Инфоурок Информатика Другие методич. материалы"Анимация құру" тақырыбында ҚМЖ

"Анимация құру" тақырыбында ҚМЖ

Скачать материал

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі 5.4А: Жобаны жасау және қорғау

Күні : 12.04.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Г. Тоқсанбаева

Сынып: 5

Сабаққа қатысқан оқушылардың саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

 Анимация құру

Осы сабақта жететін мақсаттар (оқу жоспарына сілтеме)

5.3.2.2 алгоритмді табиғи формада беру

Сабақ мақсаттары

ü Алгоритмді жазу жолдарын білу

ü Жобаның тақырыбын, мақсатын және міндеттерін айқындау

Бағалау критерийлері

Дағдылар

Жетістік критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетті, егер

Білу және түсіну

алгоритм жазылу түрлерін біледі

жобаны жасау кезеңдерін біледі

Білімді қолдану

жобаны жасау ретін құрастыра алады

Тілдік мақсаттар

 

Сабақтың тілдік мақсаттары:

жобаны жасауда тиісті терминология мен тілді пайдалана алады

Пәндік лексика және терминология:

алгоритм, табиғи тілде ұсыну, программалау ортасы, жоба, жобаны жасау кезеңдері, жұмыс жоспары

Диалог/жазба жұмыстары үшін пайдалы сөз тіркестері

Алгоритмді …. Түрде ұсыну

Тапсырманы шешу үшін мен келесі бағдарламаны таңдадым….

Мен келесі бағдарлама жасау кезеңдерін таңдадым…

Құндылықтар

 

 

Бұл сабақта келесі құндылықтар дарытылады: ынтымақтастық, өз бетімен білім алу

Құндылықтарды дарыту жұпта және топта жұмыс жасау арқылы іске асады

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, математика, физика

АКТ қолдану дағдылары

Проектор тақтасы, ноутбук, scratch программасы.

Алдынғы білім

 

Оқушылар осыған дейін біледі: Ойын программалау тілі. Scratch программалау тілін біледі.

 

Сабақ барысы

Жоспарланған кезеңдері

Сыныпта жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

 

 

6 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

Оқушылар шаттық шеңберін кұрып бір-біріне бүгінгі сабаққа лебіздерін білдіреді.

Оқушылар бейджик ала отырып, топтарға бірігеді.

Спрайт тобы.        Скрипт тобы.

 

"Құлыпты аш" ойыны арқылы өтілген тақырыпты пысықтау.

Ø Скриптілерде дыбыстарды қолдану қай блокта орналасқан?

Ø Программа дегеніміз не?

Ø Блоктардың қандай түрлері бар?

Ø Математикалық есептеулер қай блокта орналасқан?

Ø Scratch дегеніміз не?

Ø Scratch терезе ортасындағы басты кейіпкер қалай аталады?

Ø Команда дегеніміз не?

Ø Блоктар палитрасы дегеніміз не?

 

 

 

 

бейджик

 

АКТ

Сабақтың ортасы

2 мин

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

5 мин

Оқушылар тақтадан бейнетаспа көреді. «Көре отырып талдаймыз!» әдісі арқылы өз тұжырымдамаларын айтады. 

Оқулықпен жұмыс.

Әр топ өзіне оқулықтан берілген  тақырыпшалар бойынша «Ойлан, жұптас, ой бөліс» әдісі арқылы оқып шығады. Кейін «ДЖИГСО» әдісі арқылы орын алмастырып топ мүшелері бір-біріне түсіндіріп өтеді.Қайтадан бастапқы орындарына жайғасады.  

Спрайт тобы: 135-136 беттер.
Скрипт тобы: 137-138 беттер. 
                                                                            
Әр топтан топ мүшелері түсінгенін айтып өтеді.

Қалыптастырушы бағалау.

Тапсырмалар

1. Scratch ойын бағдарламалық ортасында қолданылатын циклдік командаларды белгілеңіз.

Дескриптор Білім алушы   - циклдік командаларды белгілейді.

2. Скриптті қарастырып  алгоритм құрыңыз.

 

 

 

 

 


Сөздік алгоритм ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Дескриптор

Білім алушы   - «әрқашан» командасын қолданады;

                        - «егер» командасын қолданады;

                        -  командалар тізбегін жазады.

Мен саған, сен маған.

Описание: C:\Users\Lenovo\Pictures\2018-04-10 1\1 001.jpg  

Компьютермен жұмыс.

