Тақырыбы: §17 Алгоритмді сөз түрінде ұсыну
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалім есімі:
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Оқу мақсаттары
|
- Сөздік алгоритм
туралы білім алу.
- Білім
жетістіктерін әділ бағалауды қамтамасыз ету.
|
Жетістіктер
критерийлері
|
Барлық оқушылар
|
- Сөздік алгоритмді
қүра білуді менгереді.
- Біліп
үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды
орындайды.
|
Оқушылардың басым бөлігі
|
Түсінеді, талдайды,
білімін қолданады: сызықтық, тармақталған, циклдік алгоритм- дер құруды
меңгереді.
|
Кейбір оқушылар
|
Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: алгоритмнің жазылу
формаларын салыстара біледі.
|
Өткен тақырып
|
«Жіңішке-жуан сұрактар» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
АКТ, СТО, «Жіңішке-жуан сұрактар», «Миға шабуыл».
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Интерактивті тақта, слайд, оқулық.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика, сурет.
|
Жұмыс түрлері
|
Тапсырмалар, қосымшалар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі)
|
І кезең
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
«Балапанды кұтқар» жаттығуын
ұйымдастыру.
|
Оқушылардың арасында ынтымақтастық
қалыптастыру мақсатында тренинг ұйымдастыру.
Оқушыларды топтарға бөлу
|
Тренингті мұғаліммен бірге
орындайды, мейірімділік, қамқорлық сезімдері, сабаққа ын- талары артады. Жаңа
тақырыптың мақсатын анықтау үшін сыныптың оқушылары топтарға бөлінеді.
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
Үй тапсырмасы бойынша тақырыптарды
сұрау.
Алгоритм орындаушылары.
Орындаушылардың командалар жүйесі.
Формальды және формальды емес
орындаушылар.
«Робот» туралы әсселерін оқу.
|
Оқушылардың өткен тақырыптан
алған білімдерін тексеру мақсатында тақы- рыптарды топпен қайталап шығуға
мүмкіндік жасау. Әсселерін оқыту.
|
Мұғалім берген тақырыптар туралы
білгендерін толық айтады. Әсселерін оқиды.
|
Қызығушылығын ояту, мәселе қою
|
Көпір тапсырмасы сұралады.
Алгоритмнің қандай түрлері бар?
Алгоритмді әртүрлі формада
ұсынуға бола ма?
|
«Миға шабуыл». Мұғалім оқушыларға
сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпқа қызығушылығын оятады.
|
Әр топ өз ойларын айтады. Жаңа
тақырып туралы ойлары қалыптасады.
|
ІІ кезең
|
Теория бойынша оқулықтағы «Білу», «Түсіну»,
«Жинақтау» тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация қорғау, мұғаліммен бірге
талдау)
|
Мазмұнды сызбамен (постер)
жұмыс.
Әр топқа берілген тақырып
бойынша мазмұнды сызба дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі.
1топ. Сөздік алгоритм дегеніміз
не?
2топ. Сөздік алгоритмнің
кемшіліктері мен артықшылығын табады. 3топ.
Сөздік алгоритмге мы- салдар келтіру (топтық жұмыс). «Білу» тапсырмасында сұрақ- тар қойылады.
«Түсіну» тапсырмасында сыни сұрақтар қойылады. «Талдау» тапсырмасында сөздік
алгоритм мен графикалық алгоритмді Венн диаграммасы бойынша салыстырады. «Жинақтау» тапсырмасында
сөзжұмбақ шешеді.
|
Жаңа сабақты меңгерту мақсатында
жаңа ұғымдармен, материалдармен таныстыру, слайдтар көрсету арқылы қосымша мәліметтер
беру.
Әр қадам тапсырмаларына нұсқау
беру, тексеру.
Топ бойынша жасалған жұмыстарды
тексеру. Сөзжұмбақ
«Алгоритм». Жауаптары:
Адам
Цикл
Алгоритм
Информатика
Интернет
Табиғи
Ақпарат
Қадам
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты -
берілген тапсырмаларды қатесіз, топпен бірлесе отырып орындау. Оқулықпен жұмыс жасау.
|
ІІІ кезең
|
«Қолдану» және «Бағалау» тапсырмалары
|
Оқулықтағы 5-6-қадамдық тапсырмаларды орындау.
«Қолдану» тапсырмасы бойынша техникалық дик- танттағы
бос орындарға тиісті сөздерді жазады.
«Бағалау» тапсырмасындағы берілген алгоритмді орындап,
нәтижесін анықтайды.
|
Тақырып бойынша алған білімдерін практикада қолдану
мақсатында тапсырмалар орындайды.
Теория бойынша өз ойларын айтады.
|
Оқушылар тақырып бойынша берілген тапсырмаларды орындайды.
Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі
қалыптасады.
|
Бағалау, кері байланыс (бағалау парағы бойынша)
|
Бағалау жүргізу.
«Смайлик» әдісі арқылы кері байланыс алынады.
|
Оқушылардың жауаптарын тексеріп, дұрыс нәтижелерін
тақгадағы кестеге белгілегенін, бағалау парағына бағаларды қойғанын
бақылайды.
|
Өзінің дұрыс жауабы бойынша тексеріп, тақтадағы
кестеге тіркейді. Смайлик арқылы сабақ туралы ойларын білдіреді.
|
Үй тапсырмасы:
§17-ні оқу, қадам
тапсырмасын аяқтау
|
Оқушыларға бағдар
беру, түсіндіру, үй тапсырмасының қалай орындалу керектігіне шолу жасау.
|
Окушылар үй
тапсырмасын орындайды.
|
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы 6 қадам тапсырмаларын үлгергенінше
орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутындасыныпта жинаған
балл санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. Оған келесі
сабақтың басында үйде жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке
тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады.
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау: оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша
білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан
қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп беруге тырысамын
|
Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан
үлесін әділ бағалауларына назар аударамын
|
Оқушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіліп,
мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылды. АКТ-мен байланыс жасау. Бір
бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу.
|
Рефлексия: 1. Сабақ (оқу мақсаттары) шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
2.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
3.Қандай екі нәрсе сабақта жақсарта алады (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
4.Сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
|
|
|
|
|
|
|