Инфоурок Русский язык КонспектыЖүсіпбек Аймауытов "Әнші"әңгімесі

Жүсіпбек Аймауытов "Әнші"әңгімесі

Скачать материал

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жүсіпбек Аймауытов "Әнші"әңгімесі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Маркетолог

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы:Жүсіпбек Аймауытов (1889-1931) “ Әнші” әңгімесі

Сабақтың мақсаты: 1. қазақ халқының ұлы ақыны М. Дулатұлының өмірі мен шығармашылық жолы туралы оқушыларға қысқаша түсінік беру. Ақынның “Әнші” әңгімесінің мазмұнымен, идеясымен таныстыру. Жылдамдық оқу дағдысын, оқушылардың тілін дамыту, сөз байлықтарын толықтыру. Ақынға, тілге деген құрмет сезімдерін тәрбиелеу, балаларды әнді, өнерді құрметтеуге үйрету.

Көрнекіліктер: ақын портреті, шығармалары, қосымша материалдар, тірек сызба, үнтаспа

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: талдау, сұрақ-жауап, баяндау.

I Ұйымдастыру кезеңі.

-Сәлеметсіздер ме!

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Қаңтардың қай күні?

II Үй тапсырмасын тексеру.

А. Байтұрсынұлы “Егіннің бастары”

Сабақтың мақсат-міндетін түсіндіру.

III Жаңа тақырып.

  1. Ақын туралы оқулықта берілген мәтінмен жұмыс:

А) “Сұрақ-жауаппен қатынас” техникасын пайдалану.

3 оқушы екі сұрақтан дайындап, оны қағазға жазып, басқа оқушыларға беріліп , ал олар жауап береді. Егер жауап болмаса келесі оқушыға беріледі.

Жұмыс соныңда барлық сұрақтар мен жауаптар оқылып, тақтаға жазылады.

ә) сөздік жұмысын өткізу:

сыншы

аудармашы

сауат ашады

шығаруға көмектеседі

ел қорғаны

б) Тақтада көрсетілген кестені толтыру:

Ақын Жылдар

Маңызды оқиғалар

Шығармалары

IV Бекіту

  1. Ақынның “Әнші” әңгімесімен жұмыс:

а) әңгіме мәтіні үзіндісі үнтаспадан тыңдалады.

ә) әңгімеге берілген сөздік:

ойын-сауық күйледі

айт ынтық едім

ат жарыс қомданып алды

үй қыдырған

көкке шыққан

масайраған шат көңіл

сырнай-керней

қызық думан

жеңеше

б) Әңгімені мәнерлеп оқу, және аударып отыру.

Сұрақтарға жауап беру. Деңгейлік жұмыс.

1 Жетішатыр қандай қала?

2 Бұл қала қазір қалай аталады?

3 Шәкет кім?

4 Әншінің аты кім екен? Студенттер әншіні қандай мейрамға шақырды?

1 Қымыз деген не? Ол қалай дайындалады? Қазақтың қандай ұлттық тағамдарын білесіңдер?

2Әмірқанға мінездеме беріңдер, дәптерлеріңе жазыңдар.

3Әмірқаннның жұртты сүйсіндірген іс-әрекеттерін мәтіннен тауып, жазып алыңдар.

4 Әншінің сахнада өзін қалай ұстағанын суреттеңдер. Оқып беру.

V Қорытынды.

“Көктем келді “ Ш. Қалдаяқовтың әнінің әуенінде.

Ән айтып отырғанда, өздерін қалай сезесіңдер?

VI Үй жұмысы. Ж. Аймауытов. Әнгімені оқу.

VII Бағалау1.Пән аты: Қазақ тілі

2.Сыныбы: 5

3.Күні, айы, жылы:

4.Тоқсан: IІІ

5.Мұғалім:

Сабақтың тақырыбы: Орфография мен орфоэпия

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: оқушыларға Орфография мен орфоэпия туралы білім беру және нақтылы мысалдармен түсіндіру.

