Инфоурок Окружающий мир Рабочие программыЖаратылыстану "Жасанды дыбыс көздері дегеніміз не?"

Жаратылыстану "Жасанды дыбыс көздері дегеніміз не?"

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар    Жаратылыстану

Пәні:        Жаратылыстану

 Сынып: 1

«Тіл мүкістігі бар балаларға арналған №3 облыстық  арнайы мектеп-интернаты» КММ

Күні:            

Тақырыбы: Жасанды дыбыс көздері дегеніміз не?

Мұғалімнің аты-жөні: Тойлыбай Ақтолқын Кенжеғалиқызы

Бастауыш сынып мұғалімі

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу  мақсаттары:

 

 

 

1.5.3.1 дыбыстың таралуының ерекшеліктерін

            түсіндіру;

1.5.3.2 дыбыстың табиғи  және жасанды көздерін 

ажырату;

Сабақтың мақсаты:

 

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:   жасанды дыбыс көздерімен  танысады және біледі.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:

айналадағы жасанды және табиғи  дыбыс көздерін  анықтай алады.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Жасанды дыбыс және табиғи дыбыс көздеріне  өзі мысал ойлап табады және өмірімен байланыстыра біледі.

Ойлау деңгейінің дағдылары:

Білу, түсіну, қолдану.

Бағалау критерийлері:

Білім алушы

 Табиғи дыбыс көздерін таниды және атайды.

 Жасанды дыбыс көздерін таниды және

атайды.

Тілдік мақсат:

Жасанды дыбыс көзі

Табиғи және жасанды

Адам және  жануарлар  шығаратын дыбыс

Ысқырық

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:

Талқылау:

-Сенің ойыңша, бұл дыбыстың қай түрі?

-Сендер қандай дыбыс естідіңдер?

-Бұл дыбыс табиғи немесе жасанды дыбыс па?

-Жасанды дыбыс екенін қалай білдің?

-Неліктен бұлай ойладың?

-Жасанды дыбыстарға мысал келтір?

Құндылықтарды дарыту:

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

Проблеманы   шешу;

Пәнаралақ байланыс:

Көркем еңбек.   Музыкалық аспаптар, скрипка

Математика.   Лабиринт бойынша өту

АКТ қолдану

Компьютер, аудиотаспа, суреттер.

Алдыңғы білім:

Дыбыстар. Табиғи дыбыстар туралы біледі

 

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекеттер

Дереккөздер

(ресурстар)

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

Сабаққа дайындық.

Топқа бөлу.( Табиғи және жасанды дыбыс көздері бейнеленген суреттер арқылы 3топқа бөлу)

1-топ. Табиғаттағы дыбыс көз.

2-топ. Үйдегі, мектептегі дыбыс көзі.

3-топ. Даладағы дыбыс көзі.

  Білім алушыларымның сабаққа  белсенділіктерін арттыру мақсатында   

«Жабық және ашық сұрақ» әдісін жүргіземін.

Мақсаты: Білім алушылардың алдыңғы білімдерін еске түсіру.

-Түлкінің дыбысы табиғи дыбыс көзі ме?

-Неліктен олай ойлайсың? Дәлелде.

-Дельфиннің, қарғаның, жарғанаттың дыбысы қандай дыбыс? Неге олай ойлайсыңдар?

-Дыбысты ұстай аламыз ба?

-Неге?

-Айналамызда қандай табиғи дыбыс көздері бар? Мысал келтіріңдер.

Кері байланыс:  Мадақтау сөздер. Жарайсыңдар! Өте керемет. 

 

 

Сиқырлы сандықша»

Мақсаты: Есту арқылы дыбыстарды ажырата білу. Дыбыстарды дұрыс тану.

--Балалар, айналаға құлақ түрейікші. Қандай дауыстар естіледі? Олардың барлығы табиғи дыбыс көздерінен дыбыс шығара ма?

--Неліктен?

Әрбір нәрсеге құлақ сала алатын және еститін адамды саққұлақ деп атайды.

Тапсырма:

·        Көздеріңді жұмып, шыққан дыбыс арқылы қандай зат екенін табыңдар?

--Бұлар қандай дыбыс көздері деп ойлайсыңдар? Бұл дыбыстар табиғи дыбыс көзі болып табыла ма? Неліктен?

-Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»

 

 

Ұ. Сурет бойынша әңгімеле

Мақсаты: Суретке назар аудару. Сурет бойынша сөйлемдер және топта шағын әңгіме құрау.

-Суретте қандай дыбыс көздері бейнеленген.

-Саябақта ұлдар не істеп жатыр көңіл аударайықшы?

--Ұлдар не істеп жатыр? Неге таза ауада жүгірген жақсы? Неліктен?

--Ұл бала ағаштың астында не істеп жатыр? Ол қандай дыбыстарды естіп тұр?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


«Бағдаршам» әдісі бойынша қалыптастырушы  баға  беремін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өтілген тақырып бойынша сұрақтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саққұлақ

 

Шыны стақан, ыдыстың темір қақпағы, ағаш текшелер, сылдырмақтар,қағаздың судырлауы, судың құйылуы

 

 

 

 

 

Оқулық 84-85 бет

Жауабы:

Аналар сөйлесіп жатыр, бала жылап тұр, құстар сайрап жатыр, мысық айбат шегіп тұр, ит ырылдап тұр

 Белсенді  оқыту .

 

Белсенді  оқытуды  жүзеге  асыру  мақсатында топтық  жұмыс  жасаймын.

 

«Дыбыс қайдан шығады?»

Мақсаты: Дыбыстарды дұрыс тыңдау, дыбыс ортасын айыра білу.

