АДМИНИСТРАЦИЯ ГОРОДСКОГО ОКРУГА С
ВНУТРИГОРОДСКИМ ДЕЛЕНИЕМ
«ГОРОД МАХАЧКАЛА»
МУНИЦИПАЛЬНОЕ
БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
«СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА № 60»
ВНЕКЛАССНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ В
8/2КЛАССЕ
“SPORT”
Учитель
английского языка
МБОУ «СОШ №60 им.И.Д.Шугаибова
Алимурзаева Маржанат Кубаировна
МАХАЧКАЛА-2022
Цели:
Практические:
1.
Активизировать
коммуникативные навыки по теме «Спорт»
2.
Совершенствование
навыков аудирования.
Развивающие:
1.
Развитие
лингвистической догадки;
2.
Развитие
творческого мышления
Воспитательные:
1.
Воспитание
уважения к партнёрам по команде;
2.
Воспитание
умения работать в группе.
Оборудование
урока:
-
мультимедийный проектор, презентация;
- карточки «Dominoes»;
- карточки «Open the brackets»;
- карточки
с названиями разных видов спорта;
-
фотографии учителей;
- фоновая
запись музыки из телепередачи «Самый умный» (звучит на протяжении всего урока);
- запись
музыки для спортивного танца группы поддержки;
- УМК
«English» В. П. Кузовлев, Н. М. Лапа и др.
Ход мероприятия.
1. Организационный момент. (Слайд 1)
Teacher: Good morning, have a great day! I am glad
to see you again! We have an unusual lesson today. First of all, we have some
guests today. In the second place, I offer you to have a lesson in a form of
competition because we have recently finished the theme “Sport”. (Слайд 2) Let’s focus on the most important task
first. You must work through tht theme “Sport”. And alsowe begin.
You know that
sport plays a great role in our life.
Sport is fun for girls and boys
It’s much better than the toys
You can run and you can jump
You can have a lot of fun.
Teacher: So, you should split(разделиться) up
into two teams and give your teams a name connected with the topic “Sport”. (Учащиеся делятся на две команды и
придумывают своим командам названия, связанные с темой «Спорт»)
Our competition
will consist of five parts. (Слайд 3) For
each part every team gets some points. The team that gets more points at the
end of the competition wins. Are the rules clear for you?
1.Лексико – фонетическая зарядка. (Слайд 4)
Teacher: Let’s begin our competition. The first
task is “Limbering - up”. (Слайд 5) What is
this? (рисунок мяча) Yes, you are right. It is a ball. Can you name the sports games
with the word “ball”? (Учащиеся называют слова со словом “ball”: baseball, basketball, football, handball, motor ball,
netball, softball, volleyball) All together! (Учащиеся хором повторяют слова)
Now finish my
sentences, please: All in all I like to play… Mind the stress and rhythm while
saying. (Учитель
произносит фразу, дети добавляют слово из списка; затем один из учащихся
повторяет фразу, а следующий учащийся – слово и т. д., последний повторяет всю
фразу со всеми словами)
1. Аудирование. (Слайд 6)
Teacher: The second task is a “Quiz”
(контр. опрос). It consists of four sectors. Each part has a number of
questions. You choose the sector (sport, place, person or equipment), I read
you a question and you answer it. If you don’t know the answer – the other team
has the right to answer. (Слайд 7)
The sector “Sport”
contains the names of different kinds of sport. In the sector “Person” you
should name a person doing this or that kind of sport. In the sector “Place”
there are places where you can do a particular kind of sport. And in the sector
“Equipment” you should enumerate necessary for the sport I name you. Is it clear?
Таблица с
секторами:
SPORT
|
PERSON
|
PLACE
|
EQUIPMENT (оборудование)
|
Вопросы к
сектору “Sport”:
2. This game is a field game. There are 11
players on each team. They play with a round white and black ball. (Football)
3. This game is outdoor game. It is played on
a lawn (lo:n) (лужайка). (Lawn – tennis)
4.
This game is outdoor
game between 2 teams of 11 players. It is a very long game. (Cricket)
5. It is played on a court. There are 5
players on each team. They try to shoot (выстрелить,
ударить) the ball into the hoop (обруч). (Basketball)
6.
It is the oldest sport
existed even in Saxon times. It is very popular in many countries. (Boxing)
Вопросы к сектору “Person”:
1. How is called a person who plays football?
(Footballer / Football player)
2.
How is called a person
who plays basketball? ( Basketballer / Basketball player)
3.
How is called a person
who plays tennis? (Tennis
player)
4.
How is called a person
who plays running? (Runner)
5.
How is called a person
who plays hockey? (Hockey
player)
Вопросы к сектору “Place”:
1. Where is football played? (A football
ground / Stadium)
2. Where is basketball played? ( A gymnasium)
3.