1. Scratch программасында мысық спрайтын  кітапханадағы басқа спрайтпен алмастырыңдар. Фондар кітапханасынан алынған спрайтқа сәйкес келетіндей фонды таңдап, ауыстырып көріңдер.

2. Блоктар политрасынан қозғалыс блогы арқылы

      кейіпкерді қозғалысқа келтіріңдер.

3. Қадам санын өз қалауларыңша енгізіңдер.

4. Кейіпкер сахна соңына жеткенде оны кері қайтару 

      керек.

      Осы жобаны тексеріңдер.

      Жобаларыңды сақтаңдар.

Сергіту сәті.

 

АКТ,

 

Оқулық,

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа материал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа материал

 

 

 

 

ноутбук

Сабақ соңы

5 мин

 

3 мин

 

Сабақты  қорытындылау. Бір ауыз сөз

 

Көңіл-күйді білдіру.

Аты-жөні ____________________________________
Сабақ не туралы болды?
__________________________________________________________________________________________________
Бүгін сабақтың соңында қандай сезімде болдым?                                       

    Описание: C:\Users\User\Desktop\смайлик\images (5).jpg              Описание: C:\Users\User\Desktop\смайлик\Smilik_14.jpg                 Описание: C:\Users\User\Desktop\смайлик\415083084.jpg             Описание: C:\Users\User\Desktop\смайлик\hello_html_m64b2f0bd.jpg

    Мүлде

сенімсізбін     Аздап сенімдімін       Сенімдімін       Өте сенімдімін

 
 

 

 

 

 

 

 


Рефлексия парақтары

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Қауіпсіздік ережесін сақтау

 

 

Әрбір оқушы өзінің білімі мен қабілетіне сай жоба таңдайды және жобаның тақырыбы, мақсаты, міндеті мен өзектілігін анықтайды.

Осы сабақта және келесі бірнеше тізбектелген сабақтарда оқушылар өзінің таңдаған жобасы бойынша жұмыс жасайтын болады.

Үлгермей жатқан оқушылар кеңес алу үшін мұғалімнен немесе қабілеті жақсы оқушылардан көмек ала алады.

 

 

 

 

 

Бағалау парақтары, мадақтау, марапаттау, топ аралық бағалау

Сабаққа рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Экранға дейінгі қашықтық пен денені дұрыс ұстауды бақылау

 

Сабақ ортасында серіту сәтін жасау

 

 

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары

шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-на жетті мен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен?

Осы тарауды сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға сол бағанда жауап беріңіз.

 

 

 

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ кезінде мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 


Таратпа материал

Алгоритм өрнектелу түрлері


Алгоритм өрнектелу жолдарының ең көп таралған түрлері:

1.                       табиғи тілде (табиғи тілде өрнектелуі);

2.                       бағдарламалық (бағдарламалау тілінде).

 

1. Алгоритмнің ауызша тілде өрнектелуі

 

Ең қарапайым тәсіл табиғи тілде яғни алгоритм мұқият сарапталған сөздер мен фразалардан (қайталану, синоним, артық сөзге жол берілмейді) құралады. Математикалық символдар пайдаланылады.

Алгоритмның табиғи тілде жазылуы мәліметтерді өңдеудің кезеңдерін өрнектейді.  Бірақ табиғи тілде жазылған алгоритм компьютерде орындалмайды, өйткені бұл жағдайда дәлдік, нақтылық сақталмайды

Табиғи тілде жазылған алгоритмнің кемшіліктері:

·  қатаң формалданбауы; 

·  жазбалардың көптігі;

·  кейбір нұсқамалардың басқа мағынада түсінуілуі.

 

Табиғи тілде жазылған алгоритм мысалдары: аспаздық кітабы, теледидар нұсқаулығы

 

2. Бағдарламалық әдісбұл алгоритмнің бағдарламалау тілінде өрнектелуі (компьютерлі бағдарлама түрінде). Бадарлама (Программа)алгоритмнің тізбектелген оператор-командалар арқылы қандай да бір бағдарламалау тілінде жазылуы.

Мысалы: Logo бағдарламалау тілінде «Тасбақа» орындаушысы арқылы шаршының суретін салу немесе  Scratch ойын-бағдарламалау тілінде бағдарлама кодын жазу

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Анимация құру" тақырыбында ҚМЖ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по автоматизации производства

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