1-топқа.Жаңбырдың дыбысы, желдің гуілі, боранның ышқынған дауысы, күннің күркіреуі (табиғатта)

2-топқа.Сағаттың тықылы, телефон шылдыры, радионың дауысы, шаңсорғыштың шуы, шәйнектің ысқырығы (үйде).

3-топқа.Ұшақтың гуілі, отшашудың атылуы, әткеншектің сықырлауы, мәшине шуы (далада)

Дескриптор:

-Дыбыстарды дұрыс тыңдайды.

-Дыбыстардың ортасын анықтайды.

Кері байланыс: «3 рет қол шапалақтау» бойынша қалыптастырушы  баға  беремін.

 

Дәптермен жұмыс

Мақсаты: Тапсырманы дұрыс орындау, түстерді дұрыс таңдау.

(Ө):Суреттегі табиғи дыбыс көздерінің суреттерін көк түспен,  жасанды дыбыс көздерінің  суретін  жасыл түспен белгіле.

Дескриптор: -Білім алушы:

-табиғи дыбыс көздерін анықтайды;

-жасанды дыбыс көздерін анықтайды;

табиғи дыбыс көздерін белгілейді;

-жасанды дыбыс көздерін белгілейді;

 «Екі  жұлдыз, бір тілек» әдісі  бойынша қалыптастырушы  баға  беремін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://risovach.ru/upload/2013/01/mem/davayte-pohlopaem_8397173_orig_.jpeg
 

 

 

 

 

 


Жұмыс дәптері

59-60 беттер

 

Жасанды дыбыс көздері: ысқырық, телефон, құлаққап

 

 

 

(Ж) «Ойлан-Жұптас. Талқыла»

Мақсаты: Суретті дұрыс анықтау, топтарға дұрыс ажырату.

Тапсырма.

1.Алдымен жасанды дыбыс көздерін,

содан соң табиғи дыбыс көздерін

атаңыз.

2.Әр топқа өзіңіз бір мысал келтіріңіз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Дескриптор: Білім алушы

- табиғи дыбыс көздерін атайды;

- жасанды дыбыс көздерін атайды;

- табиғи дыбыс көздеріне мысал келтіреді;

- жасанды дыбыс көздеріне мысал келтіреді.

Кері байланыс: «Екі  жұлдыз, бір тілек» әдісі  бойынша қалыптастырушы  баға  беремін.

 

Ширату. «Дыбысын сал».

Мақсаты: Күнделікті естіп жүрген айналадағы дыбыстарын дұрыс салу, дыбысты шынайы келтіру.

-сағат(тық-тық)

-жүріс (тоқ-тоқ)

-су (сылдыр-сылдыр)

-балға (тоқ-тоқ)

-мысық (мяу-мяу)

-көкек (ку-ку)

-ит (аф-аф)

 

Саралау  тапсырмасы

1-т.Суретпен жұмыс:

-Екі суретті салыстырыңыз. Несімен ұқсас.

-Айырмашылықтары неде?

-Дыбыс көздерін атап өтіңіздер.

Сұрақ: Сонда бұл дыбыс көздерінің  барлығы табиғи дыбыс көздері ме?

2-т. Скрипка туралы не білесіңдер? Онда кім ойнайды?

-Скрипка, домбыра, магнитафон, теледидар қайдан пайда болды?

3-т.Жасанды дыбыс көздерін ойлап тапқан кімдер?

Жасанды дыбыс көздеріне өздерің мысал келтіріңдер.

Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі

 

 

 

 

(Ө.Ж).Тәжірибе жүргізіңіз.

Мақсаты: Айналаға дұрыс бақылау, зерттеу жүргізу, ойлану, жіктеу

Тәжірибе жүргізіңіз.

1. Күнделікті өмірде жиі естіп жүрген дыбыстар (далада, табиғатта).

2. Үйдегі және сынып бөлмесіндегі дыбыстар.

3.Адамдар жиі пайдаланатын жасанды дыбыстар.

3. Оларды кестеге жіктеп жазыңыз.

Кері байланыс:  «Бас бармақ » әдісі

 

 

 

 

 

Жолбарыстың ырылдауы, қоңырау дыбысы, рояль дыбысы, теңіздің  дыбысы, барабанның дыбысы, құстың сайраған дыбысы.

 

 

 

 

 

Оқулық

85-бет

 

Әрекет қалада боп жатыр, адамдар қыдырып жүр.

Берілген суретте шу мен дыбыстар көп.

Жауабы:

(Машиналар шуылдайды, адамдар сөйлейді, скрипка ойнайды, теледидер дауысы естіледі, магнитафон дауысы естіледі)

 

Табиғи және жасанды дыбысты белгілеуге арналған кесте

Похожее изображение

 Сабақтың соңы.

 

.

 «Шеңбердегі доп»

http://www.gandex.ru/upl/oboi/u12032_8305_937006138.jpgОқушылар шеңберлене отырып, бір-біріне кішкене допты лақтырады немесе  сағат тілі бойынша жылжып отырады.  Доп қолына тиген оқушы жаңа  сабақ туралы бір сөйлем айтады.

 

 

Кері байланыс: «Кеме»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар   

Жасанды дыбыс көздері дегеніміз не?

 

 

Жаратылыстану

1  сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

Орындаған:

Тойлыбай Ақтолқын Кенжеғалиқызы

 

 

 

 

 

 

Атырау қаласы

2018 жыл, мамыр

 

 

        Егер сабақ саған ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң,желкенді жасыл түспен боя;

        Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң,желкенді сары түске боя;

Егер сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып,мұғалімнің көмегі қажет болса,желкенді қызыл түске боя.

http://festival.1september.ru/articles/638656/Image8110.jpg 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жаратылыстану "Жасанды дыбыс көздері дегеніміз не?""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Проректор

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
