САБАҚ:
|
Мектеп: Б.Момышұлы ЖОМ
|
Күні: 10 .10.2017
|
Оқытушының аты-жөні: Сартаева
Г.М
|
СЫНЫП: 11 «Ә,Б»
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
§3.10,
3.11 Электромагниттік толқындар шкаласы.Жоғары жиілікті электромагниттік
толқындардың биологиялық әсері және олардан қорғану
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Жоспар: Электромагниттік толқындар
шкаласы.Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және
олардан қорғану жайлы мағлұмат беру
Электромагниттік
толқындар шкаласы.Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық
әсері және олардан қорғана білуге үйрету
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Электромагниттік
толқындар шкаласы.Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық
әсері және олардан қорғану жайлы мағлұмат алады
формулаларды есеп шығаруда қолдана біледі , есеп
шығару жайлы мағлұмат алған.Өзін-өзі бағалай біледі
|
Электромагниттік
толқындарды біледі. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық
әсерінен қорғануды біледі Электромагниттік толқындардың энергиясы жайлы
мағлұмат алған, формуласына есеп шығарады, қолдана біледі
|
Топта бірін-бірі бағалай алады
|
Кейбір оқушылар:
|
Электромагниттік
толқындардың таралуының формуласын пайдаланып есептер шығары алады.Электромагниттік
толқындардың энергиясы жайлы мағлұмат ала отырып, физикалық шамаларға есептер
шығара алады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Электромагниттік
толқындардың шығарун. Электромагниттік толқындардың энергиясы жайлы оған
қолданылатын физикалық шамалар жайлы ережелерді айта алады
|
|
Негізгі формуланы
пайдалана алады: Есептеп есеп шығара алады
|
|
Сыныптағы диалогты
жазылым үшін тілдік бірліктер: Топтық жұмыс «зерттеу, тәжірибе,
жұмысы» Жеке жұмыс «Жалғасын тап»
|
Алдыңғы білім
|
Бұл бөлім, алдындағы
барлық меңгерілген бөлімдермен байланысты. Алдағы өткен тақырыпты пайдала
отырып білімдерін жетілдіруге ықпалын тигізеді
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен
алмастырыңыз)
|
Ресурстар
|
Басы
|
Сабақ
бойынша мұғалімнің жазбалары: (мұғалім және
оқушы немен айналысады)
І.Ұйымдастыру (2 минут)
1.1. Сәлемдесу
1.2. Сынып оқушыларына
жағымды ахуал туғызу
1.3. Түгелдеу
1.2. Топқа бөлу (1,2,3 сандарына байланысты 3 топқа
бөлінеді)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (4 минут)
1. Әр нәрселердің бейнелерін
қалай алысқа жеткізуге болады?
2. Видикон, кинескоптың
қүрылысы және жұмыс істеу принципі қандай?
3. Қазақстанда байланыс
қүұралдарының дамуы туралы айтып беріңдер.
ІІІ. Талқылау үшін сұрақтар
беріледі (3
минут)
1. Электромагниттік толқындар
шкаласын ұзындығы мен жиіліктері бойынша диапазондарға бөліңдер.
2.Әр түрлі диапазондағы
электромагниттік толқындар шығару көздерін атаңдар.
3.Жер атмосферасының
биосфераны қорғаудағы рөлі қандай?
1.
|
|
Ортасы
|
Жаңа
сабақ: Электромагниттік
толқындар шкаласы:
·
Төменгі
жиілікті толқындар шығару
·
радиотолқындар
·
инфрақызыл
сәулелер,
·
көрінетін
жарық
·
ультракүлгін
сәулелер
·
рентгендік
сәулелер
·
γ-гамма
шығару
Қысқа толқынды қуатты
радиостанциялар елді мекендерден алыста салыну керек.Телеорталық,
радиолокатаорлық станциялардың айналысында арнайы санитарлық қорғаныс
аймақтары құрылады. Кернеуі 750 кВ-тан жоғары болатын электр жеткізу
тораптары тұрғын үйлерден кем дегенде 300
м қашықтықта орналасуы тиіс. Жоғары жиілікті желілер орналасқан жердің
бәрінде де қорғаныс шаалары ескерілуі керек. Теледидар хабарларын кем дегенде
2,5-3,4 м қашықтықтан көрген дұрыс
|
|
Соңы
|
ІҮ. Топтық жұмыс «Жигсо» (15 минут)
Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер,
баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс
төмендегідей жоспармен жүреді:
Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе
отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес
бақылау парағын
жүргізеді.
Бақылаушының бағалау
парағы
№
|
Бағалау өлшемдері
|
Көш
басшы
|
Хатшы
|
Баяндамашы
|
Уақыт сақшысы
|
1
|
Тақырыптың ашылуына үлес қосу
|
|
|
|
|
2
|
Міндетін атқару
|
|
|
|
|
3
|
Топтық жұмысқа атсалысуы
|
|
|
|
|
Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін
атқарады.
Топ пікірлерін тыңдау.
Ү. Жеке жұмыс (5 минут)
Егер
контурдың 50 мкГн индуктивтікте толқын ұзындығы 300
м электромагниттік тербелістермен. Резонанстық бапқа келтірілгені белгілі
болса, контурдың сыйымдылығы қандай?
Жеке
оқушылардың пікірлерін тыңдау, барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың
мақсатына сәйкестендіру
VІ. Жеке жұмыс «Блум
таксономиясы» (13
минут)
1
|
Білу
|
Электромагниттік толқын
шкаласы дегеніміз не?
|
|
2
|
Түсіну
|
Электромагниттік толқынның
биологиялық әсерін ата?
|
|
3
|
Қолдану
|
Электромагниттік толқын
шкаласы не үшін қажет?
|
|
4
|
Талдау
|
Электромагниттік толқын
шкаласындағы толқын ұзындығы мен жиілігін салыстыр?
|
|
5
|
Жинақтау
|
Электромагниттік толқындардан
қорғану мәселелеріне мысал келтір?
|
|
6
|
Бағалау
|
Электромагниттік толқын
радиациялары жылдың қай мезгілінде көп мөлшерде болады және оны білу не
үшін маңызды?
|
|
Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.
ҮІ. Кері байланыс (не
үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)
Кейінгі тапсырмалар
|
Эссе
жазу
|
Кейінгі оқу
|
§ 3.10-3.11 Электромагниттік толқындар
шкаласы.Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері
және олардан қорғану
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін
не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру
деңгейін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
ережелері
АКТ
Құндылықтармен байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту
мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту
ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз
уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім
және неліктен?
|
Төменде
берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.
Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі
тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі
нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында
барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет
болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1:
2:
|
|
|
|
|
|
|
|