Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок английского языка по теме «В.Шекспир жизнь и творчество »( 9 класс)

В.Шекспир жизнь и творчество

Скачать материал

Тема урока: « В.Шекспир: жизнь и творчество»

 («William Shakespeare: life and creative work» )

Учитель английского языка: Некpacoвa Н.И.

 МKОУ «Дерезовская СОШ имени Героя Советского Союза Василия Прокатова »

с. Дерезовка Верхнемамонского района Воронежской области.

 

Цель урока:

  • познакомить учащихся  с жизнью и творчеством Шекспира;
  • способствовать развитию проблемного мышления учащихся
  • создать условия каждому учащемуся для личностной самореализации.

Задачи урока:

Образовательные:

·         расширить и углубить знания учащихся о жизни и творчестве Шекспира, его вкладе в мировую литературу;

·         совершенствовать умения и навыки владения английским языком по всем видам речевой деятельности .

 Развивающие:

·         развивать умение обобщать изучаемый материал;

·         развивать умение высказать свое мнение на английском языке;

·         развивать умение логически излагать свои мысли;

·         расширять кругозор учащихся.

Воспитательные:

·         воспитывать в учащихся чувство любви к прекрасному через музыку, стихи и драматические произведения , уважение к культуре страны изучаемого языка.

Оборудование и оснащение урока: компьютер, проектор, презентация слайдов в Power Point, магнитофон, выставка книг В. Шекспира на английском и русском языках, портрет Шекспира, плакаты с цитатами о Шекспире, стенд о жизни и творчестве Шекспира, аудиозаписи сонетов Шекспира, фрагмент музыки из балета С.Прокофьева «Ромео и Джульетта», отрывок из художественного фильма «Влюбленный Шекспир» (на англ. языке), он-лайн ресурс для просмотра видеоролика с сайта Британского Совета.

 

ХОД УРОКА

 I.   Введение в сюжет урока. Вступительное слово учителя.

На экране показывается фрагмент из художественного фильма на английском языке «Влюбленный Шекспир». Он идет в течение1,5-2 минут до того момента, как Шекспир после  короткого диалога с одним из персонажей фильма, подписывает документ и крупно выводит свою фамилию “Shakespeare…”

Teacher:  Good morning, my dear friends! As you can guess from the short extract from the film the topic of our lesson today is… (учащиеся с мест подсказывают учителю) Yes, you are right. Can you say what we are going to speak about today.  What is his name? Today we are going to speak about one of the greatest English poets and writers William Shakespeare, his life and creative work. William Shakespeare… The brilliant poet, the marvelous dramatist, the greatest of the great. He was not of an age, but for all time.

I know that you have collected and prepared a lot of interesting information about this famous person.

I want to know if you are ready for the lesson. Please,( называет дежурного) check and tell me if everybody is ready for the lesson.(Ученик проверяет и докладывает:  everybody is ready for the lesson.) OK, let us see what is the topic of our lesson.

Today we are going to speak about Shakespeare’s life, about his creative work, we’ll act and play, see films and discuss many facts from his life.
So, the topic is (спрашивает у детей и пишет на доске) “William Shakespeare: life and creative work”.

During our lesson we’ll develop such skills as speaking, listening, acting, asking and answering questions Now I’ll give you sheets of paper with the text and questions, look through them and be ready to answer them at the end of the lesson. You can makes notes on them.

II .Сообщение учащихся о жизни и творчестве Шекспира.

My dear friend Ann (приглашает к себе одного из учащихся) , come here, please, you know so much about Shakespeare’s life. Be so kind, tell us some facts from his biography.

Ann: I want you to tell you about some facts from Shakespeare’s biography. You are welcome.

(Учащийся выступает с презентацией о биографии Шекспира )

Teacher:  Thank you, my dear friend. It was so interesting.
 Now you will learn some facts about his creative work.  If you don’t know, he wrote 37 plays and 156 sonnets in 23 years. Slava will speak about it. You are welcome, Slava.

(Следующий ученик выступает  с презентацией о творчестве Шекспира: “Shakespeare: creative work ) Сразу после слайда «Гамлет» исполняется монолог Гамлета.

III. Демонстрация слайдов, посвященных местам, которые связаны с именем Шекспира.

Показ слайдов сопровождается рассказами учащихся.

Teacher:  What theater in London is connected with W.Shakespeare?  Yes, right you are- the Globe Theater.  Do you want to learn more facts about it? Then watch the video and be ready to tell me what new facts you have learnt.

( Просматривается часть видео роликa с сайта Британского Совета о В. Шекспире -3.23 мин)

http://learnenglish.britishcouncil.org/en/britain-great/literature-great-part-1

IV Беседа о произведениях В. Шекспира.

