Инфоурок Физика Другие методич. материалы"Жылу құбылыстары" 8 сынып

"Жылу құбылыстары" 8 сынып

Скачать материал

Қарағанды облысы, Сәтбаев қаласы

«Сәтбаев қаласының №3 мектеп »КММ

Физика пән мұғалімі Жунусова Айгуль Дуйсекеевна

 

Cабақтың тақырыбы:      Жылу құбылыстары тарауын қорытындылау

Сабақтың мақсаты:

А.Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тексере отырып алған білімдерін саралап жүйелеу

Ә.Оқушыларды үнемі өз білімдерін қорытындылауға, пысықтауға,толықтырып отыруға тәрбиелеу. Ұжымдық жұмыс істеуге, жолдастырының жауаптарына сын көзбен қарау, тапқырлыққа, физика сабағында алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.

Б. Іскерлі, ізденгіш, шығармашыл инетелктуалды қабілеті дамыған жеке тұлға     

                                                                                                                            қалыптастыру

Көрнекіліктер : GLX құрылғысы (температура сенсоры)  интерактивті тақта құралдары (activotе, флипчарт, activslaite) эл. оқулық 8 сынып,  видеороликтер, , дидактикалық карточкалар ( зерттеу карточкасы, деңгейлік тапсырмалар)

Пән аралық байланыс : әдебиет, тарих

Сабақтың типі:

Сабақтың түрі:       дәстүрлі емес

Сабақтың жоспары :

І.Еңбек :        ( зерттеу карточкасы мен жұмыс жүргізу)

ІІ.Талап:        (мақал-мәтел)

ІІІ.Терең-ой - (есептер шығару)

ІV.Қанағат –  (тест)

V.Рахым-      (анаграмма)

.Сабақтың барысы

ҚР Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылы 28 ақпандағы Қазақстан халқына «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Жолдауында «Қазақстан бүкіл әлемде халқы үш тілді пайдаланатын жоғары білімді ел ретінде танылуға тиіс. Бұлар қазақ тілі – мемлекеттік тіл, орыс тілі – ұлтаралық қатынас тілі және ағылшын тілі – жаһандық экономикаға ойдағыдай кірігу тілі» екендігін жеткізген.

 

реті

қазақша

орысша

ағылшынша

1

жылу

тепло

heat

2

от

огонь

fire

4

термодинамика

термодинамика

 

5

температура

температура

 

6

 

 

 

7

сәулелену

излучение

 

8

конденсация

конденсация

 

9

конвекция

конвекция

 

10

булану

испарение

 

11

кристалдану

кристаллизация

 

12

диффузия

диффузия

 

13

 

 

 

 

 

І-Ұйымдастыру кезеңі

І.Еңбек :  (Үш қатар зерттеу карточкасы мен жұмыс жүргізу   t , m, Q)

                                  

                         ЗЕРТТЕУ КАРТОЧКАСЫ

МАССА

 
ЕСІМІ:

 

m

 
 


БЕЙНЕСІ:

 

Масса материяның инерциялық 

және гравитациялық қасиетін

 анықтайтын физикалық шама.

 
 


ҚЫЗМЕТІ::

 

 

 

кг, г, мг, т, ц

 
ҚАСИЕТІ:

       А)   

 

m=Vρ

 
       Ә)

 

т а р а з ы

 
       Б)  

 

 

 

 
МЕКЕН-ЖАЙЫ:

 

 

 

                               

                                ЗЕРТТЕУ КАРТОЧКАСЫ

Жылу мөлшері

 
ЕСІМІ:

 

Q

 
 


БЕЙНЕСІ:

 

 

 
 


ҚЫЗМЕТІ::

 

 

 

 

 

 
ҚАСИЕТІ:

       А)  

 

 

 
       Ә)

 

 

 
       Б) 

 

 

 

 
МЕКЕН-ЖАЙЫ:

 

 

 

 

                                    ЗЕРТТЕУ КАРТОЧКАСЫ

 

МАССА

 
ЕСІМІ:

 

m

 
 


БЕЙНЕСІ:

 

Масса материяның инерциялық 

және гравитациялық қасиетін

 анықтайтын физикалық шама.

