Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Күні:10.01.19
Сынып: 9
|
Мектеп:
Өскемен
қала әкімдігің «№47 жалпы білім беретін мектебі» КММ
Мұғалімнің
аты-жөні: Хадисова.А
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Жарық кванттары туралы планк гипотезасы.
Планк формуласы.
|
Сабақ мақсаттары
|
Жарық кванттары туралы Планк гипотезасын
тұжырымдау, Планк формуласын есеп шығаруда қолдану
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:
Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындай
алады. Сұраққа жауап бере алады. Планк формуласын есеп
шығаруда қолдана алады.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа
жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай
алады:
|
Бағалау критерийлері
|
Жеке,
жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Планк гипотезасы,
Планк формуласы
|
Ойлау дағдылары
|
Білу,түсіну,
қолдану
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушы
мен мұғалім арасындағы ынтымақтастықтың қалыптасуына тоқ көздері мен
кернеудің маңызы бар екенін түсіну. Күнделікті өмірде жиі кездесетіндіктен
өмір бойы білім алуына ықпал жасау.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика
|
Ресурстар
|
Оқулық,
суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
|
Бастапқы білім
|
Атомның
құрылысы, абсолют қара дене.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Топтарға бөлу
- Оқушылармен амандасу;
- Оқушыларды түгелдеу;
- Сабақтың мақсат міндетімен таныстыру;
Жетон тарату арқылы оқушыларды үш топқа
бөлемін. Оқушыларға Резерфорд моделі, Томсон моделі,
абсолют қара дене моделі салынған суреттер таратылады. Содан кейін оқушылар
осы суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді.
Оқушылардың алдыңғы тақырыпты қалай
меңгергендерін тексеру Блиц- турнир (Топтық жұмыс)
“Томсон моделі” тобына:
- Жылулық сәулелену немесе сәуле шығару
деген не?
- Кернеуді төмендеткенде неліктен электр
шамының жарықталынуы нашарлайды да, ал сәулелену қызғылт түске ауысады?
“Абсолют қара дене” тобына:
- Абсолют қара дене дегеніміз не?
- Абсолют қара дененің моделін жасап,
сыныпқа көрсетіп беріңдер? (қойылым)
“Резерфорд моделі” тобына:
- Абсолют қара дененің температурасы 100 К
деп алып, оның сәуле шығару қабілетін анықтаңдар?
Білу және түсіну
Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
«Жариялау» әдісі
(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз
позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде
(5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)
Планк
гипотезасы:
Абсолют қара дене жылулық сәулелерді
үздіксіз шығара да, жұта да алмайды; оларды тек үзікті үлес –квант түрінде
ғана шығарады немесе жұтады. Сәуле арқылы тарайтын немесе жұтылатын бір үлес
энергия квант деп аталады.
Дененің үзікті шығаратын немесе жұтатын бір
үлес энергиясы:
Е0 – ең кіші энергия үлесі;
ν –сәуленің жиілігі;
h –Планк тұрақтысы.
Мұндағы n- электромагниттік сәуле энергиясын
таситын фотондар саны. Фотон – тыныштық массасы 0 – ге тең элементар бөлшек.
Е0- әрбір фотонға тиесілі ең кіші бір үлес энергия, яғни бір
квант.
|
Башарұлы
Р.
Жалпы
білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық
Белгілнуі
мен шартты белгілер арқылы топқа бөлінеді.
www.blimland.kz
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма1
Есептер
шығару
- Фотонның энергиясы 3,8 . 10-19
Дж. Электромагнттік сәуленің толқын ұзындығы қандай? h = 6.63. 10-34 Дж . с, с = 3.10-8
м\с
- 3.10-9 м толқын
ұзындығына сәйкес фотон энергиясы неге тең? h = 6.63. 10-34
Дж . с, с = 3.10-8 м\с
- Жиілігі 1015 Гц жарық жазық
айнаға түседі. Фотонның энергиясын есептеңдер? h = 6.63. 10-34
Дж . с
Есептер шығарылып, тақтада талданады
Тапсырма2
“Сұрақ-жауап”
әдісі
- Классикалық физика бойынша денелер сәулелерді
қалай шығарады немесе жұтады?
- Планк гипотезасы неліктен классикалық
пайымдауларға қайшы келеді.
- Квант дегеніміз не? Жарты квантты алуға
бола ма?
- Шығатын немесе жұтатын сәуле дене
энергиясын өзгерте ала ма?
Жылулық
сәулелену қандай энергияның есебінен орын алады?
|
|
Сабақтың соңы
|
«Рефлексия»
Күншуақ әдісі
Оқушылар барлығын түсінсе күнді, жартылай
түсінсе – күн мен бұлтты, ештеңе түсінбесе – бұлтты таңдайды.
|
Үлестірмелі
материалдар
|
Саралау
– Сіз қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді
болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
- Сабағымда дайындалған мақсаттар блум
таксономиясының білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау
деңгейлеріне сай, бағалау критерийлерінің талаптарына байланысты
құрылды. Яғни құрылған мақсат қолжетімді, шынайы.
- Оқушылар сабақ үдерісінде Планк
гипотезасының физикалық мағынасын түсінді, формуланы түрлендіріп есеп
шығарды.
- Сынып оқушыларын топқа бөліп алғаннан
кейін оқушылар арасында жағымды ахуал орнады. Ол топтық жұмыс барысында
көрініс тапты.
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді
болды. Себебі оқушылар топтағы жасаған жұмыстарын бағалауды үйренді.
- Мен берілген 40 минут ішінде толықтай
үлгердім. Себебі менің пайдаланған әдістерім тиімді, уақытқа сай
жоспарланған.
|
Үйге тапсырма
|
38-жаттығу
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да,
оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақ мақсатының сараланып қойылуы.
2.Топтық
жұмыс барысында оқу әңгімелері өрбіді
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Дескриптор бойынша шынайы бағалауға
ықпал етуі
2.Есептер
шығару барысында формуланы түрлендіру дағдылары қалыптасты
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Сабақ барысында сынып оқушылары және жеке
оқушылар есеп шығару арқылы білімдерін бекітіп, менің келесі сабағымды
жетілдіретінін білдім.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да,
оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақ мақсатының сараланып қойылуы.
2.Топтық жұмыс
барысында оқу әңгімелері өрбіді
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Дескриптор бойынша шынайы бағалауға ықпал
етуі
2.Есептер шығару
барысында формуланы түрлендіру дағдылары қалыптасты
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Сабақ барысында сынып оқушылары және жеке
оқушылар есеп шығару арқылы білімдерін бекітіп, менің келесі сабағымды
жетілдіретінін білдім.
|
|
|
|
|
|
|