When people mention Shakespeare’s name they do not usually think about his biography, they think about a great number of his works that are known to many people all over the world.
What things did Shakespeare write?
His plays are divided into comedies and tragedies. Can you name any of them?

(Hamlet, Prince of Denmark; Othello; King Lear; Macbeth; Romeo and Juliet; A Midsummer Night’s Dream; Much Ado about Nothing; The Comedy of Errors; Twelfth Night)

(2 учащихся, работая у доски, распределяют в два столбика названия трагедий и комедий.)

Comedies:

  1. "The Comedy of Errors"
  2. "The Taming of the Shrew"
  3. "All's Well that Ends Well"
  4. "A Midsummer Night's Dream"
  5. "Much Ado about Nothing"
  6. "Twelfth Night"
  7. "The Merry Wives of Windsor"

Tragedies:

  1. "Hamlet, Prince of Denmark"
  2. "Othello"
  3. "King Lear"
  4. "Macbeth"
  5. "Romeo and Juliet"
  6. "Julius Caesar"
  7. "Antony and Cleopatra"

 

V. Аудирование. “To be, or not to be?”

You are going to listen to an extract from a famous play. Do you remember its name? Who is the main character?

Учащиеся читают отрывок из «Гамлета» на английском и русском языках.

To be, or not to be, that is the question: -

Whether 'tis nobler in the mind to suffer

The slings and arrows of outrageous fortune:

Or to take arms against a sea of troubles,

And by opposing, end them? - To die -; to sleep,

No more; - and, by a sleep, to say we end

The heart ache, and the thousand natural shocks

That flesh in heir to, - 'tis a consummation

Devoutly to be wish 'd. To die; - to sleep; -

To sleep!

Быть или не быть - таков вопрос;

Что благородней духом - покоряться

Пращам и стрелам яростной судьбы

Иль, ополчасъ на море смут, сразить их

Противоборством? Умереть, уснуть –

И только; и сказать, что сном кончаешь

Тоску и тысячу природных мук,

Наследье плоти, - как такой развязки

Не жаждать? Умереть, уснуть, —

Уснуть!

(перевод М. Лозинского)

 

После слайда «Отелло» исполняется сценка:

VI. Диалог между Отелло и Дездемоной  

D:  Who's there? Othello?
О:  Yes, Desdemona.
D: Will you come to bed, my lord?
O: Have you prayed tonight, Desdemon?
D: Yes, my lord. Alack, my lord, what may you mean by that?
O: Think of your sins.
D: They are loves I bear to you. But what's the mater?
O: That handkerchief which I so loved and gave you, You gave to Casio.
D: No, by my love and sole. Send for the man and ask him.
O: Therefore confess you freely of your sin,
I wouldn't kill you unprepared spirit. I say, amen.
D: I never did offend you in my life; Never loved Casio, I never gave him token.
O: By heaven, I saw my handkerchief in his hand.
О perjured woman! You broke my heart.
D: He found it then. I never gave it him. Send for him here. Let him confess a truth.
O: He had confessed. And he is dead.
D: Alas, he is betrayed and I undone.
O: Down, strumpet, being done, there is no pause.
D: But banish me , my lord, but kill me not! Kill me tomorrow: let me live tonight!
O: It is too late...
D: But while I say one prayer!
O: Lord, Lord, Lord!

Звучит музыка из балета С. Прокофьева `Ромео и Джульетта После слайда «Ромео и Джульетта» учащиеся озвучивают отрывок из фильма «Ромео и Джульетта». Отключается звук и учащиеся воспроизводят  голоса актеров в соответствии с фильмом.

VII. Озвучивание видеосюжета из фильма «Ромео и Джульетта»

(Сцена знакомства Ромео и Джульетты под балконом. Изображение подается без звука)

Romeo: What light through yonder window breaks?
It is the east…   …and Juliet is the sun
Arise fair Sun and kill the envious Moon,… who is already sick and pale with grief…
that though her maid, art far more fair than she.
Be not her maid, since she is envious. Her festal livery is but sick and green, and none
But fools do wear it.
Oh, cast it off!
(elevator)
It is my lady! It is my love! O that she knew she were.
Juliet:  Ay me.
Romeo:  She speaks.
Speak again, bright angel.
Juliet:  Romeo.  O Romeo. Wherefore art thou Romeo.
Deny thy father and refuse thy name.
Or, if thou wilt not, be but sworn my love, and I’ll no longer be a Capulet.
Romeo: Shall I hear more,…  or shall I speak at this?
Juliet: Tis but thy name that is my enemy. Though art thyself, though not a Montague.
What’s Montague? It is not hand… nor foot, … nor arm … nor face…
Nor any other part belonging to a man.
O be some other name!
What’s in a name? That which we call a rose by any other word would smell as sweet.
So Romeo would, were he not Romeo called, … retain that dear perfection which he owes   
Without that title.
Romeo, doff thy name …  and for thy name, which is no part of thee, take all myself.
Romeo: I take thee at any word.
Juliet:  Agh!
(
Падают в бассейн)

Teacher: Thanks. It was great. I think our guests and students liked it very much. Shakespeare is famous for his sonnets. Can anybody recite any of his sonnets?