 
 


ҚЫЗМЕТІ::

 

 

 

 

кг, г, мг, т, ц

 
ҚАСИЕТІ:

       А)  

 

m=Vρ

 
       Ә)

 

т а р а з ы

 
       Б) 

 

 

ДЕНЕЛЕРДІҢ ӨЗАРА ӘСАЕРІ

 
МЕКЕН-ЖАЙЫ:

 

 

 

ІІ-талап бағыты бойынша

Мен қазір мақал-мәтелдер оқимын, сендер олардың қандай физикалық тақырыптарға, құбылыстарға сәйкес келетіндігін табыңдар.

 

Мақал-мәтел

Физикалық ұғым,шама құбылыс,т.с.с

Адам тануда және сана-сезімін қалыптастырудағы көрініс

 

Терек қисайған жағына жығылады

Қазан отпен, адам әрекетпен қызады

 

 

Тонның жылуы

терісінен емес жүнінен

 

 

 

Астарлы шапан тоңдырмас,

Үш өрім өсіп үзілмес

 

 

 

Көсеу ұзын болса, қол күймейді

 

 

 

Шоқ қайдан болса,жылу содан шығады.

 

 

Қол жұмылмай жылынбас

 

 

 

Нан піскенше, күлше күйеді

 

 

 

Отты үрлеген жағады,

шындықты іздеген табады.

 

 

 

Теректің жануында мін жоқ,бірақ жылуында мән жоқ

 

 

 

Аузы күйген үрлеп ішеді.

 

 

 

Тау мен тасты су бұзады,

адамзатты сөз бұзады.

 

 

 

Отқа салсаң, темір де балқиды

 

 

 

 

 

 

ІІІ. ТЕРЕҢ-ОЙ       (Есептер шығару)

С-1

Адам массасы 200г температурасы 46,5С стакан шай ішінде қандай жылу мөлшерін алады? Адам денесінің температурасы 36,5С.

С-2

Массасы қандай суды 10С-тан 60С-қа дейін қыздыруға болады, егер оған 210кДж жылу берілсе.

С-3

Массасы 10 кг темір қазғанға массасы 20 кг су құйылған. Олардың температурасын 10С-тан 100С-қа дейін өзгерту үшін қандай жылу мөлшерін беру керек?

С-4

Көлемі 10л су 16С тан 15С қа суығында қандай жылу мөлшерін береді

С-5

Көлемі 100л су,қоршаған ортада 1680кДж жылу мөлшерін бере отырып,қанша градусқа суыған?

С-6

Температурасын 320С-тан 1200 С-қа  дейін суыта отырып, қоршаған ортаға 900 кДж жылу беретін болат таяқшаның массасы неге тең?

С-7

Қазанға тығыздығы 1000кг/м3 көлемі 3л су құйылды.Осы қазанның таемпературасын 20С-тан 1000 С-қа жеткізу үшін қанша жылу берілді?

(С-4200 Дж/кг 0С)

С-8

Массасы 5 кг суды О 0 С-тан 1000 С-қа дейін қайнатып, одан әрі меншікті булануы 2,3 106 Дж/кг жеткізу үшін қанша жылу мөлшері қажет ?

С-9

Массасы 0,2 кг болат бұйымды алдымен  20 0 С-тан 1500 0 С-ге дейін қыздырып,одан кейін балқыту үшін қанша жылу мөлшері қажет.

 Болаттың меншікті жылу сыйымдылығы 460 Дж/кг 0С, меншікті балқу жылуы 84 * 104  Дж/кг

С-10

20г эфирді 100С –ден қайнау температурасына дейін  (350) қыздырып және буландыру үшін қанша энергия қажет ? Эфирдің меншікті жылу сыйымдылығы 2350 Дж/кг 0 С,  меншікті булану жылуы 4 * 103  Дж/кг.

С-11

Жылдамдығы 36 км/сағ поезд кенеттен тежелгенде, цистернадағы спирттің температурасы неше градусқа көтерілді? Спирттің меншікті жылу сыйымдылығы ссп = 250 Дж/кг 0С

С-12

Толық массасы 1400кг-ға тең, жигули машинасы сағатына 72км/сағ жылдамдықпен келе жатып, тежегішті іске қосты. Осы тежелу  кезінде қанша жылу мөлшері бөлінді ?

С-13

 

Массасы 10 кг темір қазғанға массасы 20 кг су құйылған. Олардың температурасын 10С-тан 100С-қа дейін өзгерту үшін қандай жылу мөлшерін беру керек?

 

 

Б-1

Массасы 4 кг балқу температурсындаығы қалайыны балқытуға қанша әнергия жұмсалды ?