Where can you do
swimming? ( A
swimming pool)
4.
Where can you play
tennis? (A tennis
court)
5.
Where can you play
golf? (Aground for golf)
Вопросы к
сектору “Equipment”:
1. What do you need to play tennis? (Two
rackets, a tennis ball)
2.
What do you need for
diving? (An aqualung)
3. What do you need to play basketball? (A
basketball ball, two baskets)
4. What do you need to play football? (A
football ball, two gates)
5. What do you need to play rugby? (An oval
ball, two gates)
Грамматическая зарядка. (Слайд 8)
Teacher: The next task is “Open the brackets”. Each team has
a sheet of paper with some facts about the history of sport. You must open the
brackets and write the sentences using Present Perfect Passive or Past Simple
Passive. Then we will
correct your works.
Задания для команд:
1. The “Dinamo” Club was organized (to
organize) in 1923.
2. Basketball has been known (to
know) since 1896.
3. Football has been played (to
play) with proper rules since 1863.
4. The first Olympic village was
built (to build) in 1932.
5. The new rules of water polo have
been introduced (to introduce) since 1950.
1. National volleyball championships in
Russia have been held (to hold) since 1933.
2. The “Spartak” Club was founded (to
found) in 1935.
3. Rugby has been organized (to
organize) all over Britain since 1845.
4. The anthem has been played (to
play) at the opening and closing ceremonies since 1958.
5. The first Olympic Games in the southern
hemisphere were held (to hold) in 1956.
Teacher: Well. Time is up. Go to the blackboard and
write your own sentences. (Участники из каждой команды поочерёдно выходят к доске и
записывают предложения. Правильный вариант появляется в презентации) (Слайд
9,10)
Физ. минутка. (Слайд 11, 12, 13)
Teacher: I think you are tired, my dear! I offer you to rest. Let’s greet our group of cheerleaders! ( Девочки показывают спортивно – танцевальные движения под музыку, остальные
– повторяют)
Закрепление
новой лексики. (Слайд 14)
Teacher: The next task of our competition is called
“Dominoes”. Each team has some cards with different kinds of sport. You
must assemble Dominoes very quickly. Who is the fastest? (Учащиеся собирают из карточек цепочку
домино)
(Слайд 15,
16, 17)
Teacher: Well. Time is up. So, show me your dominoes, please. (Учитель вместе с детьми проверяет
правильность выполненного задания)
Игра в «Домино» (Слайд 18)
Teacher: Well, very well. And now we are playing
“Dominoes”
Подведение итогов соревнования.
Teacher: So, our lesson is over and it’s time to
count the score. (Учитель вместе с
детьми подсчитывает количество баллов и объявляет победителя)
Teacher: Thank you very much for so wonderful
lesson, my dear! You were up to the mark! We have not losers! And our aim was
to review and work through material about sport. And also to show to guests our
skills. I think we were equal to a task. Your marks are… Thank you for
attention! Good bye! (Слайд 20,21, 22, 23, 24,25)
ДОМИНО
по теме «Спорт» 8
класс.
Список использованной литературы:
1.
Кузовлев, В.
П. Английский язык: Учебник для 8 класса общеобразовательных учреждений с
приложением на электронном носителе / В. П. Кузовлев, Н. М. Лапа, Э. Ш.
Перегудова и др. Российская академия наук, Российская академия образования,
издательство "Просвещение" - 16-е издательство - М,; Просвещение
2011г.
2.
Маслыко, Е. А.
«Настольная книга преподавателя иностранного языка» / Е. А. Маслыко, П. К.
Бабинская и др. Минск «Вышэйшая школа», 2004
3.
Методика
обучения иностранным языкам в средней школе. Пособие для учителей, аспирантов и
студентов. Изд. КАРО Санкт - Петербург, 2008. – 224 с.
4.
English – speaking
countries. Английский язык. Страноведческий
справочник. 2 изд., испр. И доп. – Саратов: Лицей, 2010 – 208 с.
5.
Журина, Т. Ю.
55 устных тем по английскому языку для школьников. 5-11 классы / Т. Ю. Журина –
11 – е изд., стереотип. – М.: Дрофа, 2006, - 158 [ 2 ] с. – (Библиотечка
«Дрофы»)
6.
Трофимова, М.
А. Внеклассные мероприятия по английскому языку для учеников 5 – 8 классов.
Праздники, конкурсы, тематические мероприятия, инсценировки, игры и
занимательные задания / М. А. Трофимова, - 2-е изд., стереотип. – М.:
Издательство «Глобус», 2010. – 217 с. – (Учение с увлечением)
7.
Дзюина, Е. В.
Игровые уроки и внеклассные мероприятия на английском языке: 5 – 9 классы./ Е.
В. Дзюина, – М.: ВАКО, 2009. – 144с. – (Мастерская учителя иностранного языка)