Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы:
Мектеп:
« Коммуналдық мемлекеттік мекеме №18 орта мектеп»
Мұғалімнің
аты-жөні: Дюсупова Назгуль Умытхановна
Сабақ:Биология
Күні:
Сынып: 7
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жүйке
жүйесінің типтерін салыстыру диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді.
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Жүйке
жүйесінің типтерін салыстыру
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Жүйке
жүйесінің типтерін салыстыра алады
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
Омыртқасыз
және омыртқалы жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін ажыратады.
|
Кейбір
оқушылар:
Жүйке
жүйесінің жоғары дәрежелі екенін дәлелдейді.
|
Бағалау
критерийі
|
Білім
алушы
Жануарлардың
жүйке жүйесінің типтерін анықтайды.
Жануарлардың
жүйке жүйесінің типтерін салыстырады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар
... істей алады?
Омыртқасыз
және омыртқалы жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін ажырата алады.
|
Негізгі
сөздер мен тіркестер
Жүйкенің
реттелуі, диффузиялы жүйке жүйесі,сатылы жүйке жүйесі, жүйке түйіндері,
жұтқыншақүсті түйіні,ми,жүйке тізбегі,түтікшетәрізді жүйке жүйесі.
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға
арналған тармақтар
Жүйкелік
реттелу жануарларда пайда болады,ал өсімдіктер мен саңырауқұлақтарда
жоқ,неліктен ?
Жүйке
жүйесі күрделенуі бойынша ретпен орналасқан, себебі...
|
Сіз
неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Сіз
неліктен жүйке жүйесі диффузия, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді болып
бөлінетіні туралы айта аласыз ба?
|
Жазылым
бойынша ұсыныстар: Жүйке жүйесінің типтерін біле отыра, диффузиялы
жүйке жүйесінен жоғары жүйке жүйесіне дейін дамуы маңызды , себебі....
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы
қоғам және жоғары руханият.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Физика, химия,
дүниетану, медицина, география.
|
Алдыңғы
білім
|
Дүниетану
3 сынып «Омыртқасыз жануарлардың жүйке жүйесі»
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7мин
|
«Көңіл
күй» әдісі арқылы сыныпта ынтымақтастық орта орнату. Оқушылардың
бойларымен топтарға топтастыру.
|
Смайликтер.
|
Сабақтың
ортасы
20-25мин
|
Оқушылар
миға шабуыл арқылы видео материалды тыңдайды.Жаңа сабақты анықтап, мақсатын
қояды. Алдарына терминология карта таратылады.
Тапсырма
1.
«Стоп кадр» әдісімен видеодан үзіндіден сұрақ қою.
А.Бұл
бейнематериалдан не көрдіңіздер?
В.Жүйке
жүйесі нешеге бөлінеді екен,атап беріңіздер.
С.Суреттен
не көрдіңіздер?
Шапалақ
арқылы мадақтау.
Тапсырма
2.
Әр топтарға инсерт кестесінің парақшалары таратылып беріледі.Сабақ бойы
кестемен жұмыс істелінеді.Мәтінмен оқып,видеодан көрген,естиген ақпараттарын
инсерт кестесіне түртіп алады.
Түсініксіз
не қиналған сұрақтары болса ортада талқылайды.Инсерт кестесін негізге ала
отырып топпен постер құрайды.
Топтың
әрқайсысы өздеріне бөлінген типтері бойынша постерлерін қорғайды.Сабақ
соңында жүйке жүйелерін ажырата алатындарын қорытынды жасалады.
1
топ.Диффузиялы жүйке жүйесі
2
топ.Сатылы
3
топ.Түйнекті
4
топ.Түтікшетәрізді
Оқушылар
ойларын 5 сөйлеммен аяқтау.
Тапсырма.3
«Адасқан
суреттер» әдісімен әр топқа беріледі.
Қалыптастырушы
бағалау : «+» және
«–» «арқылы белгілейді.
|
https:www.google.кz/s Видео
ютуб.
НЗМ
материал.
Мәтін
7сынып биология
Параграф
35
Инсерт
кестесі
А4
форматы,фламастер.
Интерактивті
тақта.Слайд.
Слайд
.Суреттер.
|
Сабақтың
соңы
12мин
|
Тапсырма.4
Кестемен
жұмыс.
Жануарлардағы
жүйке жүйелерінің типтері
Тип
атауы
|
Құрылыс
ерекшеліктері
|
Жүйке
жүйесінің типі
|
Ішекқуыстылар
|
|
|
Жалпақ
құрттар
|
|
|
Буылтық
құрттар
|
|
|
Буынаяқтылар
|
|
|
Хордалылар
|
|
|
Дискриптор:
1
Мәтінмен жұмыс
2 Жануарлардағы
жүйке жүйелерінің типтерінің құрлыс ерекшеліктерін табу
3 Қандай
жүйке жүйесінің типі екенін анықтау
4
Көмекші суретті пайдалан.
А. Оқушы
мәтінмен жұмыс істейді
В.көргенін,естігенін
қолдана отырып,салыстырады.
С.Қосымша
материалдардан,ғаламтордан қосымша ізденіп орындайды.
Үй
жұмысы
Параграф
35 мазмұндау.Жүйке типтерін салыстыру.Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың
жүйке жүйесіне венн диаграммасын құрастырып келу.
Кері
байланыс: «2
жұлдыз
1 тілек»
|
|
|
Саралау
– сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Әрекетті
ұйымдастыру бойынша тапсырманы бәріне бірдей таныстыру..Қабілетті оқушыға
жүйке жүйесінің даму циклін құрастыру. Қабілетті оқушылардың «орта» және
«төмен» деңгейдегі оқушыларға көмек, қолдау көрсетуі
|
Бағалау
– Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыптастырушз?
Қалыптастырушы
баға: «шапалақтау», «+» және «-» стратегиялары арқылы бағалайды
«2 жұлдыз 1
тілек»
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау
Топтық
ережені сақтау. (топтық жұмыс,топқа бөліну,постер құру.) Жас ерекшеліктерін
ескеру.
|
Сабақ
бойынша рефлексия
|
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта
ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың
бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы
сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не
нәрсеге назар аудару қажет?
|