- 03.10.2020
- 465
- 0
Сабақтың тақырыбы: Мақал – мәтелдер.
Сабақтың мақсаттары Білімділік. Оқушыларға мақал-мәтелдер туралы білім беру. білім беру. Мақал-мәтелдердің ауыз әдебиетің басқа түрлерінен ерекшілігі, тақарыбы, мазмұны, тәрбиелік мәні туралы айту.
Тәрбиелік. Мақал-мәтелдердің мазмұны арқылы оқушыларды адамгершілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. дамытушылық. Мақал-мәтелдердің мазмұнын талдау, қай тақырыпқа жаттатындығын тапқызу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндірү, әңгеме, сұрақ-жауап, сайыс, ойын.
Сабақтың көрнекілігі: жаңа сөздер, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
Сұрақ-жауап арқылы өткен материал бойынша қайталау, еске түсіру.
Халық ауыз әдебиеті қалай сақталған?
Халық ауыз әдеьиетінің түрлері?
Тұрмыс-салт жырларының түрлері?
Наурыз қандай мерам?
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Мақсаты: Оқушылардың «Наурыз өлеңдерін» мазмұнын түсініп, есте сақтап қандай мейрамда айтылатыны туралы білімдерін тексеру. Жаңа сөз бен тіркестерін дұрыс айтып, жазу емлесін есте сақтап, сауатты сқйлемде қолдануға үйрету.
1 тапсырма. «Наурыз өлеңдерін» жатқа білуге, мәнерлеп оқу және мазмұнын түсініп оқұ.
2 тапсырма. Жаңа сөздік сөздерін жаттау.
3 тапсырма. Жақын адамдарына арнап тілек жазу.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Мұғалімнің қіріспе сөзі.
Мақал-мәтелдер – халық ауыз әдебиетінің бір түрі. Мақал-мәтелдер өхалықтың өмірде көрген – білгендерінен жасалған ақыл –ой түйіні. Аз сөзбен көп мағына беретін және тез және жеңіл айтылады. Адамды жақсылыққа, еңбңкке, адамгершілікке, елін сүюге, достыққа, бірлікке тәрбиелейді.
Ұлы Абай Құнанбаев мақал-мәтелдерді жоғары бағалай келіп, оны да талғап пайдалану керек, - дейді.
Мақал-мәтелдердің тақырыптары әр түрлі:
Отан туралы. Ел іші – алтын бесік.
Өнер – білім туралы. Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ.
Достқ туралы. Жақсы дос үшін жан пида.
Төрт – түлік мал туралы. Мал төхлімен жарасар, Жер гүлмен жарасар.
Жақсы мен жаман туралы. Жақсыдан қашпа, жаманға баспа и т.б.
Сөздік жұмысы. Жаңа сөздер мен сөз теркестерін оқу, жаттау, талдау, сөздік дәптерлеріне
жазу.
22 бет. 1- тапсырманы орындаймыз. Сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс айтып, үйренеміз. Қазақ тіліне тән дыбыстарға назар аударамыз.
5-тапсырма. Жаңа сөздер мен сөз тіркестерін қазақ тіліне аударып, сөйлемді құрастыру.
Кітаппен жұмыс. Оқушы оқулықтағы қысқа мәтінді оқиды, мазмұнына түсініп, талдау. Берілген сұрақтарға жауап беру. Мақал-мәтелдер туралы өз сөзімен қысқаша мәлімет беру, оқулықтағы берілген мәтін бойынша.
ІV. Жаңа сабақты бекіту. (топпен жұмыс). Сөздік қорын байыту.
Оқушылар, сендер мақал-мәтелдер туралы білесіңдер. Енді мақалшылар жарысын ұйымдастырайық. Екі топқа бөлініп, тақырыптар бойынша мақал-мәтел айтудан жарасыңдар.
