Инфоурок Английский язык КонспектыУрок по английскому языку на тему "Lunch break" (6 класс)

Урок по английскому языку на тему "Lunch break" (6 класс)

Скачать материал

ГУО «Каменский учебно-педагогический комплекс детский сад – средняя школа»

 

 

 

 

 

 

 

Тема урока:

 «Lunch break»

 

(6 класс)

 

 

 

 

 

 

 

                                                                     Подготовил:

                                                                     учитель английского языка,

                                                                     1 квалификационной категории

                                                                     Алейник Лина Николаевна

 

 

 

2022

Цели и задачи:

- развитие навыков чтения и устной речи на иностранном языке;

- обобщение и систематизация знаний по изученной теме;

- обеспечение практического применения полученных знаний, умений и навыков;

- воспитание взаимоуважения во время работы в команде.

Оснащение урока:  учебник (Английский язык, 6 класс, Юхнель Н.В., Наумова Е.Г., Родовская Е.А., 2014), рабочая тетрадь, мяч, раздаточный материал, материал для рефлексии, компьютер.

Тип урока: обобщение знаний.

Ход урока.

I этап. Подготовка учащихся к иноязычной речевой деятельности.

1. Орг. момент.

Учитель: Hello, dear friends! I am glad to see you. You are so nice today. How are your today?

Ученик: I am fine, thank you.

Учитель: And you?

Ученик: I am OK, thanks.

2. Речевая зарядка.

Учитель: I am glad that you are good. Oh, I am so busy today that I don’t remember what day it is today? Will you help me, please?

Ученик: It’s … .

Учитель: Right you are. Thank you. Do you remember all days of week? Let’s revise them. Listen to me and say after me. (учащиеся повторяют за учителем)

Учитель: What date is it today?

Ученик: Today is the … .

Учитель: It is (пора года) now, isn’t it?

Ученик: Yes, it is.

Учитель: I like spring and summer. What is your favorite season?

Ученик: My favorite season is…

Учитель: Is the weather good or bad today?

Ученик: The weather is …

3. Установка к уроку.

Boys and girls, today we’ll speak about your school, school in general and revise school subjects.( Mathematics, Science, Geography, Handicraft, History, Art, Music, English, French, Literature, P.E.)

II этап. Работа с языковым материалом.

Учитель: Для того, чтобы рассказывать нашим друзьям из других стран о том, в какую школу мы ходим и какие предметы изучаем, нам нужно знать много английских слов. А для того, чтобы эти слова правильно и красиво произносить, нам  с вами нужно сделать фонетическую зарядку.

1.Фонетическая зарядка:  (записана на доске)

Звук «r», there is, there are.

A tongue twister: She sells sea-shells on the sea-shore

Thank you. Well done.

2. Повторение названий школьных предметов.(Д/З)

So today we’re speaking about school subjects, but do you remember them? Look at the blackboard (картинки на доске), listen to me and say after me:

Mathematics, Science, Geography, Handicraft, History, Art, Music, English, French, Literature, P.E. (Приложение 1)

3.Игра в мячAnd now we’ll play a ball. I’ll say words in English and you will say them in Russian and then we’ll change.

4.«Снежный ком». Let’s play game “Snowball”. Start, please. (дети играют в «Снежный ком», называя слова по теме «Школа»).

5. Упражнение на подбор соответствия. (задание на экране)

OK. I see, you know subjects well. But what do you do at your lessons? Look at the screen and match the subjects and activities: (ПРИЛОЖЕНИЕ 2)

English                            sing songs

Geography                      learn poems by heart

Maths                             run, jump and play

History                           solve difficult problems

P.E.                                study events in the past

Literature                       study countries and continents

Music                             speak, read, translate texts

6. Чтение текста «School ».

Учитель: There is a text on your desks. Can you tell what this text is about?...

Учитель: We’ll read about a boy and his favorite subjects at school. (ПРИЛОЖЕНИЕ 3)

(ученики читают текст по цепочке).

School subjects.

Pavel gets up early every day and goes to school. He has 5 or 6 lessons every day. He has many subjects at school: Mathematics, English, French, History, Science, Literature, Art, Physical Education, and Music.

Pavel  likes Mathematics. It is difficult, but it teaches him to think. At Maths lessons pupils solve difficult problems. It is his favorite subject.

Russian is not easy for Pavel. Pupils must learn many rules and write many exercises.

Music is OK. Pavel doesn’t play the piano, but he likes to sing.

Pavel also likes Literature. It is interesting. Pupils read books and learn poems by heart.

Pavel  likes English. It helps him to find friends.

 

Учитель: Thank you. And now answer my questions:

1.     What is the boy’s name?

2.     How many lessons has he every day?

3.     What subjects has Pavel at school?

4.     What is Pavel’s favorite subject?

5.     What subject does Pavel not like? Why?

 

Физминутка

Make your right hand clap, clap, clap. (хлопаем правой ладошкой по левой)

Make your left hand clap, clap, clap. (хлопаем левой ладошкой по правой)

Turn around 1,2,3. (поворот вокруг себя)

It is easy, you can see !

Make your right foot tap, tap, tap. (топаем правой ножкой)

Make your left foot tap, tap, tap. (топаем левой ножкой)

Turn around 1,2,3. (поворот вокруг себя)

It is easy, you can see !

 

1.     Упражнения на основе прочитанного

1.     Complete the sentences (задание на экране)

 

1.     Pavel  gets up…

2.     Pavel  likes …

3.     Pupils must learn….

4.     It is difficult, but it

 

2.     Subjects we like and don’t like

Учитель: Look at the screen and say what subjects you like and don’t like and why

(на экране образец):

I like …. because….