Б-2

Массасы 5 кг суды О0 С-тан 1000 С-қа дейін қайнатып, одан әрі меншікті булануы 2,3 106 Дж/кг жеткізу үшін қанша жылу мөлшері қажет ?

Б-3

Қайнау температурасындағы массасы 500 г спиртті  буландыру үшін қанша жылу жұмсалады ?

Б-4

Қайнау температурасындағы аммиакты  буландыруға 364 кДж энергия жұмсалған. Буланған аммиактың массасын табыңдар.

Б-5

Температурасын 320С-тан 1200 С-қа  дейін суыта отырып, қоршаған ортаға 900 кДж жылу беретін болат таяқшаның массасы неге тең?

Б-5

Балқу температурасындағы 100 кг темірді сұйыққа айналдыруға керекті энергияны анықтаңдар.

Б-6

Болат білеушені өңдеу кезінде оның температурасы 20С тан420-қа артты. Болаттың массасы 5 кг болса, оның ішкі энергиясы қаншаға өзгерген?

1.15кДж   2.200кДж    3.100кДж  4.1000Дж  5.1200кДж

Б-7

Массасы 10кг мырышты, 17С-тан 167С-қа қыздыру үшін қандай жылу мөлшері қажет?

Б-8

Массасы 100 г мыс детальды 25С-тан 525С-қа қыздыру керек. Бұл үшін қандай жылу мөлшері қажет.

Б-9

Массасы 1 кг болат 1С-қа суығанда қоршаған ортаға қанша жылу мөлшерін бөледі?

Б-10

Массасы 4 кг болат 1С-қа суынғанда қоршаған ортаға қанша жылу мөлшерін бөледі?

 

 

IV.Қанағат- тест (Аctivoot пен тест жұмыстарын жүргізу)

1. Q=cm (t - t) формуласымен қандай процесте жылуды есептейді?

      А. Суды буға айналдыру

      Б. Балқу кезінде

      В. Затты қыздыру кезінде

      С. Дұрыс жауаптары жоқ

2. Қандай қозғалыс жылулық қозғалыс болып табылады?

      А. Молекуланың бір бағытпен қозғалуы

      Б. Бір молекуланың екінші молекуламен орын ауыстыруы

     В. Молекулалардың бей-берекет қозғалуы

     Г. Дұрыс жауаптары жоқ

3. Жылу берілудің жолдарына қайсысы тән емес?

      А. Балқу

      Б.Сәуле шығару

     В. Конвекция

     Г. Жылу өткізгіштік

4.Балқу кезінде заттың температурасы қалай өзгереді?

      А. Жоғарылайды

      Б. Төмендейді

     В. Өзгеріссіз қалады

     Г. Кей жағдайда жоғарылайды,кей жағдайда төмендейді.

5. Тұрақты температурада 0 ° С-та су мұзға айналғанда энергия жұтылады ма,әлде бөліне ме?

     А. Жұтылады

     Б. Бөлінеді

     В. Мүмкін жұтылады,мүмкін бөлінеді

     С.Жұтылмайды  немесе бөлінбейді

6.. Кристалдану кезінде дене температурасы.

    А. Төмендейді

     Б.Жоғарылайды

    В. Кейбір денелерде көтеріледі,кейбір денелерде төмендейді

     С. Өзгермейді

7. Қайнау температурасында 5 кг эфирді буға айналдыру үшін қандай жылу мөлшері қажет? 

     А. 1,25 × 10  Дж

     Б. 2 × 10 Дж

     В. 0,4 × 10 Дж

     Г. 2,8 × 10 Дж

8. Массасы 20 кг кесек қорғасынның температурасы 20 С-тан 120 С-қа дейін өзгерту үшін қандай жылу мөлшері қажет? (Қорғасынның меншікті жылу сыйымдылығы 140 Дж/кг С)

     А. 700 Дж

     Б. 2,8×10 Дж

     В. 1,4 × 10 Дж

     Г.  2,8 × 10 Дж

 

9. Отынның меншікті жану жылуы  төмендегі қандай формуламен өрнектеледі.