Мақсаты. Төмен сыныптарда өткен, біліп алған мақал-мәтелдерді еске түсіру және мақал-мәтелдердің мазмұнын түсініп, қай тақырыпқа жататындығын тауып білу.
І – тур. Мақал-мәтел ғана айту. Отан туралы.
ІІ – тур. «Жақсы, көп, әдепті» деген сөздерге антоним тауып, осы сөздерге байланыс мақал-мәтелдер айту.
Мысалы: «Жаксы – жаман» антоним сөздер. Жақсы бала – қызық, Жаман бала – күйік.
ІІІ – тур. Кезектесіп, бір мақал-мәтел айтады, екінші оны сөйлемде қолданады.
Мысалы: Көп біл, аз сөйле. Халқымыз дұрыс айтқан ғой, «Көп біл, аз сөйле» деп.
ІV – тур. Суретке қарап, тақырып бойынша мақал-мәтел айту.
Мысалы: 1. Мектептің суреті. Оқу – білім бұлағы. Білім – өмір шырағы.
2. Ата мен баланың суреті. Ата – бәйтерек. Бала – жапырақ.
V. Қорытынды
Сұрақ – жауап арқылы оқушылардың жаңа сабақ бойынша түсінгендерін білімдерін тексеріп, қорытындылау.
Мақал-мәтелдер дегеніміз не?
Мақал-мәтелдердің тақырыптары қандай?
Өнер – білім, Отан туралы мақал – мәтелдер білесіңдер ме?
VІ. Үйге тапсырма.
Мақал – мәтелдер тақырыбы бойынша жаңа сөз бен сөз тіркестерін жаттау. 23 бетте. 7, 13 тапсырмалар орындау (ауызша).
Настоящий материал опубликован пользователем Утетлеева Гульнара Болатовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалФайл будет скачан в форматах:
Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Волошина Диана Юрьевна. Инфоурок является информационным посредником
Рабочая тетрадь для подготовки к ВПР по литературе 5 класс содержит:
Курс повышения квалификации
Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
Еще материалы по этой теме
Смотреть
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Учитель казахского языка и литературы
Саменова Ляззат Турсыновна
г.Астана
КГУ «СШ №23»
Сабақтың тақырыбы: Мақал – мәтелдер.
Сабақтың мақсаттары Білімділік. Оқушыларға мақал-мәтелдер туралы білім беру. білім беру. Мақал-мәтелдердің ауыз әдебиетің басқа түрлерінен ерекшілігі, тақарыбы, мазмұны, тәрбиелік мәні туралы айту.
Тәрбиелік. Мақал-мәтелдердің мазмұны арқылы оқушыларды адамгершілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. дамытушылық. Мақал-мәтелдердің мазмұнын талдау, қай тақырыпқа жаттатындығын тапқызу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндірү, әңгеме, сұрақ-жауап, сайыс, ойын.
Сабақтың көрнекілігі: жаңа сөздер, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
Сұрақ-жауап арқылы өткен материал бойынша қайталау, еске түсіру.
1. Халық ауыз әдебиеті қалай сақталған?
2. Халық ауыз әдеьиетінің түрлері?
3. Тұрмыс-салт жырларының түрлері?
4. Наурыз қандай мерам?
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Мақсаты: Оқушылардың «Наурыз өлеңдерін» мазмұнын түсініп, есте сақтап қандай мейрамда айтылатыны туралы білімдерін тексеру. Жаңа сөз бен тіркестерін дұрыс айтып, жазу емлесін есте сақтап, сауатты сқйлемде қолдануға үйрету.
1 тапсырма. «Наурыз өлеңдерін» жатқа білуге, мәнерлеп оқу және мазмұнын түсініп оқұ.
2 тапсырма. Жаңа сөздік сөздерін жаттау.
3 тапсырма. Жақын адамдарына арнап тілек жазу.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Мұғалімнің қіріспе сөзі.
