Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
по Забайкальскому краю Российской Федерации
средняя общеобразовательная школа №5
Quiz in English.
Урок подготовила учитель
английского языка
Орлова Н.В.
Класс 6в.
Балей, 2015
Цели игры:
1. Развивать неподготовленную
речь учащихся.
2. Развивать креативные
способности учащихся.
3. Воспитывать интерес к
изучению предмета.
4. Обобщить знания учащихся,
полученные на уроках английского языка.
Образовательные задачи:
1. В ходе творческой,
самостоятельной, индивидуальной и групповой работы с дидактическими
материалами закрепить знания учащихся по изученным темам («Семья», «Еда», «Множественное
число имени существительного» и др.) и расширить общий кругозор.
Развивающие задачи:
1.
Развивать
умение работать в коллективе и принимать совместное решение;
2.
Развивать
положительные личностные качества (ответственность, доброжелательность, чувство
взаимопомощи).
3.
Развивать
и тренировать внимание, память, мышление.
Воспитательные задачи:
Воспитывать уважение к культуре
своей страны и стран изучаемого языка.
Оборудование: презентация, карточки с новой
лексикой, текст песни, видеоролик «Маша и медведь»
Ход занятия.
I.
Приветствие
ведущего.
Teacher: Good afternoon, children and our
guests! I’m very glad to see you here. Now we shall organize a small competition.
Two teams will take part in a quiz. It’s time to introduce yourselves.
Teacher: Who is the captain of the 1st
team?
P1: I’m the captain of the team. The name of our team is
“Masha”. Quiz-master: Teacher: Who is the captain of the 2nd team?
P2: I’m the captain of the team. The name of our team is
“Bears”.
Teacher: В дальнейшем вы поймёте, почему вам предложено
именно такие названия команд.
Teacher: Today
all of you have a good chance to improve your English during the game. Now I’m
going to teach you how to play this game. За каждый правильный ответ вы получаете шаблон в виде
своего сказочного персонажа. В конце игры мы подсчитаем количество шаблонов.
Чья команда набирает больше шаблонов – побеждает.
Well, I wish you success. Be
active, honest and helpful!
II.
Основной этап.
Teacher: And now we come to the 1st contest of
the game called “Riddles”. Look at the board and try to guess who they
are. Write your answers on your check-lists.
Слайд №3
1. Your mother’s son
is your _________ (brother).
2. Your father’s father is your _________ (grandfather).
3. Your mother’s husband is your _________ (father).
4. Your father’s brother is your _________ (uncle).
5. Your mother is your father’s _________ (wife).
6. Your mother and your father are your _________ (parents).
7. Your grandmother and grandfather are your _________ (grandparents).
Check-up: Слайд №2
Во время игры учитель вручает шаблон за каждый правильный ответ.
Teacher: The 2nd contest is called “The wrong words”. Find out and write the wrong word.
Слайд № 5
Check-up: Слайд №6
Teacher: The 3rd contest
is called «Plural nouns».
You can see a picture. You
should make it in plural nouns.
Слайд №7-11.
Teacher: The 4th
contest is called “A magic 5”. Look
at the square, each team will take turns in answering questions. You’ll choose
any number. “ …”, it’s your turn to start. Captains will have an opportunity
to choose the number.
Check-up: Слайд
№12 -13
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
1.
Say or sing the English alphabet.
2.
Name 5 colours.
3.
Name 5 pet animals.
4.
Name 5 school subjects.
5.
You’re lucky! You won a prize!
6.
Name 5 wild animals.
7.
Name 5 sports.
8.
Name 5 professions.
9.
Name 5 things that people wear.
10. Name 5 English names.
11. Name 5 London sightseeing.
12. Name 5 sort of food.
Teacher: The 5th contest is called “Cook the jam”. The task for you is to prepare jam using
the necessary products. Каждая команда должна выбрать из списка продуктов необходимые для
приготовления варенья. В списке есть лишние слова.
Слайд №14
Teacher: The 6th contest is called “Sing the song”. You know the song from cartoon Masha and
Bear, when she cooked the jam and now we try to sing this song.
Сначала,
учитель вместе с учащимися исполняет песню на русском языке.
После, учитель
включает песню на английском языке из мультфильма.
Слайд №15
III.
Заключительный
этап. Подведение итогов игры.
Teacher: and now let’s count your photos. Our time is over.
Thank you for your work.