А. Q= q × m

Б. Q=χ × m

В. Q= cm (t – t)

С. Q=r × m

10. Төменде келтірілген жағдайлардың қайсысы жылу өткізгіштік тәсілмен беріледі

     А. Күннен жерге берілу

     Б. От жанып жатқан пештен бөлмеге

 

 

V.Рахым-    (кілттің суретіне сөздер жазу)

 

1.(атмосфера)

2.Будың сұйыққа айналу құбылысы ...деп аталады (конденсация)

3. Бір зат   молекулаларының басқа бір зат молекулаларының аралығына ену құбылысы... деп аталады. (диффузия)

Заттың қатты күйден сұйық күйге өту процесі (кристалдану)

5.Сұйықтың немесе газдың ағысы арқылы энергияның тасымалдануы барысында жылу алмасу процесі.....деп аталады.(конвекция)

6.Денелер жүйесінің жылулық тепе-теңдік күйін сипаттайтын физикалық шама.

 

 

 

 

 

 

 


Дүниедегі құбылыстың  мәнінде

Табиғаттың қозғалыстың бәрінде

Мүмкін емес физикасыз түсіну

Физика - дүние кілті бүгін де

 

 

 

 

ІІ.ФИЗИКАЛЫҚ ШАМАЛАР. (Қақпаға барар жолды табу үшін.Шытырман шеңберден шығу керек .Тұрақты ток заңдарына байланысты физикалық шамаларды жазу арқылы шеңберден шығу Q, с, m, t, q, r, λ,T,S,h,,,)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ІІІ.ФОРМУЛАЛАР

 (Елді мекеннің заңдылықтарымен танысу)

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Жылу құбылыстары" 8 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по охране окружающей среды

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Cабақтың тақырыбы: Жылу құбылыстары тарауын қорытындылау

Сабақтың мақсаты:

А.Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тексере отырып алған білімдерін саралап жүйелеу

Ә.Оқушыларды үнемі өз білімдерін қорытындылауға, пысықтауға,толықтырып отыруға тәрбиелеу. Ұжымдық жұмыс істеуге, жолдастырының жауаптарына сын көзбен қарау, тапқырлыққа, физика сабағында алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.

Б. Іскерлі, ізденгіш, шығармашыл инетелктуалды қабілеті дамыған жеке тұлға

қалыптастыру

Көрнекіліктер : GLX құрылғысы (температура сенсоры) интерактивті тақта құралдары (activotе, флипчарт, activslaite) эл. оқулық 8 сынып, видеороликтер, , дидактикалық карточкалар ( зерттеу карточкасы, деңгейлік тапсырмалар)

Пән аралық байланыс : әдебиет, тарих

Сабақтың типі:

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес

Сабақтың жоспары :

І.Еңбек : ( зерттеу карточкасы мен жұмыс жүргізу)

ІІ.Талап: (мақал-мәтел)

ІІІ.Терең-ой - (есептер шығару)

ІV.Қанағат – (тест)

V.Рахым- (анаграмма)

.Сабақтың барысы

ҚР Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылы 28 ақпандағы Қазақстан халқына «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Жолдауында «Қазақстан бүкіл әлемде халқы үш тілді пайдаланатын жоғары білімді ел ретінде танылуға тиіс. Бұлар қазақ тілі – мемлекеттік тіл, орыс тілі – ұлтаралық қатынас тілі және ағылшын тілі – жаһандық экономикаға ойдағыдай кірігу тілі» екендігін жеткізген.

реті

қазақша

орысша

ағылшынша

1

жылу

тепло

heat

2

от

огонь

fire

4

термодинамика

термодинамика

5

температура

температура

6

7

сәулелену

излучение

8

конденсация

конденсация

9

конвекция

конвекция

10

булану

испарение

11

кристалдану

кристаллизация

12

диффузия

диффузия

13

І-Ұйымдастыру кезеңі

І.Еңбек : (Үш қатар зерттеу карточкасы мен жұмыс жүргізу t , m, Q)

ІІ-талап бағыты бойынша

Мен қазір мақал-мәтелдер оқимын, сендер олардың қандай физикалық тақырыптарға, құбылыстарға сәйкес келетіндігін табыңдар.

Мақал-мәтел

Физикалық ұғым,шама құбылыс,т.с.с

Адам тануда және сана-сезімін қалыптастырудағы көрініс

Терек қисайған жағына жығылады

Қазан отпен, адам әрекетпен қызады

Тонның жылуы

терісінен емес жүнінен

Астарлы шапан тоңдырмас,

Үш өрім өсіп үзілмес

Көсеу ұзын болса, қол күймейді

Шоқ қайдан болса,жылу содан шығады.