I don’t like …. because…

I hate …. because…

I love …. because…

….  is OK, because…

I don't care about …. because…

 

Учитель: Thank you, boys and girls. And what is the best thing at school?

Ученик: The break!

Учитель: What do you do during the break? Do you remember? Open your books at page 180 ex.1 a. Let’s read and choose what you do during the break.

Учитель: Thank you. And now, would you like to what other pupils do during their  break  at school?...

So, let’s listen to Amy. Page 180 ex.2. …

III. Игра-соревнование                                

Учитель: And now boys and girls, we’ll divide in 2 teams and arrange a competition.

         (на экране фото школьных принадлежностей)

Task 1. Look at the screen. You see school things. Let’s help a pupil to get ready to school. Write as many words as you can. (ПРИЛОЖЕНИЕ 4)

Task 2. Crossword (на парте у каждой команды кроссворд) (ПРИЛОЖЕНИЕ 5)

Task 3. Find 9 school subjects (задание на парте у каждой команды) (ПРИЛОЖЕНИЕ 6)

Task 4. Say what is good and bad at school                         

(задание на парте  у каждой команды): (ПРИЛОЖЕНИЕ 7)

Do a lot of homework

Get bad marks

Make new friends

Learn new things

Have 5-6 lessons every day

Have fun during the break

Enjoy school parties

Get up early in the morning

 

Task 5. Write rules for teachers (задание для всех команд: дополнить ЛСМ, которая составлялась учениками совместно с учителем на протяжении всего раздела).  (ПРИЛОЖЕНИЕ 8 (К 6))

IV этап. Заключительный.

1. Подведение итогов.

- Учитель: Dear friends, youve worked very well today. Thank you very much.

- Выставление отметок.

- What have we done today? (дети говорят чему они научились и что повторили на уроке)

2. Домашнее задание

1) Упр.6, с. 182

2) * Draw your dream school and  tell about its subjects, rules, teachers.

3. Рефлексия.

Учитель: Are you tired? Did you like our lesson? If you liked it, take a green leaf, if you are tired and didn’t like our lesson, take a red leaf. Stick your leaves on our tree.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ 1

https://avatars.mds.yandex.net/get-mpic/4303914/img_id3694044825654013054.jpeg/orig    https://cache3.youla.io/files/images/780_780/5b/3e/5b3efb682138bb1ff0428fe2.jpg   https://www.shreebooksquare.com/wp-content/uploads/2017/01/Geography-2nd-year.jpg  https://cv7.litres.ru/pub/c/bumajnaya-kniga/cover_max1500/49320872-david-glover-macmillan-science-level-6-pupil-s-book-with-ebook-pack-cd-rom-glover-david-glover-penny-49320872.jpg 

 

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/00c3/000f1bf2-c0ab0039/img12.jpg    https://newauctionstatic.com.ua/offer_images/2017/03/01/02/big/T/tyG7VcWakwR/history_of_britain_oxford_popular_istorija_britanii_na_anglijskom_jazyke.jpg      https://static-sl.insales.ru/images/products/1/5059/312546243/c1471518867.jpg   https://mypresentation.ru/documents/1f6873a13d2ccc5211d53ed106f7ec2c/img0.jpg 

 

https://dy7fzuo0jtu2y.cloudfront.net/thumb/6010ba28520c8.jpg   https://www.vidyalai.com/blog/content/images/2020/11/li-1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ 2

English                            sing songs

Geography                      learn poems by heart

Maths                             run, jump and play

History                           solve difficult problems

P.E.                                study events in the past

Literature                       study countries and continents

Music                             speak, read, translate texts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ 3

School subjects.

Pavel gets up early every day and goes to school. He has 5 or 6 lessons every day. He has many subjects at school: Mathematics, English, French, History, Science, Literature, Art, Physical Education, and Music.

Pavel  likes Mathematics. It is difficult, but it teaches him to think. At Maths lessons pupils solve difficult problems. It is his favorite subject.

Russian is not easy for Pavel. Pupils must learn many rules and write many exercises.

Music is OK. Pavel doesn’t play the piano, but he likes to sing.

Pavel also likes Literature. It is interesting. Pupils read books and learn poems by heart.

Pavel  likes English. It helps him to find friends.

 

Учитель: Thank you. And now answer my questions:

6.     What is the boy’s name?

7.     How many lessons has he every day?

8.     What subjects has Pavel at school?

9.     What is Pavel’s favorite subject?

10. What subject does Pavel not like? Why?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ 4

             https://images.ua.prom.st/2017018077_w640_h640_nabory-pervoklassnika-universalnyj.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ 5

https://stepanova-vg.ucoz.ru/crosswords/School.Days_of_the_week.jpg

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ 6

A

M

A

T

H

S

S

D

L

G

S

F

F

H

K

K

L

J

I

E

C

J

H

D

E

H

K

L

T

O

I

J

I

J

N

J

P

J

E

G

E

S

S

J

G

J

E

J

R

R

N

F

T

H

L

J

A

T

A

A

C

V

O

K

I

M

M

L

T

P

E

C

R

Y

S

V

J

K

U

H

D

X

Y

Q

H

Q

E

L

R

Y

A

R

T

M

U

S

I

C

E

J

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ 7

 

Do a lot of homework

Get bad marks

Make new friends

Learn new things

Have 5-6 lessons every day

Have fun during the break

Enjoy school parties

Get up early in the morning

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по английскому языку на тему "Lunch break" (6 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Клининговый менеджер

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