VIII. Чтение сонетов Шекспира   (Ученики читают сонеты Шекспира на русском и английском языках)

Сонеты:

1-й ученик:

When in the chronicle of wasted time
I see descriptions of the fairest wights,
And beauty making beautiful old rhyme
In praise of ladies dead and lovely knights,
Then in the blazon of sweet beauty's best,
Of hand, of foot, of lip, of eye, of brow,
I see their antique pen would have express'd
Even such a beauty as you master now.
So all their praises are but prophecies
Of this our time, all you prefiguring.

2-й ученик:

Когда в старинных рукописях вдруг
Встречаю песни трубадуров страстных,
Я слышу в них стихов чудесный звук
Во славу рыцарей и дам прекрасных,
Но вижу я, что, красоту любя, –
Чело, уста, и очи, и ланиты –
Хотело их перо воспеть тебя,
В ком это все так нераздельно слито.
Да, наши дни пророчил их напев,
Провидело тебя поэтов чувство…

3-й ученик:

In loving thee thou know’st I am forsworn,
But thou art  twice forsworn, to me love swearing;
In act thy bed-vow broke, and new faith torn
In vowing new hate after new love bearing.
But why of two oaths' breach do I accuse thee,
When I break twenty? I am perjur'd most,
For all my vows are oaths but to misuse thee,
And all my honest faith in thee is lost:
For I have sworn deep oaths of thy deep kindness,
Oaths of thy love, thy truth, thy constancy,
And to enlighten thee gave eyes to blindness,
Or made them swear against the thing they see;
For I have sworn thee fair, more perjur'd eye,
To swear against the truth so foul a lie!

4-й ученик:

Бесчестен я, к тебе любовь питая;
Меня любя, бесчестна ты вдвойне,
Быть верною обеты нарушая
И на вражду сменив любовь ко мне.
Но мне ль судить тебя за прегрешенья?
Я сам грешил не два, а двадцать раз.
Поклялся я раскрыть твое паденье
И клятву эту преступил тотчас.
Я клялся столько раз, что ты прекрасна,
Что нет любви сильнее и нежней!
Я ослеплял глаза свои всечасно,
Не видеть чтоб порочности твоей.
Я клялся: чище ты и лучше всех,
И эта ложь – мой самый тяжкий грех

IX. Работа с известными выражениями из произведений Шекспира.

“To be, or not to be; that is the question” This quotation is known to everybody, but there are a lot of other famous quotations and interesting expressions from Shakespeare’s plays. Let us translate them into Russian.

  1. The beginning of the end. - Начало конца.
  2. The whirling of time. - Превратности судьбы.
  3. There's the rub. - Вот в чем загвоздка.
  4. All is well that ends well. - Все хорошо, что хорошо кончается.
  5. Life is not all cakes and ale. - Жизнь прожить - не поле перейти.
  6. Brevity is the soul of wit. - Краткость - сестра таланта.
  7. Much ado about nothing. - Много шума из ничего.
  8. Sweets to the sweet. - Прекрасное - прекрасной.
  9. To win golden opinions. - Заслужить благоприятное мнение.

 

X. Рефлексия деятельности на уроке.

Teacher: Of course, now you are ready to answer my questions I gave you at the beginning of the lesson. We’ll have a quiz. (На экран выводится  презентация-викторина “How well do you know Shakespeare?” Учащийся, ответственный за подготовку викторины, читает вопросы и проверяет ответы своих одноклассников.)  It seems that you are hard- working students. Do like you our lesson? You are well done! Thank you very much.

XII. Подведение итогов урока. Выставление оценок.

Dear friends, thank you for the lesson. You have learnt a lot of things about Shakespeare’s life, about his creative work, we’ve acted and played. We have seen films and discuss many facts from his life. I think it was very interesting you will remember our lesson for a long time. Shakespeare was a great poet. He was “for all time”. The lesson is over. Good-bye.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка по теме «В.Шекспир жизнь и творчество »( 9 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Режиссер-постановщик

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