2.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке дұрыс сөйлеу мәдениеттілігіне, ана тілді құрметтеуге тәрбиелеу.

3.Дамытушылық: оқушылардыңжалпы сауаттылығын арттыру, ойлау қабілетін кеңейту, фонетикалық талдау жасау дағдыларын дамыту.

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу, салыстыру.

Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты кесте,үлестірмелер.

Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу

2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру

3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару

II.Үй тапсырмасын тексеру:

1 Дыбыс үндестігі туралы түсінік.

2.337 – жаттығу.

ІІІ Білім тексеру:

1. Сатылай фонетикалық талдау үлгісі

Сөз

à1. Жуан, жіңішке, аралас буынды сөз

à2.буын а) ашық ә) тұйық б) бітеу

à3.тасымал

à4.екпін

à5.буын үндестігі

à6. Дауысты, дауыссыз дыбыстарға мінездеме

Осы үлгіге сүйене отырып, білім - сөзіне сатылай кешенді

талдау жасау.

ІV Жаңа сабаққа дайындық

1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу

2.Сабақ мақсатын түсіндіру

V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:

«Орфография» деген сөз «дұрыс жазамын» дегенді білдіреді. Орфография – сөзді бірізді жазудың тәсілдерін белгілейтін ереже. Орфография дыбыстарды қандай әріппен беруді, сөздерді, оның бөлшектерін бірге, бөлек немесе дефис арқылы жазуды, бас әріптердің қолданылуын, тасымал тәртібін белгілейді.

«Орфоэпия» - «дұрыс айтамын» деген сөз. Орфоэпия – ауызша сөздің бірізді дыбысталуын қамтамасыз ететін ұлттық тіл нормасының жиынтығы. Әдетте сөздің бірізді дыбысталуы тілдесуді жеңілдетеді.

Дыбыс үндестігі орфоэпияның негізгі нормаларының бірі болып табылады.

Орфоэпиялық норма бойынша сөз бен қосымшаның шегіндегі, сөз бен сөздің аралығындағы дыбыстар бір – біріне үндесіп айтылуы керек.

VІ. Жаңа тақырып бойынша түсінік тексеру:

Сұрақ жауап

1.Орфография дегеніміз не?

2.Орфоэпия дегеніміз не?

3.Тіліміздегі сөздердің айтылуы мен жазылуына байланысты оқушылардың өздеріне мысалдар айтқызу және тақтаға жаздыру

4.Мына сөздердің айтылуын жаз.

Көзқарас, шекара, бейсенбі, білекте, қашса, шашса.

VІІ. Жаңа сабақты бекіту.

1.Оқулықпен жұмыс

338– жаттығу(ауызша)

1.Төмендегі сөздерді айтылуы бойынша жазыңдар.

339–жаттығу

1.Төмендегі сөздердің тұсына олардың орфоэпиялық нормасын сақтап жазыңдар.

340– жаттығу

1.Мәтінде қате жазылған сөздерді тауып, оларды дұрыс жазып шығыңдар.

.

2.Деңгейлік тапсырмалар

І деңгей

1.Төмендегі сөздерден айтылуы бойынша жазылған сөздерді тап және оны дұрыс жаз.

Қонысбай, дүйсембі, сенбі, жұмышшы, бірқатар,сүссе, жасса, балмұздақты, Талдығорған, Меңдіқұл

ІІ деңгей

1.төмендегі сөздерді орфография бойынша жазып шық.

Башшы, өнүм, тұу, ыйық, тоқыу, іріу.

ІІІ деңгей

1. 1. Орфография мен орфоэпия туралы айт. Абайдың «Қыс» деген өлеңін орфоэпиялық нормамен жазып шық.

VІІІ. Сабақты бекіту:

1.Бағалау

2.Үйге тапсырма беру:

1 Орфография мен орфоэпия туралы түсінік.

2.342 – жаттығу.

Скачать материал
