Урок английского
языка в 5 классе по теме «A trip to London»
Цели
урока:
1.
Развитие лексических навыков
2.Тренировка
монологической речи по теме « Достопримечательности Лондона»
3.Тренировка
навыков аудирования
Задачи
урока:
Образовательные:
ознакомить
учащихся с новым страноведческим материалом по теме «Лондон »;
практиковать
речевую деятельность: аудирование и монологическую речь;
активизировать
лексику по теме, расширять словарный запас;
Развивающие:
развивать
умение сравнивать и обобщать изучаемый материал;
развивать
умение высказать свое мнение на английском языке;
Воспитательные:
воспитывать
уважительное отношение к культуре и истории другой страны;
воспитывать
умение работать в паре;
расширять
кругозор учащихся.
Форма
урока: урок – путешествие.
Оборудование:
аудио-запись про Лондон, видеоматериал о Лондоне, слайдовая
презентация,компьютер
I.Организационный момент
-Good
morning, children!( Good morning, teacher!)
-
I am glad to see you . ( We are glad to see you too.)
-How
are you? ( I am fine/ very well, thank you. And how are you?)
I
am fine too, thank you.
Today
we shall have a talk about the sights of London. ( Учитель называет
тему урока и настраивает детей на беседу по теме «Достопримечательности
Лондона».) But first, I want to ask you some
questions about this city and see what you know about it:
What is
London?
Where
is it situated?
On
what river does London stand?
Is
it an old city?
II.Фонетическая зарядка
1.-Let’s
listen to the words on the topic “London”. Can you guess their meaning? Now
I want you to look at this words and read them after the speaker.
Учитель предлагает детям прослушать слова из упр. №15 стр. 65 из
учебника и догадаться об их значении. Затем ученики читают слова за диктором.
Слова на доске, дети читают под фонограмму (читают слушая. Это упражнение
выполняется для работы над произносительной стороной речи, включает новые и
известные слова. Упражнение так же тренирует лексические навыки по теме
«Лондон».)
Уч-ки
повторяют слова упр.17 стр.66
2.Unscramble the
words:
bebay (abbey)
numontme (monument)
retteha (theatre)
distamu (stadium)
liaparmetn (parliament)
umsemu (museum)
legalry (gallery)
nemaic (cinema)
aresqu (square)
.
3.Match
the parts
Big
Trafalgar
Bloody
White
Tower
Buckingham
Westminster
The Houses of
The Tower of
|
|
Palace
Tower
London
Bridge
Ben
Square
Abbey
Tower
Parliament
|
III.
Речевая
разминка
-Let’s
play the game «Agree or disagree». Listen to my sentences, please. Repeat my
statements if you agree with me and correct it if you disagree with
me.
Утвержденияучителя:
-Trafalgar
Square is in Moscow. (I disagree with you, because Trafalgar Square is in
London.)
-London
is the capital of the UK. ( I agree with you, because London is the capital of
the UK.)
-London
is not an old city.( I disagree with you, because London is an old city.)
-
There are a lot of places of interest in London. (I agree with you, because
there are a lot of places of interest in London.)
-
London is a beautiful city. (I agree with you, because London is a beautiful
city.)
(Опорой
для речевой разминки являются картинки на доске.)
IV.Тренировка навыков аудирования.
-You
can see the pictures of some places in London on the blackboard. Can you name
them? Listen to my stories and choose the pictures.
Рассказы учителя:
1.It
is very old. It has a long and cruel history. You can see it from the river
Thames It is not just one building. Many years ago the Kings and the Queens of
Britain lived in this place.( The Tower of London).
2.
It stands near the Houses of Parliament. It is really a bell. It weighs 13, 720
kilograms. It has a deep tone and you can hear it on the radio. It is a famous
clock ( Big Ben).
3.It
is not far from the Houses of Parliament. It is a symbol or England. It was
founded by ST. Peter and built by King Edward in 1065. Some famous people are
buried there. (Westminster Abbey.)
4.They
stand beside the river Thames. You can also see them from Westminster Abbey.
The country’s leaders speak at this place. The famous clock Big Ben stands near
them.( The
houses of Parliament)
V.Физкультминутка
T:
I see that you are tired. Will you stand up? Let’s remember our poem about
London and do exercises.
(Учащиеся
и учитель вместе рассказывают стихотворение и выполняют упражнения.)
Up,
down, up, down,
(Поднимаем
руки вверх и вниз)
Which
is the way
(Разводим
руки в стороны)
To London town?
Where?
Where?
(Поворачиваемся
в стороны)
Up
in the air,
(Смотрим
вверх)
Close
your eyes –
(Закрываем глаза)
And
you are there!
(Открываем
глаза)
VI.
Просмотр видеоролика.Sights of London.
http://www.youtube.com/watch?v=7l2X6fOEMF8&feature=related
T:
Did you like the sights of London?
VII.Развитие навыков
монологической речи.
Name
them.(look at the map) Describe any place you like.
VIII.Кроссворд.Do the crossword
puzzle
IX.Развитие
навыков диалогической речи.
Make
up a dialogue
–
You are welcome. Have a nice day.
– Excuse me, am I far from Trafalgar Square?
– How can I get there?
– I’m afraid you are.
– It’s very easy. Take bus № 64 and you’ll be there in ten minutes.
– Thank you very much.
X.Контроль
понимания темы
Test
1.Big Ben is
a
.place
b.
bell
c.
square
2.The
queen lives in
a.the
Tower of London
b.Buckingham
Palace
c.Windsor
Palace
3.The
Bloody Tower is in
a.the
Tower of London
b.the
Houses of Parliament
c.Westminster
Abbey
4.
The Queen’s name is
a.Diana
b.Elizabeth
c.Catherine
5.
The country’s leaders speak in
a.the
Houses of Parliament
b.Big
Ben
c.Buckingham
Palace
6.
The Tower of London is …. now
a.
museum
b.
prison
c.
royal palace
7.
How often do people hear Big Ben?
a.Every
minute
b.Every
hour
c.Every
Monday
XI.Итоги
урока .Выставление оценок.Домашнее задание