Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / Урок на тему " Времена года"

Урок на тему " Времена года"

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов













Конспект

урока по английскому языку во 5 «к» классе

на тему: «Seasons»

МОУ Школа № 170





















Цели и задачи урока:

Обучающие

  • Изучение темы “Seasons”

  • Развитие умения использовать изученную лексику и грамматику

Развивающие

  • Развитие навыков работы в группах

  • Развитие умений работать с наглядным пособием

  • Формирование информационной и коммуникационной компетенций

Воспитательные

  • Активизация познавательной деятельности учащихся

Ход урока.

1. Орг. момент

Stand up! Good afternoon, children! Sit down!

Today we are going to talk about different seasons and you’ll discuss with your partner about it.

Now, answer my questions, please.

Who is on duty today?

Who is absent today?

What is the date today?

What is the day of the week today?

Is it warm or cold today?

Is it windy today?

What colour is the sky?

Is the sun shining brightly?

What is the weather like today?

Do you like this weather? Why?

2. Фонетическая зарядка (на экране)

[ t ] – terrible, hot, melt, frost, hate, autumn;

[ d ] – dry, cold, cloud, cloudy;

[ s ] – snow, snowy, sunny, spring, season, summer;

[ w ] – weather, wet, windy, warm, winter.

3. Речевая зарядка (T-Cl) (на экране загадка, в качестве отгадки - картинка)

Guess what it is.

This is the season,

When children ski

And Grandfather Frost

Brings the New Year Tree. (Winter)

- Is it warm or cold in winter?

- Is it windy in winter?

- Is it frosty in winter?

- Does it snow in winter?

- Do you skate in winter?

- Do you ski in winter?

- Do you play hockey in winter?

- What are winter months?

This is the season,

When snowdrops bloom,

When nobody likes

To stay in the room.

This is the season,

When birds make their nests,

This is the season,

We all like best. (Spring)

- Is it warm or frosty in spring?

- Is it sunny in spring?

- Does it melt in spring?

- Is it wet in spring?

- Is it rainy in spring?

- Is air fresh in spring?

- Do you cycle in spring?

- Do you play football in spring?

- What are spring months?

This is the season,

When nights are short,

And children have plenty

Of fun and sport.

Boating, swimming

All the day,

With a merry song

On a sunny day. (Summer)

- Is it cold or hot in summer?

- Is it sometimes stormy in summer?

- Is it sunny in summer?

- Is it sometimes rainy in summer?

- Do you cycle in summer?

- Do you play football in summer?

- Do you swim in the river?

- What are summer months?

This is the season,

When fruit is sweet.

This is the season,

When school-friends meet. (Autumn)

- Is it cool or hot in autumn?

- Is it windy in autumn?

- Is it foggy autumn?

- Is it sometimes rainy in autumn?

- Do you cycle in autumn?

- Do you play football in autumn?

- What are autumn months?

4. Проверка домашнего задания.

Let’s control your homework. At home you had to make dialogues about different seasons.

P1: - Hello, P2!

P2: - Hello, P1! How are you?

P1: - I’m fine, thank you. And how are you?

P2: - I feel awful. The weather is terrible today. It is cold and windy.

P1: - You are right. But the weather is sunny. It is snowy. I like winter.

P2: - What do you like to do in winter?

P1: - I like to skate and ski in winter.

P2: - Let’s go skating today.

P1: - I’m sorry, I’m very busy today.

P2: - Good-bye, P1.

P1: - Good-bye, P2.

5. Физкульт - пауза.

6. Повторение ранее усвоенного лексического материала с помощью наглядности (T-Р1, Р2, Р3)

Make sentences, using these words.





We can

make a snowman

winter

ski

spring

skate

summer

cycle

autumn

go rollerblading


play football


lie in the sun




7. Практика аудирования у учащихся. Формирование лексических навыков говорения.

Listen to me, the make up a story using these pictures.

1) My favourite season is … (winter). There is much … (snow) in winter. The weather is … (cold) in winter. I can … (ski) and play … (hockey) in winter.

2) My favourite season is … (spring). The weather is … (sunny) and warm. It … (melt) in spring. I can … (cycle) in the street and play … (football) in spring.

3) My favourite season is … (summer). The weather is … (sunny) and hot. It is sometimes … (rainy) in summer. I can … (swim) in the river and … (lie) in the sun.

4) My favourite season is … (autumn).The weather is often … (rainy) in autumn. The trees change their colour from green to … (yellow). I can go … (rollerblading) and play … (football) in autumn.

8. Объяснение домашнего задания

Let’s open your diaries and write down your homework ex.1 (5) p.88.

9. Подведение итогов урока, выставление оценок.
