Информатика
5 13 сабақ
|
3 бөлім
|
Ақпарат
және оны өңдеу
|
Сабақ
тақырыбы
|
«Растрлық
кескіндерді құру және өңдеу» жобалық жұмысы
«Ақпарат
және оны өңдеу» бөлімі бойынша ЖБ
|
Оқу
мақсаттары
|
- Растрлық
кескіндерді құру және өңдеуді практика жүзінде меңгеру
- Білім
жетістіктерін әділ бағалауды қамтамасыз ету
|
Жетістіктер
критерийлері
|
Барлық
оқушылар
|
- Компьютерлік
графика және оның түрлері туралы мәлімет алу
- Біліп
үйренгендерін қолданып, практикалық түрде берілген тапсырмаларды
рындайды
|
Оқушылардың
басым бөлігі
|
Түсінеді,
талайды, білімін қолданады:графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет
салып, өңдеуді үйренеді
|
Кейбір
оқушылар
|
Білімін
жинақтайды, рефлексия жасайды: оқып үйренгендерін практикада қолдана алады
|
Өткен
тақырып
|
«Мен
саған, сен маған» сұрақ қою әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Сыни
тұрғыдан ойлау, «Инсерт», «Мен саған, сен маған», «Ой қозғау»
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Флипчарт,слайд,оқулық
|
Пәнаралық
байланыс
|
Сурет,
жаратылыстану
|
Жұмыс түрлері
|
Тапсырмалар, қосымшалар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі)
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
«Шаттық
шеңбері»
Оқушылар
бір-біріне тілектестерін айтады.
Практикалық
жұмыстың мазмұны мен мақсаты айтылады
|
Сынып
оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру,
топтастыру
|
Сынып
оқушылары шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне жақсы тілектерін айтады.
|
Үй
тасырмасын тексеру
|
«Ақпарат
және оны өңдеу» бөлімі бойынша жиынтық бақылау.
|
Интербелсенді
тақтадан тапсырмаларды көрсету.
|
Оқушылар
берілген тапсырманы орындайды
|
Қызығушылығын
ояту, мәселе қою
|
«Ой
қозғау»әдісі арқылы көпір тапсырмасы сұралады.
Ақпараттың
қандай түрлері бар?
Графикалық
ақпарат деген не?
|
Оқушы
жауаптары тыңдалады.
Қосымша
сұрақтар қою арқылы толықтырылады.
|
Көпір
тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап
береді
|
Растрлық
кескіндермен жұмыс жасау. Оқулықтағы жобалық жұмыс (топтық жұмыс,
презентация, мұғаліммен бірге талдау)
|
Оқулықтағы
жобалық тапсырманы орындау
|
Компьютерлік
графика және оның түрлері туралы мәлімет беру. Графикалық редактормен қысқаша
таныстыру. Жобалық жұмысты орындауға нұсқау көрсету.
|
Оқушлар
берілген жобаны компьютерде орындайды. Оқулықпен жұмыс жасау Тақырып бойынша
алған білімдерін парктикада қолдану.
Теориялық
білімін бнекіту арқылы біліктілігін қалыптастыру
|
Сергіту
сәті
|
«Құмысқалар
ынтымағы» бейнеролигін көрсету
|
бейнеролигін
көрсету
|
Интербелсенді
тақтада-ғы бейнероликті тамашалап, ой түйеді. Түсінгендерін мақал-тәтел
арқылы жеткізеді.
|
Бағалау,
кері байланыс ( бағалау парағы бойынша)
|
Оқушылар
өздерін «Бес саусақ» әдісі арқылы бағалайды. Мұғалімнің тексеруінен кейін,
дұрыс нәтижелері салыстырылады
|
Оқушылардың
бағалау парағына бағаларын дұрыс қойғанын қадағалайды.
Қортынды
бағаларын қояды.
|
Топ
оқушылары өздерінің бағаларын бағалау парағына қояды
|
Үй
тапсырмасы:
§13-ті оқу.
|
Оқушыларға
үй тапсырмасын орындауға нұсқау беру
|
Оқушылар
үй тапсырмасын орындайды.
|
Қортынды:
Сабақтың соңына дейін әр оқушы қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды,
қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жинаған балл санын
әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. Оған келесі сабақтың
басында үйге жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі,
сәйкес бағасы сынып журналына қойылады.
|