____________in big cities because the ______

has become badly polluted.

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 2.

TO PROTECT OUR ENVIRONMETS WE SHOULD

TO SAVE OUR ENVIRONMETS WE SHOULDN'T

water the trees

water the flowers

make starling-houses

pick wild flowers

keep your country tidy

feed birds and help them

leave campfires

plant trees and flowers

cut down trees

grow flowers and trees

pollute the air

litter the ground with cans, paper and bottles

frighten animals

catch butterflies

put litter into the special bin

damage trees

leave litter in the forest

leave food for birds

destroy the habitats of animals and insects

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка "Экологические проблемы""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист сварочного производства

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