Қол жұмылмай жылынбас

Нан піскенше, күлше күйеді

Отты үрлеген жағады,

шындықты іздеген табады.

Теректің жануында мін жоқ,бірақ жылуында мән жоқ

Аузы күйген үрлеп ішеді.

Тау мен тасты су бұзады,

адамзатты сөз бұзады.

Отқа салсаң, темір де балқиды

ІІІ. ТЕРЕҢ-ОЙ (Есептер шығару)

С-1

Адам массасы 200г температурасы 46,5С стакан шай ішінде қандай жылу мөлшерін алады? Адам денесінің температурасы 36,5С.

С-2

Массасы қандай суды 10С-тан 60С-қа дейін қыздыруға болады, егер оған 210кДж жылу берілсе.

С-3

Массасы 10 кг темір қазғанға массасы 20 кг су құйылған. Олардың температурасын 10С-тан 100С-қа дейін өзгерту үшін қандай жылу мөлшерін беру керек?

С-4

Көлемі 10л су 16С тан 15С қа суығында қандай жылу мөлшерін береді

С-5

Көлемі 100л су,қоршаған ортада 1680кДж жылу мөлшерін бере отырып,қанша градусқа суыған?

С-6

Температурасын 3200 С-тан 1200 С-қа дейін суыта отырып, қоршаған ортаға 900 кДж жылу беретін болат таяқшаның массасы неге тең?

С-7

Қазанға тығыздығы 1000кг/м3 көлемі 3л су құйылды.Осы қазанның таемпературасын 200 С-тан 1000 С-қа жеткізу үшін қанша жылу берілді?

(С-4200 Дж/кг 0С)

С-8

Массасы 5 кг суды О 0 С-тан 1000 С-қа дейін қайнатып, одан әрі меншікті булануы 2,3 106 Дж/кг жеткізу үшін қанша жылу мөлшері қажет ?

С-9

Массасы 0,2 кг болат бұйымды алдымен 20 0 С-тан 1500 0 С-ге дейін қыздырып,одан кейін балқыту үшін қанша жылу мөлшері қажет.

Болаттың меншікті жылу сыйымдылығы 460 Дж/кг 0С, меншікті балқу жылуы 84 * 104 Дж/кг

С-10

20г эфирді 100С –ден қайнау температурасына дейін (350) қыздырып және буландыру үшін қанша энергия қажет ? Эфирдің меншікті жылу сыйымдылығы 2350 Дж/кг 0 С, меншікті булану жылуы 4 * 103 Дж/кг.

С-11

Жылдамдығы 36 км/сағ поезд кенеттен тежелгенде, цистернадағы спирттің температурасы неше градусқа көтерілді? Спирттің меншікті жылу сыйымдылығы ссп = 250 Дж/кг 0С

С-12

Толық массасы 1400кг-ға тең, жигули машинасы сағатына 72км/сағ жылдамдықпен келе жатып, тежегішті іске қосты. Осы тежелу кезінде қанша жылу мөлшері бөлінді ?

С-13

Массасы 10 кг темір қазғанға массасы 20 кг су құйылған. Олардың температурасын 10С-тан 100С-қа дейін өзгерту үшін қандай жылу мөлшерін беру керек?

Б-1

Массасы 4 кг балқу температурсындаығы қалайыны балқытуға қанша әнергия жұмсалды ?

Б-2

Массасы 5 кг суды О0 С-тан 1000 С-қа дейін қайнатып, одан әрі меншікті булануы 2,3 106 Дж/кг жеткізу үшін қанша жылу мөлшері қажет ?

Б-3

Қайнау температурасындағы массасы 500 г спиртті буландыру үшін қанша жылу жұмсалады ?

Б-4

Қайнау температурасындағы аммиакты буландыруға 364 кДж энергия жұмсалған. Буланған аммиактың массасын табыңдар.

Б-5

Температурасын 3200 С-тан 1200 С-қа дейін суыта отырып, қоршаған ортаға 900 кДж жылу беретін болат таяқшаның массасы неге тең?

Б-5

Балқу температурасындағы 100 кг темірді сұйыққа айналдыруға керекті энергияны анықтаңдар.

Б-6

Болат білеушені өңдеу кезінде оның температурасы 20С тан420-қа артты. Болаттың массасы 5 кг болса, оның ішкі энергиясы қаншаға өзгерген?

1.15кДж 2.200кДж 3.100кДж 4.1000Дж 5.1200кДж

Б-7

Массасы 10кг мырышты, 17С-тан 167С-қа қыздыру үшін қандай жылу мөлшері қажет?