Мақал-мәтелдер – халық ауыз әдебиетінің бір түрі. Мақал-мәтелдер өхалықтың өмірде көрген – білгендерінен жасалған ақыл –ой түйіні. Аз сөзбен көп мағына беретін және тез және жеңіл айтылады. Адамды жақсылыққа, еңбңкке, адамгершілікке, елін сүюге, достыққа, бірлікке тәрбиелейді.
Ұлы Абай Құнанбаев мақал-мәтелдерді жоғары бағалай келіп, оны да талғап пайдалану керек, - дейді.
Мақал-мәтелдердің тақырыптары әр түрлі:
Отан туралы. Ел іші – алтын бесік.
Өнер – білім туралы. Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ.
Достқ туралы. Жақсы дос үшін жан пида.
Төрт – түлік мал туралы. Мал төхлімен жарасар, Жер гүлмен жарасар.
Жақсы мен жаман туралы. Жақсыдан қашпа, жаманға баспа и т.б.
Сөздік жұмысы. Жаңа сөздер мен сөз теркестерін оқу, жаттау, талдау, сөздік дәптерлеріне
жазу.
1) 22 бет. 1- тапсырманы орындаймыз. Сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс айтып, үйренеміз. Қазақ тіліне тән дыбыстарға назар аударамыз.
2) 5-тапсырма. Жаңа сөздер мен сөз тіркестерін қазақ тіліне аударып, сөйлемді құрастыру.
Кітаппен жұмыс. Оқушы оқулықтағы қысқа мәтінді оқиды, мазмұнына түсініп, талдау. Берілген сұрақтарға жауап беру. Мақал-мәтелдер туралы өз сөзімен қысқаша мәлімет беру, оқулықтағы берілген мәтін бойынша.
ІV. Жаңа сабақты бекіту. (топпен жұмыс). Сөздік қорын байыту.
Оқушылар, сендер мақал-мәтелдер туралы білесіңдер. Енді мақалшылар жарысын ұйымдастырайық. Екі топқа бөлініп, тақырыптар бойынша мақал-мәтел айтудан жарасыңдар.
Мақсаты. Төмен сыныптарда өткен, біліп алған мақал-мәтелдерді еске түсіру және мақал-мәтелдердің мазмұнын түсініп, қай тақырыпқа жататындығын тауып білу.
І – тур. Мақал-мәтел ғана айту. Отан туралы.
ІІ – тур. «Жақсы, көп, әдепті» деген сөздерге антоним тауып, осы сөздерге байланыс мақал-мәтелдер айту.
Мысалы: «Жаксы – жаман» антоним сөздер. Жақсы бала – қызық, Жаман бала – күйік.
ІІІ – тур. Кезектесіп, бір мақал-мәтел айтады, екінші оны сөйлемде қолданады.
Мысалы: Көп біл, аз сөйле. Халқымыз дұрыс айтқан ғой, «Көп біл, аз сөйле» деп.
ІV – тур. Суретке қарап, тақырып бойынша мақал-мәтел айту.
Мысалы: 1. Мектептің суреті. Оқу – білім бұлағы. Білім – өмір шырағы.
2. Ата мен баланың суреті. Ата – бәйтерек. Бала – жапырақ.
V. Қорытынды
Сұрақ – жауап арқылы оқушылардың жаңа сабақ бойынша түсінгендерін білімдерін тексеріп, қорытындылау.
1. Мақал-мәтелдер дегеніміз не?
2. Мақал-мәтелдердің тақырыптары қандай?
3. Өнер – білім, Отан туралы мақал – мәтелдер білесіңдер ме?
VІ. Үйге тапсырма.
Мақал – мәтелдер тақырыбы бойынша жаңа сөз бен сөз тіркестерін жаттау. 23 бетте. 7, 13 тапсырмалар орындау (ауызша).
VII. Бағалау.
6 972 505 материалов в базе
Вам будут доступны для скачивания все 157 147 материалов из нашего маркетплейса.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
3 ч.