Б-8

Массасы 100 г мыс детальды 25С-тан 525С-қа қыздыру керек. Бұл үшін қандай жылу мөлшері қажет.

Б-9

Массасы 1 кг болат 1С-қа суығанда қоршаған ортаға қанша жылу мөлшерін бөледі?

Б-10

Массасы 4 кг болат 1С-қа суынғанда қоршаған ортаға қанша жылу мөлшерін бөледі?

IV.Қанағат- тест (Аctivoot пен тест жұмыстарын жүргізу)

1. Q=cm (t - t) формуласымен қандай процесте жылуды есептейді?

А. Суды буға айналдыру

Б. Балқу кезінде

В. Затты қыздыру кезінде

С. Дұрыс жауаптары жоқ

2. Қандай қозғалыс жылулық қозғалыс болып табылады?

А. Молекуланың бір бағытпен қозғалуы

Б. Бір молекуланың екінші молекуламен орын ауыстыруы

В. Молекулалардың бей-берекет қозғалуы

Г. Дұрыс жауаптары жоқ

3. Жылу берілудің жолдарына қайсысы тән емес?

А. Балқу

Б.Сәуле шығару

В. Конвекция

Г. Жылу өткізгіштік

4.Балқу кезінде заттың температурасы қалай өзгереді?

А. Жоғарылайды

Б. Төмендейді

В. Өзгеріссіз қалады

Г. Кей жағдайда жоғарылайды,кей жағдайда төмендейді.

5. Тұрақты температурада 0 ° С-та су мұзға айналғанда энергия жұтылады ма,әлде бөліне ме?

А. Жұтылады

Б. Бөлінеді

В. Мүмкін жұтылады,мүмкін бөлінеді

С.Жұтылмайды немесе бөлінбейді

6.. Кристалдану кезінде дене температурасы.

А. Төмендейді

Б.Жоғарылайды

В. Кейбір денелерде көтеріледі,кейбір денелерде төмендейді

С. Өзгермейді

7. Қайнау температурасында 5 кг эфирді буға айналдыру үшін қандай жылу мөлшері қажет?

А. 1,25 × 10 Дж

Б. 2 × 10 Дж

В. 0,4 × 10 Дж

Г. 2,8 × 10 Дж

8. Массасы 20 кг кесек қорғасынның температурасы 20 С-тан 120 С-қа дейін өзгерту үшін қандай жылу мөлшері қажет? (Қорғасынның меншікті жылу сыйымдылығы 140 Дж/кг С)

А. 700 Дж

Б. 2,8×10 Дж

В. 1,4 × 10 Дж

Г. 2,8 × 10 Дж

9. Отынның меншікті жану жылуы төмендегі қандай формуламен өрнектеледі.

А. Q= q × m

Б. Q=χ × m

В. Q= cm (t – t)

С. Q=r × m

10. Төменде келтірілген жағдайлардың қайсысы жылу өткізгіштік тәсілмен беріледі

А. Күннен жерге берілу

Б. От жанып жатқан пештен бөлмеге

V.Рахым- (кілттің суретіне сөздер жазу)

1.(атмосфера)

2.Будың сұйыққа айналу құбылысы ...деп аталады (конденсация)

3. Бір зат молекулаларының басқа бір зат молекулаларының аралығына ену құбылысы... деп аталады. (диффузия)

Заттың қатты күйден сұйық күйге өту процесі (кристалдану)

5.Сұйықтың немесе газдың ағысы арқылы энергияның тасымалдануы барысында жылу алмасу процесі.....деп аталады.(конвекция)

6.Денелер жүйесінің жылулық тепе-теңдік күйін сипаттайтын физикалық шама.

Дүниедегі құбылыстың мәнінде

Табиғаттың қозғалыстың бәрінде

Мүмкін емес физикасыз түсіну

Физика - дүние кілті бүгін де

ІІ.ФИЗИКАЛЫҚ ШАМАЛАР. (Қақпаға барар жолды табу үшін.Шытырман шеңберден шығу керек .Тұрақты ток заңдарына байланысты физикалық шамаларды жазу арқылы шеңберден шығу Q, с, m, t, q, r, λ,T,S,h,,,)

ІІІ.ФОРМУЛАЛАР

(Елді мекеннің заңдылықтарымен танысу)

Скачать материал
